Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Немаш можност, не даваат на муслимани, не гледаш на нас, Един народ-Македонци-Бугари, стално што го зборат, па ни прават проблем, за вас па да не збориме, никакви шанси немаш.
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/steno/ID/3995

Не давајте такви коментари,зошто Бугарија ги смета блгарите со муслиманска вероисповед за свои сонародници од Голо брдо,Албанија и Косово.Се мисли на горанците дека се блгари.Тоа не важи за албанците и турците од косово.Прочитајте го последниот стенограм од комисијата каде се прават напори да се признае блгарскиот происход на блгарите од Мала Преспа и Горанците од Косово.
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
39
Поени од реакции
32
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/steno/ID/3995

Не давајте такви коментари,зошто Бугарија ги смета блгарите со муслиманска вероисповед за свои сонародници од Голо брдо,Албанија и Косово.Се мисли на горанците дека се блгари.Тоа не важи за албанците и турците од косово.Прочитајте го последниот стенограм од комисијата каде се прават напори да се признае блгарскиот происход на блгарите од Мала Преспа и Горанците од Косово.
Zdravei na site jas sum goranec od kosovo isto cekam ka vas ovde site sto cekate bulgarski pasport i jas sym musliman po veroispovest .nemi pravia nikakof problem shto sum musluman i nam gorancite ni davat bulgarski pasos od moj kraj ima 10 familije shto go imat zemeeno pasos i site se muslimani i sega pred edna nedela moj drugar isto musliman go dobi grazdanstvo pozz samo da znaes da ne siris lazne informacie
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Zdravei na site jas sum goranec od kosovo isto cekam ka vas ovde site sto cekate bulgarski pasport i jas sym musliman po veroispovest .nemi pravia nikakof problem shto sum musluman i nam gorancite ni davat bulgarski pasos od moj kraj ima 10 familije shto go imat zemeeno pasos i site se muslimani i sega pred edna nedela moj drugar isto musliman go dobi grazdanstvo pozz samo da znaes da ne siris lazne informacie
На погрешна адреса се обрати,јас не ширам дезинформации,туку постирав стенограм дека и на муслиманите од косово односно горанците се признаваат како блгарско население во косово
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.323
Поени од реакции
4.746
ИНФОРМАЦИЈА ЗА СИТЕ ОНИЕ КОИ СЕ ПРЕКУ АМБАСАДА:

Денес околу 8,30ам им пишав маил на министерство за правосудие дека неможам да си ја следам преписката поради тоа што го имам само бројот на преписката кој е хххх/година. Побарав информација како да проверувам на новиот систем. Пред некој 30 минути значи некој 5 работни часа подоцна ми вратија со кој број ми е молбата и кој е бројот на мојата преписка со тоа што имаа и наведено кој број каде да го пишам (во случај да не сум видел на форумов кој број каде иде да не замарам по милион пати со исти прашања :) )


Маилот беше испратен на следнава адреса:
bgcitizen@justice.government.bg

Subject: Липсвашта информација за проверка на статуса

Body na mailot:


Здравејте,
Казвам се Ime Prezime и кандидатствах за б'лгарско гражданство в б'лгарското посолство в Скопие. Молбата ми беше предадена на 3-ти јануари 2014(datata koga ste bile na intervju) и беше интервјуиран в с'штото време. Номер'т на мојта преписка е 43xx/2014(brojot sto vi go imaa dadeno od ambasada za koj sto gledavte do sega). С новата система за проверка ми трјабва ПИН номер, којто не е бил предоставен на мен. Аз лјубезно ве питам, ако може да ми предоставите тази информација и как мога да проверја статуса.

Доп'лнителна информација, којато ште провери самоличността ми:
Име: Ime
Фамилија: Prezime
ЕГН (македонски): embg(makedonski)
Име на баштата: tatkovo ime
Име на мајката: ime na majkata

Благодарја,
Ime Prezime
 
Последно уредено:
D

Dr.FeelGood

Гостин
Zdravo na site.Sakam da prasham do poiskusnite i poupatenite od mene forumgjii vo vrska so dopolnitelnite dokumenti.
Od skoro doznav deka imam prv bratuced so BG dokumenti.No jas imam poddadeno od vtor bratuced pred okolu 7 meseci ama so zakasnuvanje od zadadeniot rok koga trebashe tie da se odnesat,zatoa sto posrednikot mi rece ne se zamaraj so rokovi.E sega koga mu kazav na istiot toj posrednik deka najdov i od prv bratuced toj mi vika ne ti trebaat ne se zamaraj sigurno kje dobies i vaka samo e prashanje na vreme.Da prasam za mislenje do poupatenite.Dali da sobiram od ponovo izvodi,posmrtnici,pa prevodi ili da cekam da vidam sto kje se slucuva so ovie dokumenti sto vekje gi imam poddadeno.Inaku sum od onaa skapanana 2013 godina kade sto e sve kasha popara napraveno.I ako gi soberam kje treba so molba licno jas da gi nosam vo Sofija taka?
Fala odnapred decki i namalete so emociite ne si pomagame taka.Site sakame da izlezeme sto pobrzo ama toa e sto e da gledame napred i pozitivno.poz
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
imam 2 prasanja
1 : koga moze da se ocekuvat novi protokoli ?
2: prvio broj mi e 1***1/2012 a vtorio 6***/2013 i dava mi Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП imam odneseno 2014 okt od prv bratuced i 2015 od pradedo mi uste eden dok ? vase mislenje dali rabotite ke ispadnat na pozitivno ? fala vi
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
A kako im pisuva vo noviot sistem na tie sto se vo normalna procedura? Jas vo stariot sum vo zadolzitelna,a vo noviot, prepiskata se namira v sostojanie za koeto ne se pretstava informacija
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Drugar nemam namera da navredam nikoj, no koga gi citam tvoite postovi samo citam zakoni,parti, ova ne bivalo do togas, taka tie bile, taka ke bide, znaci nema rizik pak ke povtoram, UREDNO ODNESENI DOKUMETI ZA PROISHOD, DOBRO IZVRSHENO INTERVJU, I VNESENI UREDNO PREVEDENI DOKUMENTI ZA POTEKLO, rezultatot e zagarntiran so drzavjanstvo, neznam kade gledas rizik tuka!
ИЗВИНЕТЕ што се вмешувам но Walkman мислам дека ти зборува за ОНИЕ/НИЕ кои НЈАМАМЕ документи за потекло,,,тоа е поентата на сето тоа....
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
Zdravo na site .Sakam da prasam dali lekarsko mozi da se izvadi od bilo koj grad vo Makedonija i da se podnese vo konzulat Bitola .Znaci sakam da podnesam za drzavjanostvo vo konzulat..vi blagodaram
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Zdravo na site .Sakam da prasam dali lekarsko mozi da se izvadi od bilo koj grad vo Makedonija i da se podnese vo konzulat Bitola .Znaci sakam da podnesam za drzavjanostvo vo konzulat..vi blagodaram
Sekako deka moze moeto lekarsko posrednikot mi go izvadi od Strumica, a jas sum od Gevgelija
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Do tie so se poiskusni i stvarno se razbiraat:
Imam licna karta od pradedo deka bil Bugarin, dokument od brat na baba mi deka ima bugarska skola i vtor bratuced so bg drzavjanstvo i pasos. Dali imam sansa da dobijam bg drzavjanstvo btw sakam da podnesam dokumenti preku ambasada vo Sk.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom