Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јуни 2015
Мислења
14
Поени од реакции
2
Zdravo ,
Ve molam za informacija brojceto mi e od 2013 imav pred to i bg postojana licna karta.Pred nova godina mi pisese potrebo e dostavuvanje na dopolnitelen dokument odnosno mi baraa nov proizhod pri sto mi izdadoa duplikat so toa sto podnesov krstenice od babami taka da se bese vo red ....Megutoa duplikatot go zedov pred 2 meseci i posredniokot koga probal da go dade ne mu dozvolile mu kazale kasno e a sega mi pisi prepiskata e prekratena...Dali da si probam jas licno bidejki veke imam dokument so dokazano poteklo ili cabe e?Ve molam i za informaqcija dokolku odam kade da se obaratam za da go podnesam dokumentot i dali treba molba nesto ?Fala[DOUBLEPOST=1435312765][/DOUBLEPOST]
За секој случај тие што се прекратени извадете си дупликат происход - ако стварно сакате да добиете пасош не оставајте на тоа дали ќе ги продолжат прекратените или не... Сето тоа ако имате дополнителен документ се разбира :)[DOUBLEPOST=1435042874][/DOUBLEPOST]
Pa dobro DarkKnight taka e poednostavno ama zboruvame za onie koi nemaat dokaz za poteklo nitu blizok rodnina so bugarsko gragjanstvo, sepak seuste ima nadez za site iako premnogu dolgo veke se ceka :)
a dali znajs bidejki mene mi bese status postapkata e prekratena i sega izvajv duplikat proizhod kaj treba sega da go podnesam toj proizhod bidejki postapkata e prekratena.Molaba za otnovo razgleduvanje ili ?:)[DOUBLEPOST=1435313103][/DOUBLEPOST]
Tocno sebo e sega kako ke bide so procedurata seuste se pregovara za toa dali ke se rascisti se za nekolku meseci ili ke treba povtorno da se vadi duplikat proizhod za site prekrateni toa e prasanje na koe bi trebalo naskoro da se znae odgovorot.
Zdravo ...mene mi bese prekratena procedurata i izvajv duplikat proizhod dali znaete da mi kazite sto treba da pravam kade treba toj duplikat da go podnesam .
pozz
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Zdravo ,
Ve molam za informacija brojceto mi e od 2013 imav pred to i bg postojana licna karta.Pred nova godina mi pisese potrebo e dostavuvanje na dopolnitelen dokument odnosno mi baraa nov proizhod pri sto mi izdadoa duplikat so toa sto podnesov krstenice od babami taka da se bese vo red ....Megutoa duplikatot go zedov pred 2 meseci i posredniokot koga probal da go dade ne mu dozvolile mu kazale kasno e a sega mi pisi prepiskata e prekratena...Dali da si probam jas licno bidejki veke imam dokument so dokazano poteklo ili cabe e?Ve molam i za informaqcija dokolku odam kade da se obaratam za da go podnesam dokumentot i dali treba molba nesto ?Fala[DOUBLEPOST=1435312765][/DOUBLEPOST]
a dali znajs bidejki mene mi bese status postapkata e prekratena i sega izvajv duplikat proizhod kaj treba sega da go podnesam toj proizhod bidejki postapkata e prekratena.Molaba za otnovo razgleduvanje ili ?:)[DOUBLEPOST=1435313103][/DOUBLEPOST]
Zdravo ...mene mi bese prekratena procedurata i izvajv duplikat proizhod dali znaete da mi kazite sto treba da pravam kade treba toj duplikat da go podnesam .
pozz
Сега со дупликатот и др документи одиш во Правосудие, ти ги примаат и ти закажуват интервју..
 
Член од
26 јуни 2015
Мислења
14
Поени од реакции
2
Сега со дупликатот и др документи одиш во Правосудие, ти ги примаат и ти закажуват интервју..
pak od novo ama jas veke pominav na edno intervju i mi rekoja sega da odnesam samo duplikat proizhod to mi baraja vo dopolnitelni dokumenti.....ova znaci postapkata odnovo ? posrednikot pak mi bara 300 evra za pocetok mene mi e da ne mozam samo toj duplikatot so go baraja da go dam so molba pak da razgledat dali me mati ili mora taka se odnovo ...pisi te molam ako znajs i ako odam sama so duplikatot kaj da se upaqtam def ovoj pat odam sama pa sto ke bide:/ frliv veke 500 ev
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Еве денес ми се смени статусот во дабч исчаква финален статус. Ај да видиме што ќе се случи се надевам на позитивно решение.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Има ли шанси без бројче да се провери статус во дабч?
 
Член од
22 јуни 2015
Мислења
16
Поени од реакции
11
zdravo ke moze da dobijam link kade go proveruvas statusot
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Да прашам,бидејќи стандардна цена на лекарските за бг пасош е 1000,1500 ден.,па плус превод, легализација и заверка......јас за мене преку посредник извадив за 20 евра комплет,па да ми каже некој што знае каде може да се извади поефтино лекарско?
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
i az imam krštenica na baba mi- od srbska pravoslavna crkva i tuk pišuva deka e bugarka-može li to da ispolzvam?ima li neko iskustva?
Пробај, ќе потрошиш само 24 часа од животот и ќе си го олесниш паричникот за стотина евра, а и ќе ја прошеташ Софија.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Здраво,
Сакам да прашам нешто за мојов случај. Студент сум во Софија, приман под државна квота. 2 браќа на татко ми имаат бугарски пасош и државјанство. Дали со новиот закон за рода со бугарски документ до втор братучед имам шанса да поднесам и да ми одобрат за произход? Поздрав :)
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Здраво,
Сакам да прашам нешто за мојов случај. Студент сум во Софија, приман под државна квота. 2 браќа на татко ми имаат бугарски пасош и државјанство. Дали со новиот закон за рода со бугарски документ до втор братучед имам шанса да поднесам и да ми одобрат за произход? Поздрав :)
Теоретски да, но кој знае каква форма ќе добие законот на крај и како ќе се применува во пракса. Никој не може да ти гарантира. Ќе пробаш откако ќе стапи на сила, па сам ќе се увериш што е можно, а што не.

Мислам дека попрво ќе добиеш после 5 години поминати во Бугарија по основ на натурализација.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Имa некoј штo имa прoменa нa стaтус oд дaбч денескa ?
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Здраво,
Сакам да прашам нешто за мојов случај. Студент сум во Софија, приман под државна квота. 2 браќа на татко ми имаат бугарски пасош и државјанство. Дали со новиот закон за рода со бугарски документ до втор братучед имам шанса да поднесам и да ми одобрат за произход? Поздрав :)
Ќе добиеш и произход и гражданство,слободно аплицирај.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom