Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Важно е дека предлагаат олеснувања и за тие што аплицирале по происход и за тие по натурализација.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
А кaкo тoгaш секoј Мaкедoнец ќе гo испoлни oснoвниoт предуслoв зa дa кaндидирa зa држaвјaнствo пo нaтурaлизaцијa(5 гoд легaлен престoј вo Бг), нели спoред твoевo тoлкувaње нa предлoгoв oд Кaрaкaчaнoв секoј Мaкедoнец ќе мoже дa aплицирa...Нaтурaлизaцијa си е нaтурaлизaцијa и мoже дa биде нa лицa oд Бг прoизхoд и нa лицa без Бг прoизхoд aмa мoрa дa се имa престoј вo Бг 5 гoдини, зa aплицирaње пo oснoв нa прoизхoд не требa престoј вo Бг, a нaтурaлизaцијa пo прoизхoд не пoстoи...
Ајде, пак преџвакување. Во законот има едно фино текстче што вели "лица од бг произход можат да добијат државјанство по натурализација без да го исполнуваат условот да имаат живеено 5 години во БГ". Не мора мене да ми веруваш, треба само да читаш и да го употребиш мозокот:
Чл. 15. (1) Лице, което не е б'лгарски гражданин, може да придобие б'лгарско гражданство по натурализација, без да са налице условијата по чл. 12, ал. 1, т. 2, 4, 5 и 6 ако отговарја на едно от следните изискванија:
1. е от б'лгарски произход;
2. осиновен е от б'лгарски гражданин при условијата на п'лно осиновјаване;
3. единијат му родител е б'лгарски гражданин или е починал като б'лгарски гражданин.
(2) В производството по придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација с молбата за придобиване на б'лгарско гражданство се представја и удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина. В удостоверението се посочват данните, в'з основа на които е установен б'лгарскијат произход.
(3) Удостоверението по ал. 2 се издава в едномесечен срок.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Народно С'брание
@NarodnoSabranie
Последните законопроекти и новини в реално време. Не е официален акаунт.
https://twitter.com/narodnosabranie

Sekoj den ima update i e skroz tocen. Otvaras, i vednas doznavas sto te interesira. Imas cista situacija na informacija - KOGA I STO ! Ovaa nedela ima ili nema sednica za 'nasata' tema.

Народно С'брание@NarodnoSabranie ·

Заседание на 23.04.2015 от 14:30 на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина http://GovAlert.eu/4fV
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Odnesovme star dokument,flaea izvodi lwgalizirani.odnrdovme i toa i sega na sajtot na DABch pisuva "NEMA NAMERENI ZAJAVLENIJA PO POSOCENITE KRITERIUMI"
Sto znaci ova?
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Ајде, пак преџвакување. Во законот има едно фино текстче што вели "лица од бг произход можат да добијат државјанство по натурализација без да го исполнуваат условот да имаат живеено 5 години во БГ". Не мора мене да ми веруваш, треба само да читаш и да го употребиш мозокот:
Нaјди гo тoј дел oд зaкoнoт кaде штo пишувa декa не мoрa дa гo испoлнувa услoвoт oд 5 гoд престoј и те чaстaм..
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Нaјди гo тoј дел oд зaкoнoт кaде штo пишувa декa не мoрa дa гo испoлнувa услoвoт oд 5 гoд престoј и те чaстaм..
Дечко, прилично си заспан. Ти покажав во коментарот на кој ми реплицираш.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
decki daj procitajte go predlog zakonot ne se prepirajte
http://parliament.bg/bills/40/654-01-10.pdf
vo nego jasno pisuva vo podolniot del za skratuvanje na rokovite a za nas se odnesuva delot za lica od blgarski proizhod po naturalizacija i rokot se skratuva na tri meseci,a ima skratuvanje i za drugi kategorii
 
Член од
17 април 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
decki jas sum zaglaven uste od 2012 god na brojceto mi pisuva deka dokumentite mi se vrateni za dopolnitelna proverka , a uste pred 2 god odnesov dokument od sestra mi deka ima bugarsko drzavjanstvo i molba da ne znae nekoj kaj treba da otidam da vidam sto ja koci rabotata ?
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
сепак ова е само предлог законот, одлично што пишува дека ќе се скратува постапката, дали е изгласан е прашањето, кога би било тоа? За да реагираме навремено се разбира...
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
decki daj procitajte go predlog zakonot ne se prepirajte
http://parliament.bg/bills/40/654-01-10.pdf
vo nego jasno pisuva vo podolniot del za skratuvanje na rokovite a za nas se odnesuva delot za lica od blgarski proizhod po naturalizacija i rokot se skratuva na tri meseci,a ima skratuvanje i za drugi kategorii
Така е, и јас го велам истото. Заедно со измените на другиот закон, кои беа предложени порано, олеснувањата за нас се големи: Начинот на докажување на потекло се проширува на подалечни роднини по вкрстена линија (с'ребрена = вкрстена), а и рокот за добивање (или недобивање) државјанство станува значително пократок. Ако сето тоа биде изгласано, се разбира.
 
Член од
20 април 2015
Мислења
16
Поени од реакции
6
po toa sto e porano objabeno vo cetvrtok bi mozelo da ima nesto novo...
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Луѓе, многу се зборуваше за БКК. Но до сега никој, барем овде на форумот, не се изјасни дека поминал со таа потврда или грешам?! Односно, само со декларацијата при зачленувањето, без да носи некаков документ за бугарско потекло.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom