Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.244
Поени од реакции
4.448
Дознав дека имам втор братучед што има веќе државјанство мислам скоро пет години дали некој има поднесено допол. Документи со втор братучед? Повеќе ми треба да докажам дека имам роднини кои веќе имаат државјанство оти на интерјуво реков дека немам роднини кои имаат државјанство а сега дознавам дека имам
И мене ова ме интересира, за мене, немам други роднини, немам документи со кои можам да докажам дека дедо, прадедо бил на времето нивни или се борел за нив. Дали ова може да помогне? Немам ни почнато со процедура, а имам 2-3 втори братучеди кои имаат пасош?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
И мене ова ме интересира, за мене, немам други роднини, немам документи со кои можам да докажам дека дедо, прадедо бил на времето нивни или се борел за нив. Дали ова може да помогне? Немам ни почнато со процедура, а имам 2-3 втори братучеди кои имаат пасош?
Јас имам дедо војник кој бил имам документи ама ми текна дека имам и втор братучед што веќе има државјанство. Сметам дека може да се проба или да се исконсултира со тие во министерство мислам да се праша зашто да не дали може со втор братучед. Ако некој има искуство нека пише[DOUBLEPOST=1420575795][/DOUBLEPOST]
здраво пак другарчиња, што мислите дали би поминал ваков документ?
годината на раѓане му е згрешена
и тука во Македонија се води како Јован а не Иван?
и доколку знајте каде и како можам да докажам дека се работи за истиот човек?

фала ви.
Во таков случај се прави ноталиален акт кај нотар и се преведува и легализира на бугарски. Можеш тој акт да го правиш и во мк во градот што си потоа дај на овластен преведувач од бугарска амбасада ќе го преведи и потоа го носеш на легализација во амбасада. Само нз коли чини ќе го правам јас тоа другата недела.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Спрема третиот документ, дали ако преку БГ лична карта со која да речеми би се вработал у Бугарија, би дошол побрзо до државјанството?? Има некој познавање за ваков случај, за пасош при вработување.. ? Происход веќе имам.
Јас имам таква лична карта со бугарско ЕГН имам работен однос 2 години и чекам од 2012 , сега за сега не ми свршила никаква работа личната карта , ја одам преку блгарски произход а ако идам преку општа натурализација без никаков проблем би извадил државјанство ама проблемот е што треба да се откажеш од македонското !
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Mene me intersira vo novive protololi isto i vo starite prodhodno ima broevi so otkaz na koj osnov se tie odbieni od sekogas sum se prasuvala i dali tie luge isto kako nas ostanatite bile vrateni na dopolnitelna proverka.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Mene me intersira vo novive protololi isto i vo starite prodhodno ima broevi so otkaz na koj osnov se tie odbieni od sekogas sum se prasuvala i dali tie luge isto kako nas ostanatite bile vrateni na dopolnitelna proverka.
мислам оти тие луге се луге кои се веке бугари и имаат бугарско гражданство и се откажуваат од него, немаат врска ни со дополнителни проверки ни ништо. Пример бугарин кој добива германско државјанство (а во германија или си германец или не си, не даваат да имаш двојно) сакаш да се откажеш од бугарското, и исто поднесуваш во министерството, е тие се тие бројки со отказ за бг гражданство.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Нови протоколи дечки тазе пред малку овие почнаа 24 саати да работат
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
мислам оти тие луге се луге кои се веке бугари и имаат бугарско гражданство и се откажуваат од него, немаат врска ни со дополнителни проверки ни ништо. Пример бугарин кој добива германско државјанство (а во германија или си германец или не си, не даваат да имаш двојно) сакаш да се откажеш од бугарското, и исто поднесуваш во министерството, е тие се тие бројки со отказ за бг гражданст
Нови протоколи дечки тазе пред малку овие почнаа 24 саати да работат
da uste ti da videse pred pladne..ne lupaj gluposti
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Јас не лупам глиупости денес имасе 3 протоколи сега се 6
Пред 6-7 случајно отворив пред да видам во темава и имаше 6 протоколи не ти се од сега само преге си ги фатил додека ги објавувале па само 3 си видел

Sent from my Nexus 7
 

ʞönig

Миле... ми текна!
Член од
29 декември 2014
Мислења
131
Поени од реакции
614
здраво пак другарчиња, што мислите дали би поминал ваков документ?
годината на раѓане му е згрешена
и тука во Македонија се води како Јован а не Иван?
и доколку знајте каде и како можам да докажам дека се работи за истиот човек?

фала ви.
Иван е бугарската форма на српското Јован (како англиското Џон, француско Жан, италијанско Џовани, албанско Јон...) за тоа нема да имаш проблем.

Ако учебната година е 1941/42, тогаш логички е дека е роден 1932, а не како што пишува. И тоа не би требало да е никаков проблем.

Ваков документ дефинитивно поминува. Ќе ти треба само извод од матична книга.
 

dummy

AaaaaaAaaaaaA
Член од
16 јуни 2009
Мислења
43
Поени од реакции
8
Пред 6-7 случајно отворив пред да видам во темава и имаше 6 протоколи не ти се од сега само преге си ги фатил додека ги објавувале па само 3 си видел

Sent from my Nexus 7
дечки каде се гледаат овие протоколи??
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Сакам да прашам во врска со бугарски документи на кои е згрешено името и презимето на еден мој предок.Документот на бугарски (во оригинал) го имам, а човекот служел во војска за што имам и слика каде што е сликан со бугарски офицер(исто во оригинал).Направена е грешка во името и презимето т.е. е замачкано.Дали може преку нотариален акт да се докаже дека станува за истото лице?
 

ʞönig

Миле... ми текна!
Член од
29 декември 2014
Мислења
131
Поени од реакции
614
Сакам да прашам во врска со бугарски документи на кои е згрешено името и презимето на еден мој предок.Документот на бугарски (во оригинал) го имам, а човекот служел во војска за што имам и слика каде што е сликан со бугарски офицер(исто во оригинал).Направена е грешка во името и презимето т.е. е замачкано.Дали може преку нотариален акт да се докаже дека станува за истото лице?
За каков документ се работи е битно.
Ако е воена книшка на која не се чита името и презимето, веројатно ќе ти треба потврда од државниот военоисторически архив во Велико Трново.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
imam nekolku raboti sto bi sakal nekoj da mi pomogne okolu ovaa tema zosto mi stana konfuzna.kako prvo dali treba da se zakaze termin vo ambasadata licno ili telefonski?vtoro eden clen od forumot mi kaza deka sansite za bg pasos mi se namaleni posto tatko mi e makedonec,a majka mi e pravoslavna srbinka od hrvatska koja ima hrvatski i mk pasos,ase izjasnuva za makedonka i dali voopsto vredi da apliciram nemam nikoj so bg pasosi,a tesko ke najdam nekakov dedo ili baba od bugarija.sekoj vas sovet e dobrodojden
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom