Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
A koja godina i brojce si
2013 a brojceto e 84xxx[DOUBLEPOST=1445101199][/DOUBLEPOST]
Колку што знам сега проаѓаат со брат,сестра и први братучеди,а чека секој различно зависно кој како поднел и како ќе го послужи среќа.[DOUBLEPOST=1445082298][/DOUBLEPOST]
Дај боже сите да добиеме
daj boze site sme za toam na site da ni e gospo napomos pozz
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Ve Molam ako nekoj znae kako treba da se popolni on line formular za DABCH mi dava gre[ka na koj jazik[DOUBLEPOST=1445097684][/DOUBLEPOST]што значи ова ми излага цело времеРАЗРЕШЕНИТЕ ЗНАЦИ ПРИ ПОП'ЛВАНЕ СА БУКВИ НА КИРИЛИЦА И ЦИФРИ. МОЛја НЕ ИЗПОЛЗВАјТЕ пробував на бугарски не иде пробував на латиница не иде КАКО
Пробвај со "Bulgarian keyboard" (BG) или "Bulgarian (Phonetic) keyboard" (BGP), ако пак не става, најверојатно проблемот е другаде.
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Член од
19 ноември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
6
Lugje,aj ke ve molam da mi kazete kolku vreme se ceka od intervju do resenie za BG drzavanstvo? Imam termin za intervju vo Januari...Blagodaram
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.427
Поени од реакции
3.422
Lugje,aj ke ve molam da mi kazete kolku vreme se ceka od intervju do resenie za BG drzavanstvo? Imam termin za intervju vo Januari...Blagodaram
Законот вели 1 година, легендата вели 18 месеци, а ти ако го земеш за 2 години биди среќна.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.427
Поени од реакции
3.422
wow!!!

2 godini ??? Mnogu nekako...a zasho bi bilo 2 god chekanje koga bi bilo ???
Па за жал така налага моменталната состојба, најголем дел од нас чекаат по најмалку 1,5 години и сеуште абер нема да стигнеме ни до чекање на потпис значи сме далеку од пасош. Можеби ќе биде убрзано понатака а може и да остане како што е сега.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Па за жал така налага моменталната состојба, најголем дел од нас чекаат по најмалку 1,5 години и сеуште абер нема да стигнеме ни до чекање на потпис значи сме далеку од пасош. Можеби ќе биде убрзано понатака а може и да остане како што е сега.
3 години и 8 месеци до сега. Моментално на Потпис чекам.. Многу време помина.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
60
Поени од реакции
19
Do site aplikanti sovet:
Site koi se zaglaveni so meseci na dopolnitelna proverka a imaat dopolnitelni dokumenti predadeno neka napisat molba do ministerstvo za pravosudie vo koja ke stoi brojot na prepiska vasa normalno i objasneta situacija deka se uste nema odgovor,jas go napraviv toa i za 3 nedeli od dopolnitelna me vratija na zadolzitelna ...se nadevam deka ke vi bide ovoj sovet od korist..Srekno
i da se odnese direktno tamu ili?
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
на бугарска кирилица попуниш..само поља са звездицом су обавезна...http://www.aba.government.bg/?legal=10
Fala poplniv pred pola saat ne treba navodnici toa e[DOUBLEPOST=1445118238][/DOUBLEPOST]Е-mail od DABCH
Доп'лнително к'м зајавлението могат да б'дат прилагани документи, с'д'ржашти доказателства за б'лгарскија произход на лицето:
1. Документи, издадени от б'лгарски или чужд д'ржавен орган
2. Документи, издадени от структури на б'лгарската православна
ц'рква, с'д'ржашти данни на националността на лицето
3. Влјазло в сила с'дебно решение на б'лгарски с'д за установен б'лгарски произход
4. Решение на чуждестранен с'д, признато по установенија ред
5. Документ, удостоверјавашт б'лгарскија произход на лицето, издаден от организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија
Jas imam od vujko mi pasos i licna karta bugarska i od bratuced mi dali toa ke zavrsi rabota za dobivanje proshod[DOUBLEPOST=1445118396][/DOUBLEPOST]
Па постирај линкот да се види за што станува збор.
Za on line formularot popolnuvanje posle cel den go popolniv ne treba (ova sranje - " -) toa e fala sekako
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom