Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Едно прашање имам,но да ми одговори некој што навистина се разбира.Кога се пополнува молбата до претсдателот на ДАБЧ,а како доказ се користи бг пасош од фамилија,дали во делот каде се прашува дали имате роднини кои живеат во Бугарија,роднинанта со бг пасошот треба да се напише дека живее во бг,бидејќи адресата на бг пасошот е службена и тој живее во мк,бидејќи никој од службените адреси не живее во бг.Ако некој знае,битно ми е,да ми одговори.Фала однапред
Повеќето во Софија што се напишани на Леге 6 :d Една адреса за сите.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Повеќето во Софија што се напишани на Леге 6 :d Една адреса за сите.
Dali e dobro ova da si so zivealiste na Lege 6 ili da se odi na opcija Kustendil da prijavis zivealiste velat deka se pomali troskovi za se primer za kola da zemes placas pomalku za dokumenti ti e poblisko i ne veruvam deka ce ima tolku guzva kako vo Sofija vase iskustvo ili sto ste cule[DOUBLEPOST=1444684073][/DOUBLEPOST]
Ama ti sigurno si bil od onie sto nosele dopolnitelni dokumenti, i vrakjan na dopolnitelna, ima li tuka slucaj sto dobil proishod prvo pa bil na intervju, i ne bil vrakjan na dopolnitelna (posto nemalo potreba zosto ima veke bugarsko poteklo-proishod) takov slucaj ako moze da mi kaze kolku vreme posle intervju go zemal drzavjanstvoto.
I mene me interesira ova ako nekoj znae
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Dali e dobro ova da si so zivealiste na Lege 6 ili da se odi na opcija Kustendil da prijavis zivealiste velat deka se pomali troskovi za se primer za kola da zemes placas pomalku za dokumenti ti e poblisko i ne veruvam deka ce ima tolku guzva kako vo Sofija vase iskustvo ili sto ste cule[DOUBLEPOST=1444684073][/DOUBLEPOST]

Е тоа незнам за друг град за Софија само знам дека се таму.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Некој може ли да ми каже што документи се потребни и каква е процедурата за добивање државјанство по добивање на произходот?
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Едно прашање имам,но да ми одговори некој што навистина се разбира.Кога се пополнува молбата до претсдателот на ДАБЧ,а како доказ се користи бг пасош од фамилија,дали во делот каде се прашува дали имате роднини кои живеат во Бугарија,роднинанта со бг пасошот треба да се напише дека живее во бг,бидејќи адресата на бг пасошот е службена и тој живее во мк,бидејќи никој од службените адреси не живее во бг.Ако некој знае,битно ми е,да ми одговори.Фала однапред
Dobro prasanje, koj znae neka pise...
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Da nema dezinformacii ako proishodot e dobien od dekemvri 2014 navamu pisuva na nego vrz koja osnova e dobien I ministerstvoto veke ne bara dop.document.Na intervjuto vo ambasada toa mi go rekoa,a istoto vo petokot vo sofija mi go kaza sluzbenik od pravosadie bidejki se povrzani kompjuterski so DABC I odma moze da proverat.Toa e novina da skratat na dokumenti I vreme.Dop.dokumenti baraat na onie prepiski koi ne pisuva na proishodot vrz koi dokumenti e izdaden.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Da nema dezinformacii ako proishodot e dobien od dekemvri 2014 navamu pisuva na nego vrz koja osnova e dobien I ministerstvoto veke ne bara dop.document.Na intervjuto vo ambasada toa mi go rekoa,a istoto vo petokot vo sofija mi go kaza sluzbenik od pravosadie bidejki se povrzani kompjuterski so DABC I odma moze da proverat.Toa e novina da skratat na dokumenti I vreme.Dop.dokumenti baraat na onie prepiski koi ne pisuva na proishodot vrz koi dokumenti e izdaden.
Jas sum so proishod odobren od juli mesec a go zemav septemvri mesec pa na proizhodot mi pisuvase sekako vrz koja osnova sum go dobil taka da mislam deka na site pisuva vrz koja osnova e izdaden mora da pisuva makar I samo deklaracija da e ke napisat kako e izdaden e sea zatoa I gi vrakat na dopolnitelna mm od 2014 zosto togas se zimaa mn proizhodi so samoopredelba so edna deklaracija bez dokumenti od predok :)
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Do site aplikanti sovet:
Site koi se zaglaveni so meseci na dopolnitelna proverka a imaat dopolnitelni dokumenti predadeno neka napisat molba do ministerstvo za pravosudie vo koja ke stoi brojot na prepiska vasa normalno i objasneta situacija deka se uste nema odgovor,jas go napraviv toa i za 3 nedeli od dopolnitelna me vratija na zadolzitelna ...se nadevam deka ke vi bide ovoj sovet od korist..Srekno
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Пробај, поднесов по тој основ во јули, происходот ми излезе за 20 дена.

Вчера се вратив од Софија, не само што даваат происход со прв братучед....пред мене имаше дечки од Ск кои си го подигнаа пред мене происходот на база на листот од Бугарскиот клуб и ја слушнав тетката од шалтер како му објаснуваше на еден дечко дека сосема му е легален происходот затоа што клубот си е ви регистар и дека нема потреба да носи дополнителни док понатака во процедурата.
 
D

Daniel_faca

Гостин
Вчера се вратив од Софија, не само што даваат происход со прв братучед....пред мене имаше дечки од Ск кои си го подигнаа пред мене происходот на база на листот од Бугарскиот клуб и ја слушнав тетката од шалтер како му објаснуваше на еден дечко дека сосема му е легален происходот затоа што клубот си е ви регистар и дека нема потреба да носи дополнителни док понатака во процедурата.
Tuka e problemot sto nikoj nema zemeno drzavjanstvo na osnova potrvrda od Bk klub i proishodi davaa na osnova na deklaracija iako ministerstvoto gi vrakase na dopolnitelna proverka istata situacija e i sega sto e najcudno vo dabc primaat aplikacii bez nikakvi dopolnitelni dokumenti...
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Tuka e problemot sto nikoj nema zemeno drzavjanstvo na osnova potrvrda od Bk klub i proishodi davaa na osnova na deklaracija iako ministerstvoto gi vrakase na dopolnitelna proverka istata situacija e i sega sto e najcudno vo dabc primaat aplikacii bez nikakvi dopolnitelni dokumenti...
Не е чудно што ДАБЧ прима молби за происход со документ од БККС. Тоа е сигнал дека законот ќе се усвои во онаа форма под кој е предложен и министерството ќе мора да прифати. Не е луд да дава произходи без никаква документи затоа што двете институции работат заедно на решавање на проблемите. Зашто во законот пишува дека и документите што ке ги издаваат здруженијата се валидни. Само не се знае дали здруженијата ќе бараат некаков документ или не за што во Бугарија се води полемика.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom