Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 октомври 2015
Мислења
7
Поени од реакции
10
zdravo na site brojceto mi e izlezeno u septemvri 2013 i od togas cekam odgovor u april godinava mi pisuese deka sum vraten u povtorna procedura inace imam rodnini u bugarija problemot e sto ne mozam da gi najdam u bugarija mojot pra dedo ima napraeno frka golema uste vo 1920 godina i ima izbegano vo bugarija i tamu se prezenuva edni luge u maalo imaat licna karta bugarska taka im sedi doma izdadena e vo 1948 god ke mi ja dadat taka ako moze da mi zavrsi rabota dali moze so taa licna karta da napraam deka on e mojot pra dedo ili ako ne kako da go najdam mojot pra dedo koj ima stvoreno familija vo bugarija da gi najdam blagodaram
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Поздрав до сите, некни прашав, сега повторно. Каде и како во Бугарија може да се извади копија од извод на родени или крштелница од црква, за тие што се родени овде во 1943 година ?
Pisi poraka ako ne si se snasol[DOUBLEPOST=1445160813][/DOUBLEPOST]
Побарав некои имаат дека преку амбасада е многу поспоро , незнам

Kade kade e posporo preku ambasada[DOUBLEPOST=1445161595][/DOUBLEPOST]
jas cekam 2 i 5 meseci pa nema nisto a dodeka da dojdam do drzavjanstvo i pasos pa si vikam ke stasam do 3 godini kako so odat rabotite a site posrednici vikaat do 1 i 5 meseci ama to e seto samo muabet
Ima edna pesna
zdravo na site brojceto mi e izlezeno u septemvri 2013 i od togas cekam odgovor u april godinava mi pisuese deka sum vraten u povtorna procedura inace imam rodnini u bugarija problemot e sto ne mozam da gi najdam u bugarija mojot pra dedo ima napraeno frka golema uste vo 1920 godina i ima izbegano vo bugarija i tamu se prezenuva edni luge u maalo imaat licna karta bugarska taka im sedi doma izdadena e vo 1948 god ke mi ja dadat taka ako moze da mi zavrsi rabota dali moze so taa licna karta da napraam deka on e mojot pra dedo ili ako ne kako da go najdam mojot pra dedo koj ima stvoreno familija vo bugarija da gi najdam blagodaram

Hmm zeznat slucaj na licna karta mora da ima adresa na ziveenje pa prasaj gi komsiite vo Bugarija ( mora da odis vo Bugarija ) nekoi stari ludje dali e ziveel toj covek na ovaa adresa kade e sega itd itd se sto te interesira kako da najdes negovi sinovi ili sto ima zivo oni mora da imaat dokumenti od nego
 
Последно уредено:
Член од
18 октомври 2015
Мислења
7
Поени од реакции
10
Pisi poraka ako ne si se snasol[DOUBLEPOST=1445160813][/DOUBLEPOST]


Kade kade e posporo preku ambasada[DOUBLEPOST=1445161595][/DOUBLEPOST]

Ima edna pesna



Hmm zeznat slucaj na licna karta mora da ima adresa na ziveenje pa prasaj gi komsiite vo Bugarija ( mora da odis vo Bugarija ) nekoi stari ludje dali e ziveel toj covek na ovaa adresa kade e sega itd itd se sto te interesira kako da najdes negovi sinovi ili sto ima zivo oni mora da imaat dokumenti od nego


Kade kade e posporo preku ambasada[DOUBLEPOST=1445161595][/DOUBLEPOST]

Ima edna pesna



Hmm zeznat slucaj na licna karta mora da ima adresa na ziveenje pa prasaj gi komsiite vo Bugarija ( mora da odis vo Bugarija ) nekoi stari ludje dali e ziveel toj covek na ovaa adresa kade e sega itd itd se sto te interesira kako da najdes negovi sinovi ili sto ima zivo oni mora da imaat dokumenti od nego[/quote]
Pisi poraka ako ne si se snasol[DOUBLEPOST=1445160813][/DOUBLEPOST]


Kade kade e posporo preku ambasada[DOUBLEPOST=1445161595][/DOUBLEPOST]

Ima edna pesna



Hmm zeznat slucaj na licna karta mora da ima adresa na ziveenje pa prasaj gi komsiite vo Bugarija ( mora da odis vo Bugarija ) nekoi stari ludje dali e ziveel toj covek na ovaa adresa kade e sega itd itd se sto te interesira kako da najdes negovi sinovi ili sto ima zivo oni mora da imaat dokumenti od nego[mojot pra dedo e izbegan vo bugarija uste vo 1920 godina tuka vo makedonija ja ostava svojata familija i se prezenuva vo bugarija i od togas im se gubi tragot samo znam deka se oznil i ima 2 deca oni bile pred 30 godini ama nemam adresa od niv kade ziveat vo bugarija ama imam edna kombinacija edni luge imaat licna karta bugarska od nivni pra dedo niv ne im treba taka im sedi i i mi rekoa ako sakam da mi ja dadat ako moze so nea da zavrsam rabota ako moze
[DOUBLEPOST=1445163059][/DOUBLEPOST]
Kade kade e posporo preku ambasada[DOUBLEPOST=1445161595][/DOUBLEPOST]

Ima edna pesna



Hmm zeznat slucaj na licna karta mora da ima adresa na ziveenje pa prasaj gi komsiite vo Bugarija ( mora da odis vo Bugarija ) nekoi stari ludje dali e ziveel toj covek na ovaa adresa kade e sega itd itd se sto te interesira kako da najdes negovi sinovi ili sto ima zivo oni mora da imaat dokumenti od nego
[/quote]Hmm zeznat slucaj na licna karta mora da ima adresa na ziveenje pa prasaj gi komsiite vo Bugarija ( mora da odis vo Bugarija ) nekoi stari ludje dali e ziveel toj covek na ovaa adresa kade e sega itd itd se sto te interesira kako da najdes negovi sinovi ili sto ima zivo oni mora da imaat dokumenti od nego[mojot pra dedo e izbegan vo bugarija uste vo 1920 godina tuka vo makedonija ja ostava svojata familija i se prezenuva vo bugarija i od togas im se gubi tragot samo znam deka se oznil i ima 2 deca oni bile pred 30 godini ama nemam adresa od niv kade ziveat vo bugarija ama imam edna kombinacija edni luge imaat licna karta bugarska od nivni pra dedo niv ne im treba taka im sedi i i mi rekoa ako sakam da mi ja dadat ako moze so nea da zavrsam rabota ako moze
Pisi poraka ako ne si se snasol[DOUBLEPOST=1445160813][/DOUBLEPOST]


Kade kade e posporo preku ambasada[DOUBLEPOST=1445161595][/DOUBLEPOST]

Ima edna pesna



Hmm zeznat slucaj na licna karta mora da ima adresa na ziveenje pa prasaj gi komsiite vo Bugarija ( mora da odis vo Bugarija ) nekoi stari ludje dali e ziveel toj covek na ovaa adresa kade e sega itd itd se sto te interesira kako da najdes negovi sinovi ili sto ima zivo oni mora da imaat dokumenti od nego
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
edni luge imaat licna karta bugarska od nivni pra dedo niv ne im treba taka im sedi i i mi rekoa ako sakam da mi ja dadat ako moze so nea da zavrsam rabota ako moze

A kako ce se povrzes so izvodi ?? Kako ce dokazes deka toj e tvoj dedo osven falc dokument da napravis pa da sredis nekako rabota rizicno ama nekoi uspeale ako te otkrijat se propadnuva vo voda spored mene mali se sansite da se zamarat so nekoj koj ziveeel 1920 i se da proveruvaat ma nema sansi
Sto da ti kazam so sreca probaj

A toa deka tvoj prav dedo isceznal hmm mora so nekogo da odrzuval kontakt e sega koj e toj covek ne bi mozel da ti pomognam nekoj postar od tvojata familija
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
14
otkako ke ti bide potpisen ukazot , slednoto odenje vo bg na sto se odnesuva? Ima li nekoj sto e dobil ukaz i e bil za sofia?
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
otkako ke ti bide potpisen ukazot , slednoto odenje vo bg na sto se odnesuva? Ima li nekoj sto e dobil ukaz i e bil za sofia?
Мислиш на Молбата Ви е уважена. Вашата преписка е вклјучена в Указ XX от 20XX година Можете да резервирате час за да получите удостоверението си лично. За да се запишете за посештение преминете на следваштата страница?
 
Член од
18 октомври 2015
Мислења
7
Поени од реакции
10
edni luge imaat licna karta bugarska od nivni pra dedo niv ne im treba taka im sedi i i mi rekoa ako sakam da mi ja dadat ako moze so nea da zavrsam rabota ako moze

A kako ce se povrzes so izvodi ?? Kako ce dokazes deka toj e tvoj dedo osven falc dokument da napravis pa da sredis nekako rabota rizicno ama nekoi uspeale ako te otkrijat se propadnuva vo voda spored mene mali se sansite da se zamarat so nekoj koj ziveeel 1920 i se da proveruvaat ma nema sansi
Sto da ti kazam so sreca probaj

A toa deka tvoj prav dedo isceznal hmm mora so nekogo da odrzuval kontakt e sega koj e toj covek ne bi mozel da ti pomognam nekoj postar od tvojata familija
u arhiv na makedonija dali ima nekakvi dokumenti evidencija od obrazovanie od rodeni vencani umreni bilo sto bev vo crkvata i ja barav knigata na rodeni evidencija sto vodele i mi vikaat deka ja nemale sum trebal da ja pobaram u arhiv na makedonija tamu treba da e
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
10
Поени од реакции
12
Дечки помош !
На дополнителна проверка сум но предадов дополнителни документи преку посредникот .
Дали има начин со сигурност да знам дали тие документи се предадени ?
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Дечки помош !
На дополнителна проверка сум но предадов дополнителни документи преку посредникот .
Дали има начин со сигурност да знам дали тие документи се предадени ?
ke znaes koga ke ti se smeni statusot od dopolnitelna vo zadolzitelna za 2 do 3 meseci inace on ne bi imal korist da ne ti gi predade zato sto ke izgubi pari ;)(y)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
10
Поени од реакции
12
ke znaes koga ke ti se smeni statusot od dopolnitelna vo zadolzitelna za 2 do 3 meseci inace on ne bi imal korist da ne ti gi predade zato sto ke izgubi pari ;)(y)
Фала ти
Те молам за уште нешто . Кога ќе се смени во задолжителна тоа е добра вест ?
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Дечки помош !
На дополнителна проверка сум но предадов дополнителни документи преку посредникот .
Дали има начин со сигурност да знам дали тие документи се предадени ?
Javi se vo ministerstvo, ke im go kazes brojceto i ke dobies odgovor bez problem.
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Фала ти
Те молам за уште нешто . Кога ќе се смени во задолжителна тоа е добра вест ?
da da zato sto dokumentite se vo redno no do kraj ke treba da dobies uste od komisijata polozitelno stanoviste i uste 2 ipol meseci cekanje za potpiss od vice prezidenta sto dokumenti odnese
prv bratuced ili stari dok[DOUBLEPOST=1445191759][/DOUBLEPOST]
u arhiv na makedonija dali ima nekakvi dokumenti evidencija od obrazovanie od rodeni vencani umreni bilo sto bev vo crkvata i ja barav knigata na rodeni evidencija sto vodele i mi vikaat deka ja nemale sum trebal da ja pobaram u arhiv na makedonija tamu treba da e
od skoloto ako baras ke ja baras glavnata kniga kaj sto e ucela babati ili dedo ti so toa prdolzuvas 100 posto a u arhiv ne se maci dzabe ke ides naredeni im e da ne davaaat dokumenti samo mozes da se dobro iznerviras nisto drugo samo u skoloto glavnata kniga (y)
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
10
Поени од реакции
12
da da zato sto dokumentite se vo redno no do kraj ke treba da dobies uste od komisijata polozitelno stanoviste i uste 2 ipol meseci cekanje za potpiss od vice prezidenta sto dokumenti odnese
prv bratuced ili stari dok[DOUBLEPOST=1445191759][/DOUBLEPOST]
od skoloto ako baras ke ja baras glavnata kniga kaj sto e ucela babati ili dedo ti so toa prdolzuvas 100 posto a u arhiv ne se maci dzabe ke ides naredeni im e da ne davaaat dokumenti samo mozes da se dobro iznerviras nisto drugo samo u skoloto glavnata kniga (y)
Само декларација од Струмица[DOUBLEPOST=1445191856][/DOUBLEPOST]
Javi se vo ministerstvo, ke im go kazes brojceto i ke dobies odgovor bez problem.
Фала ти :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom