Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
јас го најдов таков документот знам дека е минус се мислам дали да го откинам тој дел од докуметот
Документов можит да е препис на оригинален документ зошто е чкртнато блгарска егзархија и е напишано православна црква во Македонија (МПЦ не е зошто постои од 1967), пишан е на македонски јазик кодифициран после 1945, во полето година на раѓање е чкртнато четириесет и напишано е триесет и осма и датумот на издавање е 1946 или пак лицето е крстено во 1946 и немале нови документи (Југословенски или Македонски) и затоа се издадени старите Бугарски.
Мое мислење е да се пробат со ова или пак ако е вистина крстена кога се родила во 1938 да се побарат (ако можит) дупликат од Бугарската егзархија.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
abe batalete i pasosi i maki i nervozi,,,jas srediv rabota kaj mene,Za 3 meseci dobiv dokumenti so koji mozam da rabotam vo EU...
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
abe batalete i pasosi i maki i nervozi,,,jas srediv rabota kaj mene,Za 3 meseci dobiv dokumenti so koji mozam da rabotam vo EU...
Ae sovet[DOUBLEPOST=1436577104][/DOUBLEPOST]
Чичко ( на татко ми брат) и потврда од бугарско МОН дека сум студент во Бугарија.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Moze li od bugarko mon so potvrda deka si student da izvadis pasos[DOUBLEPOST=1436577290][/DOUBLEPOST]
Pepibe segde trsas :)
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
Имам едно прашање. Уште пред 11-12 години јас и моите аплициравме за државјанство во Софија. Тогаш дадов некоја изјава дека поднесувам барање (многу веќе не ни памтам) ама откако ги поднесовме барањата, испадна дека кај мене немало да може оти бев малолетен (јес да до ден денес не разбрав зошто тогаш ми бараа изјава, ако како малолетен воопшто не ни можам да аплицирам али ај). Така да кај мене се батали и остана постапката, а моите си извадија пасоши.

Е сеа прашањето ми е ако јас сега аплицирам, колку мислите дека време ќе треба за кај мене да се среди? Има шанси за година-година ипол да добијам државјанство (со оглед на тоа дека моите родители веќе имаат пасоши, па јас како нивно дете би требало лесно да добијам, башка како што кажав изјава и некои првичните документи веќе ги имам предадено) или тешко дека така брзо ќе бидне?

Исто второ прашање, оти знам дека во Скопје во амбасадата може да се аплцира - само во Скопје постои таа можност преку амбасада да се бара државјанство, или и во други земји? Односно има шанси и директно тука во Виена да ја терам работата?

И последно прашање, оти во Скопје само на неколку дена планирам да идам па мора добро да се организирам - се закажува однапред термин (и колку дена унапред треба да резервирам термин) и се поднесува се во еден ден или треба неколку пати да идам?
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Чуден е документот пошто е пишан на азбуката која е усвоена на заседанието на АСНОМ во 1945 година, а има печат на бугарска егзархија која се сомневам дека постоела после втората светска војна во Македонија.
https://de.m.wikipedia.org/wiki/Bulgarisches_Exarchat

Постои до '53г., но на самиот документ пишува четирдесет и некоја година, тоест нема как е да е издаден порано, бидејки не е ракопис, а напечатано и тоа "тридесет" е написано после издаването, но дали ова е од значенје;
Важното е дека постои входјашт номер и со него може да стане јасно кога е издадено кр'штението.
Не е чудно дека има чертано, чудно е дека документот се уште постои, многу други не се имали овој к'смет, за жал.[DOUBLEPOST=1436587421][/DOUBLEPOST]
Што ти треба да разбираш од ови дебили и ретардирали лјугје ? Тиа можат и 10 години да стојат и пак да не приемат и еден свестен закон.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
што збориш бе!!значи затегнато или не пак има гужва...лелелелел тогаш што ке биде ако го изгласаат законот...ке спиеме пред врата
:)[DOUBLEPOST=1436594240][/DOUBLEPOST]
Pepibe, stari ti se ovie. Sto se zamaras.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
За замолува Pepibe да не замара повеќе со постирање на линкови. Ако не ги разбира негов проблем ! :tapp::tapp::misticen:
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Имам едно прашање. Уште пред 11-12 години јас и моите аплициравме за државјанство во Софија. Тогаш дадов некоја изјава дека поднесувам барање (многу веќе не ни памтам) ама откако ги поднесовме барањата, испадна дека кај мене немало да може оти бев малолетен (јес да до ден денес не разбрав зошто тогаш ми бараа изјава, ако како малолетен воопшто не ни можам да аплицирам али ај). Така да кај мене се батали и остана постапката, а моите си извадија пасоши.

Е сеа прашањето ми е ако јас сега аплицирам, колку мислите дека време ќе треба за кај мене да се среди? Има шанси за година-година ипол да добијам државјанство (со оглед на тоа дека моите родители веќе имаат пасоши, па јас како нивно дете би требало лесно да добијам, башка како што кажав изјава и некои првичните документи веќе ги имам предадено) или тешко дека така брзо ќе бидне?

Исто второ прашање, оти знам дека во Скопје во амбасадата може да се аплцира - само во Скопје постои таа можност преку амбасада да се бара државјанство, или и во други земји? Односно има шанси и директно тука во Виена да ја терам работата?

И последно прашање, оти во Скопје само на неколку дена планирам да идам па мора добро да се организирам - се закажува однапред термин (и колку дена унапред треба да резервирам термин) и се поднесува се во еден ден или треба неколку пати да идам?
како дете на бугарски државјани, би требало процедурата за добивање на државјанство да ти трае од година до година ипол.... со тоа што директно ги поднесуваш документите во Министерството за правосудие во Софија.... околу процедурата за преку амбасадата во Скопје не можам ништо да ти кажам поради тоа што немам такво искуство...
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
35
Поени од реакции
11
Dali nekoj ima skoro izvadeno proishod ili drzavjanstvo so yugoslovenska voena kniska so zavedeno deka liceto ima sluzeno bugarski vojnik,oti ista takva podnesov pa me interesira odprilika za kolku vreme ke mi se smeni statusot od dopolnitelna vo redovna procedura.fala mn.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.683
Поени од реакции
1.990
Ae sovet[DOUBLEPOST=1436577104][/DOUBLEPOST]
Moze li od bugarko mon so potvrda deka si student da izvadis pasos[DOUBLEPOST=1436577290][/DOUBLEPOST]
Pepibe segde trsas :)
Па валљда не можеш само со тој документ но мислам дека ја олеснува работата, т.е. помага во целиот случај,
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
како дете на бугарски државјани, би требало процедурата за добивање на државјанство да ти трае од година до година ипол.... со тоа што директно ги поднесуваш документите во Министерството за правосудие во Софија.... околу процедурата за преку амбасадата во Скопје не можам ништо да ти кажам поради тоа што немам такво искуство...
Фала многу на одговорот! :)

Само уште едно последно прашање: јас ќе треба исто после и на интервју да одам или доволно е само предавање на документите (за да знам дали со едно идење во Софија ќе завршам се, или ќе треба после неколку месеци пак да идам)? И дали ќе распрашуваат на пример што правам/работам во Австрија или тоа ништо нема врска и не ги интересира (чисто да знам дали ќе треба да понесам и потврда од факултет и договор од работа и такви документи, или тоа ништо нема да ми треба и битно им е само документи од типот на извод од раѓање и државјанство од моите)? Може звучи глупо прашањево оти реално нема врска што студирам/работам со вадењето нивно државјанство, ама што знам, си викам да си прашам, да не испадне после дека треба да докажувам зошто не живеам во Бугарија па затоа да се осигурам на време дали ми требаат вакви потврди за објаснување зошто моментално живеам на друго место...
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Фала многу на одговорот! :)

Само уште едно последно прашање: јас ќе треба исто после и на интервју да одам или доволно е само предавање на документите (за да знам дали со едно идење во Софија ќе завршам се, или ќе треба после неколку месеци пак да идам)? И дали ќе распрашуваат на пример што правам/работам во Австрија или тоа ништо нема врска и не ги интересира (чисто да знам дали ќе треба да понесам и потврда од факултет и договор од работа и такви документи, или тоа ништо нема да ми треба и битно им е само документи од типот на извод од раѓање и државјанство од моите)? Може звучи глупо прашањево оти реално нема врска што студирам/работам со вадењето нивно државјанство, ама што знам, си викам да си прашам, да не испадне после дека треба да докажувам зошто не живеам во Бугарија па затоа да се осигурам на време дали ми требаат вакви потврди за објаснување зошто моментално живеам на друго место...
Јас сум во иста ситуација како тебе лани поднесов за државјанство по основ на моите родители и бев прв пат за аплицирање во софија па после 20 дена на интервју плус и јас сум во странство верувај тоа нема никаква врска со државјанството само на интервју или во било кој документ нема никако да спомнуваш дека живееш во страство бидејки баш тоа е опасно плус ни тие тоа не го ни спомнуваат на интервјуто секако ќе те прашаар само за во бг дали идеш и ти секако ќе кажеш дека идеш и без никаков коментар за странство .
Се иде двапати само за софија и онда после си чекаш година и нешто и тек трети пат за сликање само и тоа е тоа. Со среќа ако имаш подетални прашања во врска со државјанството пиши во пп па ке ти објаснам што како.
Јас ти препорачувам да одиш директно во софија да си ја вршиш работата бидејки е побрза постапката.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom