Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.535
Здраво, може ли и јас да добијам примерок за молба при приложување на дополнителни документи?
посредникот не ми ги доставил а веќе сум на финална 2 недели..
Повели;)
 

Attachments

Член од
9 април 2006
Мислења
3.622
Поени од реакции
2.260
@BG_2016 @Oldboy @Janinka
Dali moze da potvrdite deka ste, daj Boze, vednas prefrleni na polozitelno?
Добро што примети, јас мислев од дополнителна се иде на положително, но сега гледам дека на финална им бил следниот статус. Ќе треба сите тројца да ги префрлам на другата листа (немав искуство со дополнителна и прв пат сега добија промена од таа листа па изгледа грешно го разбрав следниот статус кај нив)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
700
Поени од реакции
1.047
@BG_2016 @Oldboy @Janinka
Dali moze da potvrdite deka ste, daj Boze, vednas prefrleni na polozitelno?


Prebaruvaj gi postovite na @palekrstic ubeden sum deka taa ja imase postirano novata molba. Inace najdobar nacin mislam deka ti e, kako sto kaza i @orel100 da gi pustis dokumentite preku DHL. Mislam deka za 24 casa dostava nema da te kosta poveke od 30-40eur so tracking i zadolzitelen priem.
ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја

М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т ИОт ____________________ с ЕМБГ __________________ ,паспорт No ___________ , родена в град Скопје, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство xxx/2018. ;Молба вх.номер xxxx/2017УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'Р,Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на пра –дјаадо ми __________________.

2.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на баба ми- _____________(роден Владимирова).

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на мајка ми –__________________________.
дата…………………….. ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја: 1……………………………..........
 
Член од
29 април 2020
Мислења
267
Поени од реакции
438
zdravo dokumenti podneseni sofija so potvrda od strumica 03.05.2017 proishod zemen 10.03.2018 istiot den zakazano int. na 10.06.2019 i ushte sum na zadolzitelna normalno e ova odvivanje i koga ke se smeni ovaj zadolzitelen pregled sho traj 14meseci i kolku me ceka ushte imal nekoj iskustvo mi na pobarano dopolnitelni dokumenti no dostaveni se so int fala vi odnapred
Автоматски споено мислење:


164xx/2018 brojche za proveruvanje ima nekoj blizu toa brojche so promena
Ja sum 173xx/2018 veke na polozitelno od juni.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 мај 2017
Мислења
108
Поени од реакции
149
Izvinete edno prasanje nadvor od temata,za 5 mesecno bebe dali e potreben kovid test za vlez vo bugarija, ako nekoj e zapoznaen so ova prasanje da odgovori
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
132
Поени од реакции
152
zdravo na site
samo da informiram deka na brat mi mu izleze drzavjanstvoto, cekase od Oktomvri 2019 za potpis i sega pisuva deka dokimentot e ispraten vo konzulatot vo skopje.

fala vi na site na informciite sto gi spoduvavte do sega golema pomos bevte site. Na site da vi izlezat pasosite sto poskoro.
Od koj datum vo oktomvri bese na polozitelno ako moze da ni kazish za da znajme do kaj e oktomvri ivcisten
 
Член од
1 декември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
44
znaci nie sto sme polozitelno Februari 2020,da ocekuvame ukaz istiot mesec 2021 taka ?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.553
Поени од реакции
7.952
Едно прашање..
Закажав за указ подигање на 10 фебруари..Подигање указ е уствари земање државјанство,така ли??
Поале тоа за пасош уште колку време,по брза постапка дали може?
 
Член од
13 август 2020
Мислења
35
Поени од реакции
2
Zdravo na site ako moze pomos fala vi ako mi pomognete toj sto znae . Dokumentite mi se sredeni se prevedni na bugarski . Sega kako da zakazam intwrvju preki konzulat bitola ambasada pomos fala vi
 
Член од
24 јуни 2019
Мислења
15
Поени од реакции
34
Едно прашање..
Закажав за указ подигање на 10 фебруари..Подигање указ е уствари земање државјанство,така ли??
Поале тоа за пасош уште колку време,по брза постапка дали може?
Да, тоа е земање на дежавјанство, после поднасаш за матичен број, сите ми викаа дека излегува од 7 до 10 дена, јас на 13 сега го земав државјанството а веќе на 14 имав матичен и истиот ден можеш да се сликаш за пасош и лична. За 20 дена - 20-30 евра, за 6-7 дена 60-70 евра и за 2 часа да го земеш чини 160 евра, таа ти е најбрза опција.
 
Член од
23 март 2017
Мислења
46
Поени од реакции
20
zdravo dokumenti podneseni sofija so potvrda od strumica 03.05.2017 proishod zemen 10.03.2018 istiot den zakazano int. na 10.06.2019 i ushte sum na zadolzitelna normalno e ova odvivanje i koga ke se smeni ovaj zadolzitelen pregled sho traj 14meseci i kolku me ceka ushte imal nekoj iskustvo mi na pobarano dopolnitelni dokumenti no dostaveni se so int fala vi odnapred
Автоматски споено мислење:


164xx/2018 brojche za proveruvanje ima nekoj blizu toa brojche so promena
isto i jas intervju 10.06.19 seuste na zadolzotelna.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.553
Поени од реакции
7.952
Да, тоа е земање на дежавјанство, после поднасаш за матичен број, сите ми викаа дека излегува од 7 до 10 дена, јас на 13 сега го земав државјанството а веќе на 14 имав матичен и истиот ден можеш да се сликаш за пасош и лична. За 20 дена - 20-30 евра, за 6-7 дена 60-70 евра и за 2 часа да го земеш чини 160 евра, таа ти е најбрза опција.
Се сликаш истиот ден кога го земаш државјанството,или кога земаш поднесуваш за матичен па после 10 дена се сликаш ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom