Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јануари 2020
Мислења
18
Поени од реакции
45
zdravo na site
samo da informiram deka na brat mi mu izleze drzavjanstvoto, cekase od Oktomvri 2019 za potpis i sega pisuva deka dokimentot e ispraten vo konzulatot vo skopje.

fala vi na site na informciite sto gi spoduvavte do sega golema pomos bevte site. Na site da vi izlezat pasosite sto poskoro.
Kade bese na intervju
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
13
Поени од реакции
30
Се сликаш истиот ден кога го земаш државјанството,или кога земаш поднесуваш за матичен па после 10 дена се сликаш ?
Зависи кога ти е часот за подигање на државлјанството дали ке имаш време истиот ден да завршиш работа за матичен, адреса и да се сликаш или ке мора да останиш да дозавршиш работа другиот ден не треба да чекаш 10 дена ,а за то поколку време ке го земиш пасошот зависи од тебе колку ке платиш . позз
 
Член од
6 август 2019
Мислења
73
Поени од реакции
134
Zdravo na site ako moze pomos fala vi ako mi pomognete toj sto znae . Dokumentite mi se sredeni se prevedni na bugarski . Sega kako da zakazam intwrvju preki konzulat bitola ambasada pomos fala vi
Јави се во конзулат и кажи им дека сакаш да закажеш интервју.
Инаку, преводите не треба да бидат постари од 6 месеци, така да со оглед на тоа дека закажуваат интервју за година дена, пак ке треба на ново да ги извадиш документите и преводите.
Ако не сум во право нека ме поправи некој
 
Член од
13 август 2020
Мислења
35
Поени од реакции
2
Ah pale samo da znaes kolku ke ni nedostasuvas na forumot .... Sekoja tvoja objava bese docekana so rados tolku ukazi promeni vo statusi .... Ti posakuvam se najdobro .... Edna i edinstvena. @palekrstic <3
Batko odma li zakazuvat vo momentot za intervju konzulat bitola i kako da zakazam fala ti mnogo na odgovorot
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
2
I mene moze vo spisok da me stavete, 21 maj 2018 na intervju, a od 28 oktomvri 2019 na polozitolno, ukaz seuste cekam
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
2.073
Ako si posloboden teraj .....tuka sme I nie da te nadopolnuvame.....mislam deka poaleden ukaz bese br 126 so polozitelno nekade sredina na oktomvri ....I so Intervju 5 Maj 2018....a finalna vo pravo si ...
20 February...
Третиот тромесечен извештај од комисијата за државјанство на Вице, завршува на крајот од септември.

Со ова темпо, ја завршуваат положително цела 2019, таман до тој извештај.
 
Член од
31 октомври 2016
Мислења
100
Поени од реакции
353
Почитувани форумџии,другари и другарки,

Ете и моето патешествие помина.

На 11 ти Август бев да си го подигнам државјанството и да се сликам за пасош и лк.
На 9 ти имав закажано ПЦР тест во Систина,на 10 ти го земав тестот на англиски и Македонски со печат,фискални и картонче со баркодови.На граница беше се ок ,и брзо поминавме.Докторката ни задржа еден примерок било кој,ако сакате МК ако сакате англискиот.Термин за подигнување имав во 9 и 55.На вратата има лица од обезбедување кои ја бараат резервацијата и пасошот,и ве проверуваат на скенер ,за оружје.
Треба да носите со вас доказ за уплата на такса за државјанство во износ од 51 лев,можете во било која банка,мене посредникот ми уплати во easy pay ,тие си соработуваат,и треба да носите една слика не две,на која отпозади ќе си го напишете името и презимето.Плус носете си едно ливче со напишана адреса на Бугарски ,зошто на шалтер ќе ви даде службеничката со ливче за пополнување,на кое треба да напишете ваше име и презиме,дата на подигнување,адреса на која ќе се пријавите и потпис.
Откако влегов на шалтер бр.4 службеничката не беше таму,и ја чекав 15 мин.Кога се симна носеше повеќе досиеа меѓу кои беше и моето.
Ми ја зема сликата ,ја прикачи електронски на едно официјално известие до сите државни институции во кое пишува дека Пале Крстиќ го подигнала државјанството на 11.08.2020.Потоа тоа известие излегува во систем во општина и во систем на МВР.
Потоа ми го отпечати државјанството и го предадов на посредникот. Тој направи копија и плус направи копија од пасош со плус копија од страната каде што е направен влез во БГ.Изводот мој преведен и заверен и венчаницата му требаа за во општина копии,а за во МВР оригинал само изводот.
Потоа тој се упати сам во општина за да среди за адреса и ЕГН да ги земам во истиот ден.Така и беше ,најчесто се завршува и порано работа,но кај мене беше баксуз што системот каснел и матичниот број ми излезе во 15 часот.Од општина даваат уверение за адреса и матичен број,а колку платил таму искрено незнам.Такса е 30 лева,но пак ќе речам тие си соработуваат и затоа и го ангажирав посредникот.
Потоа со копија од државјанството, извод преведен во оригинал и заверен(само за увид го бараат после го враќаат),копијата од пасош и уверението за адреса и ЕГН се упативме во МВР.
Како што реков ,треба известието да стигне и во системот на мвр за да може да ви се испринта вашето барање за пасош и лк ,и на барањето отпозади стои вашата слика што сте ја дале во Министерството за правда.Значи се е поврзано.Јас немав среќа па немаше систем во МВР и мораше да преспијам за да се сликам утредента.
Така и направив.Иако чекав 3 саати во ред поради големите гужви,се се заврши во најдобар ред.Јас одбрав брза постапка за 3 дена пасош и лк.За тоа платив 116 лева,може и со картица на ваше име.
Тоа е накратко моето искуство за подигнување на пасош.
Посредникот за таа услуга комплет зема од 220 до 250 евра.

Воедно,во овој пост сакам да се откажам од модераторското место од причина што навистина немам повеќе време,а чуствувам одговорност кон сите членови на форумот.

Додека бев отсутна видов дека можете супер и без мене,така што како мој совет е да ги следите секојдневно новините и информациите што се споделуваат на форумот,користете ги и моите постови,упатства и совети,бидете упорни и не губете надеж,доколку се е во ред со вашите документи, се е поднесено во оригинал и навреме,тогаш се ќе биде во ред.
Јас морам да си ги довршам работните обврски и здравје да се подготвувам со моето семејство за заминување во странство.

Ми беше многу мило што можев да го споделам со сите ,моето искуство и знаење и на тој начин да помогнам на некој друг.
@Нuкола еве ќе те замолам официјално да ме одјавиш од модераторското место.
Јас ќе останам и понатаму член на форумот, повремено ќе се најавувам,но за мене ќе биде полесно ако не сносам одговорност .


Ете @Bibo може да си продолжи со списоците,доколку сака.
Како и да е верувам дека ќе се снајдете супер.

СО СРЕЌА НА СИТЕ И ВИ ПОСАКУВАМ СИТЕ ДА СИ ДОЧЕКАТЕ ПАСОШ ВО РАКА!!!!

Ве поздравува Пале Крстиќ
(y)
Наша драга Пале, ФАЛА ТИ ОД СРЦЕ за времето посветено и поминато овде, ФАЛА ШТО ПОМОГНА НА МНОГУМИНА.
На светот му посакувам што повеќе луѓе како тебе. За крај уште еднаш, ФАЛА ОД СРЦЕ ВО ИМЕ НА СИТЕ ОВДЕ!
Се најубаво и најдобро - ЗАСЛУЖУВАШ! ❤
 
Член од
26 март 2019
Мислења
191
Поени од реакции
204
Јави се во конзулат и кажи им дека сакаш да закажеш интервју.
Инаку, преводите не треба да бидат постари од 6 месеци, така да со оглед на тоа дека закажуваат интервју за година дена, пак ке треба на ново да ги извадиш документите и преводите.
Ако не сум во право нека ме поправи некој
intervju zakazuvaat od denes za utre, i samo lekarsko i neosuduvan ne treba da se postari od 6 meseci , a izvodite mozi
 
Член од
13 август 2020
Мислења
35
Поени од реакции
2
intervju zakazuvaat od denes za utre, i samo lekarsko i neosuduvan ne treba da se postari od 6 meseci , a izvodite mozi
Zdravo batko sakam da prasam za intervju bitola konzulat preku roditel i brat dokumenti .kako se zakazuva fala ti mnogu odma li se odi na intervju ili se ceka godina ili pomalku odprilika tocno odma li se odrzuvat intervjuto fala ti pozdrav . Posrednikot mi dade broj 058058555 da se javam da zakazam
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.587
Поени од реакции
2.158
Уште еднаш списокот (корегирани трите промени од дополнителна на финална, јас ги имав внесено од дополнителна на положитено) а ја додадов и @Парис на листата на положително.

*****Апдејт 16.08.2020

СПИСОК НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ПРОВЕРКА

ФЕВРУАРИ 2019

20.02.2019 - инт СОФ @vacimance -потврда
25.02.2019 - инт СОФ @Rope
26.02.2019 - инт СОФ @Milaema
27.02.2019 - инт СОФ @lolita19 - потврда
28.02.2019 - инт СОФ @9999

МАРТ 2019
06.03.2019 - инт СОФ @Simorg -со потврда
07.03.2019 - инт БИТ (08.01.2019) @kredit
23.03.2019 - инт СОФ @SkopjeGirl
25.03.2019 - инт СОФ @Blgarceto -крштеница и венчаница
27.03.2019 - @Los-Che

АПРИЛ 2019
03.04.2019 - инт СОФ- @stojko96 -родител
08.04.2019 - @Altair75 -потврда
16.04.2019 - инт СОФ @MargeSimpson -воена книшка
16.04.2019 - инт СК (21.01.2019)- @MarjanM -родител
18.04.2019 - инт СОФ @TheTomBoyy - потврда од предок роден пред 1918
24.04.2019 - инт СОФ @Laze123

МАЈ 2019
Xx.05.2019 - инт СОФ @Paul Kersey - потврда
07.05.2019 - инт СОФ @alexander1963
14.05.2019 - инт СОФ @DanielKr
21.05.2019 - инт СОФ @A.N.Z -преку брат
06.05.2019 - инт СОФ сестра на @Astrapa

ЈУНИ 2019
10.06.2019 - @marrkoski
19.06.2019 - инт СОФ @@@@ -потврда
20.06.2019 - инт СОФ @Ivana2234

ЈУЛИ 2019
03.07.2019-инт СОФ @man united@ -потврда
03.07.2019 - инт БЕО (03.2019) - @Atlantida82
23.07.2019-инт СОФ @Diablo18
31.07.2019-инт СОФ @Miky -сведителство за занаетчија -прадедо роден 1908

АВГУСТ 2019
12.08.2019-инт СОФ @Stojkovz -2 родитела
13.08.2019-инт СОФ @Tefko -родител

СЕПТЕМВРИ 2019
19.09.2019-инт СОФ @Bibo -2 родителa

ДЕКЕМВРИ 2019
10.12.2019-инт СОФ @Mitko 1992 -преку брат

ЈУЛИ 2020
09.07.2020 - инт СКО (18.05.2020) - @Frau
__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ФИНАЛНА

ДЕКЕМВРИ 2019

18.12.2019- @kantona - родител
18.12.2019- @gjokehv - 06.2018-инт СОФ

ЈАНУАРИ 2020
17.01.2020 - @Dance/88 - чичко и потврда - инт Соф
XX.01.2020 - @aleksandarx12 - инт 10.2018

ФЕВРУАРИ 2020
05.02.2020- @Bogdan12 -06.11.2018-инт СОФ
07.02.2020- @Ivana!rosa -31.10.2018-инт СОФ
14.02.2020- @vlado007 2 деца-11.2018 интервју
19.02.2020- @Lucyyy -инт СОФ 09.10.2018
27.02.2020- @mindvision -16.10.2018- инт СОФ

МАРТ 2020
23.03.2020- @Dimitat-15.11.2018 инт-потврда
24.03.2020- @Poch сопруга-инт 21.11.2018
24.03.2020- @bossi -инт 21.11.2018
31.03.2020- @Aliii29 -19.11.2018-инт СОФ-родител

АПРИЛ 2020
03.04.2020- @govani_p -инт 03.12.2018
03.04.2020- @Sloncece сопруг-03.12.2018-инт СОФ
24.04.2020- @Kikakikirika -образована преписка 28.11.2018-(инт Битола 25.0.2018)родител

MAJ 2020
07.05.2020- @Dronskittt -интервју СОФ -07.01.2019
13.05.2020- @Floyyd -инт СОФ-04.10.2018
13.05.2020- @Tose133 - xx.12.2018-инт СОФ -родител
20.05.2020- @barselona123 13.01.2019-инт СОФ -крштеница и потврда
27.05.2020- @Ivanxxx111-14.01.2019-инт СОФ
27.05.2020- @Ana.fil - инт БТ -07.11.2018-родител
29.05.2020- @Obrazuvana prepiska -19.10.2019-инт БТ(11.01.2019 внесен во систем)- potvrda
29.05.2020- @Tina Gjo ( за Стефани) -17.01.2019-инт СОФ-родител

ЈУНИ 2020
08.06.2020- @Mile76 -16.01.2019 -инт СОФ
19.06.2020- @Miky1221 -18.03.2019-инт СОФ
23.06.2020- @mrki80 -21.01.2019-инт СОФ
23.06.2020- @Procedura 5 -23.01.2019-инт СОФ -потврда и сведителство
26.06.2020- @Starmax -22.01.2019-инт СОФ
30.06.2020- @mkdboy24 28.01.2019-инт СОФ
30.06.2020- @redbox87 мајка
30.06.2020- @Dionea -25.03.2019-интСОФ
30.06.2020- @@manzer@ 28.01.2019 -инт СОФ
30.06.2020- @xxx111 -интервју 04.02.2018

ЈУЛИ 2020
03.07.2020- @TasHee (мајка и сестра)- 31.01.2019 -инт СОФ
20.07.2020- @Aleksandar CH - 07.02.2019 -инт СОФ
20.07.2020- @azdr - 07.02.2019 -инт СОФ
28.07.2020- @Bojsa - 11.02.2019-инт СОФ (изводи од баба)

АВГУСТ 2020
10.08.2020 - @arty.arty - инт СОФ (18.02.2019)
13.08.2020 - @BG_2016
13.08.2020 - @Oldboy
14.08.2020 - @Janinka
14.08.2020 - брат на @barselona123 - инт СОФ (20.02.2019)

__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ДОПОЛНИТЕЛНА

01.05.2019- @Evggeo (и сопруга)-15.01.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
27.05.2019- @robertaleksovski -2.02.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
01.06.2019- @K.K. - 01.02.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи и ученичка книшка
ХХ.08.2019- @cona - 03.04.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи
09.08.2019- @007di -доставени дополнителни документи пред рок
0x.10.2019- @dule_bule - 0x.05.2018 -инт СОФ -0x.07.2019-на финална-потврда плус доставена
08.10.2019- @ivica@343 - 02.05.2018 -инт СОФ -13.07.2019-на финална- доставени дополнителни документи во 10.2019
__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

ОКТОМВРИ 2019

06.10.2019 @Biroktat
25.10.2019 @bavarec89
28.10.2019 @Oktavijan
28.10.2019 @Парис
30.10.2019 @VlatkoN1

НОЕМВРИ 2019
01.11.2019 @Bobedimean
06.11.2019 @ns2094
07.11.2019 @@Maki15
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019 @Kapetanot
28.11.2019 @Milicajo
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019 @marijanti

ДЕКЕМВРИ 2019
10.12.2019 @Alexija - 25.09.2020 финална
20.12.2019 @Banne
30.12.2019 @Zlatkoim
30.12.2019 @Fill
30.12.2019 @angieee21

ЈАНУАРИ 2020
14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020- @bolowr4r4 -финална 19.08.2019
14.01.2020- @Nikispec
14.01.2020 @azderce -финална 20.08.2019
16.01.2020- @Vladana -17.10.2019-финална
21.01.2020- @Majbejker 15.08.2019- финална
21.01.2020- @Smooth21- 22.08.2019-финална-потврда
30.01.2020 - @Aleksandar92 -23.08.2019-финална
30.01.2020- @gjoko10 -19.09.2019-финална
30.01.2020- @Riri25 - Xx. 09.2019-финална-родител-интСОФ

ФЕВРУАРИ 2020
04.02.2020- @Meh -28.08.2019-финална-братучед и потврда
04.02.2020- @AAGV -24.08.2019-финална- братучед и потврда
04.02.2020- @Iv*
10.02.2020- @Půtîñöt -05.11.2019-финална
12.02.2020- @JuveCr7
12.02.2020- @Bojana9033-крај на август 2019 на финална
12.02.2020- @Наќо Скопски -3 преписки
12.02.2020- @goki.mirkovski -22.08.2018-интервју
25.02.2020- @Bogev1986
25.02.2020- @Lela996 -15.09.2019-финална
25.02.2020- @RoWiGeN -01.09.2019 -финална
25.02.2020- @Tlo88 -04.09.2019-финална
25.02.2020- @Bogev1986
25.02.2020- @Imperatrica -11.2019-финална
27.02.2020- @Benithe1 - 01.11.2019-финална
27.02.2020- @Totorina -15.12.2019-финална

МАРТ 2020
10.03.2020 -Сестра НА @FAHRER - 09.12.2019 -финална
12.03.2020- @Barca1990-24.01.2020-финална
13.03.2020-СОПРУГ НА @Ohridmaca1-финална од 09.12.2019 -со потврда
13.03.2020--@Ohridmaca1 -финална-23.01.2020 -потврда

МАЈ 2020
04.05.2020- @sdamovski -10.01.2020 -финална
04.05.2020- @Dybala-23.01.2020-финална
04.05.2020 - @nikolaohrid-10.02.2020-финална
04.05.2020- @ploumari-13.02.2020-финална
05.05.2020- @Tasko8 -
05.05.2020- @NemamIme111
12.05.2020- @Dejan1977 - 19.02.2020 -финална
12.05.2020- @Iceman_mk -20.02.2020-финална
15.05.2020- @Donia 10.02.2020-финална
15.05.2020- @Lucyyy -19.02.2020 -финална
15.05.2020- Сестра на @MargeSimpson -13.02.2020-финална
22.05.2020- @LePAk -27.02.2020-Финална- инт СОФ -поврда и сведителство од дедо

ЈУНИ 2020
01.06.2020- @Anagals
10.06.2020- @CyberTm -10.03.2020-финална
11.06.2020- @Џондер -11.03.2020-финална
16.06.2020- @Mood -01.03.2020-финална
16.06.2020- @nicobombata -24.03.2020-финална
16.06.2020- @vojkan88 -24.03.2020-финална
17.06.2020- @lechach123
25.06.2020 @darkopotok
25.06.2020- @TBPS -24.03.2020-финална
25.06.2020- @FAHRER -27.03.2020-финална
25.06.2020- @miskolo -25.03.2020-финална
25.06.2020- @TasHee-01.04.2020-финална
25.06.2020- @Bobiter -01.04.2020-финална
25.06.2020- @darkopotok-01.04.2020-финална
25.06.2020-@Barca12 -01.04.2020-финална
25.06.2020-@Aves00 -01.04.2020-финална
25.06.2020-@bojan0123[/USER]-24.03.2020-финална
25.06.2020- @Poch sopruga -24.03.2020-финална
29.06.2020- @bossi -25.03.2020-финална

ЈУЛИ 2020
03.07.2020- @nasquez23 -03.12.2019-финална-родител
03.07.2020- @Nikolablaaa 01.04.2020-финална
03.07.2020-@Slagjann -01.04.2020-финална
03.07.2020- @urke - 02.04.2020 финална
03.07.2020- @Ksenija1973 -13.04.2020 финална
03.07.2020- @corvuscorax -03.04.2020-финална
03.07.2020- @Totorina брат-01.04.2020 финална
06.07.2020- @Bell 06.12.2019-финална
11.07.2020-@Macolce -15.04.2020-финалнa
11.07.2020- @■■■ 18.12.2019-финалнa
11.07.2020- @Deko sk -15.04.2020-финалнa
11.07.2020- @dac_kufer -17.12.2019-финалнa
11.07.2020- @majkat -10.04.2020-финалнa
11.07.2020- @usernamus
18.07.2020- @Божино -10.01.2020-финална -родител
21.07.2020- @Dragance Dac -23.04.2020-финалнa
22.07.2020- @Purfect 24.12.2019-финална
22.07.2020- @anarchymkd95 -30.12.2019-финална
22.07.2020- @Cufka- 09.04.2020-финална
22.07.2020- @Спасе Пекаро
22.07.2020- @Джонката - 23.04.2020-финална
23.07.2020- @Tashov - 30.12.2019-финална (два родитела)
27.07.2020- @t55 - 18.12.2019-финална

АВГУСТ 2020
04.08.2020 - @Itsme1 - 28.11.2019-финална
04.08.2020 - @Ve19966 - 30.01.2020-финална
 
Член од
18 октомври 2019
Мислења
34
Поени од реакции
84
Третиот тромесечен извештај од комисијата за државјанство на Вице, завршува на крајот од септември.

Со ова темпо, ја завршуваат положително цела 2019, таман до тој извештај.
Druze mu se voshituvam na tvojot optimizam daj boze da e taka vo toj slicaj do dekemvri ke ja iscistat 2020 polozitelno Mart April .
Kako i da e da se nadevame deka ke prodolzat vaka pozdrav.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom