Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јануари 2020
Мислења
137
Поени од реакции
312
Vie ste dobri stom od finalna do polozitelno ste cekale po dva tei meseca,jas cekav pet meseci i deset dena,a po moe mislenje momentalno site promeni od bilo koj status odat so po brzo tempo e sega ima nekoj sto e zaglaven,ama geneealno e po brzo,ako se zeme vo predvid i pandemijata.
U pravu si, deluje kao da je krenulo malo na bolje osim statusa ZADOLZITELNO koji traje sve duze i duze i kad se sve sabere i oduzme opet ceo proces nakon intervjua traje isto...
 
Член од
11 март 2019
Мислења
49
Поени од реакции
76
koj sto e zapoznaen neka pise za kolku vreme ke bide ispraten ukazot vo abasada vo skopje i kolkavi se sansite da ne mi go pratat... fala
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.535
Почитувани форумџии,другари и другарки,

Ете и моето патешествие помина.

На 11 ти Август бев да си го подигнам државјанството и да се сликам за пасош и лк.
На 9 ти имав закажано ПЦР тест во Систина,на 10 ти го земав тестот на англиски и Македонски со печат,фискални и картонче со баркодови.На граница беше се ок ,и брзо поминавме.Докторката ни задржа еден примерок било кој,ако сакате МК ако сакате англискиот.Термин за подигнување имав во 9 и 55.На вратата има лица од обезбедување кои ја бараат резервацијата и пасошот,и ве проверуваат на скенер ,за оружје.
Треба да носите со вас доказ за уплата на такса за државјанство во износ од 51 лев,можете во било која банка,мене посредникот ми уплати во easy pay ,тие си соработуваат,и треба да носите една слика не две,на која отпозади ќе си го напишете името и презимето.Плус носете си едно ливче со напишана адреса на Бугарски ,зошто на шалтер ќе ви даде службеничката со ливче за пополнување,на кое треба да напишете ваше име и презиме,дата на подигнување,адреса на која ќе се пријавите и потпис.
Откако влегов на шалтер бр.4 службеничката не беше таму,и ја чекав 15 мин.Кога се симна носеше повеќе досиеа меѓу кои беше и моето.
Ми ја зема сликата ,ја прикачи електронски на едно официјално известие до сите државни институции во кое пишува дека Пале Крстиќ го подигнала државјанството на 11.08.2020.Потоа тоа известие излегува во систем во општина и во систем на МВР.
Потоа ми го отпечати државјанството и го предадов на посредникот. Тој направи копија и плус направи копија од пасош со плус копија од страната каде што е направен влез во БГ.Изводот мој преведен и заверен и венчаницата му требаа за во општина копии,а за во МВР оригинал само изводот.
Потоа тој се упати сам во општина за да среди за адреса и ЕГН да ги земам во истиот ден.Така и беше ,најчесто се завршува и порано работа,но кај мене беше баксуз што системот каснел и матичниот број ми излезе во 15 часот.Од општина даваат уверение за адреса и матичен број,а колку платил таму искрено незнам.Такса е 30 лева,но пак ќе речам тие си соработуваат и затоа и го ангажирав посредникот.
Потоа со копија од државјанството, извод преведен во оригинал и заверен(само за увид го бараат после го враќаат),копијата од пасош и уверението за адреса и ЕГН се упативме во МВР.
Како што реков ,треба известието да стигне и во системот на мвр за да може да ви се испринта вашето барање за пасош и лк ,и на барањето отпозади стои вашата слика што сте ја дале во Министерството за правда.Значи се е поврзано.Јас немав среќа па немаше систем во МВР и мораше да преспијам за да се сликам утредента.
Така и направив.Иако чекав 3 саати во ред поради големите гужви,се се заврши во најдобар ред.Јас одбрав брза постапка за 3 дена пасош и лк.За тоа платив 116 лева,може и со картица на ваше име.
Тоа е накратко моето искуство за подигнување на пасош.
Посредникот за таа услуга комплет зема од 220 до 250 евра.

Воедно,во овој пост сакам да се откажам од модераторското место од причина што навистина немам повеќе време,а чуствувам одговорност кон сите членови на форумот.

Додека бев отсутна видов дека можете супер и без мене,така што како мој совет е да ги следите секојдневно новините и информациите што се споделуваат на форумот,користете ги и моите постови,упатства и совети,бидете упорни и не губете надеж,доколку се е во ред со вашите документи, се е поднесено во оригинал и навреме,тогаш се ќе биде во ред.
Јас морам да си ги довршам работните обврски и здравје да се подготвувам со моето семејство за заминување во странство.

Ми беше многу мило што можев да го споделам со сите ,моето искуство и знаење и на тој начин да помогнам на некој друг.
@Нuкола еве ќе те замолам официјално да ме одјавиш од модераторското место.
Јас ќе останам и понатаму член на форумот, повремено ќе се најавувам,но за мене ќе биде полесно ако не сносам одговорност .


Ете @Bibo може да си продолжи со списоците,доколку сака.
Како и да е верувам дека ќе се снајдете супер.

СО СРЕЌА НА СИТЕ И ВИ ПОСАКУВАМ СИТЕ ДА СИ ДОЧЕКАТЕ ПАСОШ ВО РАКА!!!!

Ве поздравува Пале Крстиќ
(y)
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.408
Поени од реакции
13.820
Привремено затворена, прогласувам неколку часовен момент на жалост и среќа додека се смират емоцииве! :(:ljubove:

едит:

Благодарност до колешката @palekrstic за несебичната поддршка што ја даваше кон сите членови, научивме како треба и благодарни сме многу за тоа. Беше чест да го имаме нејзиното активно присуство тука, а од сега па натака се надевам пасивно ќе не посетува. Сепак, животот оди напред, честитки за добиениот пасош, и успех понатака во потрагата кон поквалитетен живот!

Во консултации со неа, може да продолжите да ја апдејтирате листата доколку сакате. Темава продолжува со исто темпо и исти правила, додека не се пронајде соодветна замена (но, реалноста вели: тешко дека ќе најдеме особа како Пале:)).

Темава е отворена.
 
Последно уредено:
Член од
8 август 2020
Мислења
20
Поени од реакции
16
zdravo dokumenti podneseni sofija so potvrda od strumica 03.05.2017 proishod zemen 10.03.2018 istiot den zakazano int. na 10.06.2019 i ushte sum na zadolzitelna normalno e ova odvivanje i koga ke se smeni ovaj zadolzitelen pregled sho traj 14meseci i kolku me ceka ushte imal nekoj iskustvo mi na pobarano dopolnitelni dokumenti no dostaveni se so int fala vi odnapred
Автоматски споено мислење:

zdravo dokumenti podneseni sofija so potvrda od strumica 03.05.2017 proishod zemen 10.03.2018 istiot den zakazano int. na 10.06.2019 i ushte sum na zadolzitelna normalno e ova odvivanje i koga ke se smeni ovaj zadolzitelen pregled sho traj 14meseci i kolku me ceka ushte imal nekoj iskustvo mi na pobarano dopolnitelni dokumenti no dostaveni se so int fala vi odnapred
164xx/2018 brojche za proveruvanje ima nekoj blizu toa brojche so promena
 
Член од
10 август 2020
Мислења
21
Поени од реакции
12
Jas imav I intervju 23 mart, uste sum na zadolzitelna. Denes dostaviv dopolnitelni dokumenti licno vo Sofija. Se nadevam ke vo skoro vreme ke me stavat na finalna . Uste kolku treba da cekam mislite? Eden mesec?
Кога ги подаде дополнителните документи, молбата ти беше рачно напишана или има некоја стандардизирана форма која ја користат сега?
Јас треба оваа недела да ги доставам моите дополнителни документи а веќе сум на финална..
Автоматски споено мислење:

Si mozel dopolnitelnite dokumenti po posta da gi pratis i sega nemase da bidis vo neizvesnost.
Денес дознав дека посредникот воопшто не ми ги доставил документите, така да оваа недела ќе морам очигледно јас самиот да ги доставам.. те молам доколку имаш информации околу молбата, сакам да знам дали рачно може да се напише или постои некоја стандардизирана форма?
Пробувам да најдам низ коментари, но не успевам..
Фала ти многу на одговорите.
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.622
Поени од реакции
2.260
Cekame dobrovolec za update na listata.
Ќе продолжам јас (барем за сега) кога веќе и онака последниве 3-4 недели јас ги преземав апдејтите откако Пале отиде на одмор.


*****Апдејт 15.08.2020

СПИСОК НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ПРОВЕРКА

ФЕВРУАРИ 2019

20.02.2019 - инт СОФ @vacimance -потврда
25.02.2019 - инт СОФ @Rope
26.02.2019 - инт СОФ @Milaema
27.02.2019 - инт СОФ @lolita19 - потврда
28.02.2019 - инт СОФ @9999

МАРТ 2019
06.03.2019 - инт СОФ @Simorg -со потврда
07.03.2019 - инт БИТ (08.01.2019) @kredit
23.03.2019 - инт СОФ @SkopjeGirl
25.03.2019 - инт СОФ @Blgarceto -крштеница и венчаница
27.03.2019 - @Los-Che

АПРИЛ 2019
03.04.2019 - инт СОФ- @stojko96 -родител
08.04.2019 - @Altair75 -потврда
16.04.2019 - инт СОФ @MargeSimpson -воена книшка
16.04.2019 - инт СК (21.01.2019)- @MarjanM -родител
18.04.2019 - инт СОФ @TheTomBoyy - потврда од предок роден пред 1918
24.04.2019 - инт СОФ @Laze123

МАЈ 2019
Xx.05.2019 - инт СОФ @Paul Kersey - потврда
07.05.2019 - инт СОФ @alexander1963
14.05.2019 - инт СОФ @DanielKr
21.05.2019 - инт СОФ @A.N.Z -преку брат
06.05.2019 - инт СОФ сестра на @Astrapa

ЈУНИ 2019
10.06.2019 - @marrkoski
19.06.2019 - инт СОФ @@@@ -потврда
20.06.2019 - инт СОФ @Ivana2234

ЈУЛИ 2019
03.07.2019-инт СОФ @man united@ -потврда
03.07.2019 - инт БЕО (03.2019) - @Atlantida82
23.07.2019-инт СОФ @Diablo18
31.07.2019-инт СОФ @Miky -сведителство за занаетчија -прадедо роден 1908

АВГУСТ 2019
12.08.2019-инт СОФ @Stojkovz -2 родитела
13.08.2019-инт СОФ @Tefko -родител

СЕПТЕМВРИ 2019
19.09.2019-инт СОФ @Bibo -2 родителa

ДЕКЕМВРИ 2019
10.12.2019-инт СОФ @Mitko 1992 -преку брат

ЈУЛИ 2020
09.07.2020 - инт СКО (18.05.2020) - @Frau
__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ФИНАЛНА

ДЕКЕМВРИ 2019

18.12.2019- @kantona - родител
18.12.2019- @gjokehv - 06.2018-инт СОФ

ЈАНУАРИ 2020
17.01.2020 - @Dance/88 - чичко и потврда - инт Соф
XX.01.2020 - @aleksandarx12 - инт 10.2018

ФЕВРУАРИ 2020
05.02.2020- @Bogdan12 -06.11.2018-инт СОФ
07.02.2020- @Ivana!rosa -31.10.2018-инт СОФ
14.02.2020- @vlado007 2 деца-11.2018 интервју
19.02.2020- @Lucyyy -инт СОФ 09.10.2018
27.02.2020- @mindvision -16.10.2018- инт СОФ

МАРТ 2020
23.03.2020- @Dimitat-15.11.2018 инт-потврда
24.03.2020- @Poch сопруга-инт 21.11.2018
24.03.2020- @bossi -инт 21.11.2018
31.03.2020- @Aliii29 -19.11.2018-инт СОФ-родител

АПРИЛ 2020
03.04.2020- @govani_p -инт 03.12.2018
03.04.2020- @Sloncece сопруг-03.12.2018-инт СОФ
24.04.2020- @Kikakikirika -образована преписка 28.11.2018-(инт Битола 25.0.2018)родител

MAJ 2020
07.05.2020- @Dronskittt -интервју СОФ -07.01.2019
13.05.2020- @Floyyd -инт СОФ-04.10.2018
13.05.2020- @Tose133 - xx.12.2018-инт СОФ -родител
20.05.2020- @barselona123 13.01.2019-инт СОФ -крштеница и потврда
27.05.2020- @Ivanxxx111-14.01.2019-инт СОФ
27.05.2020- @Ana.fil - инт БТ -07.11.2018-родител
29.05.2020- @Obrazuvana prepiska -19.10.2019-инт БТ(11.01.2019 внесен во систем)- potvrda
29.05.2020- @Tina Gjo ( за Стефани) -17.01.2019-инт СОФ-родител

ЈУНИ 2020
08.06.2020- @Mile76 -16.01.2019 -инт СОФ
19.06.2020- @Miky1221 -18.03.2019-инт СОФ
23.06.2020- @mrki80 -21.01.2019-инт СОФ
23.06.2020- @Procedura 5 -23.01.2019-инт СОФ -потврда и сведителство
26.06.2020- @Starmax -22.01.2019-инт СОФ
30.06.2020- @mkdboy24 28.01.2019-инт СОФ
30.06.2020- @redbox87 мајка
30.06.2020- @Dionea -25.03.2019-интСОФ
30.06.2020- @@manzer@ 28.01.2019 -инт СОФ
30.06.2020- @xxx111 -интервју 04.02.2018

ЈУЛИ 2020
03.07.2020- @TasHee (мајка и сестра)- 31.01.2019 -инт СОФ
20.07.2020- @Aleksandar CH - 07.02.2019 -инт СОФ
20.07.2020- @azdr - 07.02.2019 -инт СОФ
28.07.2020- @Bojsa - 11.02.2019-инт СОФ (изводи од баба)

АВГУСТ 2020
10.08.2020 - @arty.arty - инт СОФ (18.02.2019)
14.08.2020 - брат на @barselona123 - инт СОФ (20.02.2019)

__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ДОПОЛНИТЕЛНА

01.05.2019- @Evggeo (и сопруга)-15.01.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
27.05.2019- @robertaleksovski -2.02.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
01.06.2019- @K.K. - 01.02.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи и ученичка книшка
ХХ.08.2019- @cona - 03.04.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи
09.08.2019- @007di -доставени дополнителни документи пред рок
0x.10.2019- @dule_bule - 0x.05.2018 -инт СОФ -0x.07.2019-на финална-потврда плус доставена
08.10.2019- @ivica@343 - 02.05.2018 -инт СОФ -13.07.2019-на финална- доставени дополнителни документи во 10.2019
__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

ОКТОМВРИ 2019

06.10.2019- @Biroktat
25.10.2019- @bavarec89
28.10.2019- @Oktavijan
30.10.2019- @VlatkoN1

НОЕМВРИ 2019
01.11.2019 @Bobedimean
06.11.2019 @ns2094
07.11.2019- @@Maki15
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019- @Kapetanot
28.11.2019- @Milicajo
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijanti

ДЕКЕМВРИ 2019
10.12.2019 @Alexija -25.09.2020- финална
20.12.2019- @Banne
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21

ЈАНУАРИ 2020
14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020- @bolowr4r4 -финална 19.08.2019
14.01.2020- @Nikispec
14.01.2020 @azderce -финална 20.08.2019
16.01.2020- @Vladana -17.10.2019-финална
21.01.2020- @Majbejker 15.08.2019- финална
21.01.2020- @Smooth21- 22.08.2019-финална-потврда
30.01.2020 - @Aleksandar92 -23.08.2019-финална
30.01.2020- @gjoko10 -19.09.2019-финална
30.01.2020- @Riri25 - Xx. 09.2019-финална-родител-интСОФ

ФЕВРУАРИ 2020
04.02.2020- @Meh -28.08.2019-финална-братучед и потврда
04.02.2020- @AAGV -24.08.2019-финална- братучед и потврда
04.02.2020- @Iv*
10.02.2020- @Půtîñöt -05.11.2019-финална
12.02.2020- @JuveCr7
12.02.2020- @Bojana9033-крај на август 2019 на финална
12.02.2020- @Наќо Скопски -3 преписки
12.02.2020- @goki.mirkovski -22.08.2018-интервју
25.02.2020- @Bogev1986
25.02.2020- @Lela996 -15.09.2019-финална
25.02.2020- @RoWiGeN -01.09.2019 -финална
25.02.2020- @Tlo88 -04.09.2019-финална
25.02.2020- @Bogev1986
25.02.2020- @Imperatrica -11.2019-финална
27.02.2020- @Benithe1 - 01.11.2019-финална
27.02.2020- @Totorina -15.12.2019-финална

МАРТ 2020
10.03.2020 -Сестра НА @FAHRER - 09.12.2019 -финална
12.03.2020- @Barca1990-24.01.2020-финална
13.03.2020-СОПРУГ НА @Ohridmaca1-финална од 09.12.2019 -со потврда
13.03.2020--@Ohridmaca1 -финална-23.01.2020 -потврда

МАЈ 2020
04.05.2020- @sdamovski -10.01.2020 -финална
04.05.2020- @Dybala-23.01.2020-финална
04.05.2020 - @nikolaohrid-10.02.2020-финална
04.05.2020- @ploumari-13.02.2020-финална
05.05.2020- @Tasko8 -
05.05.2020- @NemamIme111
12.05.2020- @Dejan1977 - 19.02.2020 -финална
12.05.2020- @Iceman_mk -20.02.2020-финална
15.05.2020- @Donia 10.02.2020-финална
15.05.2020- @Lucyyy -19.02.2020 -финална
15.05.2020- Сестра на @MargeSimpson -13.02.2020-финална
22.05.2020- @LePAk -27.02.2020-Финална- инт СОФ -поврда и сведителство од дедо

ЈУНИ 2020
01.06.2020- @Anagals
10.06.2020- @CyberTm -10.03.2020-финална
11.06.2020- @Џондер -11.03.2020-финална
16.06.2020- @Mood -01.03.2020-финална
16.06.2020- @nicobombata -24.03.2020-финална
16.06.2020- @vojkan88 -24.03.2020-финална
17.06.2020- @lechach123
25.06.2020 @darkopotok
25.06.2020- @TBPS -24.03.2020-финална
25.06.2020- @FAHRER -27.03.2020-финална
25.06.2020- @miskolo -25.03.2020-финална
25.06.2020- @TasHee-01.04.2020-финална
25.06.2020- @Bobiter -01.04.2020-финална
25.06.2020- @darkopotok-01.04.2020-финална
25.06.2020-@Barca12 -01.04.2020-финална
25.06.2020-@Aves00 -01.04.2020-финална
25.06.2020-@bojan0123[/USER]-24.03.2020-финална
25.06.2020- @Poch sopruga -24.03.2020-финална
29.06.2020- @bossi -25.03.2020-финална

ЈУЛИ 2020
03.07.2020- @nasquez23 -03.12.2019-финална-родител
03.07.2020- @Nikolablaaa 01.04.2020-финална
03.07.2020-@Slagjann -01.04.2020-финална
03.07.2020- @urke - 02.04.2020 финална
03.07.2020- @Ksenija1973 -13.04.2020 финална
03.07.2020- @corvuscorax -03.04.2020-финална
03.07.2020- @Totorina брат-01.04.2020 финална
06.07.2020- @Bell 06.12.2019-финална
11.07.2020-@Macolce -15.04.2020-финалнa
11.07.2020- @■■■ 18.12.2019-финалнa
11.07.2020- @Deko sk -15.04.2020-финалнa
11.07.2020- @dac_kufer -17.12.2019-финалнa
11.07.2020- @majkat -10.04.2020-финалнa
11.07.2020- @usernamus
18.07.2020- @Божино -10.01.2020-финална -родител
21.07.2020- @Dragance Dac -23.04.2020-финалнa
22.07.2020- @Purfect 24.12.2019-финална
22.07.2020- @anarchymkd95 -30.12.2019-финална
22.07.2020- @Cufka- 09.04.2020-финална
22.07.2020- @Спасе Пекаро
22.07.2020- @Джонката - 23.04.2020-финална
23.07.2020- @Tashov - 30.12.2019-финална (два родитела)
27.07.2020- @t55 - 18.12.2019-финална

АВГУСТ 2020
04.08.2020 - @Itsme1 - 28.11.2019-финална
04.08.2020 - @Ve19966 - 30.01.2020-финална
13.08.2020 - @BG_2016
13.08.2020 - @Oldboy
14.08.2020 - @Janinka
Автоматски споено мислење:

zdravo dokumenti podneseni sofija so potvrda od strumica 03.05.2017 proishod zemen 10.03.2018 istiot den zakazano int. na 10.06.2019 i ushte sum na zadolzitelna normalno e ova odvivanje i koga ke se smeni ovaj zadolzitelen pregled sho traj 14meseci i kolku me ceka ushte imal nekoj iskustvo mi na pobarano dopolnitelni dokumenti no dostaveni se so int fala vi odnapred
Моментално се стигнати некаде до 20.02.2019, така да за 4 месеца очекувај да бидеш на ред.
 
Член од
10 август 2020
Мислења
21
Поени од реакции
12
Здраво, може ли и јас да добијам примерок за молба при приложување на дополнителни документи?
посредникот не ми ги доставил а веќе сум на финална 2 недели..
 

Bigo

Админ
Член од
13 декември 2019
Мислења
547
Поени од реакции
970
Ќе продолжам јас (барем за сега) кога веќе и онака последниве 3-4 недели јас ги преземав апдејтите откако Пале отиде на одмор.


*****Апдејт 15.08.2020

СПИСОК НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ПРОВЕРКА

ФЕВРУАРИ 2019

20.02.2019 - инт СОФ @vacimance -потврда
25.02.2019 - инт СОФ @Rope
26.02.2019 - инт СОФ @Milaema
27.02.2019 - инт СОФ @lolita19 - потврда
28.02.2019 - инт СОФ @9999

МАРТ 2019
06.03.2019 - инт СОФ @Simorg -со потврда
07.03.2019 - инт БИТ (08.01.2019) @kredit
23.03.2019 - инт СОФ @SkopjeGirl
25.03.2019 - инт СОФ @Blgarceto -крштеница и венчаница
27.03.2019 - @Los-Che

АПРИЛ 2019
03.04.2019 - инт СОФ- @stojko96 -родител
08.04.2019 - @Altair75 -потврда
16.04.2019 - инт СОФ @MargeSimpson -воена книшка
16.04.2019 - инт СК (21.01.2019)- @MarjanM -родител
18.04.2019 - инт СОФ @TheTomBoyy - потврда од предок роден пред 1918
24.04.2019 - инт СОФ @Laze123

МАЈ 2019
Xx.05.2019 - инт СОФ @Paul Kersey - потврда
07.05.2019 - инт СОФ @alexander1963
14.05.2019 - инт СОФ @DanielKr
21.05.2019 - инт СОФ @A.N.Z -преку брат
06.05.2019 - инт СОФ сестра на @Astrapa

ЈУНИ 2019
10.06.2019 - @marrkoski
19.06.2019 - инт СОФ @@@@ -потврда
20.06.2019 - инт СОФ @Ivana2234

ЈУЛИ 2019
03.07.2019-инт СОФ @man united@ -потврда
03.07.2019 - инт БЕО (03.2019) - @Atlantida82
23.07.2019-инт СОФ @Diablo18
31.07.2019-инт СОФ @Miky -сведителство за занаетчија -прадедо роден 1908

АВГУСТ 2019
12.08.2019-инт СОФ @Stojkovz -2 родитела
13.08.2019-инт СОФ @Tefko -родител

СЕПТЕМВРИ 2019
19.09.2019-инт СОФ @Bibo -2 родителa

ДЕКЕМВРИ 2019
10.12.2019-инт СОФ @Mitko 1992 -преку брат

ЈУЛИ 2020
09.07.2020 - инт СКО (18.05.2020) - @Frau
__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ФИНАЛНА

ДЕКЕМВРИ 2019

18.12.2019- @kantona - родител
18.12.2019- @gjokehv - 06.2018-инт СОФ

ЈАНУАРИ 2020
17.01.2020 - @Dance/88 - чичко и потврда - инт Соф
XX.01.2020 - @aleksandarx12 - инт 10.2018

ФЕВРУАРИ 2020
05.02.2020- @Bogdan12 -06.11.2018-инт СОФ
07.02.2020- @Ivana!rosa -31.10.2018-инт СОФ
14.02.2020- @vlado007 2 деца-11.2018 интервју
19.02.2020- @Lucyyy -инт СОФ 09.10.2018
27.02.2020- @mindvision -16.10.2018- инт СОФ

МАРТ 2020
23.03.2020- @Dimitat-15.11.2018 инт-потврда
24.03.2020- @Poch сопруга-инт 21.11.2018
24.03.2020- @bossi -инт 21.11.2018
31.03.2020- @Aliii29 -19.11.2018-инт СОФ-родител

АПРИЛ 2020
03.04.2020- @govani_p -инт 03.12.2018
03.04.2020- @Sloncece сопруг-03.12.2018-инт СОФ
24.04.2020- @Kikakikirika -образована преписка 28.11.2018-(инт Битола 25.0.2018)родител

MAJ 2020
07.05.2020- @Dronskittt -интервју СОФ -07.01.2019
13.05.2020- @Floyyd -инт СОФ-04.10.2018
13.05.2020- @Tose133 - xx.12.2018-инт СОФ -родител
20.05.2020- @barselona123 13.01.2019-инт СОФ -крштеница и потврда
27.05.2020- @Ivanxxx111-14.01.2019-инт СОФ
27.05.2020- @Ana.fil - инт БТ -07.11.2018-родител
29.05.2020- @Obrazuvana prepiska -19.10.2019-инт БТ(11.01.2019 внесен во систем)- potvrda
29.05.2020- @Tina Gjo ( за Стефани) -17.01.2019-инт СОФ-родител

ЈУНИ 2020
08.06.2020- @Mile76 -16.01.2019 -инт СОФ
19.06.2020- @Miky1221 -18.03.2019-инт СОФ
23.06.2020- @mrki80 -21.01.2019-инт СОФ
23.06.2020- @Procedura 5 -23.01.2019-инт СОФ -потврда и сведителство
26.06.2020- @Starmax -22.01.2019-инт СОФ
30.06.2020- @mkdboy24 28.01.2019-инт СОФ
30.06.2020- @redbox87 мајка
30.06.2020- @Dionea -25.03.2019-интСОФ
30.06.2020- @@manzer@ 28.01.2019 -инт СОФ
30.06.2020- @xxx111 -интервју 04.02.2018

ЈУЛИ 2020
03.07.2020- @TasHee (мајка и сестра)- 31.01.2019 -инт СОФ
20.07.2020- @Aleksandar CH - 07.02.2019 -инт СОФ
20.07.2020- @azdr - 07.02.2019 -инт СОФ
28.07.2020- @Bojsa - 11.02.2019-инт СОФ (изводи од баба)

АВГУСТ 2020
10.08.2020 - @arty.arty - инт СОФ (18.02.2019)
14.08.2020 - брат на @barselona123 - инт СОФ (20.02.2019)

__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ДОПОЛНИТЕЛНА

01.05.2019- @Evggeo (и сопруга)-15.01.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
27.05.2019- @robertaleksovski -2.02.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
01.06.2019- @K.K. - 01.02.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи и ученичка книшка
ХХ.08.2019- @cona - 03.04.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи
09.08.2019- @007di -доставени дополнителни документи пред рок
0x.10.2019- @dule_bule - 0x.05.2018 -инт СОФ -0x.07.2019-на финална-потврда плус доставена
08.10.2019- @ivica@343 - 02.05.2018 -инт СОФ -13.07.2019-на финална- доставени дополнителни документи во 10.2019
__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

ОКТОМВРИ 2019

06.10.2019- @Biroktat
25.10.2019- @bavarec89
28.10.2019- @Oktavijan
30.10.2019- @VlatkoN1

НОЕМВРИ 2019
01.11.2019 @Bobedimean
06.11.2019 @ns2094
07.11.2019- @@Maki15
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019- @Kapetanot
28.11.2019- @Milicajo
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019- @marijanti

ДЕКЕМВРИ 2019
10.12.2019 @Alexija -25.09.2020- финална
20.12.2019- @Banne
30.12.2019- @Zlatkoim
30.12.2019- @Fill
30.12.2019- @angieee21

ЈАНУАРИ 2020
14.01.2020 - @RRR123-финална 15.08.2019
14.01.2020- @bolowr4r4 -финална 19.08.2019
14.01.2020- @Nikispec
14.01.2020 @azderce -финална 20.08.2019
16.01.2020- @Vladana -17.10.2019-финална
21.01.2020- @Majbejker 15.08.2019- финална
21.01.2020- @Smooth21- 22.08.2019-финална-потврда
30.01.2020 - @Aleksandar92 -23.08.2019-финална
30.01.2020- @gjoko10 -19.09.2019-финална
30.01.2020- @Riri25 - Xx. 09.2019-финална-родител-интСОФ

ФЕВРУАРИ 2020
04.02.2020- @Meh -28.08.2019-финална-братучед и потврда
04.02.2020- @AAGV -24.08.2019-финална- братучед и потврда
04.02.2020- @Iv*
10.02.2020- @Půtîñöt -05.11.2019-финална
12.02.2020- @JuveCr7
12.02.2020- @Bojana9033-крај на август 2019 на финална
12.02.2020- @Наќо Скопски -3 преписки
12.02.2020- @goki.mirkovski -22.08.2018-интервју
25.02.2020- @Bogev1986
25.02.2020- @Lela996 -15.09.2019-финална
25.02.2020- @RoWiGeN -01.09.2019 -финална
25.02.2020- @Tlo88 -04.09.2019-финална
25.02.2020- @Bogev1986
25.02.2020- @Imperatrica -11.2019-финална
27.02.2020- @Benithe1 - 01.11.2019-финална
27.02.2020- @Totorina -15.12.2019-финална

МАРТ 2020
10.03.2020 -Сестра НА @FAHRER - 09.12.2019 -финална
12.03.2020- @Barca1990-24.01.2020-финална
13.03.2020-СОПРУГ НА @Ohridmaca1-финална од 09.12.2019 -со потврда
13.03.2020--@Ohridmaca1 -финална-23.01.2020 -потврда

МАЈ 2020
04.05.2020- @sdamovski -10.01.2020 -финална
04.05.2020- @Dybala-23.01.2020-финална
04.05.2020 - @nikolaohrid-10.02.2020-финална
04.05.2020- @ploumari-13.02.2020-финална
05.05.2020- @Tasko8 -
05.05.2020- @NemamIme111
12.05.2020- @Dejan1977 - 19.02.2020 -финална
12.05.2020- @Iceman_mk -20.02.2020-финална
15.05.2020- @Donia 10.02.2020-финална
15.05.2020- @Lucyyy -19.02.2020 -финална
15.05.2020- Сестра на @MargeSimpson -13.02.2020-финална
22.05.2020- @LePAk -27.02.2020-Финална- инт СОФ -поврда и сведителство од дедо

ЈУНИ 2020
01.06.2020- @Anagals
10.06.2020- @CyberTm -10.03.2020-финална
11.06.2020- @Џондер -11.03.2020-финална
16.06.2020- @Mood -01.03.2020-финална
16.06.2020- @nicobombata -24.03.2020-финална
16.06.2020- @vojkan88 -24.03.2020-финална
17.06.2020- @lechach123
25.06.2020 @darkopotok
25.06.2020- @TBPS -24.03.2020-финална
25.06.2020- @FAHRER -27.03.2020-финална
25.06.2020- @miskolo -25.03.2020-финална
25.06.2020- @TasHee-01.04.2020-финална
25.06.2020- @Bobiter -01.04.2020-финална
25.06.2020- @darkopotok-01.04.2020-финална
25.06.2020-@Barca12 -01.04.2020-финална
25.06.2020-@Aves00 -01.04.2020-финална
25.06.2020-@bojan0123[/USER]-24.03.2020-финална
25.06.2020- @Poch sopruga -24.03.2020-финална
29.06.2020- @bossi -25.03.2020-финална

ЈУЛИ 2020
03.07.2020- @nasquez23 -03.12.2019-финална-родител
03.07.2020- @Nikolablaaa 01.04.2020-финална
03.07.2020-@Slagjann -01.04.2020-финална
03.07.2020- @urke - 02.04.2020 финална
03.07.2020- @Ksenija1973 -13.04.2020 финална
03.07.2020- @corvuscorax -03.04.2020-финална
03.07.2020- @Totorina брат-01.04.2020 финална
06.07.2020- @Bell 06.12.2019-финална
11.07.2020-@Macolce -15.04.2020-финалнa
11.07.2020- @■■■ 18.12.2019-финалнa
11.07.2020- @Deko sk -15.04.2020-финалнa
11.07.2020- @dac_kufer -17.12.2019-финалнa
11.07.2020- @majkat -10.04.2020-финалнa
11.07.2020- @usernamus
18.07.2020- @Божино -10.01.2020-финална -родител
21.07.2020- @Dragance Dac -23.04.2020-финалнa
22.07.2020- @Purfect 24.12.2019-финална
22.07.2020- @anarchymkd95 -30.12.2019-финална
22.07.2020- @Cufka- 09.04.2020-финална
22.07.2020- @Спасе Пекаро
22.07.2020- @Джонката - 23.04.2020-финална
23.07.2020- @Tashov - 30.12.2019-финална (два родитела)
27.07.2020- @t55 - 18.12.2019-финална

АВГУСТ 2020
04.08.2020 - @Itsme1 - 28.11.2019-финална
04.08.2020 - @Ve19966 - 30.01.2020-финална
13.08.2020 - @BG_2016
13.08.2020 - @Oldboy
14.08.2020 - @Janinka
Автоматски споено мислење:


Моментално се стигнати некаде до 20.02.2019, така да за 4 месеца очекувај да бидеш на ред.
Ako si posloboden teraj .....tuka sme I nie da te nadopolnuvame.....mislam deka poaleden ukaz bese br 126 so polozitelno nekade sredina na oktomvri ....I so Intervju 5 Maj 2018....a finalna vo pravo si ...
20 February...
 
Член од
8 август 2020
Мислења
20
Поени од реакции
16
zdravo dokumenti podneseni sofija so potvrda od strumica 03.05.2017 proishod zemen 10.03.2018 istiot den zakazano int. na 10.06.2019 i ushte sum na zadolzitelna normalno e ova odvivanje i koga ke se smeni ovaj zadolzitelen pregled sho traj 14meseci i kolku me ceka ushte imal nekoj iskustvo mi na pobarano dopolnitelni dokumenti no dostaveni se so int fala vi odnapred
Автоматски споено мислење:


164xx/2018 brojche za proveruvanje ima nekoj blizu toa brojche so promena
da me uteshi nekoj uhste kolku dolga niva imam za oranje dodeka da go imm vdzeb
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
48
@BG_2016 @Oldboy @Janinka
Dali moze da potvrdite deka ste, daj Boze, vednas prefrleni na polozitelno?

Денес дознав дека посредникот воопшто не ми ги доставил документите, така да оваа недела ќе морам очигледно јас самиот да ги доставам.. те молам доколку имаш информации околу молбата, сакам да знам дали рачно може да се напише или постои некоја стандардизирана форма?
Пробувам да најдам низ коментари, но не успевам..
Фала ти многу на одговорите.
Prebaruvaj gi postovite na @palekrstic ubeden sum deka taa ja imase postirano novata molba. Inace najdobar nacin mislam deka ti e, kako sto kaza i @orel100 da gi pustis dokumentite preku DHL. Mislam deka za 24 casa dostava nema da te kosta poveke od 30-40eur so tracking i zadolzitelen priem.
 
Член од
24 јануари 2016
Мислења
14
Поени од реакции
5
zdravo na site
samo da informiram deka na brat mi mu izleze drzavjanstvoto, cekase od Oktomvri 2019 za potpis i sega pisuva deka dokimentot e ispraten vo konzulatot vo skopje.

fala vi na site na informciite sto gi spoduvavte do sega golema pomos bevte site. Na site da vi izlezat pasosite sto poskoro.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom