Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Ако не ви одговараат имиња или презимиња на дедо,баба,парадедо,прабаба,од мајки на страна ,пробајте од таткова,или обратно.За промена во матично на мене не сакаа да чујат бидејќи лицето кај што имаше грешка е починато,викат тоа требало да го променат додека бил жив,исто така правев и со сведоци нотарски заверено дека станува збор за исто лице во БК во Струмица Лазар не сакаше да ми даде потврда бидејќи вика не е сигурно дека ке поминеш на совет,после се поврза ме по друга линија ,и сега веќе еден месец сум на положитело.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
298
Поени од реакции
341
Ако не ви одговараат имиња или презимиња на дедо,баба,парадедо,прабаба,од мајки на страна ,пробајте од таткова,или обратно.За промена во матично на мене не сакаа да чујат бидејќи лицето кај што имаше грешка е починато,викат тоа требало да го променат додека бил жив,исто така правев и со сведоци нотарски заверено дека станува збор за исто лице во БК во Струмица Лазар не сакаше да ми даде потврда бидејќи вика не е сигурно дека ке поминеш на совет,после се поврза ме по друга линија ,и сега веќе еден месец сум на положитело.
Сакаш да кажеш дека сите имиња и презимиња треба да се поклопуваат ?
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Инаку сега на совет поминав со разлика во име Кирил,Киро ама и Лазар кажа до толку не ја истеруваат,а сега за цели презимиња,или имиња разлика незнам,по сето прочитано тука не би бил спокоен,мада кај соседите одлуките се од денес до утре,така до дека немам пасош во рака ке бидам со доза на резерва.
Автоматски споено мислење:

Со мали разлики на буква две,а не Ратка некаде а некаде Софка пример.
 
Член од
11 мај 2017
Мислења
31
Поени од реакции
27
Ako 91 e pocinat I nema embg vo izgodot od maticnata kniga togas imas rabota so mnogu mrzliv maticar. Posle izvrseno uvid vo maticnata kniga imam promeneto podatoci ednaska za tatko (dragan-dragislav) lanska godina odese vo penzija I pred 3 nedeli za dedo (trajko-trajce) koga vadev dopolnitelni dokumenti. Pozdrav I promeni taktika vo maticno odd.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
298
Поени од реакции
341
Инаку сега на совет поминав со разлика во име Кирил,Киро ама и Лазар кажа до толку не ја истеруваат,а сега за цели презимиња,или имиња разлика незнам,по сето прочитано тука не би бил спокоен,мада кај соседите одлуките се од денес до утре,така до дека немам пасош во рака ке бидам со доза на резерва.
Автоматски споено мислење:

Со мали разлики на буква две,а не Ратка некаде а некаде Софка пример.
Не мислев на скроз различно име (пр. Александар во Петар :)) туку како што имаш и ти (КирО во КирИЛ).

Истиот проблем што го имаш и ти (згрешени букви и слично), го имам јас и многу други луѓе.

Инаку да, и јас сум скептик за целава ситуација. Различни луѓе, различни дешавки и некако "правилава" се менуваат од ден за ден ... така да ко што викаш, се додека пасошот не е во рака не е завршено :)

BTW, за промена во матично истото го пишав погоре. 10 пати бев да ги замарам и на крај ми рекоа ако сакам да се смени, прво ќе мора молба во МВР па ако тоа се прифати пак назад во матично со барање за промена. Во превод, тешки заебанции...
 

Trpana

M33
Член од
27 јуни 2019
Мислења
26
Поени од реакции
64
Не мислев на скроз различно име (пр. Александар во Петар :)) туку како што имаш и ти (КирО во КирИЛ).

Истиот проблем што го имаш и ти (згрешени букви и слично), го имам јас и многу други луѓе.

Инаку да, и јас сум скептик за целава ситуација. Различни луѓе, различни дешавки и некако "правилава" се менуваат од ден за ден ... така да ко што викаш, се додека пасошот не е во рака не е завршено :)

BTW, за промена во матично истото го пишав погоре. 10 пати бев да ги замарам и на крај ми рекоа ако сакам да се смени, прво ќе мора молба во МВР па ако тоа се прифати пак назад во матично со барање за промена. Во превод, тешки заебанции...
Zdravo prijateli
Jas isto taka bev so razlika vo imeto na pra dedo mi ...na negoviot izvod od umreni bese Hristo , a vo izvodot na dedomi kaj sto stoi tatkovo ime pisese Risto ...so notarska izjava i dvajca svedoci se zavrsi rabotata .Taka da vlegov vo ukaz broj 8 fevruari mesec ....samo pozitivno i ke bide
Vi posakuvam sreka na site !!!!!
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2017
Мислења
31
Поени од реакции
27
Kako gi ubedi vo maticno da menuvaat ne kaza,so vrski?
Neznam sto bese presudno iskreno gi poznavam maticarite ama nisto posebnog se raboti za dve razlicni oddelenija. So uvidot vo mat. kniga na rodeni za toj sto pravi korekcija I po nivna vina nekako se promenil podatokot se dolzni da napravam zapisnik za storena greska I so nego ja koregiraat vo mat. kniga na umreni, pa potoa vo sistem I na kraj print kako sto treba. Iskreno se ubija od pisuvanje, moze sum pogodil po relax den, ednostavno mi se posrekilo da se volni za rabota, smetam deka cela administracija taka treba da raboti, najvazno sum zavrsi rabota
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom