Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 февруари 2020
Мислења
24
Поени од реакции
4
Дефинитивно.

Јас ги дадов документите "некорегирани" затоа што времето кое ми рекоа дека е потребно да го сменат е многу долго (повеќе од еден месец).

Е сега ако ме одбијат за една буква (АнА / АнЕ) значи стварно сум баксуз :(

Значи, посредникот ми кажа дека најважно е врската да биде јасна (без грешки).... Во мојот случај јас -> татко -> дедо. Се друго не е страшно.

Инаку и мене ми е страв да не паднат документите кај некој инает па да се фати за глупости и да го јадам.
Istoto i mene mi go rekoa posrednicite vazna e vrskata pradedo dedo majka pa jas ...toa da go dokazam a za babite i iminjata rekoa deka ne e vazno ako e promeneto imeto na babata ili ima greska vo bukvi taka se zavedeni taka gi pisuva ..vazen bil pradedoto i maticniot broj
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.418
Поени од реакции
1.909
Istoto i mene mi go rekoa posrednicite vazna e vrskata pradedo dedo majka pa jas ...toa da go dokazam a za babite i iminjata rekoa deka ne e vazno ako e promeneto imeto na babata ili ima greska vo bukvi taka se zavedeni taka gi pisuva ..vazen bil pradedoto i maticniot broj
Pradedo prababa. Vo toa vreme nema maticen broj
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
282
Поени од реакции
299
Dali pravat problem za zgreseni dati na raganje? Nekolku pati prasav nikoj ne mi odgovori, ako imal nekoj iskustvo neka kaze... Kaj baba mi u izvodot tatko i go pisuva 12.10.1917, a kaj nego u umrenicata pisuva deka e roden na 17.10.1912
 
Член од
15 ноември 2015
Мислења
54
Поени од реакции
140
Dali pravat problem za zgreseni dati na raganje? Nekolku pati prasav nikoj ne mi odgovori, ako imal nekoj iskustvo neka kaze... Kaj baba mi u izvodot tatko i go pisuva 12.10.1917, a kaj nego u umrenicata pisuva deka e roden na 17.10.1912
Еден пријател правеше кај нотар со двајца сведоци дека е еден исти човек. Разликата беше само во датумите на раѓање. Чека потпис

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Dali pravat problem za zgreseni dati na raganje? Nekolku pati prasav nikoj ne mi odgovori, ako imal nekoj iskustvo neka kaze... Kaj baba mi u izvodot tatko i go pisuva 12.10.1917, a kaj nego u umrenicata pisuva deka e roden na 17.10.1912
Pravat problemi samo ako primetat, a sto barale vo izvodot na rodeni od baba ti da pisuvaat koga e roden tatko e,kaj mene nema takvo nesto vo izvodite,nema ni vo formularot mesto odredeno za toa,imas greska nekoja.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
282
Поени од реакции
299
Еден пријател правеше кај нотар со двајца сведоци дека е еден исти човек. Разликата беше само во датумите на раѓање. Чека потпис

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Offf jas ne dadov takva izjava, toa e dedo na majka mi sto ima bugarska vencanica, no podnesov i od kaj stranata na tatko mi samo so potvrda i predok od 1908 i izjava na notar radi razlicnoto prezime...bi trebalo da pominam i jas.
 
Член од
14 февруари 2020
Мислења
16
Поени од реакции
5
Dali nekoj znae jas cekam od 03.04 2018 od intervju pa april 2019 dopolnitelna proveeka od intervju go sega skoro dve godini. Inace 04.05 2016
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
27
Дали има некој инфо кои документи требаат за да се подигне указот во амбасада? Благодарам
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
69
Поени од реакции
42
*****Апдејт 10.03.2020

Список на задолжителна проверка


2018 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА
АВГУСТ14.08.2018-инт СОФ @t55 -родител
хх.08.2018-внес.во систем(интер. БТ 05/2018) @rengoring -родител

ОКТОМВРИ

03.10.2018 инт СОФ @Donia со венчаница и сопруг со потврда
04.10.2018-инт СОФ- @Floyyd
26.10.2019 инт СОФ @FAHRER-крштеница и потврда

НОЕМВРИ

07.11.2018- инт СОФ @Џондер -братучед и потврда
10.11.2018 - инт СОФ @bojan0123-братучед и потврда
15.11.2018- инт СОФ @Bokj
19.11.2018-инт СОФ @Aliii29 -родител
20.11.2018-инт СОФ @TBPS -сестра
27.11.2018-задолж.(инт БТ 08.08.2018) @TasHee-потврда
27.11.2018-интСОФ @darkopotok
27.11.2018 (инт амбасада Септември)@Aves00
28.11.2018-инт СОФ @Kikakikirika -родител
28.11.2018-инт СОФ @Slagjann

ДЕКЕМВРИ
03.12.2018-инт СОФ @Sloncece
03.12.2018-инт СОФ @Sloncece сопруг
03.12.2018-инт СОФ @Nikolablaaa
13.12.2018-инт СОФ @Cufka
03.12.2018-инт СОФ @urke - крштеница
19.12.2018- @Джонката
19.12.2018- @Dragance Dac
28.12.2018-инт СОФ @Slagjann -потврда и сведителство


2019 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

ЈАНУАРИ


10.01.2019- инт СОФ @sdamovski -27.09.2018--стари документи од прадедо
13.01.2019-инт СОФ @barselona123 -крштеница и потврда
22.01.2019-инт СОФ @dexdex
28.01.2019-инт СОФ mkdboy24 - изводи од прадедо

ФЕБРУАРИ
11.02.2019-инт СОФ @Bojsa
20.02.2019-инт СОФ @vacimance -потврда
25.02.2019-инт СОФ @Rope
27.02.2019-инт СОФ @lolita19 - потврда
28.02.2019-инт СОФ @9999

МАРТ
06.03.2019-инт СОФ @Simorg -со потврда
25.03.2019-интСОФ @Blgarceto -крштеница и венчаница

АПРИЛ
08.04.2019 - @Altair75 -потврда
16.04.2019 инт СОФ @MargeSimpson -воена книшка
24.04.2019 инт СОФ @Laze123

МАЈ
21.05.2019-инт СОФ @A.N.Z -преку брат
06.05.2019 -инт СОФ сестра на @Astrapa

ЈУЛИ
03.07.2019-инт СОФ @man united@ -потврда
23.07.2019-инт СОФ @Diablo18
31.07.2019-инт СОФ @Miky -сведителство за занаетчија -прадедо роден 1908

СЕПТЕМВРИ
01.09.2019-образувана преписка- @Ivana2234 (инт.20.06.2019 )
19.09.2019- инт СОФ- @Bibo -двајца родителиОКТОМВРИ
19.10.2019-инт СОФ @Obrazuvana prepiska -potvrda_____________________________________________________________________________________________

СПИСОК НА ФИНАЛНА 2018 ИНТЕРВЈУ


ОКТОМВРИ

28.10.2019-@Oktavijan-11.05.2018- инт СОФ


НОЕМВРИ
01.11.2019-@Benithe1-05.07.2018-инт СОФ
01.11.2019 - @marijanti -06.08.2018-инт СОФ-родител

ДЕКЕМВРИ
03.12.2019-@nasquez23-19.07.2018-инт СОФ -родител
09.12.2019-СОПРУГ НА @Ohridmaca127.09.2018-инт СОФ -со потврда
17.12.2019-@dac_kufer 06.08.2018-образ.преписак(инт.амбасада 4/2018)-родител
18.12.2019-@■■■ 06.08.2018-инт СОФ -родител
18.12.2019- @gjokehv - јуни.2018-инт СОФ
24.12.2019- @Purfect 08.08.2018-инт СОФ родител
30.12.2019-@Tashov -07.08.2018-инт СОФ родител

ЈАНУАРИ 2020
10.01.2020- @Божино 08.08.2018-образ.преписка(март 2018 инт БТ) -родител
17.01.2020 - @Dance/88 - чичко и потврда - инт Соф
23.01.2020-@Ohridmaca1 -инт СОФ -27.09.2018--потврда
23.01.2020-@Dybala-28.09.2018-инт СОФ -потврда
30.01.2020- @Ve19966 -24.09.2018- инт СОФ- родител

Фебруари 2020
05.02.2020 - @Bogdan12 -06.11.2018-инт СОФ
10.02.2020 - @nikolaohrid-хх.09.2018-инт СОФ
13.02.2020- @ploumari- 02.10.2018 инт СОФ потврда и воен архив В.Трново
13.02.2020-Сестра на @MargeSimpson -01.10.2018 инт СОФ-воена книшка
14.02.2020- @vlado007 2 деца-11.2018 интервју
19.02.2020 - @Dejan1977 - инт СОФ 11.10.2018
19.02.2020 - @Lucyyy -инт СОФ 09.10.2018
27.02.2020- @LePAk -18.10.2018- инт СОФ -поврда и сведителство од дедо
27.02.2020- @mindvision -16.10.2018- инт СОФ

МАРТ 2020
10.03.2020- @CyberTm 06.11.2018-инт СОФ -родител и потврда
_________________________________________________________________________________________________________

ДОПОЛНИТЕЛНА

01.05.2019- @Evggeo (И сопруга)-15.01.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
27.05.2019- @robertaleksovski -2.02.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
01.06.2019-@K.K. - 01.02.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи и ученичка книшка
09.08.2019- @007di -доставени дополнителни документи пред рок

0x.10.2019-@dule_bule - 0x.05.2018-инт СОФ -0x.07.2019-на финална-потврда плус доставена

30.12.2019- @Bradley 2020 (3 ца) - 23.07. 2018-инт.СОФ, на финална од 30.08.2019- со потврда доставени изводи плус и потврда
Imas me dvapati pisano jas sum intervju 28.22.2018 a me ima i vo dekemvri
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom