Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 февруари 2020
Мислења
24
Поени од реакции
4
Кај мене исто во изводот на родени на татко ми и умреницата на дедо ми, името на баба ми е згрешено за една буква.

Посредникот ми рече дека нема никаков проблем (не проверуваат до толку). Плус тоа што одиш преку дедо/прадедо, тие информации треба да се поклопуваат.

Инаку да се менуваат информациите ама мене ми рекоа дека се чека најмалку еден месец за исправка... Така да не сум сигурен колку ти се исплати да чекаш за тоа...
Fala ti da istoto i na mene mi go rekoa posrednicite deka ne e vazno za imeto za prababa mi ama imam uste nesto na pradedo mi vo posmrtnicata e zgreseno imeto na majka mu namesto milica pisuva zujca isto mi rekoa deka i toa ne bilo vazno
Автоматски споено мислење:

ke pravat jas menuvav ime na prababa mi mozes da smenis ime
Автоматски споено мислење:

Jas sum na finalna sega kd februari a na intervju bev 2.oktomvri 2018.Mi se smeni vo finalna otkako odnesov dopolnitelni dokumenti i uverenie od zdruzenie na bugari.
Автоматски споено мислење:


a prezime sto ne moze da se smeni sto pravime so toa? Ajde ime ne gledaat do tolku za nas beznadezni slucai dali ima nekoe resenie
Za prezime ke izvades potvrda deka se dokazuv deka toa i toa lice se tatko i si primer kako vo mojot slucaj dedo mi i pradedo mi imat razl preziminja i izvadiv potvrda od opstinata deka tie se tatko i sin
Автоматски споено мислење:

Fala ti da istoto i na mene mi go rekoa posrednicite deka ne e vazno za imeto za prababa mi ama imam uste nesto na pradedo mi vo posmrtnicata e zgreseno imeto na majka mu namesto milica pisuva zujca isto mi rekoa deka i toa ne bilo vazno
Автоматски споено мислење:


Za prezime ke izvades potvrda deka se dokazuv deka toa i toa lice se tatko i si primer kako vo mojot slucaj dedo mi i pradedo mi imat razl preziminja i izvadiv potvrda od opstinata deka tie se tatko i sin
Znaci tebe ti prave problem za prababa ti deka e imeto zgreseno taka ?
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Fala ti da istoto i na mene mi go rekoa posrednicite deka ne e vazno za imeto za prababa mi ama imam uste nesto na pradedo mi vo posmrtnicata e zgreseno imeto na majka mu namesto milica pisuva zujca isto mi rekoa deka i toa ne bilo vazno
Kako ne bilo vazno,ima nekoi pominuvaat bez problem no drugi ima odbieni,zavisi od sluzbenikot,zavisi dali ke primetat,znaci stori sto mozis da popravis,fati vrski vo maticno,ili ako izvodot na umreni e zgresen proveri mozebi vo izvodot na rodeni e vo red imeto
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
24
Поени од реакции
4
Da prasam mi baraa dopolnitelni dokumenti za pradedo mi deka e roden 1913 god e sega neli ima razlicni preziminja so dedo mi toa se go srediv so potvrda od opstinata deka se dokazuva deka se tatko i sin a ova prababa mi sto e vo na dedo izvodo se vodi kako radka a vo posmrtnicata na pradedo mi kako zena se vodi rodna..dali za toa ke pravqt problem ??
I drugo plus prababa mi dedo mi vika deka se vika milica a vo izvodo mu pisuva deka se vika zujca dali i zatoa ke ima problem?
 

J'g

Член од
19 декември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
9
Drugari,imam dodatni dokumenti pracam na Sofija,kude drugarka,mozna li je ona da gi preda v ministsrstvo u mojeto ime i treba li i sto da napise,treba li plnomoc da bi predala za men?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
298
Поени од реакции
341
Kako ne bilo vazno,ima nekoi pominuvaat bez problem no drugi ima odbieni,zavisi od sluzbenikot,zavisi dali ke primetat,znaci stori sto mozis da popravis,fati vrski vo maticno,ili ako izvodot na umreni e zgresen proveri mozebi vo izvodot na rodeni e vo red imeto
Се распрашував јас околу тоа.

Значи без врски, во матично за "ситна корекција" се чека +1 месец (ако постои друг документ кај што информацијата е точна).

А ако не постои таков документ (на пример во изводот на дедо ми имаше некои грешки), од матично прво ни рекоа да одиме во МВР да пишеме приговор, па од кога ќе биде усвоен/прифатен тогаш ќе земат од матично да поправат.

Како и да е, според мое искуство корекциите во матично траат најмалку еден месец.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Се распрашував јас околу тоа.

Значи без врски, во матично за "ситна корекција" се чека +1 месец (ако постои друг документ кај што информацијата е точна).

А ако не постои таков документ (на пример во изводот на дедо ми имаше некои грешки), од матично прво ни рекоа да одиме во МВР да пишеме приговор, па од кога ќе биде усвоен/прифатен тогаш ќе земат од матично да поправат.

Како и да е, според мое искуство корекциите во матично траат најмалку еден месец.
Zavisi koe maticno,nekoi ete pravat izmeni,a nekoi odbivaat i kade da se zalis so site budali.
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
24
Поени од реакции
4
Се распрашував јас околу тоа.

Значи без врски, во матично за "ситна корекција" се чека +1 месец (ако постои друг документ кај што информацијата е точна).

А ако не постои таков документ (на пример во изводот на дедо ми имаше некои грешки), од матично прво ни рекоа да одиме во МВР да пишеме приговор, па од кога ќе биде усвоен/прифатен тогаш ќе земат од матично да поправат.

Како и да е, според мое искуство корекциите во матично траат најмалку еден месец.
Neznam sto da kazam ova e se haos ...mi dadoa potvrda deka pradedo mi i dedo se tatko i sin no sega gledam i drugo na pradedo mi vo posmrtnicata majka mu ja pisuva zujca a dedo mi rece deka se vikala milica i drugo prababa mi nekade ja pisuva rodna nekade radka e sega koj sto znae neka spodeli dali ke pravat problemm za toa se grizam mnofu
 
Член од
6 август 2015
Мислења
298
Поени од реакции
341
Zavisi koe maticno,nekoi ete pravat izmeni,a nekoi odbivaat i kade da se zalis so site budali.
Дефинитивно.

Јас ги дадов документите "некорегирани" затоа што времето кое ми рекоа дека е потребно да го сменат е многу долго (повеќе од еден месец).

Е сега ако ме одбијат за една буква (АнА / АнЕ) значи стварно сум баксуз :(
Neznam sto da kazam ova e se haos ...mi dadoa potvrda deka pradedo mi i dedo se tatko i sin no sega gledam i drugo na pradedo mi vo posmrtnicata majka mu ja pisuva zujca a dedo mi rece deka se vikala milica i drugo prababa mi nekade ja pisuva rodna nekade radka e sega koj sto znae neka spodeli dali ke pravat problemm za toa se grizam mnofu
Значи, посредникот ми кажа дека најважно е врската да биде јасна (без грешки).... Во мојот случај јас -> татко -> дедо. Се друго не е страшно.

Инаку и мене ми е страв да не паднат документите кај некој инает па да се фати за глупости и да го јадам.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2020
Мислења
24
Поени од реакции
4
Дефинитивно.

Јас ги дадов документите "некорегирани" затоа што времето кое ми рекоа дека е потребно да го сменат е многу долго (повеќе од еден месец).

Е сега ако ме одбијат за една буква (АнА / АнЕ) значи стварно сум баксуз :(
Neznam sto da kazam haos ovaa se nadevam vo red ke bidi se jas greska vo imeto na prababa mi i plus greska imeto na pradedo mi na majka mu haos
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Neznam sto da kazam haos ovaa se nadevam vo red ke bidi se jas greska vo imeto na prababa mi i plus greska imeto na pradedo mi na majka mu haos
Nebrzaj so podavajne dokumenti,prvo sredi gi imijnata, ke odis pak maticno,tie gledaat vo stari knigi napisani so penkalo rakopisno i nepismenite ne znaat ni da citaat,imaat i kupista Albanci nepismeni vraboteno vo maticno sto ne znaat ni da citaat kirilica pa site izvodi gi gresat,baraj da ti gi pokazat knigite.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
*****Апдејт 10.03.2020

Список на задолжителна проверка


2018 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА
АВГУСТ14.08.2018-инт СОФ @t55 -родител
хх.08.2018-внес.во систем(интер. БТ 05/2018) @rengoring -родител

ОКТОМВРИ

03.10.2018 инт СОФ @Donia со венчаница и сопруг со потврда
04.10.2018-инт СОФ- @Floyyd
26.10.2019 инт СОФ @FAHRER-крштеница и потврда

НОЕМВРИ


10.11.2018 - инт СОФ @bojan0123-братучед и потврда
15.11.2018- инт СОФ @Bokj
19.11.2018-инт СОФ @Aliii29 -родител
20.11.2018-инт СОФ @TBPS -сестра
27.11.2018-задолж.(инт БТ 08.08.2018) @TasHee-потврда
27.11.2018-интСОФ @darkopotok
27.11.2018 (инт амбасада Септември)@Aves00
28.11.2018-инт СОФ @Kikakikirika -родител
28.11.2018-инт СОФ @Slagjann-потврда и сведителство

ДЕКЕМВРИ
03.12.2018-инт СОФ @Sloncece
03.12.2018-инт СОФ @Sloncece сопруг
03.12.2018-инт СОФ @Nikolablaaa
13.12.2018-инт СОФ @Cufka
03.12.2018-инт СОФ @urke - крштеница
19.12.2018- @Джонката
19.12.2018- @Dragance Dac2019 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

ЈАНУАРИ


10.01.2019- инт СОФ @sdamovski -27.09.2018--стари документи од прадедо
13.01.2019-инт СОФ @barselona123 -крштеница и потврда
22.01.2019-инт СОФ @dexdex
28.01.2019-инт СОФ mkdboy24 - изводи од прадедо

ФЕБРУАРИ
11.02.2019-инт СОФ @Bojsa
20.02.2019-инт СОФ @vacimance -потврда
25.02.2019-инт СОФ @Rope
27.02.2019-инт СОФ @lolita19 - потврда
28.02.2019-инт СОФ @9999

МАРТ
06.03.2019-инт СОФ @Simorg -со потврда
25.03.2019-интСОФ @Blgarceto -крштеница и венчаница

АПРИЛ
08.04.2019 - @Altair75 -потврда
16.04.2019 инт СОФ @MargeSimpson -воена книшка
24.04.2019 инт СОФ @Laze123

МАЈ
21.05.2019-инт СОФ @A.N.Z -преку брат
06.05.2019 -инт СОФ сестра на @Astrapa

ЈУНИ
20.06.2019 -инт СОФ @Ivana2234

ЈУЛИ
03.07.2019-инт СОФ @man united@ -потврда
23.07.2019-инт СОФ @Diablo18
31.07.2019-инт СОФ @Miky -сведителство за занаетчија -прадедо роден 1908

СЕПТЕМВРИ

19.09.2019- инт СОФ- @Bibo -двајца родителиОКТОМВРИ
19.10.2019-инт СОФ @Obrazuvana prepiska -potvrda_____________________________________________________________________________________________

СПИСОК НА ФИНАЛНА 2018 ИНТЕРВЈУ


ОКТОМВРИ

28.10.2019-@Oktavijan-11.05.2018- инт СОФ


НОЕМВРИ
01.11.2019-@Benithe1-05.07.2018-инт СОФ
01.11.2019 - @marijanti -06.08.2018-инт СОФ-родител

ДЕКЕМВРИ
03.12.2019-@nasquez23-19.07.2018-инт СОФ -родител

17.12.2019-@dac_kufer 06.08.2018-образ.преписак(инт.амбасада 4/2018)-родител
18.12.2019-@■■■ 06.08.2018-инт СОФ -родител
18.12.2019- @gjokehv - јуни.2018-инт СОФ
24.12.2019- @Purfect 08.08.2018-инт СОФ родител
30.12.2019-@Tashov -07.08.2018-инт СОФ родител

ЈАНУАРИ 2020
10.01.2020- @Божино 08.08.2018-образ.преписка(март 2018 инт БТ) -родител
17.01.2020 - @Dance/88 - чичко и потврда - инт Соф
23.01.2020-@Dybala-28.09.2018-инт СОФ -потврда
30.01.2020- @Ve19966 -24.09.2018- инт СОФ- родител

Фебруари 2020
05.02.2020 - @Bogdan12 -06.11.2018-инт СОФ
10.02.2020 - @nikolaohrid-хх.09.2018-инт СОФ
13.02.2020- @ploumari- 02.10.2018 инт СОФ потврда и воен архив В.Трново
13.02.2020-Сестра на @MargeSimpson -01.10.2018 инт СОФ-воена книшка
14.02.2020- @vlado007 2 деца-11.2018 интервју
19.02.2020 - @Dejan1977 - инт СОФ 11.10.2018
19.02.2020 - @Lucyyy -инт СОФ 09.10.2018
20.02.2020- @Iceman_mk -11.10.2018-инт.СОФ
27.02.2020- @LePAk -18.10.2018- инт СОФ -поврда и сведителство од дедо
27.02.2020- @mindvision -16.10.2018- инт СОФ

МАРТ 2020
10.03.2020- @CyberTm 06.11.2018-инт СОФ -родител и потврда
11.03.2020- @Џондер -07.11.2018- инт СОФ -братучед и потврда
_________________________________________________________________________________________________________

ДОПОЛНИТЕЛНА

01.05.2019- @Evggeo (И сопруга)-15.01.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
27.05.2019- @robertaleksovski -2.02.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
01.06.2019-@K.K. - 01.02.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи и ученичка книшка
09.08.2019- @007di -доставени дополнителни документи пред рок

0x.10.2019-@dule_bule - 0x.05.2018-инт СОФ -0x.07.2019-на финална-потврда плус доставена

30.12.2019- @Bradley 2020 (3 ца) - 23.07. 2018-инт.СОФ, на финална од 30.08.2019- со потврда доставени изводи плус и потврда
 
Последно уредено:
Член од
5 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
3
*****Апдејт 10.03.2020

Список на задолжителна проверка


2018 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА
АВГУСТ14.08.2018-инт СОФ @t55 -родител
хх.08.2018-внес.во систем(интер. БТ 05/2018) @rengoring -родител

ОКТОМВРИ

03.10.2018 инт СОФ @Donia со венчаница и сопруг со потврда
04.10.2018-инт СОФ- @Floyyd
26.10.2019 инт СОФ @FAHRER-крштеница и потврда

НОЕМВРИ

07.1.2018- инт СОФ @Џондер -братучед и потврда
10.11.2018 - инт СОФ @bojan0123-братучед и потврда
15.11.2018- инт СОФ @Bokj
19.11.2018-инт СОФ @Aliii29 -родител
20.11.2018-инт СОФ @TBPS -сестра
27.11.2018-задолж.(инт БТ 08.08.2018) @TasHee-потврда
27.11.2018-интСОФ @darkopotok
27.11.2018 (инт амбасада Септември)@Aves00
28.11.2018-инт СОФ @Kikakikirika -родител
28.11.2018-инт СОФ @Slagjann

ДЕКЕМВРИ
03.12.2018-инт СОФ @Sloncece
03.12.2018-инт СОФ @Sloncece сопруг
03.12.2018-инт СОФ @Nikolablaaa
13.12.2018-инт СОФ @Cufka
03.12.2018-инт СОФ @urke - крштеница
19.12.2018- @Джонката
19.12.2018- @Dragance Dac
28.12.2018-инт СОФ @Slagjann -потврда и сведителство


2019 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

ЈАНУАРИ


10.01.2019- инт СОФ @sdamovski -27.09.2018--стари документи од прадедо
13.01.2019-инт СОФ @barselona123 -крштеница и потврда
22.01.2019-инт СОФ @dexdex
28.01.2019-инт СОФ mkdboy24 - изводи од прадедо

ФЕБРУАРИ
11.02.2019-инт СОФ @Bojsa
20.02.2019-инт СОФ @vacimance -потврда
25.02.2019-инт СОФ @Rope
27.02.2019-инт СОФ @lolita19 - потврда
28.02.2019-инт СОФ @9999

МАРТ
06.03.2019-инт СОФ @Simorg -со потврда
25.03.2019-интСОФ @Blgarceto -крштеница и венчаница

АПРИЛ
08.04.2019 - @Altair75 -потврда
16.04.2019 инт СОФ @MargeSimpson -воена книшка
24.04.2019 инт СОФ @Laze123

МАЈ
21.05.2019-инт СОФ @A.N.Z -преку брат
06.05.2019 -инт СОФ сестра на @Astrapa

ЈУЛИ
03.07.2019-инт СОФ @man united@ -потврда
23.07.2019-инт СОФ @Diablo18
31.07.2019-инт СОФ @Miky -сведителство за занаетчија -прадедо роден 1908

СЕПТЕМВРИ
01.09.2019-образувана преписка- @Ivana2234 (инт.20.06.2019 )
19.09.2019- инт СОФ- @Bibo -двајца родителиОКТОМВРИ
19.10.2019-инт СОФ @Obrazuvana prepiska -potvrda_____________________________________________________________________________________________

СПИСОК НА ФИНАЛНА 2018 ИНТЕРВЈУ


ОКТОМВРИ

28.10.2019-@Oktavijan-11.05.2018- инт СОФ


НОЕМВРИ
01.11.2019-@Benithe1-05.07.2018-инт СОФ
01.11.2019 - @marijanti -06.08.2018-инт СОФ-родител

ДЕКЕМВРИ
03.12.2019-@nasquez23-19.07.2018-инт СОФ -родител
09.12.2019-СОПРУГ НА @Ohridmaca127.09.2018-инт СОФ -со потврда
17.12.2019-@dac_kufer 06.08.2018-образ.преписак(инт.амбасада 4/2018)-родител
18.12.2019-@■■■ 06.08.2018-инт СОФ -родител
18.12.2019- @gjokehv - јуни.2018-инт СОФ
24.12.2019- @Purfect 08.08.2018-инт СОФ родител
30.12.2019-@Tashov -07.08.2018-инт СОФ родител

ЈАНУАРИ 2020
10.01.2020- @Божино 08.08.2018-образ.преписка(март 2018 инт БТ) -родител
17.01.2020 - @Dance/88 - чичко и потврда - инт Соф
23.01.2020-@Ohridmaca1 -инт СОФ -27.09.2018--потврда
23.01.2020-@Dybala-28.09.2018-инт СОФ -потврда
30.01.2020- @Ve19966 -24.09.2018- инт СОФ- родител

Фебруари 2020
05.02.2020 - @Bogdan12 -06.11.2018-инт СОФ
10.02.2020 - @nikolaohrid-хх.09.2018-инт СОФ
13.02.2020- @ploumari- 02.10.2018 инт СОФ потврда и воен архив В.Трново
13.02.2020-Сестра на @MargeSimpson -01.10.2018 инт СОФ-воена книшка
14.02.2020- @vlado007 2 деца-11.2018 интервју
19.02.2020 - @Dejan1977 - инт СОФ 11.10.2018
19.02.2020 - @Lucyyy -инт СОФ 09.10.2018
27.02.2020- @LePAk -18.10.2018- инт СОФ -поврда и сведителство од дедо
27.02.2020- @mindvision -16.10.2018- инт СОФ

МАРТ 2020
10.03.2020- @CyberTm 06.11.2018-инт СОФ -родител и потврда
_________________________________________________________________________________________________________

ДОПОЛНИТЕЛНА

01.05.2019- @Evggeo (И сопруга)-15.01.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
27.05.2019- @robertaleksovski -2.02.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
01.06.2019-@K.K. - 01.02.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи и ученичка книшка
09.08.2019- @007di -доставени дополнителни документи пред рок

0x.10.2019-@dule_bule - 0x.05.2018-инт СОФ -0x.07.2019-на финална-потврда плус доставена

30.12.2019- @Bradley 2020 (3 ца) - 23.07. 2018-инт.СОФ, на финална од 30.08.2019- со потврда доставени изводи плус и потврда
Da ne bide zabuna ne sum 07.01.2019 07.11 sum

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
интервју во Софија 17.09.2018
Дали има кај тебе промена во финална?

Дали има и кај вас промени?
@t55 ,@rengoring (те замолувам посебно да споделиш точни информации околу твоите статуси кај што те водам за задолжителна и положително)
@Donia , @Floyyd , @FAHRER
Автоматски споено мислење:

Da ne bide zabuna ne sum 07.01.2019 07.11 sum

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
Сменето....
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom