Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.174
Поени од реакции
1.039
Мене ме прекратија, носев документ од братучед ама џабе .... Дали кога си прекратен постапката може да се врати во процедура или е крај на програмата ?
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
ke bide se vo red samo sto sme nestrpllivi,inaku i tamu e haos .eve jas aplicirav za proishod vo januari mi vikaat vo ambasada odgovor vo juni,probuvam na sajtot na dabc da proveram do kade e rabotava,gi vpisuvam podatocite mi vika nema namereni zajavlenija po posocenite kriteriumi.I sega sto da pravam ,dali da se javam vo dabc ili da cekam odgovor preku ambasada ako imate iskustvo so ova pisete.
P.S. i mene me interesira ova so lekarskovo mora li pregledi,vadenje krv i takvi gluposti,sekoja godina od rabota ne prakaat na sistematski i mi se odmili veke? ako moze bez toa pisete moze i na PP.
POZDRAV
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Член од
10 јуни 2013
Мислења
7
Поени од реакции
1
Imam edno prasanje, ukazot za drzavjasntvoto mi e izlezeno koga proveruvam, sega natamu dava da rezerviram da go podignam udostoverenieto licno, koga vnesuvam moi licni informacii mi bara broj na pasosh i skeniran del od pasoshot, dali treba od makedonskiot ili??
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
ke bide se vo red samo sto sme nestrpllivi,inaku i tamu e haos .eve jas aplicirav za proishod vo januari mi vikaat vo ambasada odgovor vo juni,probuvam na sajtot na dabc da proveram do kade e rabotava,gi vpisuvam podatocite mi vika nema namereni zajavlenija po posocenite kriteriumi.I sega sto da pravam ,dali da se javam vo dabc ili da cekam odgovor preku ambasada ako imate iskustvo so ova pisete.
P.S. i mene me interesira ova so lekarskovo mora li pregledi,vadenje krv i takvi gluposti,sekoja godina od rabota ne prakaat na sistematski i mi se odmili veke? ako moze bez toa pisete moze i na PP.
POZDRAV
мислам дека не те проверуваат. Мене посредникот ми кажа дека тој ке си среди за лекарското, т.е јас немам ни потреба да се појавам со него на лекар. т.е лекарското е само формално за во министерството.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Imam edno prasanje, ukazot za drzavjasntvoto mi e izlezeno koga proveruvam, sega natamu dava da rezerviram da go podignam udostoverenieto licno, koga vnesuvam moi licni informacii mi bara broj na pasosh i skeniran del od pasoshot, dali treba od makedonskiot ili??
Епа од кој друг?
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Како тргнале работиве, ќе треба самите да поднесеме иницијатива за забрзување на постапката за доделување на државјанство!
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Еве новитет во врска со произход. Поднесов документи во ДАБЧ на крај на март, до сега стоеше дека се обработва, денес се смени статусот : Изчаква финален статус. Значи не е точно дека не работат до 18 мај. Е сега не знам до кога ке стои овој новиот статус, очекувам брзо да пишат дали е одобрено или не.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Еве новитет во врска со произход. Поднесов документи во ДАБЧ на крај на март, до сега стоеше дека се обработва, денес се смени статусот : Изчаква финален статус. Значи не е точно дека не работат до 18 мај. Е сега не знам до кога ке стои овој новиот статус, очекувам брзо да пишат дали е одобрено или не.
Decki, bese naveden datum 8mi maj, ne 18ti kako sto naveduvas. Vtoro, pisuvase deka nema da raboti so gragjani, sto istoto toa ne znaci deka institucijata ne raboti.[DOUBLEPOST=1431094152][/DOUBLEPOST]Ovde site se ponasame, kako da se raboti za podneseno baranje za promena i izmena samo na 'nasiot' zakon. Kolku ministerstva, kolku komisii, kolku zakoni, podzakoni, pa mislenja... vreme kako proces za sekoj poedinecno...
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ЗДРАВО дечки дали некој е во можност да добие информации за во врска со законот до каде е?што е?на фејзбукот Петар Колев ми е недостапен незнам зошто,така да несум во можност да го прашам,законот деновиве траба да биде протруркан...позз. благодарам
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Еве новитет во врска со произход. Поднесов документи во ДАБЧ на крај на март, до сега стоеше дека се обработва, денес се смени статусот : Изчаква финален статус. Значи не е точно дека не работат до 18 мај. Е сега не знам до кога ке стои овој новиот статус, очекувам брзо да пишат дали е одобрено или не.
Супер ! Јaс 13-ти мaрт пoдaдoв уште ми стoи " Се oбрaбoтвa" сaмo штo прoверив... Верoјaтнo и кaј мене ке се смени.
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Епа вака...јас бев на интервјуто...
Тоа кое ми направи впечаток,без навреда и судење...
Но кога видов какви фаци чекаат пред министерството,пред се тие што беа од Македонија...ми падна срам да застанам во ред и да чекам со нив.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Еве дечки конечно министерот на правосудие Христо Иванов ќе го даде ценетото мислење пред комисијата за измените во законот на 13.05.2015. Ајде сега да видиме што ќе биде а мислам дека од неговото излагање ќе дознаеме и доста за тоа како во моментов функционира министерството во однос на нашите случаи.
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/sittings
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Еве дечки конечно министерот на правосудие Христо Иванов ќе го даде ценетото мислење пред комисијата за измените во законот на 13.05.2015. Ајде сега да видиме што ќе биде а мислам дека од неговото излагање ќе дознаеме и доста за тоа како во моментов функционира министерството во однос на нашите случаи.
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/sittings
од која пол. партија е?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom