Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
Со овие податоци ништо не правиш,барај го во книгата што е постирана на 370 страна ,ке видиш има еден пост каде имам реплицирано,тоа е за период 1912-1913
го нема во оваа книга, он е роден 1904 година значи служел војска покасно од 1913 година, пишав маил во велико трново па ќе чекам одговор
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Dali znae nekoj, otkako kje go zemam proishodot dali mozam da izberam datum za intervju za pokasno ? Bidejki celo leto nema da sum tuka, ne bi mi odgovaralo datum pred septemvri
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Dali znae nekoj, otkako kje go zemam proishodot dali mozam da izberam datum za intervju za pokasno ? Bidejki celo leto nema da sum tuka, ne bi mi odgovaralo datum pred septemvri
i jas mislam deka nemozi ... avtomatski davat datum sprema slobodnoto mesto
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Dali znae nekoj, otkako kje go zemam proishodot dali mozam da izberam datum za intervju za pokasno ? Bidejki celo leto nema da sum tuka, ne bi mi odgovaralo datum pred septemvri
Mene kako sto mi kaza posrednikot, koga ke me izvesti deka mi e gotov proishodo mozam vo rok od 6 meseci da odam da se zakazam za intervju ( posto izgleda lekarskoto trae sest meseci) i obicno zakazuvaat za 20 dena do mesec, togas mora da se pojavam na tocniot termin za na intervju.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Dali znae nekoj, otkako kje go zemam proishodot dali mozam da izberam datum za intervju za pokasno ? Bidejki celo leto nema da sum tuka, ne bi mi odgovaralo datum pred septemvri
Spored toaso migo kaza mojot posrednik nemozi znaci vaka odkoga zimas proizhod Odis vo ministerstvoto GI dostavas dokumentite I tamu taa sluzbenickata na salter ti Pisa za koga tie intervjuto I ako go ispustis toa interbju procedurata ke treba da ja zapocnis odnovo
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Dali znae nekoj, otkako kje go zemam proishodot dali mozam da izberam datum za intervju za pokasno ? Bidejki celo leto nema da sum tuka, ne bi mi odgovaralo datum pred septemvri
Znaci kako sto ti kazav, koga ke ti e gotov proishodo ne e moralno odma da se zakazuvas za intervju... Ke si zbornis so posrednikot koga ke te izvesti deka ti izlegol proishodot najubo, zavisi koga ti e izvaeno lekarskoto.. Poshto za podnesuvanje dokumenti za zakazuvanje za na intervju potrebno ti e lekarskoto, a toa vazi 6 meseci, a te zakazuvaat za 20 dena do mesec, jas takvi informacii imam. I pisi koga ke ima novosti za proishodite da znaeme do kaj sme :)
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
445
некој да добил зајавление ? чекам 3 месеци и уште пишува се обработува
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Мислиш чекаш произход? И јас еве чекам 2 месеци и истото ми го пишува.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Znaci kako sto ti kazav, koga ke ti e gotov proishodo ne e moralno odma da se zakazuvas za intervju... Ke si zbornis so posrednikot koga ke te izvesti deka ti izlegol proishodot najubo, zavisi koga ti e izvaeno lekarskoto.. Poshto za podnesuvanje dokumenti za zakazuvanje za na intervju potrebno ti e lekarskoto, a toa vazi 6 meseci, a te zakazuvaat za 20 dena do mesec, jas takvi informacii imam. I pisi koga ke ima novosti za proishodite da znaeme do kaj sme :)
Imam novost za proishodite deka od 18 maj kje gi pustaat....ova mi e informacija od posrednikot. Denes taka mi kaza....kje go potprasam za intervjuto, izgleda kje treba da vadam novo lekarsko zosto od sept mi e izvadeno....togas prvi put aplicirav za proishot ama pokasno odnesov dopolnitelni i tek vo fevruari povtorno gi podadov dokumentite.

Spored toaso migo kaza mojot posrednik nemozi znaci vaka odkoga zimas proizhod Odis vo ministerstvoto GI dostavas dokumentite I tamu taa sluzbenickata na salter ti Pisa za koga tie intervjuto I ako go ispustis toa interbju procedurata ke treba da ja zapocnis odnovo
Да, ама може се работи за тоа дека имаш рок од 6 месеци да си го подигнеш происходот, ако е така можеш пример да направиш комбинација покасно да го земеш..... или можеби може да го земеш происходот и откако ќе го земеш да имаш рок од 6 месеци да закажеш интервју.
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Да, ама може се работи за тоа дека имаш рок од 6 месеци да си го подигнеш происходот, ако е така можеш пример да направиш комбинација покасно да го земеш..... или можеби може да го земеш происходот и откако ќе го земеш да имаш рок од 6 месеци да закажеш интервју.
Од каде ви паѓаат на ум вакви произволни идеи? Произходот нема рок на важење, немаш рок за закажување интервју, можеш да го употребиш кога сакаш. Единствено може да не ти биде признат ако во меѓувреме се сменал законот. Во таков случај нема врска колку е стар произходот, туку дали е во согласност со актуелниот закон.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Од каде ви паѓаат на ум вакви произволни идеи? Произходот нема рок на важење, немаш рок за закажување интервју, можеш да го употребиш кога сакаш. Единствено може да не ти биде признат ако во меѓувреме се сменал законот. Во таков случај нема врска колку е стар произходот, туку дали е во согласност со актуелниот закон.
Ок, како што пишав можеби зошто некој спомна погоре дека во рок од шест месеци можеш да закажеш за интервју....... Значи да резимираме, происходот нема рок на важење, туку од кога ќе се подигне за најмногу шест месеци од подигање може да се закаже интервју ?
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Дали последниве месеци има кандидати кои доставиле дополнителен документ и да влегле во процедура за две недели или месец?Минатата година таква беше практиката на правосудство,околу четири месеци заклучно со вклучување во указ на вицепрезидентот,но сега гледам е сменето тоа и се чека многу време.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Дали последниве месеци има кандидати кои доставиле дополнителен документ и да влегле во процедура за две недели или месец?Минатата година таква беше практиката на правосудство,околу четири месеци заклучно со вклучување во указ на вицепрезидентот,но сега гледам е сменето тоа и се чека многу време.
Mesec i pol do sega cekam
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Proizhodot neznam mozebi moze da se iskoristi vo ROK od 6 meseci od podigajneto, no otkako ke gi dostavis dokumentite za proizhod vo ministerstvoto i odkoga keti dadat datum za intervju togas intervjuto ne smee da se propusta zosto potoa treba od novo da se zakazuva intervju I pak da se ceka :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom