Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
k k k веќе имам однесено од прв братучед
Ako imas vreme odi vo sofija na salter prasaj sto tocno znaci toa. Po moe tolkuvanje i mislenje sega cekaat od DABC da obrazlozi kako si go dobil proishodot. Se nadevam deka toa e olesnuvanjeto sto go cekavme site. Falu mu na gospod ne si prekraten. Verojatno DABC kje go odbranat vekje izdadenoto uverenie i kje svedocat za tvojata bugarska samosvest i nacionalnost.

Seto ova e po moe. Te sovetuvam da odis da prasas vo Ministerstvoto da si zakazes termin i da ja razberes tocno rabotata. Dali ocekuvaat od tebe da nosis dokument ili samo im e bitno mislenjeto i odgovorot od DABC.

pozz i so srekja
Ako ima nekoj promeni vo statusot kje te zamolam da ni spodelis pak fala
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Ako imas vreme odi vo sofija na salter prasaj sto tocno znaci toa. Po moe tolkuvanje i mislenje sega cekaat od DABC da obrazlozi kako si go dobil proishodot. Se nadevam deka toa e olesnuvanjeto sto go cekavme site. Falu mu na gospod ne si prekraten. Verojatno DABC kje go odbranat vekje izdadenoto uverenie i kje svedocat za tvojata bugarska samosvest i nacionalnost.

Seto ova e po moe. Te sovetuvam da odis da prasas vo Ministerstvoto da si zakazes termin i da ja razberes tocno rabotata. Dali ocekuvaat od tebe da nosis dokument ili samo im e bitno mislenjeto i odgovorot od DABC.

pozz i so srekja
Ako ima nekoj promeni vo statusot kje te zamolam da ni spodelis pak fala
и јас го мислам исттото. Има стар произход и наместо да го вратат бараат од ДАБЧ да се произнесат и да дообјаснат, односно да добие на некој начин нов произход. Ова е супер вест :)
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
k k k веќе имам однесено од прв братучед
k k k веќе имам однесено од прв братучед
E pa togas odi na salter tocn dati objasnat sto paraat i toa pobrzo ako mozes.[DOUBLEPOST=1467405999][/DOUBLEPOST]
k k k веќе имам однесено од прв братучед
k k k веќе имам однесено од прв братучед
E pa togas odi na salter tocn dati objasnat sto paraat i toa pobrzo ako mozes.
 
Член од
4 мај 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
Ви благодарам на сите на одговорите. Да се надеваме дека е позитивно. Доколку има промени ќе ве известам. За жал моментално не сум во можност да отидам до Софија. Дали знаете доколку има некој друг начин да прашам или мора лично да се оди на шалтер?
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Ви благодарам на сите на одговорите. Да се надеваме дека е позитивно. Доколку има промени ќе ве известам. За жал моментално не сум во можност да отидам до Софија. Дали знаете доколку има некој друг начин да прашам или мора лично да се оди на шалтер?
Pisimu na aleksandat panov mislam bese pisimu na fb ili na lazar mladenov ne gubis nisto pozz i so srejka[DOUBLEPOST=1467406797][/DOUBLEPOST]
Ви благодарам на сите на одговорите. Да се надеваме дека е позитивно. Доколку има промени ќе ве известам. За жал моментално не сум во можност да отидам до Софија. Дали знаете доколку има некој друг начин да прашам или мора лично да се оди на шалтер?
Pisimu na aleksandat panov mislam bese pisimu na fb ili na lazar mladenov ne gubis nisto pozz i so srejka
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Ви благодарам на сите на одговорите. Да се надеваме дека е позитивно. Доколку има промени ќе ве известам. За жал моментално не сум во можност да отидам до Софија. Дали знаете доколку има некој друг начин да прашам или мора лично да се оди на шалтер?
Во секој случај ти е подобар статусот во споредба со прекратувањр, ти точно си однел од братучед документ ама во ПРАВОСУДИЕ, значи или ПРАВОСУДИЕ ќе ги прати документите од братучедот твој до ДАБЧ или ти одново ќе треба да доставиш документ од братучед до ДАБЧ...ова е изгледа новата шема на ПРАВОСУДИЕ можеби позитивна за нас... Ова е само мое мислење без факти... Поздрав и на арно нека е :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.280
Поени од реакции
1.236
Ви благодарам на сите на одговорите. Да се надеваме дека е позитивно. Доколку има промени ќе ве известам. За жал моментално не сум во можност да отидам до Софија. Дали знаете доколку има некој друг начин да прашам или мора лично да се оди на шалтер?
брат ако ти ГОРИ поднозе и на марс ке одиш за паш...во мегувреме јависе на МЛАДЕНОВ ти бараат потврда колку што разбирам.,.,.ФАЛА БОГУ добра вест за всички нас...
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
ke ve molam sto sleduva posle ova;)
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
ke ve molam sto sleduva posle ova;)
Што документи имаш приложено?Ako e се во ред указ треба да добиеш.
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Никoј не дoзнa ништo вo врскa сo стaтусoт нa ФБ нa Алексaндaр Пaндев зa сите oние нa кoиштo им пишувa декa се нa финaлен преглед a се сo дoкументи oд брaтучед, вујкo, чичкo...
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Никoј не дoзнa ништo вo врскa сo стaтусoт нa ФБ нa Алексaндaр Пaндев зa сите oние нa кoиштo им пишувa декa се нa финaлен преглед a се сo дoкументи oд брaтучед, вујкo, чичкo...
Имаше некој пиша дека ги упатил да си купат потврди од кај оној Лазар.
Бизнис во зародиш изгледа..... :unsure::tapp::pov:
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Имаше некој пиша дека ги упатил да си купат потврди од кај оној Лазар.
Бизнис во зародиш изгледа..... :unsure::tapp::pov:
Taka e..se e biznis...potvrdi nema da vazat toa e moe mislenje...pomina veke 3 nedeli od dogovor da pustat a oni ponataka gi prekratuvat..nikoj na forum nema ni da se pofali a ni van forum...poentata e vadi potvrda pa so sreka..lotaria...ali potvrdi nema da gi uvazaaat
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Taka e..se e biznis...potvrdi nema da vazat toa e moe mislenje...pomina veke 3 nedeli od dogovor da pustat a oni ponataka gi prekratuvat..nikoj na forum nema ni da se pofali a ni van forum...poentata e vadi potvrda pa so sreka..lotaria...ali potvrdi nema da gi uvazaaat
Не знам дали ќе важат или не. Колку состаноци и да направи, тоа не зависи од Младенов, или од тој посредникот кој препорачува да се купат тие потврди. Зависи од законската рамка како ќе биде регулирано тоа прашање во Р. Бугарија и секако од политичката воља на нашиот источен сосед, затоа што и кај законите има простор за разлино толкување.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom