Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.066
Не знам дали ќе важат или не. Колку состаноци и да направи, тоа не зависи од Младенов, или од тој посредникот кој препорачува да се купат тие потврди. Зависи од законската рамка како ќе биде регулирано тоа прашање во Р. Бугарија и секако од политичката воља на нашиот источен сосед, затоа што и кај законите има простор за разлино толкување.
Prijatel I vo segasniot zakon stoi ako imas potvrda deka si bugarin od priznato bugarsko zdruzenie vo cuzdina kako sto e BKKS deka imas pravo na bugarsko drzavjanstvo, procitajgo zakonot, problemot e sto vo zakonot stoi I deka od MP imaat pravo da baraat I dopolnitelni dokazi i toa go koristat da ne ni davaat kako obrazlozenie. Znaci MP moze sosema zakonski da izdava drzavjanstva vrz osnova na BKKS potvrdi i so segasniov zakon problemot e sto nesakaat a ne I'm ja svakam celta zatoa sto so ova negubime samo nie tuku ova e vo sprotivnost i so bugarskite drzavni interesi, ocigledno i tamosnite politicari se glupi i korumpirani isto kako i nasive
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
6.839
Поени од реакции
4.710
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Дечки статусот ми е сменет и сега ми пишува вака. Исти курец е?
 
Член од
7 ноември 2015
Мислења
40
Поени од реакции
27
Site imaat razlicno mislenje se e laga i prevara za pari nikoj ne znae tocno kako ke bide Lazar ubeduva deka so negovite potvrdi dobivas bugarski proizhod, zborev so petar kolev veli bitkata e teska baraat dokumenti povtorno i za tie so imaat dokumenti dadeno i od brat ludnica
 
Член од
1 јуни 2016
Мислења
43
Поени од реакции
48
мене така ми пишуваше два дена и ми се смени да однесам документи за потекло по член 2 точка 1 од законот...а бев со потврда од бккс,од 2013
,а само што се израдував дека конечно сум во финале :-!
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Дечки статусот ми е сменет и сега ми пишува вака. Исти курец е?
 
Член од
4 јуни 2016
Мислења
4
Поени од реакции
2
pa ti i veke si pretrpel seriozni odolgovlekuvanja, 2godini i 7 meseci se mnogu. a direktno vo sofija ke ti bese 1god i 5-6 meseci
Многу чекав за происход,година и повеќе.Другото одеше во најнормално темпо за процедурите.Не може никако да се каже дека било што друго се оддолжи ,добро сум известен по колку траат поединечните постапки.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.168
Поени од реакции
693
Od poupatenite na koj nacin ja zemaat potvrdata od toj klub????
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Od poupatenite na koj nacin ja zemaat potvrdata od toj klub????
Treba da izvadis izvodi do predok sto e roden pred 1920 godina, ( spored statistikata na Vasil Kncov vo toa vreme skoro site pravoslavni se pisani kako bugari) faticki i tvojot pradedo sigurno e pisan kako bugaritn vo toa vreme, i vrz osnova na taa statistika Lazar izdava potvrdi
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.236
дечки му пишав прашање на ПЕТАР КОЛЕВ пред 4 дена за законот или промените кога и дали ке бидат..,.,сеуште молчат,.,.,.,,..ни трага ни глас!!!!!
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
bev na odmor ,denes se logirav i gledam ima promena inaku sum 48../2015 preku ambasada


По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.[DOUBLEPOST=1467518185][/DOUBLEPOST]
Nema vrska brojcheto jas sum 29xx/2015 i sum na finalna
ti dali citas sto e napisano ..............................................do brojce 1500 [DOUBLEPOST=1467518521][/DOUBLEPOST]
makotrpno cekanje od okolu 4 meseci.
Dobar si navistina :aplauz:
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.236
извинете но реалноста е таа.....за оние без никакви документи,,.,еве кога ке го решат законот.,.,.НИКОГАШ
 

Attachments

Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
извинете но реалноста е таа.....за оние без никакви документи,,.,еве кога ке го решат законот.,.,.НИКОГАШ
Ne moze on da ti kaze koga ke se izglasa zosto toj e nikoj i nisto. Koga ke si ima zasedanie na komisijata po pravni prasanja so tocka za promeni i dopolnuvanje na zakonot za bugarite vo stranstvo ke se formira izvestaj koj ke odi na vtoro citanje vo plenarna sala. Tuka ne moze da ocekuvate od mladenov ili ovoj petar da vi dadat takva informacija
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки.

За бугарски пасош поднесов во 2013, интервју имав во октомври 2013. Бев вратен на дополнителна проверка, и однесов дополнителни документи (Копија на БГ пасош на вујкоми и извод од матична книга од мајками и вујкоми, со што се докажува оти се брат и сестра). Пред 2-3 месеци ми се смени статусот со што ми го пишува ова:
"
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство."

Дали има некој подетални инфорамции, или да се сретнува со истиов случај. Аплицирав директно во министерството во Софија. Разбирам дека треба да се однеси документ, но јас вејќе го однесов документот пред 1,5 година.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Здраво дечки.

За бугарски пасош поднесов во 2013, интервју имав во октомври 2013. Бев вратен на дополнителна проверка, и однесов дополнителни документи (Копија на БГ пасош на вујкоми и извод од матична книга од мајками и вујкоми, со што се докажува оти се брат и сестра). Пред 2-3 месеци ми се смени статусот со што ми го пишува ова:
"
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство."

Дали има некој подетални инфорамции, или да се сретнува со истиов случај. Аплицирав директно во министерството во Софија. Разбирам дека треба да се однеси документ, но јас вејќе го однесов документот пред 1,5 година.
Se bara da dokazes poteklo po prava linija. Majka tatko baba ili dedo ili uverenijata od bygarskite zdruzenija.kade isto se izdavaat po prava linija priMer: pra Dedo-dedo-majka-ti ( ako se odi od strana na majka) itn.[DOUBLEPOST=1467571284][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки.

За бугарски пасош поднесов во 2013, интервју имав во октомври 2013. Бев вратен на дополнителна проверка, и однесов дополнителни документи (Копија на БГ пасош на вујкоми и извод од матична книга од мајками и вујкоми, со што се докажува оти се брат и сестра). Пред 2-3 месеци ми се смени статусот со што ми го пишува ова:
"
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство."

Дали има некој подетални инфорамции, или да се сретнува со истиов случај. Аплицирав директно во министерството во Софија. Разбирам дека треба да се однеси документ, но јас вејќе го однесов документот пред 1,5 година.
Se bara da dokazes poteklo po prava linija. Majka tatko baba ili dedo ili uverenijata od bygarskite zdruzenija.kade isto se izdavaat po prava linija priMer: pra Dedo-dedo-majka-ti ( ako se odi od strana na majka) itn.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
Што документи имаш приложено?Ako e се во ред указ треба да добиеш.
tatko mi i sestrami se so bg drzavjanstvo kolku vreme se ceka za ukaz[DOUBLEPOST=1467572270][/DOUBLEPOST]
Што документи имаш приложено?Ako e се во ред указ треба да добиеш.
tatko mi i sestrami se so bg drzavjanstvo kolku vreme se ceka za ukaz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom