Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Dali ima nekoj sto dobil proizhod od DABC so deklaracija od zdruzenieto vo Bitola, ve zamoluvam neka se javi-pise na forumov!
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Decki zdravo,

Offtopik no sakam da prasam nesto povrzano so bg pasos i studirajne vo stranstvo
Dali ako imash bg pasos treba da pokazuvash pari na smetka deka imash za da moze da te primat?
Zboram za germanija, sakam da appliciram za master i imam bg pasos pa nz dali ke treba da pokazuvam 8000 evra godisno ili ne?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Da, od strumickiot gi priznavaat i jas dobiv so nivna pomos. Ama toa od bitola so edna mocla tamu sto sedi i ostanatoto sto e povrzano so toj petar kolev e cista izmama i kriminal
Ova http://bkks.org e web strana na Lazar. Spored objavenite tuka skenirani knigi, pa duri i naselenieto koe sto zivee pokraj reka Morava, se b'lgari. Ne go razbiram jedino toa takanarecen samo-pravo demek, ON presuduval, deka spored nego, nekoj e povece ili pomalku b'garin?

Kriteriumite za dobivanje na bg deklaracija kolku sto znam, sekade se isti, dali od kaj toj Lazar ili bilo koj drug klub ili zdruzenie vo mk. Uslovite se:
-baba ili dedo rodeni na teritorija na mk
-rodeni do 1920 godina

Nisto ne mi e jasno ni so ovaa informacija za Lazar, ama ni za toa sto se slucuva okolu izdavanje na bg drzavjanstva. Em site sme b'lgari, ama i ne sme.

Mozebi slednoto za dobivanje na bg proizhod i drzavjanstvo, ce ni baraat DNK analiza.
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2015
Мислења
7
Поени од реакции
10
Zdravo, jas sum 5xxx/2013 bev na dopolnitrlna, vo nov 2014 odnesov dopolnitelen dokument umrenica od baba mi od bitola i vo toj dokument pisuva deka e rodena vo sofia, od dopolnitelna vo nov/2015 pisese deka cekam potis od vicepresident arno ama pred 3 den provervam i pisuva deka treba da dostavam dokument za babami deka e rodena vo sofia ama od bugarska institucija,jas nemam takov dokument nitu nekoj moj blizok. Ne ni znaat vo sofia vo koja opstina e rodena ili alicno Taa e pocinata 79ta god. kako da izvadam izvod od babami koga taa e veke pocinata? Posrednikot mico bitolcanecot bara 70 evra za da pobaral vo sofia ama neznaj dali ke zavrsi rabota. Od cekanje na potpis izgleda nisto nema da bidi. Jbg
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Ova http://bkks.org e web strana na Lazar. Spored objavenite tuka skenirani knigi, pa duri i naselenieto koe sto zivee pokraj reka Morava, se b'lgari. Ne go razbiram jedino toa takanarecen samo-pravo demek, ON presuduval, deka spored nego, nekoj e povece ili pomalku b'garin?

Kriteriumite za dobivanje na bg deklaracija kolku sto znam, sekade se isti, dali od kaj toj Lazar ili bilo koj drug klub ili zdruzenie vo mk. Uslovite se:
-baba ili dedo rodeni na teritorija na mk
-rodeni do 1920 godina
Ne znam kakvo vlijanie ima Lazar samo gledam deka toj si raboti i ima eve eden kup luge sto se so uspeh a dodeka taa madam od bitola i toj petar samo vo gradi se mavaat so sobiri i otvatanje na zdruzenija a vo praktikata dokumentite izdadeno od niv gi gledaat kako ne vazecki
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Zdravo, jas sum 5xxx/2013 bev na dopolnitrlna, vo nov 2014 odnesov dopolnitelen dokument umrenica od baba mi od bitola i vo toj dokument pisuva deka e rodena vo sofia, od dopolnitelna vo nov/2015 pisese deka cekam potis od vicepresident arno ama pred 3 den provervam i pisuva deka treba da dostavam dokument za babami deka e rodena vo sofia ama od bugarska institucija,jas nemam takov dokument nitu nekoj moj blizok. Ne ni znaat vo sofia vo koja opstina e rodena ili alicno Taa e pocinata 79ta god. kako da izvadam izvod od babami koga taa e veke pocinata? Posrednikot mico bitolcanecot bara 70 evra za da pobaral vo sofia ama neznaj dali ke zavrsi rabota. Od cekanje na potpis izgleda nisto nema da bidi. Jbg
Od licno iskustvo na edna moja drugarka, barase umrenica za nejzina baba vo Sofija, i nisto ne najde. Duri mislam deka so sestra i bile i kaj nekoja advokatka, im zela 100 evra demek ce bara po Sofijski grobista i opstini po Sofija i nisto. A znam i oni deka idele po opstinite u gradot i toa sto im go davale na uvid za da baraat bile nekoi stari tetratki i podatoci so racno ispisani iminja.
Ali mozda za tebe, so tocni podatoci, i ce ti dadat izvod na rodeni. Moras da ides tamo i da probas da izvadis dokument.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Na liststa od dabc stoi deka i toa bitolskoto e priznaeno ama nesto ne e vo red so niv. Zatoa najubavo odete vo strumica. Tamu e sigurno
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Ne znam kakvo vlijanie ima Lazar samo gledam deka toj si raboti i ima eve eden kup luge sto se so uspeh a dodeka taa madam od bitola i toj petar samo vo gradi se mavaat so sobiri i otvatanje na zdruzenija a vo praktikata dokumentite izdadeno od niv gi gledaat kako ne vazecki
Ne znam devojko, ali od minatat agodina, mesec septemvri, mora da ima ludje sto izvadile proizhod od DABC so deklaracija od bitolskoto zdruzenie. 6 meseci pominaa i sega prv pat slusam deka tie bitolskite ne dobivale. Aj te molam, uste ednas proveri pred da objavis takva delikatna informacija!
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Ne znam devojko, ali od minatat agodina, mesec septemvri, mora da ima ludje sto izvadile proizhod od DABC so deklaracija od bitolskoto zdruzenie. 6 meseci pominaa i sega prv pat slusam deka tie bitolskite ne dobivale. Aj te molam, uste ednas proveri pred da objavis takva delikatna informacija!
Vo isti den ni se vneseni dokumentite go dabc i na mene i na drugsrka mi 18.12.2015 godina.
Vo petokot na 25.03.2016 dobivme vo ist den odgovor. Jas sum so dokument od strumica izdaden i si pisuva
Статус'т на зајавлението е : Издадено удостоверение
a kaj nea so dokument izdaden od bitolappisuva
Входјашт номер * :
Дата на раждане * : (ГГГГ-ММ-ДД)
В'ведете кода от картинката * :



Статус'т на зајавлението е : Прекратен
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ova http://bkks.org e web strana na Lazar. Spored objavenite tuka skenirani knigi, pa duri i naselenieto koe sto zivee pokraj reka Morava, se b'lgari. Ne go razbiram jedino toa takanarecen samo-pravo demek, ON presuduval, deka spored nego, nekoj e povece ili pomalku b'garin?

Kriteriumite za dobivanje na bg deklaracija kolku sto znam, sekade se isti, dali od kaj toj Lazar ili bilo koj drug klub ili zdruzenie vo mk. Uslovite se:
-baba ili dedo rodeni na teritorija na mk
-rodeni do 1920 godina

Nisto ne mi e jasno ni so ovaa informacija za Lazar, ama ni za toa sto se slucuva okolu izdavanje na bg drzavjanstva. Em site sme b'lgari, ama i ne sme.

Mozebi slednoto za dobivanje na bg proizhod i drzavjanstvo, ce ni baraat DNK analiza.
Мoже и прaдедo или прaбaбa рoдени дo 1918 нa територијата нa мaкедoнијa .oвa лично ми гo кaжaa вo битoлскoтo здружение.[DOUBLEPOST=1459083436][/DOUBLEPOST]Акo знаеш кaде е зaкoпaнa oд пoгребaлнoтo мoже дa ти издадат дoкумент зa тoa.aмa земи си aдвoкaт кoј ќе провери и aкo требa плати зoштo не вреди дa изгубиш грaждaнствo.мoже ќе те кoштa 200-300 еврa.истo вaжи и зa извoд нa рoдени
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Дали со српско презиме има некакви шанси да се добие државјанство,зошто прв пат аплицирав и сум одбиен поради тоа а имам бугарско сведителство од баба ми?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Значи вака, тие потврди од Битолскиот клуб важат, и баш комшиче едно доби происход пред некој месец се пофали, и му закажаа интервју за во авг/2016. Така да не зборите, нема врска, тие потврди од БГ клубот си важат.
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
30
Поени од реакции
58
Дали со српско презиме има некакви шанси да се добие државјанство,зошто прв пат аплицирав и сум одбиен поради тоа а имам бугарско сведителство од баба ми?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
odbien si vo dabc ili vo ministerstvoto,nema nikakva vrska dali si so srpsko prezime bitno e da imas poreklo bugarsko i toa da go dokazes so dokumenti
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.128
Поени од реакции
16.416
Дечки дедо ми е веќе времиња починат а се што имам се копија од негова лична карта и пасош, имаме исто презиме и се останато но пристап до другите документи немам.. Да ги рачунам уопште како олеснителна околност или ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom