Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Do tie sto se mislat za da vadat potvrda od zdruzenijata:
MAKEDONSKO-BUGARSKO PRIJATELSTVO OD BITOLA ILI BILO KOJ DRUG GRAD=NE!!!!!! Neka ne ve mamat taa moclata vo bitola i toj petar kolev t.n nikoj i nisto. Toj e samo za perenje pari.
Vo petokot mene so potvrda od strumica od lazar mi izdadoa uverenie a na drygarka moja so potvrda od toa vo bitola bese prekratena. (Dokumentite ni se vo isti den dadeni)
Prasavme zosto e prekratena da ne ne e dobro povrzana ili da falat dokumenti. Odgovorot bese deka potvrdata ne sodrzi nikakvi dokazi za poteklo uste po malku statistika na naselenie kako sto ja davaat kaj Lazar.
Ne veruvajte na toj petar kolev toj e edna ogromna 0 i nisto poveke!
епа брат кога јас зборев за ова никој не слушаше ЕТЕ ВИ ДОКАЗ,,нивното здружение е оформено вчера,нормално е дека е за пари,,но БКК од струмица е СЕРИОЗНА ИНСТИТУЦИЈА и постојат од пред настанувањето на човекот,,,луге не се залетувајте прво направете истражување за да не се изгорите...[DOUBLEPOST=1459093748][/DOUBLEPOST]
кажи го кој е посредувачот да не се изгори некој
ке го барам уште оваа недела ако не ми одговори ке го ставам на сите можни реклами низ интернетов...[DOUBLEPOST=1459094162][/DOUBLEPOST]
Ne znam devojko, ali od minatat agodina, mesec septemvri, mora da ima ludje sto izvadile proizhod od DABC so deklaracija od bitolskoto zdruzenie. 6 meseci pominaa i sega prv pat slusam deka tie bitolskite ne dobivale. Aj te molam, uste ednas proveri pred da objavis takva delikatna informacija!
дане имаш ти извадено од таму????зошто не БКК струмица???пробај,прај нешто
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
15
епа брат кога јас зборев за ова никој не слушаше ЕТЕ ВИ ДОКАЗ,,нивното здружение е оформено вчера,нормално е дека е за пари,,но БКК од струмица е СЕРИОЗНА ИНСТИТУЦИЈА и постојат од пред настанувањето на човекот,,,луге не се залетувајте прво направете истражување за да не се изгорите...[DOUBLEPOST=1459093748][/DOUBLEPOST]
ке го барам уште оваа недела ако не ми одговори ке го ставам на сите можни реклами низ интернетов...

Dzabe brat... Site drugi "posrednici" rabotet zanego i preku nego...Samo koristat na nasha maka...
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Na liststa od dabc stoi deka i toa bitolskoto e priznaeno ama nesto ne e vo red so niv. Zatoa najubavo odete vo strumica. Tamu e sigurno
Dali mislite deka ambasadorot na Bugarija vo RM, kako i drugi visoki predstavnici na BG vladini institucii ce dojdea na otvaranje na BK vo Skopje, ako nesto ne e vo red so Bitolskoto zdruzenie?

Minatata godina koga imase sobir vo Bitola, koj sve bese prisuten? Se secavate?

I daj ne lupajte vise ko shvaba tra la la.
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Dali amabasa

Dali mislite deka ambasadorot na Bugarija vo RM, kako i drugi visoki predstavnici na BG vladini institucii ce dojdea na otvaranje na BK vo Skopje, ako nesto ne e vo red so Bitolskoto zdruzenie?
Toa nema vrska. Sobirot bese otvoren za site. Jas spodeliv iskustvo od mene i od moja prijatelka. Sekoj ponataka sam ke resi od kade da izvadi potvrda pa ke kaze verojatno kako pominal posle toa. Ne go osuduvam toa zdruzenie vo Bitola ama spored toa sto go vidov spored mene ne cini. Sekoj sam neka odluci na kraj :D
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Toa nema vrska. Sobirot bese otvoren za site. Jas spodeliv iskustvo od mene i od moja prijatelka. Sekoj ponataka sam ke resi od kade da izvadi potvrda pa ke kaze verojatno kako pominal posle toa. Ne go osuduvam toa zdruzenie vo Bitola ama spored toa sto go vidov spored mene ne cini. Sekoj sam neka odluci na kraj :D
Uste od 814 stranica na ovaa tema od forumot, go verglas istoto. I nikoj drug osven tebe ne siri dezinformacii od ovoj tip. Sto ti e celta, ti si znaes.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Dali amabasa

Dali mislite deka ambasadorot na Bugarija vo RM, kako i drugi visoki predstavnici na BG vladini institucii ce dojdea na otvaranje na BK vo Skopje, ako nesto ne e vo red so Bitolskoto zdruzenie?
Toa nema vrska. Sibirot bese otvoren za site. Jas spodeliv iskustvo od mene i od moja prijatelka. Sekoj ponataka sam ke resi od kade da izvadi potvrda pa ke kaze verojatno kako pominal posle toa. Ne go osuduvam toa zdruzenie vo Bitola ama spored toa sto go vidov spored mene ne cini. Sekoj sam neka odluci na kraj :D
Uste od 814 stranica na ovaa tema od forumot, go verglas istoto. I nikoj drug osven tebe ne siri dezinformacii od ovoj tip. Sto ti e celta, ti si znaes.
Da. Pred da trgnam da baram dokumenti za proizhod se rasprasuvav i po posrednici i preveduvaci i dabc. Od site strani mi bese naglasuvano BKKS a del.od lugeto ne ni znaea deka postoi toa vo bitola. Se sto poteknuvase od toa.vo bitola mi bese somnitelno i na kraj preku drugarka mi za koja mi e krivo sto e odbiena se potvrdi deka toa zdruzenie ne vredi. Mnogu zboruvaa i za Lazar vo strumica deka ne cini ama ete do sega nemal nikoj problem od nego a od tie vo bitola osven odbieni drugo nisto nema...
 
Член од
28 мај 2015
Мислења
7
Поени од реакции
10
Od licno iskustvo na edna moja drugarka, barase umrenica za nejzina baba vo Sofija, i nisto ne najde. Duri mislam deka so sestra i bile i kaj nekoja advokatka, im zela 100 evra demek ce bara po Sofijski grobista i opstini po Sofija i nisto. A znam i oni deka idele po opstinite u gradot i toa sto im go davale na uvid za da baraat bile nekoi stari tetratki i podatoci so racno ispisani iminja.
Ali mozda za tebe, so tocni podatoci, i ce ti dadat izvod na rodeni. Moras da ides tamo i da probas da izvadis dokument.
Utre posrednikot ke odi vo sofia pa ke kazi sto kako, muabetot mi e deka ne vervaat vo nasive institucii sto pisuvaat vo dokumentite. Kraen slucaj taa e rodena vo sofia , i pisuva vo umrenicata (oti baba mi e pocinala vo bitola) deka e rodena vo sofia. Mng e loso sto moive rodnini nikoj nema nikakov bugarski dokument od nejze, a site potvrdija deka taa e tamu rodena. Ustvari jas treba da si ja cukam sega glata. Ke vidam sto ke napravam ke se izvestam.
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Utre posrednikot ke odi vo sofia pa ke kazi sto kako, muabetot mi e deka ne vervaat vo nasive institucii sto pisuvaat vo dokumentite. Kraen slucaj taa e rodena vo sofia , i pisuva vo umrenicata (oti baba mi e pocinala vo bitola) deka e rodena vo sofia. Mng e loso sto moive rodnini nikoj nema nikakov bugarski dokument od nejze, a site potvrdija deka taa e tamu rodena. Ustvari jas treba da si ja cukam sega glata. Ke vidam sto ke napravam ke se izvestam.
Stom pisuva deka e rodena vo Sofija, togas bi trebalo da moze da se izvadi izvod na rodeni od Sofija, samo ti trebaat tocni podatoci koga e rodena za da moze polesno da ja najdat vo knigata. Mislam deka bez problem moze da se izvadi izvod
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
nov status ... 10694/2014 Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки от обштина Годеч, Р Б'лгарија, издадена на името на мајка му.
izgleda nisto od noviot status.. gledam brojcinja nad 11000 vrateni na dopolnitelna i mu sedi stariot status i nema napisano so dokumenti mu falat:
Преписката е извадена за доп'лнителна проверка
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
302
Минатата година легализирав документи во Бугарска амбасада без закажување, што мислите ќе ми примат ли утре други документи за легализација без закажување.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Toa nema vrska. Sibirot bese otvoren za site. Jas spodeliv iskustvo od mene i od moja prijatelka. Sekoj ponataka sam ke resi od kade da izvadi potvrda pa ke kaze verojatno kako pominal posle toa. Ne go osuduvam toa zdruzenie vo Bitola ama spored toa sto go vidov spored mene ne cini. Sekoj sam neka odluci na kraj :D

Da. Pred da trgnam da baram dokumenti za proizhod se rasprasuvav i po posrednici i preveduvaci i dabc. Od site strani mi bese naglasuvano BKKS a del.od lugeto ne ni znaea deka postoi toa vo bitola. Se sto poteknuvase od toa.vo bitola mi bese somnitelno i na kraj preku drugarka mi za koja mi e krivo sto e odbiena se potvrdi deka toa zdruzenie ne vredi. Mnogu zboruvaa i za Lazar vo strumica deka ne cini ama ete do sega nemal nikoj problem od nego a od tie vo bitola osven odbieni drugo nisto nema...
Eve da ti kazam zosto e odbiena spored mene znaci togas pod bugarska vlast ko se bile imalo bugari turci vlasi I xxx drugi nacij e sega problemot e sto ima nekoj mesta sela kaj vo toj period koga pravile popis se izjasnile kako turci da receeme ili vlasi I mnozinstvo bile tamu e sega tie ja imaat cela statistika pred niv od toa koj sela kako se izjasnile u taa godina i ako na pra baba I seloto u taa godina e izjasneto kako dr nacija ne bugari togas zatoa I bila odbiena zosto ne bile site bugari niz teritorijava mislam ne se izjasnuvale kako takvi I toa e toa spored me e tuka e problemot ne vo zdruzenieto :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Eve da ti kazam zosto e odbiena spored mene znaci togas pod bugarska vlast ko se bile imalo bugari turci vlasi I xxx drugi nacij e sega problemot e sto ima nekoj mesta sela kaj vo toj period koga pravile popis se izjasnile kako turci da receeme ili vlasi I mnozinstvo bile tamu e sega tie ja imaat cela statistika pred niv od toa koj sela kako se izjasnile u taa godina i ako na pra baba I seloto u taa godina e izjasneto kako dr nacija ne bugari togas zatoa I bila odbiena zosto ne bile site bugari niz teritorijava mislam ne se izjasnuvale kako takvi I toa e toa spored me e tuka e problemot ne vo zdruzenieto :)
Да објаснам убаво не е битно како се изјасниле битно е да не се власи или албанци. И Лазар Младенов од БККС и Маринела од здруженијето ми рекоа дека не е битно дали во селото имало егзархија или грчка црква, без разлика ако некој предок е роден на територијата на денешната Македонија ќе добие потврда. Јас лично ги контактирав за потврда за сопругата, пошто од каде потекнуваат нејзините од селото од западните делови на Македонија не е запишан ни еден блгарин.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
Decki zdravo,

Offtopik no sakam da prasam nesto povrzano so bg pasos i studirajne vo stranstvo
Dali ako imash bg pasos treba da pokazuvash pari na smetka deka imash za da moze da te primat?
Zboram za germanija, sakam da appliciram za master i imam bg pasos pa nz dali ke treba da pokazuvam 8000 evra godisno ili ne?
ne treba kerka mi studira vo Germanija so bg pasos
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Utre posrednikot ke odi vo sofia pa ke kazi sto kako, muabetot mi e deka ne vervaat vo nasive institucii sto pisuvaat vo dokumentite. Kraen slucaj taa e rodena vo sofia , i pisuva vo umrenicata (oti baba mi e pocinala vo bitola) deka e rodena vo sofia. Mng e loso sto moive rodnini nikoj nema nikakov bugarski dokument od nejze, a site potvrdija deka taa e tamu rodena. Ustvari jas treba da si ja cukam sega glata. Ke vidam sto ke napravam ke se izvestam.
I jas imav slicen problem, ako go resis kazi kako! Dedo mi e roden vo Sofia, no nemozev da najdam dokument vo Sofija. Negovata majka e so bg pasos i umrena nekade okolu 196 i nekoja.... i zakopana vo Sofija i dedo mi go viknale za nasledstvo, pa eve nemozam da i najdam umrenica. Mora da znam vo koja bolnica bila, pa vo koja opstina bila taa bolnica, pa koi grobista spagale za taa opstina, pa tocna data...e eve nemozam da najdam dokument. Ako uspees kazi
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
А да земете потврди од двете здруженија да не се расправате без врска? Па така сигурно ќе добиете происход. Двете здруженија наплаќаат по 30 евра по потврда. Што мислите каде одат тие пари? Сте размислиле ли за тоа?
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
izgleda nisto od noviot status.. gledam brojcinja nad 11000 vrateni na dopolnitelna i mu sedi stariot status i nema napisano so dokumenti mu falat:
Преписката е извадена за доп'лнителна проверка
Последниот одобрен број из 2014 преко амбасада 11423.Има доста одобрени над 11000 а иам доста које се на финален преглед.Мало има на допулнителна.Ја најдов само еден број.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom