Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување
Член од
4 јануари 2020
Мислења
467
Поени од реакции
862
Смеј се ти ама соседна Бугарија има 10 пати подобро воздухоплодство, воени авиони хеликоптери од оваа нашава смешна бановина.
Па фала богу дека има воздухопловство кога вложуваат во армијата и е финансирана од Еу, и ние можевме да имаме.
А за ф-16ки и мигови ќе почекаме. Добро е што имаме и Ми-24ки како Attack units.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.658
Поени од реакции
6.500
Јак qrac имале Ф16ки кога пола држава им се отсели и единствено % на роми во државата се зголемува, трошат милијарди за глупости а градови им остануваат без вода за пиење
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
467
Поени од реакции
862
Тоа е друга тема на муабет. А ние дека не вложуваме во армијата, цветаме. Не зезај ххаха.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Бугариja стартира процедура за набавка на радари за далечно откриване 5 и 2 за кусо откриване. Во плановите е предвидено да покриват и воздушниот простор на Македониja. Един радар ке биде и на македонско тло,а таа ке учествува финансиски во нарачката.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.658
Поени од реакции
6.500
Бугариja стартира процедура за набавка на радари за далечно откриване 5 и 2 за кусо откриване. Во плановите е предвидено да покриват и воздушниот простор на Македониja. Един радар ке биде и на македонско тло,а таа ке учествува финансиски во нарачката.
Од кој ќе не браните бе, авијацијата на Косово да не не нападне случајно
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Првите пилоти заминават за САД за 3 годишна обука на F-16 Block 70

 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Малце от вежбите на Шабла 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
2.401
Поени од реакции
2.559
За моментот се знае дека Су-25-не, МиГ 29-да.
Имаше една дебата кој да ни го "чува" небото од Грција и Бугарија. Можда не сакале НАТО руски авиони да ни прават лиги :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Имаше една дебата кој да ни го "чува" небото од Грција и Бугарија. Можда не сакале НАТО руски авиони да ни прават лиги :)
Проблемот е друг. Руските авиони немат систем за разпознаване своj-туг. Тоест ако во македонскиот воздушен простор се сретнат грчки и бугарски борбен авион се гледат како вражески.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom