Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
@fmi има официјална дата од кога ќе се префрлате 100% на техника и технологија од САД/НАТО? Имате ли уопште таква наредба и рок?
СУ-25кава е :rolleyes:
31 Jaнуари 2027 е краен датум за се. Авионите са на два транша 2023 и 2024 година, после тоа има 3 години вклјучено одржуване на се - и вака се стига до 2027 година.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Бугариja протерува 2-ма руски агенти(двамата са били трговски аташеа во амбасадата во Софиja), работата им е била придобиване на информациja за новите F-16 и нивните можности, плановите на бугарската армиja за купуване на безпилотни самолети и информации поврзани со военопромишлениот комплекс на Бугариja (от стратегически интерес за Русиja е БГ да загуби пазарите си на изток за воена промишленост). Двете лица имат 72 часа да напуснат Бугариja. През 2019 година, Бугариja протера уште двама агенти от амбасадата во Софиja и уапса едно бугарско лице за шпионажа.

 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Бугариja протерува 2-ма руски агенти(двамата са били трговски аташеа во амбасадата во Софиja), работата им е била придобиване на информациja за новите F-16 и нивните можности, плановите на бугарската армиja за купуване на безпилотни самолети и информации поврзани со военопромишлениот комплекс на Бугариja (от стратегически интерес за Русиja е БГ да загуби пазарите си на изток за воена промишленост). Двете лица имат 72 часа да напуснат Бугариja. През 2019 година, Бугариja протера уште двама агенти от амбасадата во Софиja и уапса едно бугарско лице за шпионажа.

Бркање вештерки е ова, да ве бие добар глас кај каубоите. Трговски аташе ќе придобивал информации за можностите на ф16 :vozbud: чиниш ф35 е у прашање... се знаат за ф16 русите, пола Свет го има купено и шитнато безброј информации.
Плус мн е веројатно некој бугар сам да иде и им понуди битна информација :)
Ете пилотот претседник е прв кандитат
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Бркање вештерки е ова, да ве бие добар глас кај каубоите. Трговски аташе ќе придобивал информации за можностите на ф16 :vozbud: чиниш ф35 е у прашање... се знаат за ф16 русите, пола Свет го има купено и шитнато безброј информации.
Плус мн е веројатно некој бугар сам да иде и им понуди битна информација :)
Ете пилотот претседник е прв кандитат
Позициjaта на коja е, нема врзка со задачите што имат.
Видимо не знаат нешто русите, ако барат повеке информации. Може да са прашаниja локални, но реално са собирали информации за плановите на бугарските F-16.
Пилотот председник, што се школувал на F-16 и во 2 американски академии бил?!
Па познавам го лично ,немам ваква представа дека би го направил. :)
Автоматски споено мислење:

Военото министерство во Софиja е изпратило прашане до Lockheed Martin за оферта за уште 8 авиона F-16 Block 70, 3 броja 3D радари и за техника за оперативниот центар на ВВС.
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Израелската Israel Aerospace Industries (IAI) наjaви дека е готова да влезе во цената от 150-200 милиона евра за 7 нови радари за Бугариja, от кои 5 со далечен домет, а 2 за среден. Тоа е активизиране после днешната средба мегу бугарската страна и Lockheed Martin
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Фуфка од Турција.... нови 8 авиони, нови радари, Каракачанов притиска за тенкови...
Реално оправдано е, нема природна бариера која што би ја заштитила Бугарија, има големо турско малцинство, а верувам дека чим турците завршат со Грција и Ерменија следна на ред би била Бугарија.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Дали ние имаме некаков радар или нашиве визуелно следат све.... вака така сите се подобри од нас
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
.
Фуфка од Турција.... нови 8 авиони, нови радари, Каракачанов притиска за тенкови...
Реално оправдано е, нема природна бариера која што би ја заштитила Бугарија, има големо турско малцинство, а верувам дека чим турците завршат со Грција и Ерменија следна на ред би била Бугарија.
Тоа са многу проекти - еве сега доjдоха 2 брода за чистене мини, до краja на годинава треба да заврши проекта за изградбата на 2 нови корвети во Бугариjа, се уште тече проектот за нова транспортна машина на пехотата, под знак прашалник е купуването на подводница за да се востанови подводниот флот на Бугариjа.
Турциja е регионален проблем и решение ке се бара може би на ниво ЕУ. Гредаме колко проблеми создадоха.
БГ има малко козови што можи да игра против Турциja и те са предимно економски.Затова БГ винаги е внимателна кога се однесува до политиката j ком Турциja. Таа от друга страна нема сосед со толкова добри односи и до момента го цени тоа,а и БГ е патот на Турциja ком Европа.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
После 22 години, висшото военовоздушно училиште се возобнови и прими новите си курсанти.

 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Дали ние имаме некаков радар или нашиве визуелно следат све.... вака така сите се подобри од нас
Доколкото памтам преди време, БГ беше задолжена за радарно наблудуване за воздушниот простор на Македониja преди влезот во НАТО.
Дали сега има промена, тежко ми е да кажам.
Во почетокот на тази година имаше идеja во бугарската набавка да се вклучи и Македониja като един радар да биде разположен на неjна териториja. Дали продолжува ваквата идеja - исто не можам да кажам.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Днес е празникот на бугарските военовоздушни сили и 108 години от првиот боен полет. Направне през Балканската воjна во бомбардирането на Одрин и одринската крепост - двама пилота - Радул Милков и Продан Таракчиев фрлат бомби врз железничката станица - Караагач.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.652
Поени од реакции
8.107
Турски дронови имате ли?

Авионите се умрена работа во овоа време.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
Значи сеа имаат 14 MiG-29 airframes, колку од нив имаат летачка можност е прашање, не верувам да можат да подигнат повеќе од два пара истовремено. Настрана ресурсот на моторите на миговите е страшно низок, одат на рефит после 80-100 часа лет, Ф-16 беше 400-500.
Имале и шака Су-25, 7 (седум!) на број, иста прича и со нив, колку се airworthy е прашање.
Друго немаат, 5-6 авиони за напредна обука и лагана поддршка на пешадија Албатроси кои злу не требало можат да носат 1500кг терет и исто толку ПЦ-9 кои носат дупло помалку.

Се на се, 33 авиони кои имаат каква таква борбена вредност, 10-15 во реално воено сценарио.
Што бидна со тие митски осум Ф-16 за кои преговараат 15 години со Португалија.:angel:

Авијацијата за помалите земји е еквивалент на ставање куп пари на писта и нивно палење.
Освен специјализирани COIN авиони и хеликоптери остало е само за паради.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom