Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување
Член од
17 август 2009
Мислења
2.401
Поени од реакции
2.559
Проблемот е друг. Руските авиони немат систем за разпознаване своj-туг. Тоест ако во македонскиот воздушен простор се сретнат грчки и бугарски борбен авион се гледат како вражески.
Ова вражески е непријателски така ?
Па нели и треба да биде така, сакаш да кажеш со новиве ф16 нема да може да гаѓате грчки авиони ?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Ова вражески е непријателски така ?
Па нели и треба да биде така, сакаш да кажеш со новиве ф16 нема да може да гаѓате грчки авиони ?
Да, вражески или неприjaтелски.
Не е прашане на гагане.Гагане можеш да направиш без проблем на секи авион ако радара го гледа и бива прифатен.
Прашане на разпознаване на авиона.


Бугариja неколко пати пробаше да се инсталира системот со помошт на Израел,но Русиja како произведувач на авионите одбиваше со образложение дека нема да може повеке да продава резервни делови и ремотира при потреба авионите.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
2.401
Поени од реакции
2.559
Да, вражески или неприjaтелски.
Не е прашане на гагане. Прашане на разпознаване на авиона на радара.
Ама ми нема логика зашто би го препознавал грчкиот авион како пријателски. Миг 29 секако ќе го регистрира во домет. Ама зашто авион од друга држава би ви се вмрежувал во ваш систем. Мое мислење тоа не ви е потребно воопшто, остај ти НАТО ако е заради тоа. Сигурно грчките авиони не ги препознаваат турските како пријателски ради НАТО, кога им влагаат на два дена у воздушен простор ненајавени и со којзнае какви цели :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
На 2-ри Jли првиот бугарски космонавт(астронавт) - Георги Иванов направи 80 години.
Во далечната 1979 година на 10 Април излезе во откритио КосмосЕве отговор на Тетрис предизвика ком ВВС


Автоматски споено мислење:

Ама ми нема логика зашто би го препознавал грчкиот авион како пријателски. Миг 29 секако ќе го регистрира во домет. Ама зашто авион од друга држава би ви се вмрежувал во ваш систем. Мое мислење тоа не ви е потребно воопшто, остај ти НАТО ако е заради тоа. Сигурно грчките авиони не ги препознаваат турските како пријателски ради НАТО, кога им влагаат на два дена у воздушен простор ненајавени и со којзнае какви цели :)
Ако немаш системот, нема како да декриптираш шрифрираниja сигнал от респондера. Реално бугарскиот авион гледа авион, коjто не може да каже каков каков е. Докато во состоjбата што ти казваш со Грциja и Турциja, и двете држави можат да кажат дали един авион е турски или грчки. Со сигурност системот го разпознава како приjaтелски, дали ке откриjaт оган един на друг е друго прашане.
Докато БГ нема F-16 нема да може реално да изполнува Air Policing во МК. Во моментот само радарски е задолжена да следи воздушниот простор само.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
2.401
Поени од реакции
2.559
@fmi многу нестабилни овие ф-16киве


Втор пад на Viper за две недели, а 5ти за два месеца мислам поред F22 i F35 и F15.
Гаранција имате ли ? :)
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.401
Поени од реакции
2.559
И авионосциве,многу јаки,ко памук горат.
Сликава е од пред 40 минути!
Прегледај го приврзокот 258927
Ова втор ден како гори ?
Изглеа ќе оди за старо железо. Ко што прочитав вредел 1.5 милијарди $...
Иначе ова не е класичен авионосец, овој тип им е ко Мистралите што требаше да ги добие Русија од Франција, за брзо распоредување на трупи и примарно напаѓачки хеликоптери носи. Е сега ради ф35 со вертикално полетување, веќе им спаѓа у некоја измеѓу опција.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Ама па овие ептен падат :)
Ајде вие може поише ќе ги чувате у хангар, па ќе ги спасите.
Ке поживеем ,па ке видим. Нема да са нито првиот загубен авион, ни последниот, ако има инцидент.
Автоматски споено мислење:

Изпитуване на барутните двигателите на ракетите Р-60МК и Р-73


Автоматски споено мислење:

Бугарската армиja ке започне нов преглед на стратегическата одбрана.
Ке има нова структура и поголема численост. Инвестициите за наредните 12 години ке са около 15 милиарда евра.
Овде станува прашане за втора ескадрила F-16, нови 3D радари, ракетни катери за морнарицата,возобновуването на подводниот флот со подводница, както и нова тежка бригада за пехотата и уште много други.
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Дипломиране на наредните курсанти и првиот офицерски чин.

 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Днес над БГ ком МК премина бомбардировач B-52H.
Беше ескортиран от два бугарски МиГ29

 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Един от првите реновирани СУ-25 со нова краска.

 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
После малата модернизациja, тоа ке са ефектите.
Еве и групна слика от базата Безмер, каде е СУ-25

 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.401
Поени од реакции
2.559
@fmi има официјална дата од кога ќе се префрлате 100% на техника и технологија од САД/НАТО? Имате ли уопште таква наредба и рок?
СУ-25кава е :rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom