Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Брат преку тасево од овие теории... Дај жити бога... Последни сме во се, ја губиме државата, народот ни гладува, газдите не дупат у секоја поза секојден, за политичарите да не зборам, а ти ми збориш за некој епски времиња... Спореди се со соседите ке ти биде јасно дека сме нај мизерија... Бугарија е во европска унија патот и е решен, само треба време да помине.... Србија го фати својот пат преку преговорите за ЕУ членка во 2018 ке биде, а кај беше 1999? За Грција да не зборам, 50 евра минимална дневница, кај нас 5 евра... призната држава во цел свет, прва нација во европа... Александар секоја паричка или документ ги имал на Грчки јазик напишано... Албанија- НАТО земја, албанците 2,5 држави имаат.
Се убаво ама ништо не е трајно,па ни ова.Какви ли ни беа соседите за време на Нацистичка Германија,ама што се случи потоа.Југославија од пепелот после 45 година стана сила во светот.Водеше цели народи во светот контра НАТО и Варшава.Така да и ова една ден ќе се смени бидејќи тие што владееле,ќе бидат завладеани .
 
Член од
15 декември 2010
Мислења
197
Поени од реакции
87
Не пријателе,грешиш.Сите сме биле некогаш едно пред да дојдат диви орди од запад,исток и југ и да ја распарчат оваа земја и затоа сега се нарекуваме со различни имиња,а сите на Балканот се свесни дека коренот им е овдека во Македонија и затоа не можат така лесно да го преболат одвојувањето од прадедовските корени.Еден доказ е тоа што сите се лепите на македонски форум и "Албанци и Срби и Бугари",а има и понекој залутан"Грк".Сите во наводници бидејќи вие не сте автентични,туку прекрстени и одродени Македонци.Но што е тоа е ,судбината за овие 2000 години си поиграла со Македонија.
Добро бе дечко, како кажеш, сте темелот на белата раса! Сум сагласен, ај сега бегај да спиеш и млекото да си изпиеш! Кога пораснеш ке разбереш дека тука става дума за голо отцелуване и не важи много дали си бугарин или србин или па антички. Како казаф, се е мизериа УПМ. Доволен сега! Се извинувам на Админа за офтопикот но дечкото имаше прашане...
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
zosto si me majko rodila se vika ova:) em pari ke dades za toj pasos em nema nisto:)
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Се убаво ама ништо не е трајно,па ни ова.Какви ли ни беа соседите за време на Нацистичка Германија,ама што се случи потоа.Југославија од пепелот после 45 година стана сила во светот.Водеше цели народи во светот контра НАТО и Варшава.Така да и ова една ден ќе се смени бидејќи тие што владееле,ќе бидат завладеани .
добро зошто споредуваш 20 милиони на Југославија, со ресурси и стотици километри излез на Јадранското Море, поддржана економски од западна европа. со нема и 2 милиони македонија која нема никакви ресурси и во моментов нема ниту еден пријател од соседите за западна европа да не зборуваме. Што чудо чекаш да се случи и колку години ќе го чекаш 30-50 или 500 години?
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Добро и беше на Југославија со кредити.Со туѓи пари е лесно да располагаш.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
добро зошто споредуваш 20 милиони на Југославија, со ресурси и стотици километри излез на Јадранското Море, поддржана економски од западна европа. со нема и 2 милиони македонија која нема никакви ресурси и во моментов нема ниту еден пријател од соседите за западна европа да не зборуваме. Што чудо чекаш да се случи и колку години ќе го чекаш 30-50 или 500 години?
Геостратешките позиции во светот се менуваат,најважно е Македонија да ја избере вистинската страна.Бугарија секогаш била на погрешната страна,и во Првата,и во Втората светска војна,а исто така и за времето на Комунизмот беше Сталинистичка.А и ЕУ нема да биде вечна,ако излезе Британија,ќе почнат една по друга и тој домино ефект длабоко ќе се одрази.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Геостратешките позиции во светот се менуваат,најважно е Македонија да ја избере вистинската страна.Бугарија секогаш била на погрешната страна,и во Првата,и во Втората светска војна,а исто така и за времето на Комунизмот беше Сталинистичка.А и ЕУ нема да биде вечна,ако излезе Британија,ќе почнат една по друга и тој домино ефект длабоко ќе се одрази.
бугарија ги бранеше своите интереси и во двете војни, тоа дека без да ги загуби битките беше третирана како поразена е друг моабет и не му е местото тука исто така беше окупирана од СССР а не беше во него блок по своја желба.
Факт е дека бугарија рече дека ќе влезе во НАТО и влезе
рече дека ќе влезе во ЕУ и влезе
наскоро и во Шенген ќе влезе.
А ти продолжи да се тешиш дека македонија ќе биде новата Југославија твое право е!
 
Член од
25 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Излегоа нови бројчиња по се изгледа сега ке излегуваат сите бројчиња и кој ке однесе документ на тој ке му дадат (моја препоставка)

Имам документ од дедо ми дека е крстен во бугарска црква во грција (егеец беше) . Документот е на бугарски и стар е од 1941. Дали може со таков документ да одам? Дали треба некој превод или на нотар заверување, дека самиот документ е на бугарски?

Освен тоа што треба да носам? Тој ми е дедо од мајка, знали треба мој извод извод од мајка ми и посмртница од дедо ми, друго нешто треба ли?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Излегоа нови бројчиња по се изгледа сега ке излегуваат сите бројчиња и кој ке однесе документ на тој ке му дадат (моја препоставка)

Имам документ од дедо ми дека е крстен во бугарска црква во грција (егеец беше) . Документот е на бугарски и стар е од 1941. Дали може со таков документ да одам? Дали треба некој превод или на нотар заверување, дека самиот документ е на бугарски?

Освен тоа што треба да носам? Тој ми е дедо од мајка, знали треба мој извод извод од мајка ми и посмртница од дедо ми, друго нешто треба ли?
Kade vide deka ima izlezeno denes novi brojcinja:) toa se vrateni na dopolnitelna proverka:)
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Пред некој ден пишав ама никој не ми одговори ...
Како може преписките од 6000 број што беа вратени на дополнителна проверка и што однесоа дополнителен документ нема резултати , а почнаа да излагаат преписки одобрени со дополнителен документ со број над 11 000 .
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Пред некој ден пишав ама никој не ми одговори ...
Како може преписките од 6000 број што беа вратени на дополнителна проверка и што однесоа дополнителен документ нема резултати , а почнаа да излагаат преписки одобрени со дополнителен документ со број над 11 000 .
По мене мислам дека зависи кој што однел како дополнителен документ... пример ако некој однел бугарски документ добива побрзо, додека некој што однел пр. македонски изводи може уште е на разгледување.... али не сум сигурен што е работата.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
55
Поени од реакции
20
abe nigde ne pisuva deka nema da davaat drzavjanstva a makedonci a jasno e dek nema da davaat na makedonci so albansko poteklo ili na tie sto imaat ic vo prezimeto
 
S

Sagan

Гостин
Пред некој ден пишав ама никој не ми одговори ...
Како може преписките од 6000 број што беа вратени на дополнителна проверка и што однесоа дополнителен документ нема резултати , а почнаа да излагаат преписки одобрени со дополнителен документ со број над 11 000 .
орешарСКИ вика: „Комунистическа работа, братле.“
Никој овде не може да ти одговори на прашањето, друже. Станува се појасно дека глумат некој филм пред ЕУ, демек да покажат дека се справуваат со криминал на претходната влада. Штом масовно не даваат откази, се чека само погоден момент еу да трепне.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
По мене мислам дека зависи кој што однел како дополнителен документ... пример ако некој однел бугарски документ добива побрзо, додека некој што однел пр. македонски изводи може уште е на разгледување.... али не сум сигурен што е работата.

Ti si genie sekoja cest so makedonski izvod ce dokazuvas deka imas bugarsko poteklo boze boze se ima na ovoj svet[DOUBLEPOST=1393634532][/DOUBLEPOST]
Пред некој ден пишав ама никој не ми одговори ...
Како може преписките од 6000 број што беа вратени на дополнителна проверка и што однесоа дополнителен документ нема резултати , а почнаа да излагаат преписки одобрени со дополнителен документ со број над 11 000 .
Spored mene cela finta e sto mora ova sporo da odi se bunat od Evropa sto Bg dava tolku mnogu drzavljanstva pa demek sega nesto razgleduvaat
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Ti si genie sekoja cest so makedonski izvod ce dokazuvas deka imas bugarsko poteklo boze boze se ima na ovoj svet[DOUBLEPOST=1393634532][/DOUBLEPOST]

Spored mene cela finta e sto mora ova sporo da odi se bunat od Evropa sto Bg dava tolku mnogu drzavljanstva pa demek sega nesto razgleduvaat
Да знам дека сум гение... Твојот одговор е и мојот одговор за твојата изјава, значи со твои зборови: "Spored mene (т.е. тебе) cela finta e sto mora ova sporo da odi se bunat od Evropa sto Bg dava tolku mnogu drzavljanstva pa demek sega nesto razgleduvaat", па зашто да не им дадеме изводи да разгледуваат???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom