Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 април 2008
Мислења
25
Поени од реакции
5
Ништо од кажаното на Сител не е точно. Посредниците при вадење на бугарски документи продолжуваат да поднесуваат документи и барање за потекло нема сеуште за македонците, дури ВМРО во Бугарија ке излезе на протести за да може на македонците да се скрати рокот на чекање од 1 година на помалку.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Ништо од кажаното на Сител не е точно. Посредниците при вадење на бугарски документи продолжуваат да поднесуваат документи и барање за потекло нема сеуште за македонците, дури ВМРО во Бугарија ке излезе на протести за да може на македонците да се скрати рокот на чекање од 1 година на помалку.
Сител како сител,знаеме дека освен времето се е лага на телевизијата.:tapp:
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
tatkomi i bratmi imaat bg drzavjanstvo a mene brojot mi e za 2013ta, dali ke mi pomozi nesto sto tie dvata imaat?
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
590
Поени од реакции
603
Тоа што татко ти има треба да ти е од голема помош,зошто ете ти го предокот бугарин што го бараат за дополнителна проверка!!
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Тоа што татко ти има треба да ти е од голема помош,зошто ете ти го предокот бугарин што го бараат за дополнителна проверка!!
pa deka mi vikaat ne trebalo od tatko nego od dedo pradedo, a takov dokument od niv nemam, a od tatkomi ke treba kopija zaverena od negovoto drzavjanstvo da mu odnesam?
 
S

simpleman

Гостин
tatkomi i bratmi imaat bg drzavjanstvo a mene brojot mi e za 2013ta, dali ke mi pomozi nesto sto tie dvata imaat?
Лице, което не е б'лгарски гражданин, може да придобие б'лгарско гражданство по натурализација:
3. (нова - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) единијат му родител е б'лгарски гражданин или е починал като б'лгарски гражданин.
Tака да ти ги исполнуваш условите според оваа точка горе.Копија од уверение за државјанство од таткоти заверена на нотар треба да однесеш.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Да знам дека сум гение... Твојот одговор е и мојот одговор за твојата изјава, значи со твои зборови: "Spored mene (т.е. тебе) cela finta e sto mora ova sporo da odi se bunat od Evropa sto Bg dava tolku mnogu drzavljanstva pa demek sega nesto razgleduvaat", па зашто да не им дадеме изводи да разгледуваат???

Vidi neznam kolku si zapoznaen so celata situacija drzavljanstvo na Bg se davase za otprilika 3 godini pominati e sega koga dojde mislam deka bese VMRO na vlast drzavljanstva davaa za godina godina ipol mnogu izvadija togas mislam na nasite sega ne e taka smeneto e ( najverojatno izgubile na izbori )koj izvadil t.e bil popameten izvadil sega ce go zgolemat vremeto na cekanje mojot prijatel ceka tocno 3 godini i nekoj mesec i nisto nema ni mu kazuvaat ce mu datat ni ne mu kazuvaat ...A izvodi makedonski ti im nosi ama nemas nisto sto dokazuvas deka imas poteklo bugarsko ovooj noviot ministar e stvarno zeznat ne sisa ziva sila citav izjava od nego, veli koj zemal zemal od sega nema da bide taka ce se trazi dokazuvanje na koreni a ti so mk izvod kakvi koreni imas bugarski ??
Drugo e da imas dedo pa nosis mk izvod so koj dokazuvas deka primer majka ti i dedo ti se vo rodninska vrska a dedo ti primer sluzel vo bg vojska ....[DOUBLEPOST=1393715922][/DOUBLEPOST]
pa deka mi vikaat ne trebalo od tatko nego od dedo pradedo, a takov dokument od niv nemam, a od tatkomi ke treba kopija zaverena od negovoto drzavjanstvo da mu odnesam?
Ma ostavi glupaci sto zboruvaat citaj zakoni mislam deka ce nemas problem posto tatko ti ima bg drzavljanstvo
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Еден пријател ми посочи број од бугарски конзулат во Битола...вика таму да се јавам можам да закажам за интервју за пасош. Дали некој воопшто има поддадено во Македонија во бугарска амбасада, и дали тајмингот е ист како во Софија?
Друга работа, ако треба во Бугарија да ваѓам дали треба да барам некој посредник (претпоставувам има на форумов такви) и колку пари би ме коштало сето тоа?
Потекло имам, моите имаат пасоши од пред 10тина години и во тој праисходот кога го пополнувале ги запишале цела фамилија бугари, вероватно е заверено тоа некаде:D
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Златен Борисов штета што си отиде.Инаку овој Орешарски како наш Груевски.Ќе ја дава Бугарија на турците.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Дали некој знае што се случува со протоколите.Пропуштените броеви од"Протокол важно соопштение"
излегуваат во друг протокол со добиен указ.Кои се тие броеви и зошто се тука пропуштени и дали некој
добил указ од броевите што се вратени на повторно разгледување.
 
Член од
26 февруари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
da prasam na dedo mi brat mu ziveel i pocina vo bugarija sega tamu ziveat negovite potomci dali moze na taa osnova da izvadam nekoj dokument za dokazuvanje na potekloto
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Вигенин: ште даваме б'лгарско гражданство по-лесно. Усложнената процедура с'здаде напрежение в нјаколко д'ржави, на п'рво мјасто Македонија. От една страна трјабва да гарантираме, че хората от б'лгарски произход, които искат наше гражданство, ште го получат. Но от друга трјабва да гарантираме, че с б'лгарското гражданство не се злоупотребјава и не го получават хора, които го искат само за дост'п до свободно п'туване и работа в ЕС
Впрочем не за п'рви п'т, с минист'р-председателја се договорихме в'в в'зможно нај-скоро време, буквално в близките дни, да с'берем експерти и да направим преглед на процедурите, които дејстват в момента, т'ј като те с'здадоха напрежение в нјаколко страни.



http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=3468625
http://inews.bg/Б'лгарија/Процедурата-за-получаване-на-б'лгарско-гражданство-става-по-справедлива-_l.a_c.327_i.369830.html
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2013
Мислења
55
Поени од реакции
20
Вигенин: ште даваме б'лгарско гражданство по-лесно. Усложнената процедура с'здаде напрежение в нјаколко д'ржави, на п'рво мјасто Македонија. От една страна трјабва да гарантираме, че хората от б'лгарски произход, които искат наше гражданство, ште го получат. Но от друга трјабва да гарантираме, че с б'лгарското гражданство не се злоупотребјава и не го получават хора, които го искат само за дост'п до свободно п'туване и работа в ЕС
Впрочем не за п'рви п'т, с минист'р-председателја се договорихме в'в в'зможно нај-скоро време, буквално в близките дни, да с'берем експерти и да направим преглед на процедурите, които дејстват в момента, т'ј като те с'здадоха напрежение в нјаколко страни.


http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=3468625
http://inews.bg/Б'лгарија/Процедурата-за-получаване-на-б'лгарско-гражданство-става-по-справедлива-_l.a_c.327_i.369830.html
Ako e ova tocno ke bide dobre
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Jasno bese uste od pocetokot deka ova e gluma na bugarija se sp cel.samo da dokaze na eu deka go zategnuva izdavanjeto na bg pasosi:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom