Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Леле ова враќаат многу упм.Еве добар бизнис сега :) Завршувам работа на луѓе кои бројчињата им се вратени на дополнителна проверка.10000 луѓе х 10 евра од човек. мммммм:)
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=3425919

Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина (ДАБЧ) е с'дејствала на стотици чужденци да получат нап'лно незаконно б'лгарско гражданство, става јасно от резолјуција на В'рховната административна прокуратура (ВАП).
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
eve denes ima novi protokoli samo ostanuva da vidime dali ke napravat isto i za brojcinjata od 2013 god dali ke vrsat dopolnitelna proverka
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
на 27ми ќе има протести пред министерство,баш ради тоа што е укочен процесот
Нема врска, баш ако има протести ќе има и поголема медиумска покриеност при што и поголем притисок врз надлежните да се реши процесот ферски.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
491
Поени од реакции
518
Бројчето ми излезе пред околу 20 дена и е на дополнителна проверка.Најдов венчаница,дипломи за завршено образование од мои прабаба и прадедо и еден документ дури од 1848г. на кои пишува Блгарска Егзархија.
Дали некој знае дали би го добил указот и кога.
Б'лгарската екзархија е в'рховна национална организација на Б'лгарската православна ц'рква. Учредена е с'с султанскиферман от 28 февруари1870 г. и прос'штествувала до 1953 г.
Кој лаже? :D
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Не сум во можност да го сликам тој документ затоа што моментално оригиналите ми се во Софија,за кој посредувачот ми рече дека ги враќаат заедно со државјанството.Ако ги добијам ,се надевам,ќе испратам фото.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
За 946 лица С'вет'т по гражданство при Министерство на правос'дието е дал положително становиште за издаване на указ за получаване на б'лгарско гражданство. Данните са за периода 1 јануари 2014 г. – 21 февруари 2014 г.
Дирекција „Б'лгарско гражданство” ште прод'лжи да изп'лнјава стриктно зад'лженијата си, с'гласно законодателната уредба на Република Б'лгарија.

https://mjs.bg/117/97/
 
Член од
25 јануари 2012
Мислења
17
Поени од реакции
10
За 946 лица С'вет'т по гражданство при Министерство на правос'дието е дал положително становиште за издаване на указ за получаване на б'лгарско гражданство. Данните са за периода 1 јануари 2014 г. – 21 февруари 2014 г.
Дирекција „Б'лгарско гражданство” ште прод'лжи да изп'лнјава стриктно зад'лженијата си, с'гласно законодателната уредба на Република Б'лгарија.

https://mjs.bg/117/97/
И како да го разбериме ова како олеснително или?
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
со бугарска воена книшка од дедо има некој земено пасош???
Татко ми на таа основа доби,то ест из без тоа ќе му дадеа ама ја понесе книшката онака.

Еве сега што викаат доколку ги стегнат условите:

„Секој што ќе донесе документ за бугарско потекло – извод и од родените за родителите, воени книшки на дедовците, прадедовците, крштеница од бугарска епархиска црква, потврда за смрт, мајсторски свидетелства и слично добива позитивно решение“, изјавил Ангелов во интервјуто, практично потврдувајќи дека и сега, со строгите услови и процедури, бугарско државјанство ќе се добива на начин каков што тешко дека постои во други европски земји, освен можеби во Србија и во Хрватска.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2013
Мислења
55
Поени од реакции
20
Софија. Повеќе од 10 000 молби за државјанство на Бугари од Македонија чекаат одобрување. Ова го соопшти пред Радио "Фокус" заменик-претседателот на ВМРО Ангел Джамбазки. Тој објасни дека и покрај законската можност, "Министерството за правда прави потрудиме да не издава документи за државјанство на Бугари од Македонија, од Западните Покраини и од Украина. Главниот мотив на одговорните институции е дека незаконски се издаваат документи за државјанство на лица кои немаат основа ", истакна Джамбазки.Такви лица е можно да има, но најверојатно станува збор за луѓе од албанско потекло, луѓе кои потекнуваат од Косово, објасни тој. "Апсолутно неразумно и национално неодговорно е поради Болвата да изгори ватенка", рече Джамбазки. Тој истакна дека национално неодговорно е запирање на издавање на документи за бугарско државјанство на луѓе кои се Бугари по потекло, чии родители се Бугари. "На позадината на монструозната демографска криза да се запираат Бугарите кои сакаат да компенсирам државјанството е необјасниво", додаде Джамбазки. Според неговите зборови, бугарските владеел треба да имаат различен однос кон властите во Македонија и соодветно кон Бугарите што живеат таму. Тој истакна дека во интерес на државата ни е Бугарите по самосвест и потекло да добијат бугарско државјанство.
© 2014 Сите права се задржани. Консултацијата на новинска агенција "Фокус" е задолжително!
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Татко ми на таа основа доби,то ест из без тоа ќе му дадеа ама ја понесе книшката онака.
сакам да те прашам книжката од дедо ти е југословенска книжка или е на бугарски напишана пошто има повеќе видови или нема врска битно е да е напишано дека бил во бугарска војска?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Сум видел јас југословенски воени книшки на кој е запишано ако носителот служел во бугарска војска. Е сега дали може да завршат работа за бг пасош незнам.
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
сакам да те прашам книжката од дедо ти е југословенска книжка или е на бугарски напишана пошто има повеќе видови или нема врска битно е да е напишано дека бил во бугарска војска?
Бугарска книшка оригинал,дедо ми има служено за време на втора светска војна во Сливница,градче во близина на Софија.
Инаку од тоа што имам како искуство,видено и слушнато ќе ти кажам дека нема врска каква ти е книшката,важно е да имаш документирано на некој начин поврзаност со Бугарија.

Татко ми пасошот го има извадено 2005 година (некаде 2002 почна процедура),тогаш такви докази само ја убрзуваа процедурата.
Сега ако ова што се збори е вистина и има таква завршница,прилужување на докази ќе бидат меѓу клучните за добивање пасош.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom