Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
не сватив за што точно е ова?
до 2 јануари ќе одмараат, а потоа ќе работат до март без почивка.Тези кои проверуваат да го прават тоа по 2-ри јануари.
 
Член од
11 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
31
zdravo
kako odi procrdurata za bugarski pasos,ako se vencas so bugarka.
za kolku vreme dobivas bugarsko drzavjanstvo?
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Кој што сака ке прави со него ако даваат земај ако бараат бегај т.е секој со своја срека ...
кој си ти да осудуваш некој друг што да прави ... поздрав
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Бугарски-ДЕА.

Знам луѓе рмбаа од јутра до сутра тука за петстотки и врз нив се правеше мобинг вреѓање од глуптуп "мајстор" без четврто фан на гвујо, е сега кога ги добија пасошите во германија за две години едниот се ожени 31 година беше а другиов ај попрост не научи јазик ама ја среди куќата, купи ауди а знаете зошто?

Бидејќи таму нивниот труд се цени и нема газди туку сопственици или претприемачи.

Барајте спас деца и така веќе Бугарија успеа да ја победи специјалната војна кога требаше закон за двојно државјанство негде 1998-2002 не донесоа епа сега ќе се сносат последици.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
А бе примат апликанти Македонци со нетипичного име, односно српско, Ивица?
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
презимето на иќ/ич ти е или ски?
А бе имаше порака прееска од некоj дечко Ivica нешто прекар. Избришана изгледа. Jадеше на темава она што не се jаде. Башка сакав да го зезнам бидеjќи Бугарите воопшто не ги сакат српски имиња каj Македонците. Па така. :)
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
zdravo
kako odi procrdurata za bugarski pasos,ako se vencas so bugarka.
za kolku vreme dobivas bugarsko drzavjanstvo?
ne drzi me za zbor no slusnav deka so brak procedurata e 4 godini.
--- надополнето: 6 јануари 2013 во 22:23 ---
А бе примат апликанти Македонци со нетипичного име, односно српско, Ивица?
PROBLEM! imeto e ok ama ako prezimeto ti zavrsuva na "ic", prvo meni go na "ski" ili "ov" pa potoa podnesuvaj baranje.
--- надополнето: 6 јануари 2013 во 22:37 ---
hihihihihi! bugarskiot pasos dosega mi donese paaa,zasega 8 meseci po 1200 do 1700 EVRAAAA!!! plata. pa sea, vidi ti. i koga gi vidov cenive vo germanija, mi se razjasni vo kakva zemja sum ziveel do skoro. aaaaaaaaaa!!!!! GLUUUP!!, 17 godini rabota za kurinozdravje vo mk! kolku so imam sea pari vdzep vo zivoto ne sum imal vo mk pa ni ce imav nekos ako si sedev tamu.
otprilika vaka grubo... momentalno 1700 e plata. trosoci: 400 evra kirija. vkluceno greenje voda struja i gjubre. 200 evra.. da se iskinis od jadenje so ti k saka od Aldi, najeftini marketi niz germanija. okolu 50 evra za mobilen internet od O2.de, 200 evra da si podzemi coek nekoe aliste e pa restoto mojs da si go zacuvas ili normalno da pratis doma. Ako imas kola ce ti letni edna mesecna plata za osiguranje a gorivoto i ne e tolkav problem. vo Mk so edna plata mozes da kupis 150 litri benzin. vo germanija so 1 mesecna plata ce kupis 1500 litri! vo MK so edna dnevnica ke kupis kilo do kilo i polovina meso a vo germ. 13 -15 kg meso ej! e pa sea NEKA NE MI KAZUVA NEKOJ KOLKU E UBAVO VO MK!
 

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
ne drzi me za zbor no slusnav deka so brak procedurata e 4 godini.
--- надополнето: 6 јануари 2013 во 22:23 ---

PROBLEM! imeto e ok ama ako prezimeto ti zavrsuva na "ic", prvo meni go na "ski" ili "ov" pa potoa podnesuvaj baranje.
--- надополнето: 6 јануари 2013 во 22:37 ---
hihihihihi! bugarskiot pasos dosega mi donese paaa,zasega 8 meseci po 1200 do 1700 EVRAAAA!!! plata. pa sea, vidi ti. i koga gi vidov cenive vo germanija, mi se razjasni vo kakva zemja sum ziveel do skoro. aaaaaaaaaa!!!!! GLUUUP!!, 17 godini rabota za kurinozdravje vo mk! kolku so imam sea pari vdzep vo zivoto ne sum imal vo mk pa ni ce imav nekos ako si sedev tamu.
otprilika vaka grubo... momentalno 1700 e plata. trosoci: 400 evra kirija. vkluceno greenje voda struja i gjubre. 200 evra.. da se iskinis od jadenje so ti k saka od Aldi, najeftini marketi niz germanija. okolu 50 evra za mobilen internet od O2.de, 200 evra da si podzemi coek nekoe aliste e pa restoto mojs da si go zacuvas ili normalno da pratis doma. Ako imas kola ce ti letni edna mesecna plata za osiguranje a gorivoto i ne e tolkav problem. vo Mk so edna plata mozes da kupis 150 litri benzin. vo germanija so 1 mesecna plata ce kupis 1500 litri! vo MK so edna dnevnica ke kupis kilo do kilo i polovina meso a vo germ. 13 -15 kg meso ej! e pa sea NEKA NE MI KAZUVA NEKOJ KOLKU E UBAVO VO MK!
ами германски знаеш ли ,како е само со англиски ?се наоѓа ли нешто... ?
--- надополнето: 7 јануари 2013 во 02:52 ---
сакам да летам за лондон преку скопје со визаир, прават ли проблем ако си со бугарски пасош? има ли некој што патувал така ,немора за лондон да бил ,може и други места........ со бг пасош од скопскиот аеродром.
 
L

Luki Junior

Гостин
ами германски знаеш ли ,како е само со англиски ?се наоѓа ли нешто... ?
--- надополнето: 7 јануари 2013 во 02:52 ---
сакам да летам за лондон преку скопје со визаир, прават ли проблем ако си со бугарски пасош? има ли некој што патувал така ,немора за лондон да бил ,може и други места........ со бг пасош од скопскиот аеродром.
Излеваш си со македонскио, Флеваш си у Англија со бугарскио. И си свиркаш.
 

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
не може така, Англија не е у Шенген,треба виза , нема на авион да те пуштат да се качиш со македонски,треба да го покажеш бугарскиот у амбасадата нивна па да ти дадат виза за мк пасош, мене ме мрзи да одам и да давам пари за виза и да се малтретирам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom