Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Значи да имам роднини во Благоевград. Кај нив живееше еден Косовар (Агрон) се викаше. Заврши некој факултет и сега има бизнис во Бугарија. Човекот има Бг пасош. Се видовме пред неколку години. Лично видов. Така да ако докажеш дека дедо, мајка, татко ти се Бугари земаш пасош. Јас ете си имам. Кога имавме визи јас патував само еднаш за грција и германија со него.
Сега и македонскиот пасош го нуди истото. Плус македонците се далеку попичитувани на запад од бугарите.
Demek nie makedoncite nekade sme mnogu pocituvane, i nie imame ista reputaciaja kako i Bugarite, no edno e mnogu porazlicno a toa e dozvola za neogranicen prestoj i RABOTA na legalen nacin, tece i staz i imas moznost za rabota,, a sto so makedonskoit,???So mnogu teskotii za rabota na crno, so polovina plata , tesko mnogu i ne isplatlivo
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Значи да имам роднини во Благоевград. Кај нив живееше еден Косовар (Агрон) се викаше. Заврши некој факултет и сега има бизнис во Бугарија. Човекот има Бг пасош. Се видовме пред неколку години. Лично видов. Така да ако докажеш дека дедо, мајка, татко ти се Бугари земаш пасош. Јас ете си имам. Кога имавме визи јас патував само еднаш за грција и германија со него.
Сега и македонскиот пасош го нуди истото. Плус македонците се далеку попичитувани на запад од бугарите.
Македоците не се почитувани, него непознати на запад затоа може повеќе ги почитуваат дека не знаат ништо за државата итн. Значи ти кажувам лично сум живеел 3 години во америка и 2 години во англија... А за бугарите зависи каде... ја знам еден куп бугари што што имаат изградено кариера работат по банки, универзитети, софтверски компании итн. и се прави професионалци и много подобри работници од староседелците во одредена држава. Друго почитта не е од кај доагаш бе брат него што работиш, каква култура имаш, каков англиски збориш и се изразуваш... Граѓевинац си е граѓевинац, ѓубреџија си е ѓубреџија и Енглез да си па си ѓубреџија... Знам индици доктори од племе дојдени од индија сите им се клањаат во Лондон.
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
Дечки, бев на интервју, ме прашaa таму 3-4 прашања, кажав некој празник (не сите), татко ми има пасош, таа теткицата таму ме праша дали башта ми има државјанство јас реков да, го најде мислам таму на компјутер и само ми даде бројче (го напиша на истото картонче за на интервјуто).
Статусот на тоа бројче е: Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.

Ќе биде ли работа, ако да, за колку време, знае некој? :)
Знам дека нешто ги стопирале сега, мене произход не ми дадоа, туку директно поднесов документи, со копија од БГ пасош на татко ми...
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Дечки, бев на интервју, ме прашaa таму 3-4 прашања, кажав некој празник (не сите), татко ми има пасош, таа теткицата таму ме праша дали башта ми има државјанство јас реков да, го најде мислам таму на компјутер и само ми даде бројче (го напиша на истото картонче за на интервјуто).
Статусот на тоа бројче е: Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.

Ќе биде ли работа, ако да, за колку време, знае некој? :)
Знам дека нешто ги стопирале сега, мене произход не ми дадоа, туку директно поднесов документи, со копија од БГ пасош на татко ми...
ке го биде сигурно
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wiz
Член од
3 април 2014
Мислења
64
Поени од реакции
41
Dali nekoj mozi da pomozi za vadenje bg pasos site dokumenti se podneseni sto gi bara segasnava vlada ako mozis nekoj da zavrsi rabota neka mi prati poraka
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Dali nekoj mozi da pomozi za vadenje bg pasos site dokumenti se podneseni sto gi bara segasnava vlada ako mozis nekoj da zavrsi rabota neka mi prati poraka
i jas gi dostaviv site dokumenti no seuste sum na dopolnitelna
mislam deka treba da gi cekame izborite i slusnav deka resorot za drzavjanstva ke bide dodelen na partijata na Karakacanov.
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
Не треси зелени пријателе, знаеш колку ве има такви на форумо што тресете глупости? Јас ниту сам посредувач ниту ништо, како и другите и јас го чекам пасошот, а такви ко тебе ве има на секој чекор!!
Дечко јас поднесов електронски во мај 2013 происходот го земав во јуни а на итервју бев во октомври и немој повеке да се правиш најпаметен[DOUBLEPOST=1402823786][/DOUBLEPOST]Форумот го следам доста време и стварно има двајца тројца на кои што местото не им е тука.Секој ако напише нешто добро му контрираат.
Имаат голем проблем со нивните пасоши а очигледно не можат да си го решат па со контрирање на останатите којшто даваат какви такви информации си ги лечат фрустрациите.
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дечко јас поднесов електронски во мај 2013 происходот го земав во јуни а на итервју бев во октомври и немој повеке да се правиш најпаметен[DOUBLEPOST=1402823786][/DOUBLEPOST]Форумот го следам доста време и стварно има двајца тројца на кои што местото не им е тука.Секој ако напише нешто добро му контрираат.
Имаат голем проблем со нивните пасоши а очигледно не можат да си го решат па со контрирање на останатите којшто даваат какви такви информации си ги лечат фрустрациите.
I jas imam podneseno na krajaot na april a intervjuto mi bese vo oktomvri 2013 A na Nikolovski izgleda deka posrednikot ne mu gi dostavil dokumentite na vreme pa sega e vo docnenje kako sto pisuva toj poveke meseci. A i toj moze da si proveri na sajtot na DABC koga mu se primeni dokumentite bidejki ako se podneseni na pocetokot na maj logicki e intervjuto da mu bide vo oktomvri ili pocetokot na noemvri.
 
Член од
28 мај 2014
Мислења
55
Поени од реакции
67
I jas imam podneseno na krajaot na april a intervjuto mi bese vo oktomvri 2013 A na Nikolovski izgleda deka posrednikot ne mu gi dostavil dokumentite na vreme pa sega e vo docnenje kako sto pisuva toj poveke meseci. A i toj moze da si proveri na sajtot na DABC koga mu se primeni dokumentite bidejki ako se podneseni na pocetokot na maj logicki e intervjuto da mu bide vo oktomvri ili pocetokot na noemvri.
kako moze da se proveri vo dabc ??
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
307
Поени од реакции
294
Да ве прашам дали тој произход може да земам со венчаница на баба ми и дедо ми (српска венчаница) а за националност на дедо ми пишува „бугарин“?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Доволно е со муабети од типот кој бил, не бил, не бе тој е.
Продолжете со дискусија по темата.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Дечко јас поднесов електронски во мај 2013 происходот го земав во јуни а на итервју бев во октомври и немој повеке да се правиш најпаметен[DOUBLEPOST=1402823786][/DOUBLEPOST]Форумот го следам доста време и стварно има двајца тројца на кои што местото не им е тука.Секој ако напише нешто добро му контрираат.
Имаат голем проблем со нивните пасоши а очигледно не можат да си го решат па со контрирање на останатите којшто даваат какви такви информации си ги лечат фрустрациите.
Абе точак мене ме боли ти кога си поднесол, јас лично знам дека на мене и на 50 други луѓе што одиме преку тој човек, ни еден не беше за два месеци и происход да земе, а дека ти си многу убав за тоа тебе така ти дале, и немам никаков проблем со пасошот едноставно си тече процедурата, хаха луд човек!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom