Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
"Избори в крајот на јули са невозможни, за тоа и пленумот ги отфрли".- БСП. Значи, останува најрано крај на септември.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
I jas imam podneseno na krajaot na april a intervjuto mi bese vo oktomvri 2013 A na Nikolovski izgleda deka posrednikot ne mu gi dostavil dokumentite na vreme pa sega e vo docnenje kako sto pisuva toj poveke meseci. A i toj moze da si proveri na sajtot na DABC koga mu se primeni dokumentite bidejki ako se podneseni na pocetokot na maj logicki e intervjuto da mu bide vo oktomvri ili pocetokot na noemvri.
Можеби имало и така ама ти велам знам дека на мене и повќе во тоа време што поднесуваа сите толку чекаа, може дека имаше многу луѓе, појма немам! Како и да е си тече времето!!
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
310
Поени од реакции
298
Да ве прашам дали тој произход може да земам со венчаница на баба ми и дедо ми (српска венчаница) а за националност на дедо ми пишува „бугарин“?
Знае некој да ми одговори? И колку би требало точно да трае целата процедура од кога ќе почнам додека да земам пасош? 12-18 месеци?
 
S

simpleman

Гостин
Знае некој да ми одговори? И колку би требало точно да трае целата процедура од кога ќе почнам додека да земам пасош? 12-18 месеци?
Документот треба да е издаден од Бугарска православна црква,но чим пишува национална припадност би требало да можеш да земеш уверение за произход со таа венчаница,најдобро исконтактирај ги ДАБЧ и прашај таму.Никој не може да знае колку ќе ти трае целата процедура,успорена е работата многу,има луѓе чекаат по две и згора години веќе,но документот-венчаницата би требало да ти е предност.Има избори на есен и од тоа исто зависи дали ќе се забрза или не.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Знае некој да ми одговори? И колку би требало точно да трае целата процедура од кога ќе почнам додека да земам пасош? 12-18 месеци?
Ке ти заврши работа.... Молдавците носат изводи од молдавија (значи не се издадени од Бугарија) каде што пишува народност бугарин и така зимаат државјанства полесно од нас.
Може и странски документи 100%... Еве како почнува соопштението "Документите, представени от заинтересуваните лица, в зависимост от чуждата д'ржава, от којато произхождат..."
 
S

simpleman

Гостин
Ке ти заврши работа.... Молдавците носат изводи од молдавија (значи не се издадени од Бугарија) каде што пишува народност бугарин и така зимаат државјанства полесно од нас.
Може и странски документи 100%... Еве како почнува соопштението "Документите, представени от заинтересуваните лица, в зависимост от чуждата д'ржава, от којато произхождат..."
За завршување работа ќе му заврши штом пишува национална припадност во документот,муабетот ми беше дека дополнителните документи кој се бараат треба да ги има издадено Бугарски или странски државен орган,Бугарски или странски суд,Бугарска православна црква и организација на Бугари во странство која ја има во регистарот на ДАБЧ.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
dali bi imalo nekoja olesnitelna okolnost ako prilozam dokument deka vujko mi ima bugarsko drzavjanstvo ? .... momentalno sum na dopolnitelna proverka veke 9-10 meseci
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
Абе точак мене ме боли ти кога си поднесол, јас лично знам дека на мене и на 50 други луѓе што одиме преку тој човек, ни еден не беше за два месеци и происход да земе, а дека ти си многу убав за тоа тебе така ти дале, и немам никаков проблем со пасошот едноставно си тече процедурата, хаха луд човек!!
Со речникот што го имаш не ми чудно што толку си закаснил со документите. Очигледно е дека имаш недостаток на интелегенција.
а и на култура. Се правиш најпаметен на форумот а појма немаш за проблематиката.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
дечки слушнав дека ако те одбијаат за државјнаство дека можеш да поднесеш молба, па сакав да прашам дали имал некој искуство со тоа?
 
Член од
16 јуни 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ако може да ми препорачате посредник за пасош преку бугарската амбасада во Скопје и дали некој има искуство со Камелија?
 
S

simpleman

Гостин
дечки слушнав дека ако те одбијаат за државјнаство дека можеш да поднесеш молба, па сакав да прашам дали имал некој искуство со тоа?
Ако некој е одбиен,советот за државјанство има основани причини за тоа.Одбиениот може да поднесе жалба на втор степен,но тешко дека ќе му успее,бидејќи уште еднаш ќе кажам штом одбиле имаат основа за тоа.А да речеме и да се фактите на страната на барателот за државјанство,како што не функционира администрацијата во Бугарија, тешко дека ќе му успее,но ако мислиш дека се е комплетно вреди да се проба со жалба.
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom