Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Зашто мора да се емигрира. Бугарски пасош имам од 2000 година. Искрено не ни знам зашто ми е. Ми седи џабе и прашина собира. И онака бугариве надвор ги гледаат ко цигани.
И онака со МК пасош одам насекаде. Кој ќе ти даде работа надвор. Требаат врски и врски.
Бугарија гледам ги затегнува процедурите.
Од осум милиони Бугари, на седум пасошот исто така им фаќа прашина. Ама тие милион, поупорни, поодлучни, си го средиле животот. Тоа е изговор дека не примаат Романци и Бугари. Ако некој е образуван и способен, секогаш ќе се снајде. Бг пасошот е услов да се биде рамноправен во барањето работа. А за работа надвор со врски, тоа е глупост. Тогаш тука барај си работа, тука е без врска.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
И тука и надвор требаат врски т.е. Популарно наречено "умрежување". Кога се појавуваш со бг пасош те гледаат како криминалец. Во ЕУ не сакаат бугари и романци. Повеќе сакаат македонци.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
хахахах абе не треси глупости брее еј! мегународно право се вика процесот на добивање на државјанство, и не само во Бугарија, и во Грција потекло бараат, појди Грција ако се давале така лесно. не можи тебе на жими мајка да ти даде, крив ти е курле сега оти нема да ти дадат пасош... не признавале како народ и нација lol? wtf?
Samo ti si vo pravo,a nie drugive nafta pieme:) znaes sto znaci poimot forum???? Toa e mesto kade sto sekoj moze da go kaze svoeto mislenje,a ne eden od forumdziite da im soli pamet na drugite,da gi navreduva i omalovazuva.
 
M

mordekaj

Гостин
И тука и надвор требаат врски т.е. Популарно наречено "умрежување". Кога се појавуваш со бг пасош те гледаат како криминалец. Во ЕУ не сакаат бугари и романци. Повеќе сакаат македонци.
Ти воа од искуство го лафиш или од рекла казала? Тебе може те гледале како криминалец оти си ќелав :D И ај не тропај глупости.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ти воа од искуство го лафиш или од рекла казала? Тебе може те гледале како криминалец оти си ќелав :D И ај не тропај глупости.
Ами лафам од искуство. Па ми падна косата бе од многу думање у која земја да емигрирам
 
Член од
19 април 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Каква е состојбата моментално со издавање на бугарски пасоши ?
Дали се стабилизира или по ново бараат документи?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Каква е состојбата моментално со издавање на бугарски пасоши ?
Дали се стабилизира или по ново бараат документи?
Според она што го читам требало да однесеш документи. Брат ми отиде во Софија на 09.06 да подаде документи за пасош и иако јас имам од 2000 година за него му рекле да однесе документ од дедо, баба, мајка, татко. Потенцирал дека јас имам пасош. За среќа брат на дедо ми имаше документ дека е бугарин (извод од Бугарија, бидејќи бил роден таму) и му ѓи примија документите. На многу луѓе им рекле без документ да не доаѓаат. На брат ми му кажале дека имало некој кој средувал документи за потекло но не бил заинтересиран да земе контакти. Тоа е молете се да се олесни процедурата.
 
M

mordekaj

Гостин
Ами лафам од искуство. Па ми падна косата бе од многу думање у која земја да емигрирам
Абе се гледа дека тебе не ти се мрда од Македонија. Сигурно ти е погодено. Ама тоа не ти дава за право да солиш памет за нешто шо не знајш.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Абе се гледа дека тебе не ти се мрда од Македонија. Сигурно ти е погодено. Ама тоа не ти дава за право да солиш памет за нешто шо не знајш.
На чоек никогаш доста. Ако сакаш повели надвор па пиши ни. Јас сум бил надвор и сум видел и арно и лошо. Бугарите за жал се во лошото повеќе.
 
M

mordekaj

Гостин
На чоек никогаш доста. Ако сакаш повели надвор па пиши ни. Јас сум бил надвор и сум видел и арно и лошо. Бугарите за жал се во лошото повеќе.
Ја су веќе надвор и затоа ти пишам.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Ами лафам од искуство. Па ми падна косата бе од многу думање у која земја да емигрирам
Си требал да им кажеш таму на интервјуто за работа, -Јас лепев плакати пред избори, време е да се врати. Па, наши сме или не сме ;)
 
S

simpleman

Гостин
Samo ti si vo pravo,a nie drugive nafta pieme:) znaes sto znaci poimot forum???? Toa e mesto kade sto sekoj moze da go kaze svoeto mislenje,a ne eden od forumdziite da im soli pamet na drugite,da gi navreduva i omalovazuva.
Оставиго,гледаш дека тој е R.1 - Рамзис Први т.е паметњакович невиден,фараон за темава е.Јас би му препорачал наместо да губи време на солење памет на форумов,да си го види царството Египет и да си поплови по Нил малку.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
a so mislite dali tetka moja na tatko mi sestra ako ima bg pasos i bratuced od cicko istot taka dali bi mi pomognalo pri bg pasosot so nivna kopija od pasosite izvodi i razni dr glujposti????
 
S

simpleman

Гостин
a so mislite dali tetka moja na tatko mi sestra ako ima bg pasos i bratuced od cicko istot taka dali bi mi pomognalo pri bg pasosot so nivna kopija od pasosite izvodi i razni dr glujposti????
Не се притеснјавај,нема место за паника.Чим како што имаш кажано претходно имаш документ стар како доказ ич да немаш гајле,ќе го земеш уверението за произход и ќе си аплицираш за државјанство.Каква и да биде ситуацијата понатаму чим имаш документ со кој ти дале произход,гарант нема да имаш проблем во правосудие понатаму,така да не ти треба ништо друго освен тој стар документ со кој земаш произход.:cool:
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
@simpleman
@bobi-skk

Рамзес или нерамзес, паметњакович или не, ви кажувам тоа што со очи видов, јас немам против вие сите да земете пасоши, но вие на очи будала ме правите. ок како сакате, ќе кажете ако земете.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom