Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
kolku pari kosta preveduvanje makedonski dokument ( izvod,posmrtnica) na bugarski i zaveruvanje ?
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
5
Поени од реакции
5
mi se smeni statusot brojceto
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

za kolku vreme sega bi trebalo da mi dadat ukaz
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
mi se smeni statusot brojceto
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

za kolku vreme sega bi trebalo da mi dadat ukaz
одприлика за 1 месец и потоа закажуваш за л.к и пассош
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
dali bi imalo nekoja olesnitelna okolnost ako prilozam dokument deka vujko mi ima bugarsko drzavjanstvo ? .... momentalno sum na dopolnitelna proverka veke 9-10 meseci
Да, бидејќи мајка ти, вујко ти, баба ти и дедо ти веќе се внесени во нивната база дека се бугари - тоа го направил вујко ти кога поднесувал. Целата процедура може да трае од 1 - 3 години, а за преведување на документите, за да не се зезнеш, најдобро иди кај посредникот, нека ти ги преведе он. Подобро фрли нешто вишок пари на него, отколку сам да правиш па да ја заебеш цела работа. :)[DOUBLEPOST=1402989249][/DOUBLEPOST]
mi se smeni statusot brojceto
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

za kolku vreme sega bi trebalo da mi dadat ukaz
Не знам да ти одговорам, но сакам да те прашам нешто друго... може да ми кажеш кога беше на интервју - чисто онака да знам за колку време отприлика ќе искочи мојот. :)
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Честито на сите Бугари ! Се множиме !!!!!
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
mi se smeni statusot brojceto
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

za kolku vreme sega bi trebalo da mi dadat ukaz
Koja godina bese na intervju,i sto odnese kako dopolnitelen dokument?
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
5
Поени од реакции
5
Да, бидејќи мајка ти, вујко ти, баба ти и дедо ти веќе се внесени во нивната база дека се бугари - тоа го направил вујко ти кога поднесувал. Целата процедура може да трае од 1 - 3 години, а за преведување на документите, за да не се зезнеш, најдобро иди кај посредникот, нека ти ги преведе он. Подобро фрли нешто вишок пари на него, отколку сам да правиш па да ја заебеш цела работа. :)[DOUBLEPOST=1402989249][/DOUBLEPOST]
Не знам да ти одговорам, но сакам да те прашам нешто друго... може да ми кажеш кога беше на интервју - чисто онака да знам за колку време отприлика ќе искочи мојот. :)
na intervju 26.11.2012
brojceto izleze nekade januari pri krajot ovaa godina i go vratija na dopolnitelna
odnesov potvrda od dedomi vo vojska nekade krajot na april
i statusot se smeni vcera
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wiz
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
na intervju 26.11.2012
brojceto izleze nekade januari pri krajot ovaa godina i go vratija na dopolnitelna
odnesov potvrda od dedomi vo vojska nekade krajot na april
i statusot se smeni vcera
другар и јас бев на интервју ноември 2012 исто однесов дополнителни документи крајот на април крштеница од бугарска егзархија и дури некни ми се смена статусо од дополнителна во редовна процедура по повеќе од 40 дена.Ме интерсира кај тебе за колку време се смена статусо од дополнитела во редовна процедура од кога однесе документи за сега да биди одобрено од советот?
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
5
Поени од реакции
5
другар и јас бев на интервју ноември 2012 исто однесов дополнителни документи крајот на април крштеница од бугарска егзархија и дури некни ми се смена статусо од дополнителна во редовна процедура по повеќе од 40 дена.Ме интерсира кај тебе за колку време се смена статусо од дополнитела во редовна процедура од кога однесе документи за сега да биди одобрено од советот?
pa od prilika ne poln mesec go vratija vo redovna procedura i eden mesec stoese vo redovna
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
mi se smeni statusot brojceto
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

za kolku vreme sega bi trebalo da mi dadat ukaz
Јас чекам веке 3 недели за указ.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Нешто се променило во одобрувањето на молбите. Нагло, бројот на вратени на дополнителна од 2013 стигна до 3500, а поголем дел од тие што не се вратени веќе им е одобрено државјанството. Во јуни веќе излегоа пет протоколи, а порано ги тегнеа по 2-3 недели за еден протокол. Дали, тоа што го спомна Вигенин, за решавање на проблемот, почнува да се остварува? :unsure:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom