Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 ноември 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Те имат одбиено еднаш? Зошто поднесуваш втор пат? Ако немаш документ немаш шанси.
pa nemozeh da idam na intervjuto i mi propadna a deka imam podnesuvano iam proizhod posredniko mi vika deka iam sansa..ama mene ne mi se veruva
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Има некои форумџии што местото не им е на овој форум. Луге не тропајте глупости од типот се јавив во мин за правда и ми кажаа така и така. Тоа се чисти глупости , дури и посредниците не се јавуваат таму бидејки никој нема право да дава информации зошто тоа се доверливи податоци. Па има преку 20,000 илјади молби за државјанства и замислете секој да се јави и да му одговорат. Тоа се чисти глупости.[DOUBLEPOST=1398886335][/DOUBLEPOST]На Симплеман и Ифоне местото не им е на форумот бидејки тропат само глупости. Господо овој форум е да си разменуваме квалитетни информации за да знаеме во што е проблемот а не да се тропаат глупости. Има луге што иднината и зависи од овој проблем. Администраторот треба да превземе мерки и коментари што не се однесуваат на темата да ги брише.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Измамници прибират до 1000 за BG паспорти
Tруд онлајн
19.04.2014 07:01



ВЕНЕЛИНА СТОјаНОВА



Измамници искат от 500 до 1000 евро от б'лгари в Западните покрајнини, за да ги уредјат с гражданство и б'лгарски паспорт, след което изчезват с парите, без да издадат никак'в документ, оплакаха се пред “Труд” от обштината в Босилеград.

“Посредниците са местни от Босилеград и от в'трешността на С'рбија”, каза за “Труд” Стефан Стојков, зам.-кмет на Босилеград, којто с кмета Владимир Захариев пристигна в Софија миналата седмица, за да се срештнат с'с зам.-министрите на правос'дието Илија Ангелов и Искрен Маринов.

От 2008 г. насам стотици измамени б'лгари са подали жалби в обштината срешту посредници измамници, објасни Стојков. Затова кметството в Босилеград се е наг'рбило с'с задачата да организира подаването на документите за гражданство на местните, за да не б'дат мамени повече.

Стефан Стојков изјасни, че откакто Босилеград си с'трудничи с Министерството на правос'дието, бројат на измамените драстично е намалјал. Хората, които злоупотребјават с тази услуга, с'што са останали малцина.
 
Член од
30 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
2
а дали доколку однесам свидетелство за крштение од дедо ми издаено 1945 ќе ми го важат... имам и некој др документ кај што има дедо ми полно мошно од негов братучет во бг кај што му дава да располага со имото во мак да ми го важат некако.....
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Около 30 б'лгарски граждани се бијат за “Ал Кајда” и джихадистите в Сирија. Това зајавјава пред “Труд” депутат'т от БСП Страхил Ангелов, којто преди 2 седмици се појави до председателја на сиријскија парламент в Дамаск в репортаж на д'ржавната телевизија на режима на Башар Асад. Според Ангелов, в'преки че бојците са с б'лгарски паспорти, те не са от б'лгарски произход. Били от различни арабски страни.До Министерството на в'ншните работи не са достигали данни от наши или партньорски организации за броја на б'лгарите в Сирија, но минист'р Кристиан Вигенин допуска, че е в'зможно да има б'лгарски бојци.

Източник от правителството смјата, че е в'зможно част бојците да са получили б'лгарски паспорти на основание македонско гражданство. “Македонците” идвали за интервју с преводач от арабски, мустаците и главите им били обр'снати, носели д'лги бради, но тв'рдели, че имат б'лгарски корени. От близо 2 г. “Труд” пише за кандидатите за гражданство без доказани наши корени, които обаче получават удостоверенија за произход, само заштото поп'лват декларација за това.
 
Член од
30 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
2
прочитај погоре. Се си пишува.

Е има и Албанци и Муџахедини што имаат Вулгарски пашапорти. Во Софија има најголема Албанска заедница. Во Косово исто има канцеларија на Вулгарија и наши работат таму. Криво ли ви е шо е муабетов
сакав да ми кажи некој што знае дали можи или не оти како што читам немам одговор на моето прашање
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Местоо на моево прашање може не му е тука Но нека го избришат ако треба...
може да знае некој
Колку време смее да се вози моторно возило на бугарски табли ? :D
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Местоо на моево прашање може не му е тука Но нека го избришат ако треба...
може да знае некој
Колку време смее да се вози моторно возило на бугарски табли ? :D
Максимално 6 месеци во годината можеш. После мораш да си го вратиш во вулгарија.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Местоо на моево прашање може не му е тука Но нека го избришат ако треба...
може да знае некој
Колку време смее да се вози моторно возило на бугарски табли ? :D
Шест месеци тука , 6 месеци таму.си купуваш 2 коли на бг табли и си ги мењаш секои 6 месеци :D.али едната ќе треба да ти стои у бг.знам луѓе кои правеа вака,али имаа блиски пријатели у бугарија кај што им стоеше едната кола.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Здраво.Сакам да ве прашам што ке се случи ако не однесам дополнителен документ до 19 мај до пред некоја ден немаше датум а денес видов дека пишува до 19мај а немам,ако не однесам дали тоа би значело дека ке ме одбијат или немора да биде така.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Здраво.Сакам да ве прашам што ке се случи ако не однесам дополнителен документ до 19 мај до пред некоја ден немаше датум а денес видов дека пишува до 19мај а немам,ако не однесам дали тоа би значело дека ке ме одбијат или немора да биде така.
Ke odneses makedonski izvodi od tatko i dedo prevedeni na bugaeski i ke cekas:)
 
S

simpleman

Гостин
а дали доколку однесам свидетелство за крштение од дедо ми издаено 1945 ќе ми го важат... имам и некој др документ кај што има дедо ми полно мошно од негов братучет во бг кај што му дава да располага со имото во мак да ми го важат некако.....
Свидетелството за крштение ти завршува работа гарант.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Да ве предупредам. Ова е македонски форум. Вашите мислења и постови треба да бидат на македонски јазик.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
а дали доколку однесам свидетелство за крштение од дедо ми издаено 1945 ќе ми го важат... имам и некој др документ кај што има дедо ми полно мошно од негов братучет во бг кај што му дава да располага со имото во мак да ми го важат некако.....
зависи од кого е издадена крштевката, зашто 45 година нема бугарска администрација во македонија.Ако не е од бугарска администрација полномошното од неговиот братучед ќе има повеќе важност бидејќи покажува конекција и тоа роднинска со бугарски државјанин. ако крштенето е од бугарска администрација издадено ќе биде добро но само со полномошното имаш пак шанса.
 
S

simpleman

Гостин
зависи од кого е издадена крштевката, зашто 45 година нема бугарска администрација во македонија.Ако не е од бугарска администрација полномошното од неговиот братучед ќе има повеќе важност бидејќи покажува конекција и тоа роднинска со бугарски државјанин. ако крштенето е од бугарска администрација издадено ќе биде добро но само со полномошното имаш пак шанса.
Па гарант мисли на крштеница издадена од Бугарската егзархија во границите на Бугарија после 1944, која сигурно ќе му заврши работа.Во однос на полномошното тоа не е никаков доказ, бидејќи станува збор братучед на дедо што не е предок во права линија и тоа е заверена изјава на нотар или суд и не е документ издаден од бугарски државен орган,суд и Бугарска православна црква каков се бара.Но во секој случај нека си го приложи и полномошното.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom