Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Абе кој знае што е работата, ја чекам од 2012 година, и уште истото ми стои: Дека ми е вратено за дополнителна проверка. Најверојатно ни нема да ми го издадат, кој ги ебе.
Однеси документи !!
 
S

Sagan

Гостин
Последно кога проверив ми кажаа оти е вратено за дополнителна проверка. Ќе ми напраат проблем?
Ако имаш македонско потекло од дедо навака, не би требало.
Ако немаш бугарски документ, поднеси барем извод од книга на родени/починати за дедо и родител.

Otkako ke se dostavi dokument od bugarska crkva deka imam bugarski koreni za kolku vreme go odobruvaat grazdanstvoto dali znae nekoj
Познавам човек кој зел за два месеци.

Абе кој знае што е работата, ја чекам од 2012 година, и уште истото ми стои: Дека ми е вратено за дополнителна проверка. Најверојатно ни нема да ми го издадат, кој ги ебе.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Прашањето не е да или не, туку како?
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
imali sansi da go zemam pasosot vtor pat ke podnesuvam imam prozhod? Sto mislite ke bide nesto ili jok dzabe da ne vrlam pati :D inace nemam nikakov dokument :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
imali sansi da go zemam pasosot vtor pat ke podnesuvam imam prozhod? Sto mislite ke bide nesto ili jok dzabe da ne vrlam pati :D inace nemam nikakov dokument :)
Те имат одбиено еднаш? Зошто поднесуваш втор пат? Ако немаш документ немаш шанси.
 
S

simpleman

Гостин
Единствено нешто што дава надеж е тоа на колку време почнаа да објавуваат соопштенија кое е на 3 недели до 1 месец.Ако продолжат со тоа темпо и со бројка од 300 до 500 апликанти во соопштение,тогаш се доаѓа до заклучок дека за една година ќе вратат од 5000 до 8000 баратели,што значи дека со ова преспоро темпо за да ја вртат цела 2013 на дополнителна им се потребни две до три години т.е се доаѓа до техничка неизводливост на постапката на враќање.Сакам да кажам дека е можно под знак прашалник успореното темпо да е само некоја тактика и дека во одреден момент би требало да се прекине со таа практика,но останува да оставиме на времето да покаже.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Единствено нешто што дава надеж е тоа на колку време почнаа да објавуваат соопштенија кое е на 3 недели до 1 месец.Ако продолжат со тоа темпо и со бројка од 300 до 500 апликанти во соопштение,тогаш се доаѓа до заклучок дека за една година ќе вратат од 5000 до 8000 баратели,што значи дека со ова преспоро темпо за да ја вртат цела 2013 на дополнителна им се потребни две до три години т.е се доаѓа до техничка неизводливост на постапката на враќање.Сакам да кажам дека е можно под знак прашалник успореното темпо да е само некоја тактика и дека во одреден момент би требало да се прекине со таа практика,но останува да оставиме на времето да покаже.
Тоа е зошто се менуваат надлежностите со друг зам.министер... треба време додека Маринов се запознае со работата и дејностите на советот за гражданство и исто треба време додека ја добие дозволата за достапност до класифицирани (доверливи) податоци за да може да започне со работата... Е сега како ќе продолжи да работи останува да видиме... Цело време до сега кога Каракачанов посочуваше основен виновник за хаосот со државјанствата беше Илија Ангелов- Рамбо и Катја Матева.... не беа посочени Златанова и другите.... Па сеа ако било до зам.министерот тогаш би требало да се среди ситуацијата во брзо време, ако не здравје боже па ќе има и избори.....
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Единствено нешто што дава надеж е тоа на колку време почнаа да објавуваат соопштенија кое е на 3 недели до 1 месец.Ако продолжат со тоа темпо и со бројка од 300 до 500 апликанти во соопштение,тогаш се доаѓа до заклучок дека за една година ќе вратат од 5000 до 8000 баратели,што значи дека со ова преспоро темпо за да ја вртат цела 2013 на дополнителна им се потребни две до три години т.е се доаѓа до техничка неизводливост на постапката на враќање.Сакам да кажам дека е можно под знак прашалник успореното темпо да е само некоја тактика и дека во одреден момент би требало да се прекине со таа практика,но останува да оставиме на времето да покаже.
Да, се слагам. Исто е и со Советот за граѓанство, кој се состанува еднаш неделно. Да се разгледа и гласа за секоја посебна молба, треба неколку минути. Значи не повеќе од сто решенија, или 400 месечно. Тоа е 5 000 годишно.
Со дваесет илјади нови молби годишно, секоја година ќе се трупаат по 15 илјади. А веќе има 30 000 нерешени.
Како и да е, нешто ќе мора да се смени, затоа што рокот за одговор е една година, а веќе е пробиен двојно.
 
S

simpleman

Гостин
Тоа е зошто се менуваат надлежностите со друг зам.министер... треба време додека Маринов се запознае со работата и дејностите на советот за гражданство и исто треба време додека ја добие дозволата за достапност до класифицирани (доверливи) податоци за да може да започне со работата... Е сега како ќе продолжи да работи останува да видиме... Цело време до сега кога Каракачанов посочуваше основен виновник за хаосот со државјанствата беше Илија Ангелов- Рамбо и Катја Матева.... не беа посочени Златанова и другите.... Па сеа ако било до зам.министерот тогаш би требало да се среди ситуацијата во брзо време, ако не здравје боже па ќе има и избори.....
Ма не е до заменик министерот,туку оваа работа е од највисокото политичко раководство диригирана,а тие во правосудие се само извршители.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom