Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Vo red e toa ako moze...
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 17:38 ---




Може да бидеш казнет само ако вадиш други документи во бугарија , пред и по откажувањето на државјанството , во кои си наведол дека си друга националност. Ако по откажувањето на државјанството , живееш во Англија на пр.
и таму се декларираш подруго (значи не си бугар) , што мислиш , зарем бугарија ќе покрене постапка против тебе и ќе се замара ???? Еве да речиме , ќе покрене постапка против тебе, но што со останатите 200 000 , зарем на суд сите ќе одат??? И за крај , на кој документ ти се потпишуваш, кога посредникот ти брка работа, потписот не е твој , а документ без твој потпис не е валиден, така што можеш да демантираш дека не е твој... или, во моментот на потпишувањето на тој документ ти така мислиш, националноста е чуство кое е променливо, така да утре можеш да се пишиш србин... се зависи од тебе.. стоиш зад тој документ сомо кога си државјанин и кога државјанството ти треба, ако го демантираш тој документ , а си државјанин на бг. тогаш следуваат санкции лишење од државјанството па и казни.
И краен случај казните за демантирање, или давање на лажни податоци (на пр. си македонец, а даваш изјава дека си бугар) се максимум 3 г. тоа е тоа , можеби и парично ќе поминиш , се е поврзано и зависи како ќе се снајдиш, вистината е дека си МАКЕДОНЕЦ.
Твоите предци некогаш можеби се пишале како бугари, зарем и ти ќе се пишиш како бугар (во случај да не даваат бугариве пасоши) ? Ти се водиш како македонец , предците биле бугари , сега бугарија ќе покрене постапка против тебе дека ти си МАКЕДОНЕЦ? Ова е многу комплицирано, така да нема крај......
ти може по 10 години да се чувствуваш марсианец , ама во случајот добиваш бугарско државјанство по потекло татко ти и дедо ти си остануваат Бугари , посредникот може да се потпише наместо тебе ама немој да забораваш дека ти си му дал тоа право да те претставува , да кажеме дека со бугарско државјанство си отишол во САД и сакаш да земеш американски пасош тој ќе ти биде трет и во овој случај ќе треба да се откажеш од македонскиот бидејќи ако се откажеш од бугарскиот ќе излезе дека нелегално си влезат во земјата и си ги лажел со документите . и тогаш веќе назад во македонија без американски и бугарски пасош и со црни печати за овие земји .
Не треба да се гледа само негативно на овие работи , разберете дека бугарија на тој начин ви помага и бидете благодарни за тоа. Ако сакаше бугарија да асимилира Македонците можеше да стави закони за државјанство како во САД , минимум 5 години да живееш во бугарија , да знаеш јазикот да се заколнеш и т.н
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Европската комисиja даде 6 месеца САД да премахне визите за сите грагани на ЕУ или таа може да воведе визи за американски грагани. Овде са граганите на Бугариja,Романиja,Полска, Кипар и Хрватска. И ако никоj не очекува за 6 месеца да паднат визите,но тоа ке биде скоро.
http://bnt.bg/news/bulgaria/ek-nastoya-sasht-da-otmenyat-vizite-za-ba-lgari-obnovena
http://bnt.bg/part-of-show/minista-r-vigenin-umeren-optimist-sa-m-za-padaneto-na-vizite-za-sasht
 
E

emission

Гостин
Aj pojasni mi saga mene, ako se otkazam od bg drzavjanstvo , dali mozi pak da si se deklariram kako makedonec?
Vo nivnata deklaracija pisuva *za netocni informacii sleduvaat posledici od bg. drzavjanstvo i posledici od krivicniot zakonik , 4len xxxxx.* , ako ne sum drzavjanin nivni , dali mozat da sprovedat istraga , i dali mozat da me kaznat? Ovaa procedura e mnogu komplicirana, i nema da se sluci 10000000 posto, bideki nikoj nema da obrni vnimanie na zitel od 5 red....

Дј не заебавај. Како може за неточни информации да те судат. Ти си Македонец по националност, пасошот ти го овозможува тоа. Ти можеш да бидеш и Македонец територијално, етнички како сакаш тоа пак не е спротивно на нивната официјална политика. Татарланата имаат државна политика дека Македонец и татар се исто, така да не можат да кажат дека ако се декларираш за македонец не си татар. За спороведување истрага - тоа ти е научна фантастика. Трај си и свиркај си.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 18:39 ---
да кажеме дека со бугарско државјанство си отишол во САД и сакаш да земеш американски пасош тој ќе ти биде трет и во овој случај ќе треба да се откажеш од македонскиот бидејќи ако се откажеш од бугарскиот ќе излезе дека нелегално си влезат во земјата и си ги лажел со документите . и тогаш веќе назад во македонија без американски и бугарски пасош и со црни печати за овие земји .
Како може ако легално си влегол со татарски пасош да излезе дека нелегално си влегол со истиот татарски пасош? Ова твоја теорија ли ти е колку само да се напише нешто?
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
ти може по 10 години да се чувствуваш марсианец , ама во случајот добиваш бугарско државјанство по потекло татко ти и дедо ти си остануваат Бугари , посредникот може да се потпише наместо тебе ама немој да забораваш дека ти си му дал тоа право да те претставува , да кажеме дека со бугарско државјанство си отишол во САД и сакаш да земеш американски пасош тој ќе ти биде трет и во овој случај ќе треба да се откажеш од македонскиот бидејќи ако се откажеш од бугарскиот ќе излезе дека нелегално си влезат во земјата и си ги лажел со документите . и тогаш веќе назад во македонија без американски и бугарски пасош и со црни печати за овие земји .
Не треба да се гледа само негативно на овие работи , разберете дека бугарија на тој начин ви помага и бидете благодарни за тоа. Ако сакаше бугарија да асимилира Македонците можеше да стави закони за државјанство како во САД , минимум 5 години да живееш во бугарија , да знаеш јазикот да се заколнеш и т.н
да кажеме дека со бугарско државјанство си отишол во САД и сакаш да земеш американски пасош тој ќе ти биде трет и во овој случај ќе треба да се откажеш од македонскиот бидејќи ако се откажеш од бугарскиот ќе излезе дека нелегално си влезат во земјата и си ги лажел со документите
ова е возможно и реално ..доколку стекнам САД
државјанство, јас слободно можам да се откажам од бугарско без никој да се посомнева во мене, си постои закон со кој е определено тоа... ништо нелегално. Јас не ја лажам Америка , си влегувам со легален документ , таа не е одговорна и нема право да испитува како е добиен, чим сум ги добил значи легално сум и извадил, тоа некој што не обрнал внимание дали се вистинити и точни , јас не сум одговорен... нека си води сметка државата , јас не ја натерав да дава така лесно пасоши... нека затегна малку како сите земји од ЕУ каде потешко можеш да дојдеш до пасош.
И не мора тепање вгради кога го имаш бг пасош, па да станеш забележителен и покажан со прст, кога ќе се откажиш од државјанството тогаш што сакаш прави, и повторно нема потреба лаење како и што...
А тоа дека татко ми и дедо ми стануваат бугари , чиста лага, тие слободно можат ЈАВНО во сите земји да си кажат што се , јас таа декларација е потпишувам , бидеќи јас така мислам , друго њема.
Среќа можеби е што сум млад и неженет , така да не морам и децата да ги наведувам во документите, тие можат да останат македонци , како и сопругата , нив бугарија нема право да ги малтретира.... никаде кај нив не постојат.
И не гледам негативо, само сакам да докажам дека НАЦИОНАЛНОСТА во еден документ не може да се промени, цела европа па и светот знае која е политиката на бг. и постојано е опоменувана , но таа пак по свое.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 19:00 ---
Дали си озбилен?!
Тоа нема како да са ти го кажали, уште повеке кога многу други си барат во државниот архив информации за роднините каде били,кога са родени и така натаму...
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 17:56 ---

Што разбираш под ризик и што разбираш под негативност за Македониja?!
Ако за тебе ризик е например задолжението ти како бугарски граганин да почитуваш например уставот на Бугариja, или да бидеш суден во Бугариja и државава да посака да те изпорачат от сека точка на ЕУ... да тоа е ризик.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 17:58 ---

Државна агенциja архиви.
http://www.archives.government.bg/
Во секи случаj ке треба да наведеш за што ке користиш документите от кои можеш да бараш слики,дубликат и така натаму...
*Бугариja и државава да посака да те изпорачат от сека точка на ЕУ... да тоа е ризик* - ај појасни како ќе бидеш осуден во бг. кога одиш само за пасош, и ЕВЕНТУАЛНО да го продолжиш? нема логика ниту живееш, ниту комуницираш со бугари, и ред други работи, тоа исто ти е како да дојдеш во Македонија на гости , а Македонија е членка на ЕУ , па да посака да те екстрадира од ЕУ, за да ти суди ... нема логика батка.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 19:07 ---
Дј не заебавај. Како може за неточни информации да те судат. Ти си Македонец по националност, пасошот ти го овозможува тоа. Ти можеш да бидеш и Македонец територијално, етнички како сакаш тоа пак не е спротивно на нивната официјална политика. Татарланата имаат државна политика дека Македонец и татар се исто, така да не можат да кажат дека ако се декларираш за македонец не си татар. За спороведување истрага - тоа ти е научна фантастика. Трај си и свиркај си.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 18:39 ---
Како може ако легално си влегол со татарски пасош да излезе дека нелегално си влегол со истиот татарски пасош? Ова твоја теорија ли ти е колку само да се напише нешто?
Донекаде исто мислиме, и баш ми е мило.
Сепак можи знаеш, државата да ти се закачи за тебе , ти си бугар и тачка. , си потпишал , поддал документи , не е сеедно... . Или во твојот опишан случај
Татарланата имаат државна политика дека Македонец и татар се исто, така да не можат да кажат дека ако се декларираш за македонец не си татар
- или можат да спроведат истрага ако се декларираш како трета нација (националност) дека си албанец, србин , грк, ова е поозбилно ...
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 19:09 ---
Европската комисиja даде 6 месеца САД да премахне визите за сите грагани на ЕУ или таа може да воведе визи за американски грагани. Овде са граганите на Бугариja,Романиja,Полска, Кипар и Хрватска. И ако никоj не очекува за 6 месеца да паднат визите,но тоа ке биде скоро.
http://bnt.bg/news/bulgaria/ek-nastoya-sasht-da-otmenyat-vizite-za-ba-lgari-obnovena
http://bnt.bg/part-of-show/minista-r-vigenin-umeren-optimist-sa-m-za-padaneto-na-vizite-za-sasht
Оба ти е да ги залажиш македонците да зимаат повеќе бг. пасоши? аххаха :pos:
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 18:39 ---
Како може ако легално си влегол со татарски пасош да излезе дека нелегално си влегол со истиот татарски пасош? Ова твоја теорија ли ти е колку само да се напише нешто?
не сум запознаен со постапката за граѓани на републиката Татарстан дел од руската федерација, темата е за Бугарски пасош!
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 19:32 ---
ова е возможно и реално ..доколку стекнам САД
државјанство, јас слободно можам да се откажам од бугарско без никој да се посомнева во мене, си постои закон со кој е определено тоа... ништо нелегално. Јас не ја лажам Америка , си влегувам со легален документ , таа не е одговорна и нема право да испитува како е добиен, чим сум ги добил значи легално сум и извадил, тоа некој што не обрнал внимание дали се вистинити и точни , јас не сум одговорен... нека си води сметка државата , јас не ја натерав да дава така лесно пасоши... нека затегна малку како сите земји од ЕУ каде потешко можеш да дојдеш до пасош.
И не мора тепање вгради кога го имаш бг пасош, па да станеш забележителен и покажан со прст, кога ќе се откажиш од државјанството тогаш што сакаш прави, и повторно нема потреба лаење како и што...
А тоа дека татко ми и дедо ми стануваат бугари , чиста лага, тие слободно можат ЈАВНО во сите земји да си кажат што се , јас таа декларација е потпишувам , бидеќи јас така мислам , друго њема.
Среќа можеби е што сум млад и неженет , така да не морам и децата да ги наведувам во документите, тие можат да останат македонци , како и сопругата , нив бугарија нема право да ги малтретира.... никаде кај нив не постојат.
И не гледам негативо, само сакам да докажам дека НАЦИОНАЛНОСТА во еден документ не може да се промени, цела европа па и светот знае која е политиката на бг. и постојано е опоменувана , но таа пак по свое.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 19:00 ---
зборувам ако бугарија подигне обвинение дека си лажел кога си поднел документи за бугарски пасош и го прогласи за неважечки тогаш американската страна ќе те прогонува како криминалец извршил измама со документи и ако само тие екстрадираат среќен ќе бидеш.
да жена ти и твоите деца нема никој да ги пишува Бугари ама ќе си бидат во македонија нема да се со тебе во странство

Да ако си молчиш и не дихаш прав никој нема да разбере
 
M

mordekaj

Гостин
не сум запознаен со постапката за граѓани на републиката Татарстан дел од руската федерација, темата е за Бугарски пасош!
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 19:32 ---


зборувам ако бугарија подигне обвинение дека си лажел кога си поднел документи за бугарски пасош и го прогласи за неважечки тогаш американската страна ќе те прогонува како криминалец извршил измама со документи и ако само тие екстрадираат среќен ќе бидеш.
да жена ти и твоите деца нема никој да ги пишува Бугари ама ќе си бидат во македонија нема да се со тебе во странство

Да ако си молчиш и не дихаш прав никој нема да разбере
Не биди толку сигурен за ова.Мојата жена и дете немаат бугарски пасош,па на основа на мојот пасош се тука со мене. Дури и мојата жена работи со исти права како и тие што се од тука.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Не биди толку сигурен за ова.Мојата жена и дете немаат бугарски пасош,па на основа на мојот пасош се тука со мене. Дури и мојата жена работи со исти права како и тие што се од тука.
Во САД ?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
*Бугариja и државава да посака да те изпорачат от сека точка на ЕУ... да тоа е ризик* - ај појасни како ќе бидеш осуден во бг. кога одиш само за пасош, и ЕВЕНТУАЛНО да го продолжиш? нема логика ниту живееш, ниту комуницираш со бугари, и ред други работи, тоа исто ти е како да дојдеш во Македонија на гости , а Македонија е членка на ЕУ , па да посака да те екстрадира од ЕУ, за да ти суди ... нема логика батка.



Оба ти е да ги залажиш македонците да зимаат повеќе бг. пасоши? аххаха :pos:
Многу просто, судене може да има и за невистини во документите ти.
А тоа за визите - тоа е тоа. Не си го измислам jaс.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
ова е возможно и реално ..доколку стекнам САД
државјанство, јас слободно можам да се откажам од бугарско без никој да се посомнева во мене, си постои закон со кој е определено тоа... ништо нелегално. Јас не ја лажам Америка , си влегувам со легален документ , таа не е одговорна и нема право да испитува како е добиен, чим сум ги добил значи легално сум и извадил, тоа некој што не обрнал внимание дали се вистинити и точни , јас не сум одговорен... нека си води сметка државата , јас не ја натерав да дава така лесно пасоши... нека затегна малку како сите земји од ЕУ каде потешко можеш да дојдеш до пасош.
И не мора тепање вгради кога го имаш бг пасош, па да станеш забележителен и покажан со прст, кога ќе се откажиш од државјанството тогаш што сакаш прави, и повторно нема потреба лаење како и што...
А тоа дека татко ми и дедо ми стануваат бугари , чиста лага, тие слободно можат ЈАВНО во сите земји да си кажат што се , јас таа декларација е потпишувам , бидеќи јас така мислам , друго њема.
Среќа можеби е што сум млад и неженет , така да не морам и децата да ги наведувам во документите, тие можат да останат македонци , како и сопругата , нив бугарија нема право да ги малтретира.... никаде кај нив не постојат.
И не гледам негативо, само сакам да докажам дека НАЦИОНАЛНОСТА во еден документ не може да се промени, цела европа па и светот знае која е политиката на бг. и постојано е опоменувана , но таа пак по свое.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 19:00 ---


*Бугариja и државава да посака да те изпорачат от сека точка на ЕУ... да тоа е ризик* - ај појасни како ќе бидеш осуден во бг. кога одиш само за пасош, и ЕВЕНТУАЛНО да го продолжиш? нема логика ниту живееш, ниту комуницираш со бугари, и ред други работи, тоа исто ти е како да дојдеш во Македонија на гости , а Македонија е членка на ЕУ , па да посака да те екстрадира од ЕУ, за да ти суди ... нема логика батка.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 19:07 ---


Донекаде исто мислиме, и баш ми е мило.
Сепак можи знаеш, државата да ти се закачи за тебе , ти си бугар и тачка. , си потпишал , поддал документи , не е сеедно... . Или во твојот опишан случај
- или можат да спроведат истрага ако се декларираш како трета нација (националност) дека си албанец, србин , грк, ова е поозбилно ...
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 19:09 ---


Оба ти е да ги залажиш македонците да зимаат повеќе бг. пасоши? аххаха :pos:
Е ова не ми е јасно,конкретно ќе раскажам еден случај на двајца луѓе кои првпат се запознаваат,разговараат и споделуваат искуства кој каде бил низ ЕУ,како работеле за овие неколку години,ама и двајцата претпазливо цело време не откриваат,но како разговорот привршува и кога стекнуваат поголема сигурност всушност ја откриваат својата голема тајна дека и двајцата се со Бугарски државјанства.А цело време се претпазливи како божем е времето на КОС,како да не живееме во 21 век туку во 1949 година,како божем да има сеуште шпиони кои би ги кажале на властите.На кои власти кога скоро половината од министрите и пратениците се истотака со Бугарски државјанства?Тогаш стравот од што и од кого е?Да не бидат жигосани ли?Но кога и без разлика 20 и кусур години сме жигосани низ целиот свет како ФИРОМЦИ,има ли поголемо жигосување од тоа.На крај краева тоа што го сакаш бори се за тоа.Бидејќи сме во жариштето на една голема битка која сеуште трае од Балканските војни,народот во оваа држава се делел и сеуште се дели -за Бугарија,против Бугарија-за Србија против Србија.Но недај Боже да се сврти некој од страната на душманот на Македонија,кои заграбуваат парче по парче,село по село.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
Многу просто, судене може да има и за невистини во документите ти.
А тоа за визите - тоа е тоа. Не си го измислам jaс.

невистини во документите ти
- za nevistini vi , treba da ne davate pasosi, treba da ispita vi deka jas vo Makedonija si se deklarira vi MAKEDONEC , i vrz toa da kaze vi deka vi nemate pravo na pasos , zasto vi ne ste bulgari, kratki i jasno , pa posle da mu sudite !
A za vizite ne vi se obrativ.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 22:47 ---
не сум запознаен со постапката за граѓани на републиката Татарстан дел од руската федерација, темата е за Бугарски пасош!
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 19:32 ---


зборувам ако бугарија подигне обвинение дека си лажел кога си поднел документи за бугарски пасош и го прогласи за неважечки тогаш американската страна ќе те прогонува како криминалец извршил измама со документи и ако само тие екстрадираат среќен ќе бидеш.
да жена ти и твоите деца нема никој да ги пишува Бугари ама ќе си бидат во македонија нема да се со тебе во странство

Да ако си молчиш и не дихаш прав никој нема да разбере

зборувам ако бугарија подигне обвинение дека си лажел кога си поднел документи за бугарски пасош и го прогласи за неважечки
- bitno e koga ke go podigne
1. treba da ispita prvin koga baram drzavjanstvo, i po pravilo ne treba da mi dade.
- ne moze da pokrene obvinenie koga samite institucii ne ja izvrsile dobro rabotata , fakticki ja usrale rabotata, pa use obvinenija da ti pravat.
2. ako podigne obvinenie , jas stojam zad dokumentite samo koga sum drzavjanin na bg. bideki ke rabotam vo 3 zemja , i nema da pokrene.
3. posle otkazuvajne na drzavjanstvoto , nema so da ispituva , ne sum drzavjanin.
4 . kako sto kazav , na nikoi dokumenti ne sum jas potpisan , tuku posredinko.
5. ako sum mu dal polnomosno, jas toa polnomosno ne sum go potpisal , toa go pravi toj samovolno, bideki cela mafija e vrzana notar, sud, bolnica i t.n
6. celiot sistem e korumpiran vo bugarija, i pasosite se pari koi vleguvaat vo drzavata, koi podocna si gi koristi za nivni potrebi.
7. na ovoj osnov, naturalizacija, moze da baraat lica koi navistina se bugari po poteklo, ili navistina ke se cuvstvuvaat kako bugari.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 23:03 ---
Е ова не ми е јасно,конкретно ќе раскажам еден случај на двајца луѓе кои првпат се запознаваат,разговараат и споделуваат искуства кој каде бил низ ЕУ,како работеле за овие неколку години,ама и двајцата претпазливо цело време не откриваат,но како разговорот привршува и кога стекнуваат поголема сигурност всушност ја откриваат својата голема тајна дека и двајцата се со Бугарски државјанства.А цело време се претпазливи како божем е времето на КОС,како да не живееме во 21 век туку во 1949 година,како божем да има сеуште шпиони кои би ги кажале на властите.На кои власти кога скоро половината од министрите и пратениците се истотака со Бугарски државјанства?Тогаш стравот од што и од кого е?Да не бидат жигосани ли?Но кога и без разлика 20 и кусур години сме жигосани низ целиот свет како ФИРОМЦИ,има ли поголемо жигосување од тоа.На крај краева тоа што го сакаш бори се за тоа.Бидејќи сме во жариштето на една голема битка која сеуште трае од Балканските војни,народот во оваа држава се делел и сеуште се дели -за Бугарија,против Бугарија-за Србија против Србија.Но недај Боже да се сврти некој од страната на душманот на Македонија,кои заграбуваат парче по парче,село по село.
Od nikogo strav, koj kaza deka mi e strav?
Zboruvame za fakti, a ne za strav, faktite nikoj ne moze lesno da gi pobijat.
Ako ima pola vlada , kazi im da ne ja davaat Makedonija i da ne ja grabaat ,da ja stitat, i da ne klavaat Albanci da mi nareduvaat
K*r me boli za drugi luge vo ovaa drzava *(ne vazi za dobri i cesni luge , koi cesno si go vadat lebot) , edinstveno mi e zal za niv i za nasata teritorija , prirodni ubavini i se sto e ostanato vo nea, detstvo , skolo, roditeli,drugari, i sve sto se vika dobri spomeni
samo za toa mi e ZAL , mislam deka samo toa ke go povredam vo Makedonija ako se pisam bugar........ a ne deka na nekogo ke mu nanesam steta, ic ne mi e gajle za drugoto.
Tuka ima luge koi nemaat leb da jadat a drzavata ne gi ferma, a ke kaze deka se makedonci... abe znaes se se desava vo ovaa nasa cudesna zemja.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 23:09 ---
eve ke napisam edna tema sega:
ne vredi li da se pises druga nacionalnost , ako eden den tvoite deca ke si ostanat MAKEDONCI ke se skoluvaat vo dobri skoli,
ke investiraat vo Makedonija , i ke rabotat Makedonci, koi ke imaat sredstva za zivot, i drzavata ke si zema danok?
za kogo? - toa ne e li dovolno za Makedonija?
Ova ne go izmisluvam , tuku go gledam i zatoa pisuvam.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 23:14 ---
Е ова не ми е јасно,конкретно ќе раскажам еден случај на двајца луѓе кои првпат се запознаваат,разговараат и споделуваат искуства кој каде бил низ ЕУ,како работеле за овие неколку години,ама и двајцата претпазливо цело време не откриваат,но како разговорот привршува и кога стекнуваат поголема сигурност всушност ја откриваат својата голема тајна дека и двајцата се со Бугарски државјанства.А цело време се претпазливи како божем е времето на КОС,како да не живееме во 21 век туку во 1949 година,како божем да има сеуште шпиони кои би ги кажале на властите.На кои власти кога скоро половината од министрите и пратениците се истотака со Бугарски државјанства?Тогаш стравот од што и од кого е?Да не бидат жигосани ли?Но кога и без разлика 20 и кусур години сме жигосани низ целиот свет како ФИРОМЦИ,има ли поголемо жигосување од тоа.На крај краева тоа што го сакаш бори се за тоа.Бидејќи сме во жариштето на една голема битка која сеуште трае од Балканските војни,народот во оваа држава се делел и сеуште се дели -за Бугарија,против Бугарија-за Србија против Србија.Но недај Боже да се сврти некој од страната на душманот на Македонија,кои заграбуваат парче по парче,село по село.
ne za bugarija , ne protiv bugarija, ne za srbija , ne protiv srbija........ .... ne go gledam toa , eve konkretno tebe ti se obrakam , daj mi ti neutralno drzavjanstvo , pasos da mozam legalno da si rabotam , pa posle ti bidi za bugarija ili protiv , ili xxxx drzavi za koi ti mislis , ili za koi mnozinstvoto misli.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 23:14 ---


ne za bugarija , ne protiv bugarija, ne za srbija , ne protiv srbija........ .... ne go gledam toa , eve konkretno tebe ti se obrakam , daj mi ti neutralno drzavjanstvo , pasos da mozam legalno da si rabotam , pa posle ti bidi za bugarija ili protiv , ili xxxx drzavi za koi ti mislis , ili za koi mnozinstvoto misli.
Концептот ти е погрешен,типично балкански.Дали воопшто правиш разлика помеѓу националност и државјанство.Македонец,Бугарин и Грк сите кога се иселуваат во Канада добиваат Канадски државјанства,но сепак своите балкански несогласности продолжуваат да ги водат во тамошната земја,значи не се интегрираат во Канадското општество.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
Концептот ти е погрешен,типично балкански.Дали воопшто правиш разлика помеѓу националност и државјанство.Македонец,Бугарин и Грк сите кога се иселуваат во Канада добиваат Канадски државјанства,но сепак своите балкански несогласности продолжуваат да ги водат во тамошната земја,значи не се интегрираат во Канадското општество.
ова не ми мириса на добро, како ќе се интегрираш во канадско опшество ?
тоа е сосем друга работа, како ќе си се прилагодиш и т.н
правиме мулабет за НАЦИОНАЛНОСТ, дали после откажувањето на државјанството , можеш да се декларираш подруго , значи ова што си го напишал е сосем друга работа.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
ова не ми мириса на добро, како ќе се интегрираш во канадско опшество ?
тоа е сосем друга работа, како ќе си се прилагодиш и т.н
правиме мулабет за НАЦИОНАЛНОСТ, дали после откажувањето на државјанството , можеш да се декларираш подруго , значи ова што си го напишал е сосем друга работа.
Ако си отишол во Италија да живееш и сакаш нивно државјанство а си отишол со Бугарски пасош тогаш ке ти стои: -Државјанство Италијанско , Националност :Бугарска .
И неможеш и да сакаш да се пишеш друга.
Да си со МКД пасош националност македонска , државјанство ИТ.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
Ако си отишол во Италија да живееш и сакаш нивно државјанство а си отишол со Бугарски пасош тогаш ке ти стои: -Државјанство Италијанско , Националност :Бугарска .
И неможеш и да сакаш да се пишеш друга.
Да си со МКД пасош националност македонска , државјанство ИТ.
хаха , а ако работам во бугарија и се стекнам со државјанство , кога ќе појдам во Италија , бугарин сум, и имам италијанско државјанство :D . -секоја чест.
А македонското државјанство во бугарскиот пасош? - тоа каде оди во канта за ѓубре?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom