Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.
Колку време треба да помине за да има некој резултат од ова ?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Важно! Информација за лица, желаешти да получат удостоверение за б'лгарски произход!
07.02.2014

Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина информира, че всички лица, желаешти да получат удостоверение за б'лгарски произход, е целес'образно да представјат официални документи, в които е посочена б'лгарската народностна принадлежност на техните в'зходјашти.

От р'ководството на ДАБЧ


http://www.aba.government.bg/?show=38&nid=1516
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Znaci od sega pa natamu blgrarski proizxod nema bez dokaz deka predcite se blgari
 
Член од
9 ноември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
1
znaci da zaboravime pass, bez da odneseme dopolnitelni dokumenti... ke ostaneme vecno na dopolnitelna proverka...
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Za tie sto treba dopolnitelno Da odnesat dokumenti a nemaat skoro 99 % Koj znae sigurno ke bidat odbieni.Imav nekoja nadez deka ke se trgne rabotata no posle ova ne veruvam
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
A za onie so imat dali od kako ke izmine pasoso i ke idat da go prodolzat ke se bara isto vakov dokumemt?

Sent from my C2105 using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Tie sto imaat pasos Ili grazdanstvo nema da imaat problem..Problem ke imaat tie sto se vo procedura i tie sto sakaat Da pocnat a nemaat dokumenti koi potvrduvaat deka se bugari
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Tie sto imaat pasos Ili grazdanstvo nema da imaat problem..Problem ke imaat tie sto se vo procedura i tie sto sakaat Da pocnat a nemaat dokumenti koi potvrduvaat deka se bugari
Во случајов јас сум во процедура , но однесов Крштение од дедо ми '41 год . дали тоа значи и јас сум во проблем :?
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Ti si eden od retkite koi imaat i odnele taka da nemas gajle.
па да ама поминаа веке 3 месеци од кога ги однесов ... единствен резултат ми е што не ми е веке на дополнителна туку на : Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
па да ама поминаа веке 3 месеци од кога ги однесов ... единствен резултат ми е што не ми е веке на дополнителна туку на : Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции

Да, ама тие што не однеле ништо тоа " Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции" им стои само неколку дена или недела... и после пак ги враќаат во дополнителна проверка.... (барем првиот список беше така)
 
S

simpleman

Гостин
znaci da zaboravime pass, bez da odneseme dopolnitelni dokumenti... ke ostaneme vecno na dopolnitelna proverka...
Вечно нема да останеме на дополнителна.Ќе не решат,но прашање е како-позитивно или со одбивање?Како што пишуваше во еден текст за 12000 бројки донесено е решение да бидат вратени на дополнителна,така да има уште 6000 бројчиња за враќање.а можеби и повеќе.Така да за неколку месеци ќе знаеме.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Uste 6000 brojcinja od 2012 god a od 2013 god ne se ni pocnale da gi vrakaat
 
S

simpleman

Гостин
Za tie sto treba dopolnitelno Da odnesat dokumenti a nemaat skoro 99 % Koj znae sigurno ke bidat odbieni.Imav nekoja nadez deka ke se trgne rabotata no posle ova ne veruvam
Друже ова се знаеше дека ќе се воведе,само прашање на време беше кога,така да нема што да ти е ова изненадување.А тоа за одбивањето,да беше за одбивање работата досега ќе не одбиеа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom