Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
primer vadat BG pasos misli ce ostane tamu a ne ni znae kako e tamu se zadolzuva odi vidi deka nemoze da se snajde za rabota se vraca posramen cuti da ne se doznae ..Ama ima i uspesni prikazni
А колкав е односот? Јас знам една неуспешна приказна (луѓето беа во странство, се вработија државно, а овде пред тоа имаа некое бизнисче. Сфатиле дека овде им оди подобро и се вратиле.), и да не бројам сега ама еве 30 успешни. Така да овие неуспешниве не вреди ни да се спомнуваат, а не пак вака да се преувеличуваат.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Ако го потцениш непријателот,веќе си изгубил. Така некој умен рекол пред многу многу години.
А овие нашиве како се заспани , мислиш во кома се и нема ни да се разбудат. Можеби се навикнати некј друг да им ја заврши домашната. Белград можеби?

па јави му се на пастирот да не спие да си ја заврши работата
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
А колкав е односот? Јас знам една неуспешна приказна (луѓето беа во странство, се вработија државно, а овде пред тоа имаа некое бизнисче. Сфатиле дека овде им оди подобро и се вратиле.), и да не бројам сега ама еве 30 успешни. Така да овие неуспешниве не вреди ни да се спомнуваат, а не пак вака да се преувеличуваат.
Наравоучение =

Сите што добро им оди и имаат свој бизнис - нека си седат.
Остали - гитла.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
А колкав е односот? Јас знам една неуспешна приказна (луѓето беа во странство, се вработија државно, а овде пред тоа имаа некое бизнисче. Сфатиле дека овде им оди подобро и се вратиле.), и да не бројам сега ама еве 30 успешни. Така да овие неуспешниве не вреди ни да се спомнуваат, а не пак вака да се преувеличуваат.
Jas pa vo Kumanovo znam mnogu slucai sto izvadile Bg pasos odat da zemat kola ja vozat na BG tablici ili porabotat nekoj mesec i pak se vracat ovde .Znam eden i sto otisol sakal da se snajde vo Avstrija nemal nikogo ama imal zelba da se snajde i da ne dojde vece nikogas videl deka nemoze da se zaposli tamu potrosil pari za kirija hrana itd i si dosol a ima BG pasos ..Mojot bratucedima bg pasos zenet e ama nikogas nema otideno da raboti nadvor niti da pokusa e ima sega kola na BG tablici donesena a go ima pasosot 2-3 godini cudno a e nevraboten ..A gi gledam vo Ku kako vozat BG koli pa zosto tie ne odat da rabotat nadvor tuku sedat tuka cudno ...Mene me raduva koga slusnam nekoj da se zaposlil gore pa makar i da imal nekoj drug pasos edno e jasno eden e zivotot i treba da se iskoristi se sto ti pruza
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Би ја искористил темава да поставам прашање во врска со бугарскот пасош... А што ако посакаш да се одречеш од него? Што се случува ако сакаш да се откажеш од тоа државјанство? На пример, одиш во Европа, склучуваш брак со државјанин на некоја европска држава, по 5 години добиваш можност да го добиеш државјанството на земјата во која живеете, еве да речеме Германија (лупам држава без врска) и се наоѓаш во позиција да имаш македонско, бугарско и треба да имаш германско државјанство. И сега? Дали можеш кога сакаш да се одречеш од бугарското? На пример, државата Мароко не дозволува одрекување од државјанство. Каков е ставот на Бугарија по тоа прашање? Што тогаш?
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Би ја искористил темава да поставам прашање во врска со бугарскот пасош... А што ако посакаш да се одречеш од него? Што се случува ако сакаш да се откажеш од тоа државјанство? На пример, одиш во Европа, склучуваш брак со државјанин на некоја европска држава, по 5 години добиваш можност да го добиеш државјанството на земјата во која живеете, еве да речеме Германија (лупам држава без врска) и се наоѓаш во позиција да имаш македонско, бугарско и треба да имаш германско државјанство. И сега? Дали можеш кога сакаш да се одречеш од бугарското? На пример, државата Мароко не дозволува одрекување од државјанство. Каков е ставот на Бугарија по тоа прашање? Што тогаш?
СПИС'К НА НЕОБХОДИМИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО:

1. Молба до минист'ра на правос'дието.

Молбата трјабва да б'де написана на б'лгарски език и да с'д'ржа:
* собствено, баштино и фамилно име на кандидата по акт за раждане. При промјана на нјакое от имената се представја документ, удостоверјавашт промјаната - удостоверение за склјучен брак или с'дебно решение;
* постојанен адрес на молителја в чужбина.
* обстојателствата, поради които иска освобождаване от б'лгарско гражданство.

Когато лицето не е нав'ршило 14-годишна в'зраст или е поставено под п'лно запрештение, молбата се подава от двамата родители или настојника му.
Лице от 14 до 18-годишна в'зраст или поставено под ограничено запрештение подава молбата лично. Молбата се прeподписва от двамата родители или попечителја. Тја се подписва само от единија родител, когато другијат е лишен от родителски права.
При разногласие между родителите, както и при разногласие между неп'лнолетните и родителите и попечителите им, к'м молбата се прилага решението, с което рајоннијат с'д се е произнес'л по спора.

Подпис'т на кандидата в'рху молбата се заверјава в посолството.

2. Подробна автобиографија. За лицата до 14-годишна в'зраст автобиографии представјат двамата родители.

3. Фотоснимка - лјав полуанфас - 1 број.

4. Акт за раждане. Акт'т за раждане да е заверен от обштината в Б'лгарија, от којато е издаден, с марки и печат.

5. Поп'лнена декларација образец № 1. Бланка на декларацијата се получава от посолството. Подпис'т на кандидата в'рху декларацијата се заверјава в посолството.

6. Документ (указ и др.), удостоверјавашт придобиването на чуждо гражданствоили наличието на открита процедура за придобиване на чуждо гражданство. Документ'т да е заверен с апостил или с печат на холандското Министерство на в'ншните работи или Министерство на правос'дието (Рајонен с'д). С'што така, да е преведен на б'лгарски език от заклет преводач. Превод'т се заверјава в посолството.

7. Документ за гражданска (адресна) регистрација в чужбина. Документ'т се превежда на б'лгарски език от заклет преводач. Превод'т се заверјава в посолството.

8. Вносен лист (бележка) за внесена д'ржавна такса по сметка наМинистерството на правос'дието на Република Б'лгарија. Бележката се издава от посолството срешту внесената от кандидата сума в консулската служба на Посолството.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Можеш према државен весник да се откажеш от бугарско джавjанство, но архивата остава дека си се подпишал како етничи Бугарин.
http://immigracia.alle.bg/закони/закони-св'рзани-с-б'лгарија/освобождаване-от-б'лгарско-гражданство/
Нека стои каде сака, чим некој се откажува од државјанството се откажува од се она што потпишал дека е. А во архивите ако сака и со златни букви нека стојат граѓаните. После ете ќе ви се отвори работа за пребројувања на вратени државјанства. Баш ме интересира таа цифра после 10 години каква ќе биде.

Кога земаш Германско државјанство се откажуваш од сите државјанства. Германија не признава двојни државјанства.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Не сфаќам зошто има потреба да дообјаснува како е тоа во ред...?

Немам потреба,ти прва ме цитираше.

да потпишат дека не се македонци и дека дедовците им биле бугари

Сега си контрадикторна.Според твојот линк македонците не треба да го докажуваат потеклото/корените.Државата сметала дека сите Македонци се со бугарско потекло (ова не е ништо ново).Исто и тебе те рачунаат дека си со бугарско потекло како и тој што отишол да вади пасош.

Тоа е така, зошто нивните молби се одобруваат многу полесно, бидејќи не е потребно да доставуваат докази за бугарско потекло. Државата прифати дека сите Македонци се со бугарско потекло. Ние не им бараме, а тие неможат да имаат документи, во кои е запишано дека се Бугари, како што е пример со Бугарите од Молдавија и од Украина, каде каде малцинствата се официјално признаени.

Знам сега ќе речеш - да ама тие потпишуваат дека се бугари.
ОК - и на кого ќе го покажат тој потпис после?

Стварно не разбирам како другите иселеници што земале Германско и Австралиско државјанство се ОК,а тие што земале Бугарско се предавници?

Колку што знам и овие две земји не не признаваат како Македонија.Уствари гомната што ни се случуваат во Еу интеграциите не се поради бугарија туку баш поради Германија.Грците не дупат со нивни амин.

=За политичарите нема што да се збори.Гласаме за иста паричка,само страната ја вртиме.
Многу добро напишано, а најмногу ме интересира како е во ред ете пример некој зема Германско државјанство и мора да се откажи од Македонското, а има многу држави во кои е дозволено да имаш само едно. Сите тие се во ред но да имаш двојно и ако второто е од Бугарија не е во ред.
6 години живеев во Бугарија не извадив државјанство зошто не ми требало, но ако би ми притребало и би имал некаква пола од него воопшто не сум ни замислувал да не извадам.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Нека стои каде сака, чим некој се откажува од државјанството се откажува од се она што потпишал дека е. А во архивите ако сака и со златни букви нека стојат граѓаните. После ете ќе ви се отвори работа за пребројувања на вратени државјанства. Баш ме интересира таа цифра после 10 години каква ќе биде.

Кога земаш Германско државјанство се откажуваш од сите државјанства. Германија не признава двојни државјанства.
Истото го зборихте Македонците пред 10г., ке видите колко македонци ке се откажат от БГ пасошите после 10г.
А што станува, Македониja живее во се по голема изолациjа и стандартот на живот оди надолу, државата трпи големи втнички тензии и т.н.
Jас па мислим дека след 10г. ке има двојно или тројно повеке Македонци со БГ пасош, се пак сите тиjа дека са земали пасоши ке имат деца кои исто ке са бугарски држвjани.
Плус това, много Македонци нема да земат германски пасош, а ке си бидат со бугарскиот, зошто нема да сакат да се откажат от македонскиот.
И накраj много по трудно ке се смени БГ пасош со друг от ЕУ, зошто во регламентот на ЕУ пишуваве нешто како: неможе човек да има две ЕУ државjанства. Не сум сигурен дека го читах ова.
С две думи Македонецот нема да се откаже от БГ пасош, ако не сака да се откаже и от македонскиот пасош, што е малко вероватно.
Но и така да биде, секоj има право да земе каков што пасош сака.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.975
Поени од реакции
35.655
Пропаганда, ке видиме като влезе во сила безвизово патуванje до САШт и Канада што че думаш. Бас ловим Македонците ке се редат повеке за БГ пасоши от сега

Чул те господ. Од која година би требало ова да се случи?

Инаку знаеш ли дали сеуште има брза постапка за пасошот? Јас имам аплицирано и дури сеа при крајот на Октомври сум на интервју , но ми кажаа дека после интервјуто треба да се чека 1 година , можеби и повеќе. Мислам дека порано имаше опција да се доплати плус сума пари , па се добиваше за пократко време.

Плус това, много Македонци нема да земат германски пасош, а ке си бидат со бугарскиот, зошто нема да сакат да се откажат от македонскиот.
:pos:

За германски без размислување би се откажале и од македонски и од бугарски , ова не треба да е никаква дилема.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Чул те господ. Од која година би требало ова да се случи?

Инаку знаеш ли дали сеуште има брза постапка за пасошот? Јас имам аплицирано и дури сеа при крајот на Октомври сум на интервју , но ми кажаа дека после интервјуто треба да се чека 1 година , можеби и повеќе. Мислам дека порано имаше опција да се доплати плус сума пари , па се добиваше за пократко време.



:pos:

За германски без размислување би се откажале и од македонски и од бугарски , ова не треба да е никаква дилема.
Јас колку шо знам по новата процедура која е од пред една година се чека од 6 месеци до една година и не се доплаќа ништо , можи само да те лажи некој за да плаќаш екстра. За разлика од пред неколку години кога што се чекаше околу 3-4 години.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom