Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Тоа бил проблемот?Дека граничиме со бугарија?Дека сме имале конфликти?Територијални претензии?Ако ме прашуваш мене подобро бугарите да го земат ова што остана од Македонија пошто секако ќе отиде кај брачава.

Незнам што си се уплашила толку од тоа - што бугарите кажале.Јасен е нивниот став.
-Ќе кажеле во европа дека немало македонци - па и сега тоа го тврдат.
-Ќе барал училишта на бугарски да отворат - па нека отворат.Подобро бугарски него ш и птарски.
-Што друго реално може да изгубиме?И не ми ги спомнувај веќе брачата - никаква допирна точка немаат со бугарските пасоши.


OK.
Јасен си сега. Али, барем си искрен, за разлика од повеќето на темава. Јас ценам искреност.

Само што некако ми е трагично она со бирање на страна, коа имаш држава.

Тоа би му дошло исто као коа би имал сопствена куќа. Комшијата од лево ти лапнал 5 метри од дворот и опасно ти се приближил заканувајќи се дека ќе ти ја урне куќата, а оној од десно брка врски по општини за да докаже дека целата куќа сосе двор му припаѓа нему и дека врз основа на родбинство има право и предимство на тоа што ти планираш да им го оставиш на твоите деца. Плус, на тебе ти е свеедно (па се тешиш дека подобар е оној од десно од оној од лево) и некако не ти текнува дека твоите деца се е*аната страна.

Страшно.

:unsure:
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Што е битно кој го праша, важно праша.
Ама чим не ти е јасно ова тогаш ...
--- надополнето: 15 септември 2013 во 20:50 ---


Оти не му одгвороиш кратко и јасно.
Бугарски пасош вадиш на основа на бугарски корени.
Другите претежно ги вадиш на друга основа, како повеќегодишен престој во таа држава, брак со нивни сограѓанин , место на раѓање и такви работи. Никаде не ти ја оспоруваат твојата националност ,нити е битна( сега освем ако сакаш да земеш америчко државјанство затоа што корените ти влечат од навахо индијанците или во случајот со Австралија абориџините).

А што е битно ако бугарите ти ја оспоруваат твојата националност кога ти во бугарија ќе влезеш 3 пати за да го земеш пасошот и никад више?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
А што е битно ако бугарите ти ја оспоруваат твојата националност кога ти во бугарија ќе влезеш 3 пати за да го земеш пасошот и никад више?
Каква врска има тоа колку пати ти ке влезеш во бугарија и дали ке влезеш воопшто, но со оглед на претходниот твој пост мислам дека е излишно да се објаснуваме.
Сега последно што гледав на вести е дека твоите сонародници по пасош забранија или покушаа да забранат под името на Гоце Делчев да стои дека е Македонски револуционер, ама најверојатно тоа тебе ти е сеедно, така да....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А дали е така?Ако било така зар они тоа мирно би го гледале и со драга волја би делеле блгарски паспорти?Само едно се прашувам зошто оваа наша патриотска влада скоро една деценија е на власт а не им овозможува услови на нашите од Бугарија и од Грција на едноставен и брз начин да добиваат Македонски државјанства?Реципроцитет,тоа е да им возвратиме со истите мерки и методи.Еве тоа и Албанската влада ќе им го овозможи на сите Албанци било каде во соседните земји да добиваат државјанства од матичната земја.Што чекаат нашиве министри уште,некој друг да ја заврши работата место нив.
Нашите дадоа едни државјанства. Од тогаш не им текнало на други да дадат. Зошто незнам.

Бугарите мирно ќе гледаат, после ќе лаат и на крај ќе си ја свијат опашката. Тоа е единствената страна од овие која не опкружува од која не се плашам.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
OK.
Јасен си сега. Али, барем си искрен, за разлика од повеќето на темава. Јас ценам искреност.

Само што некако ми е трагично она со бирање на страна, коа имаш држава.

Тоа би му дошло исто као коа би имал сопствена куќа. Комшијата од лево ти лапнал 5 метри од дворот и опасно ти се приближил заканувајќи се дека ќе ти ја урне куќата, а оној од десно брка врски по општини за да докаже дека целата куќа сосе двор му припаѓа нему и дека врз основа на родбинство има право и предимство на тоа што ти планираш да им го оставиш на твоите деца. Плус, на тебе ти е свеедно (па се тешиш дека подобар е оној од десно од оној од лево) и некако не ти текнува дека твоите деца се е*аната страна.

Страшно.

:unsure:
Не,знаеш што е страшно?Страшно е кога ќе се осетиш предаден од сопствените.Страшно е што тие што ја бранеа оваа земја останаа на улица,а Албанците се министри,полковници и генерали и земаат плата од данокот што го плаѓаме јас и ти.Страшно е што мене ми исклучуваат струја за 2 неплатени сметки а на Диџонска несмеат да помислат да влезат.Страшно е што мене ми пишуваат казна за прегорена сијаличка,а во чаир вртат под ручна на дупла пуна.Страшно е што секојдневно тепаат наши деца по автобуси,а полицијата после 24 часа успева да го утврди идентитетот на повредените :confused: .И додека јас мака мачам да покријам кредити и сметки секој месец,секојдневно се вработуваат во администрацијата со членски книшки.Директори и министри на 25 години.Тоа е страшно.Македонскиот народ е предаден од сопствените.

Затоа те молам,поштедиме од патриотизам.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.977
Поени од реакции
11.838
Не,знаеш што е страшно?Страшно е кога ќе се осетиш предаден од сопствените.Страшно е што тие што ја бранеа оваа земја останаа на улица,а Албанците се министри,полковници и генерали и земаат плата од данокот што го плаѓаме јас и ти.Страшно е што мене ми исклучуваат струја за 2 неплатени сметки а на Диџонска несмеат да помислат да влезат.Страшно е што мене ми пишуваат казна за прегорена сијаличка,а во чаир вртат под ручна на дупла пуна.Страшно е што секојдневно тепаат наши деца по автобуси,а полицијата после 24 часа успева да го утврди идентитетот на повредените :confused: .И додека јас мака мачам да покријам кредити и сметки секој месец,секојдневно се вработуваат во администрацијата со членски книшки.Директори и министри на 25 години.Тоа е страшно.Македонскиот народ е предаден од сопствените.

Затоа те молам,поштедиме од патриотизам.
Ти си дел од мнозинството друже, тебе не можат да ти прогледаат низ прсти, за малцинствата може, инаку ќе интервенираат Европската Унија за загрозување на правата на малцинствата во Македонија...
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Не,знаеш што е страшно?Страшно е кога ќе се осетиш предаден од сопствените.Страшно е што тие што ја бранеа оваа земја останаа на улица,а Албанците се министри,полковници и генерали и земаат плата од данокот што го плаѓаме јас и ти.Страшно е што мене ми исклучуваат струја за 2 неплатени сметки а на Диџонска несмеат да помислат да влезат.Страшно е што мене ми пишуваат казна за прегорена сијаличка,а во чаир вртат под ручна на дупла пуна.Страшно е што секојдневно тепаат наши деца по автобуси,а полицијата после 24 часа успева да го утврди идентитетот на повредените :confused: .И додека јас мака мачам да покријам кредити и сметки секој месец,секојдневно се вработуваат во администрацијата со членски книшки.Директори и министри на 25 години.Тоа е страшно.Македонскиот народ е предаден од сопствените.

Затоа те молам,поштедиме од патриотизам.

Ова што си го напишал може да ја однесе темата во друга насока. Точно е тоа што го викаш, ама овде не е предмет на разговор. Сметам дека овие работи се алармантни, но не смеат да придонесат кон тоа да изгубиме чувство за себе и своето. Само сети се дека некој, не така одамна во минатото, леел крв за ова што ти денес го имаш, а тебе ти е свеедно дали ќе остане твое или не.

Јас би те прашала, што мислиш, како ќе ти биде (евентуално) под Бугарија? Мислиш дека таму ќе те сметаат за вистински блгарин? Ова хипотетички...Еден ден во бугарија, ќе гледаш како бугарин врти на пуна а тебе те казнуваат за сијаличка. Без разлика што тебе ти било помило да си во Бугарија отколку во Албанија. Моли се стварно да не не нагази бугарска чизма еден ден.

Мислам дека е редно да се престане со патетика и да се тера тренд на помирување со судбината. Мене, на пример, сеуште не ми е сеедно.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.977
Поени од реакции
11.838
Ова што си го напишал може да ја однесе темата во друга насока. Точно е тоа што го викаш, ама овде не е предмет на разговор. Сметам дека овие работи се алармантни, но не смеат да придонесат кон тоа да изгубиме чувство за себе и своето. Само сети се дека некој, не така одамна во минатото, леел крв за ова што ти денес го имаш, а тебе ти е свеедно дали ќе остане твое или не.

Јас би те прашала, што мислиш, како ќе ти биде (евентуално) под Бугарија? Мислиш дека таму ќе те сметаат за вистински блгарин? Ова хипотетички...Еден ден во бугарија, ќе гледаш како бугарин врти на пуна а тебе те казнуваат за сијаличка. Без разлика што тебе ти било помило да си во Бугарија отколку во Албанија. Моли се стварно да не не нагази бугарска чизма еден ден.

Мислам дека е редно да се престане со патетика и да се тера тренд на помирување со судбината. Мене, на пример, сеуште не ми е сеедно.
Јас кога би бирал, би избрал бугарска, мислам дека тоа е помало зло од другото што се шири како рак низ државата (албанска чизма).
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Јас кога би бирал, би избрал бугарска, мислам дека тоа е подобро зло од другото што се шири како рак низ државата (албанска чизма).

Добро, сфаќате ли дека НЕМАТЕ ПРАВО НА ВАКОВ ИЗБОР???

Не смееш, друже, да си дозволиш вакви мисли. Затоа што сите не споебуваш, не за друго. Всушност, овој тренд на предавање и помирување со судбината (и бирање на помалото од двете зла), се шири ко рак.

Порано, оние што мислеа дека би им било подобро во Бугарија ги викавме погрдно, БУГАРОФИЛИ. Аналогно на тоа, имаше србофили, гркофили и албански сепаратристи. Тогаш ни беше појасно кои сме и што сме. Сеа ни е поубаво да сме бугари. Ццццц...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.977
Поени од реакции
11.838
Добро, сфаќате ли дека НЕМАТЕ ПРАВО НА ВАКОВ ИЗБОР???

Не смееш, друже, да си дозволиш вакви мисли. Затоа што сите не споебуваш, не за друго. Всушност, овој тренд на предавање и помирување со судбината (и бирање на помалото од двете зла), се шири ко рак.

Порано, оние што мислеа дека би им било подобро во Бугарија ги викавме погрдно, БУГАРОФИЛИ. Аналогно на тоа, имаше србофили, гркофили и албански сепаратристи. Тогаш ни беше појасно кои сме и што сме. Сеа ни е поубаво да сме бугари. Ццццц...
Нема никаков избор, државава тивко се албанизира, а кога ќе станат албанците мнозинство, Бугарија ќе гледа да си ги заштити нејзините граѓани во државава....
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Струга, Кичево, Гостивар е ситуација која се случува независно од бугарскиве пасоши и од мене.И ќе продолжи без разлика дали јас ќе извадам или не.

Можеби фобија имаш од бугарите (те разбирам) ама ме чуди како тоа губиш идентитет и достоинство ако извадиш бугарски пасош,а не губиш ако извадиш Канадски,Амерички,Германски или Австралиски?
во право си,кој идентитет ќе го загубиш,словенски,антички или кој уште не, а достоинството не си го загубил туку државата ти го одземала со тоа што не те третира за човек робуваш за 8000ден
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Нашите дадоа едни државјанства. Од тогаш не им текнало на други да дадат. Зошто незнам.

Бугарите мирно ќе гледаат, после ќе лаат и на крај ќе си ја свијат опашката. Тоа е единствената страна од овие која не опкружува од која не се плашам.
Не би рекол баш дека е така.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Da se razbereme dali e dobro da izvadis BG pasos pa izvadi so sreca ne e vazno koj sto ce kaze ako ti si se odlucil toa e tvoj izbor ..E sega poentata e zosto go vadis toj pasos ako e za da odis vo stranstvo i imas nekoj tamu so sreca ama i tamu ima uspesni i neuspesni prikazni
primer vadat BG pasos misli ce ostane tamu a ne ni znae kako e tamu se zadolzuva odi vidi deka nemoze da se snajde za rabota se vraca posramen cuti da ne se doznae ..Ama ima i uspesni prikazni
Da vadis BG pasos i da ostanes tuka treba da si glup- ekstremno glup spored mene zosto sekoj sto e otisol Kustendil -Sofija i poglednal kako ziveat i se mu e jasno sto sakam da kazam mozebi samo Sofija e podobra za zivot ova e se propas
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Ова што си го напишал може да ја однесе темата во друга насока. Точно е тоа што го викаш, ама овде не е предмет на разговор. Сметам дека овие работи се алармантни, но не смеат да придонесат кон тоа да изгубиме чувство за себе и своето. Само сети се дека некој, не така одамна во минатото, леел крв за ова што ти денес го имаш, а тебе ти е свеедно дали ќе остане твое или не.

Јас би те прашала, што мислиш, како ќе ти биде (евентуално) под Бугарија? Мислиш дека таму ќе те сметаат за вистински блгарин? Ова хипотетички...Еден ден во бугарија, ќе гледаш како бугарин врти на пуна а тебе те казнуваат за сијаличка. Без разлика што тебе ти било помило да си во Бугарија отколку во Албанија. Моли се стварно да не не нагази бугарска чизма еден ден.

Мислам дека е редно да се престане со патетика и да се тера тренд на помирување со судбината. Мене, на пример, сеуште не ми е сеедно.
Па на секој пост ги спомнуваше Албанците,а сега не се тема на разговор.ОК батали ги нив.

Кој рече дека ми е сеедно дали Македонија ќе остане наша или не?Проблемот е што ние не можеме да смениме ништо.Така да јас си се помирив со судбината.

Или ќе останам овде и ќе работам за банките и за буџетарите,или ќе најдам начин да заминам од овде.

Он топик.
Со добивањето на бг пасош не се откажуваш од националноста.Кој тоа ќе ти ја оспори националноста?Бугарите?Кого го заболе за нив - тие го прават тоа цел век наназад.

Каде тоа они ќе ни ја оспорат националноста?Во ООН ?Во Еу? Во НАТО?
Па зар сеуште на некого не му е јасно дека во светот владее само еден закон - законот на посилниот.

Каков аргумент им требаше досега да не блокираат и тие и грците?-Никаков.
Не се добри соседи и крај.Така функционира ЕУ.

Ќе барале права за бугарите во МК.Па нека им дадат.На сите им дадовме.
Ќе барале школи - чудо големо.Ако некој сака да учи на бугарски - нека учи,зошто да не?

Мислам сите овие аргументи против вадење на БГ пасош се смешни.Индивидуално секој од нас може многу повеќе да направи за оваа држава ако е негде надвор отколку да седи овде и да работи за 12 000.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom