Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Незнам што се влажнат толку блгариве на тоа дека вадиме бугарски пасоши.И сами знаат дека во првиот момент кога повеќе нема да му треба тој пасош - Македонецот со него ќе си го избрише газот.
Нив им е јасно како бел ден, само тука на форумов се собрале и приказни си кажуваат. Нема бугар на Светов кој не е свесен за тој факт, али ајде дај им три напред нека се радуваат.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Нив им е јасно како бел ден, само тука на форумов се собрале и приказни си кажуваат. Нема бугар на Светов кој не е свесен за тој факт, али ајде дај им три напред нека се радуваат.
А дали е така?Ако било така зар они тоа мирно би го гледале и со драга волја би делеле блгарски паспорти?Само едно се прашувам зошто оваа наша патриотска влада скоро една деценија е на власт а не им овозможува услови на нашите од Бугарија и од Грција на едноставен и брз начин да добиваат Македонски државјанства?Реципроцитет,тоа е да им возвратиме со истите мерки и методи.Еве тоа и Албанската влада ќе им го овозможи на сите Албанци било каде во соседните земји да добиваат државјанства од матичната земја.Што чекаат нашиве министри уште,некој друг да ја заврши работата место нив.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
А дали е така?Ако било така зар они тоа мирно би го гледале и со драга волја би делеле блгарски паспорти?Само едно се прашувам зошто оваа наша патриотска влада скоро една деценија е на власт не им овозможи услови на нашите од Бугарија и од Грција на едноставен и брз начин да добиваат Македонски државјанства?Реципроцитет,тоа е да им возвратиме со истите мерки и методи.Еве тоа и Албанската влада ќе им го овозможи на сите Албанци било каде во соседните земји да добиваат државјанства од матичната земја.Што чекаат нашиве министри уште,некој друг да ја заврши работата место нив.
Слаб е интересот....
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Слаб е интересот....
Најлесно е да се потклекне на почетокот,се додека не се започне таква процедура како може да се знае колкав би бил интересот.Без разлика од тоа дали сме ЕУ или не,Македонците од другата страна на границата беа со восхит дека сепак и они имаат своја матична земја по ослободувањето во 45 година.Сега по независноста кога во наши раце се сите средства и методи ние како нивна матична земја да не сториме ништо. Жалосно.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Најлесно е да се потклекне на почетокот,се додека не се започне таква процедура како може да се знае колкав би бил интересот.Без разлика од тоа дали сме ЕУ или не,Македонците од другата страна на границата беа со восхит дека сепак и они имаат своја матична земја по ослободувањето во 45 година.Сега по независноста кога во наши раце се сите средства и методи ние нако нивна матична земја да не сториме ништо. Жалосно.
Се шалев.
Уствари можеби би им помогнале на тој начин.Еве пример.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Незнам што се влажнат толку блгариве на тоа дека вадиме бугарски пасоши.И сами знаат дека во првиот момент кога повеќе нема да му треба тој пасош - Македонецот со него ќе си го избрише газот.

А?

Сакаш да кажеш дека ние се зезаме со Бугарија? Дека, со цел да ја омаловажиме Бугарија и да предизвикаме интернационален смех (т.е да си го избришеме газот со пасошите што ни ги дели ко бо-бонбони) си зимаме бугарски пасоши? Сосема исто, мислиш, како на пример, дека само ако ни текне, можеме да си ставиме државно знаме на сред Струга, Кичево, Гостивар...?

Ја да ти кажам, кога е газ во прашање, постојат поевтини начини за одржување т.е бришење. Се наоѓа без исклучок во секој супермаркет, да не зборам, дури и во секоја селска продавничка-и се вика тоалетна хартија. И, замисли, ти ја даваат без да се повикаш на бугарски предци. Сосема на поверење (идеш и си зимаш колку ти треба), без да изгубиш идентитет, достоинство и без ризик да влезеш во сметка и пресметка на некоја туѓа држава и нејзините асимилаторски интереси.

Ал, пусто македонче, мора да си докаже колку е мудро и паметно, а останатите глупи...па после го болело газето. Епа, ќе боли...
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
А?

Сакаш да кажеш дека ние се зезаме со Бугарија? Дека, со цел да ја омаловажиме Бугарија и да предизвикаме интернационален смех (т.е да си го избришеме газот со пасошите што ни ги дели ко бо-бонбони) си зимаме бугарски пасоши? Сосема исто, мислиш, како на пример, дека само ако ни текне, можеме да си ставиме државно знаме на сред Струга, Кичево, Гостивар...?

Ја да ти кажам, кога е газ во прашање, постојат поевтини начини за одржување т.е бришење. Се наоѓа без исклучок во секој супермаркет, да не зборам, дури и во секоја селска продавничка-и се вика тоалетна хартија. И, замисли, ти ја даваат без да се повикаш на бугарски предци. Сосема на поверење (идеш и си зимаш колку ти треба), без да изгубиш идентитет, достоинство и без ризик да влезеш во сметка и пресметка на некоја туѓа држава и нејзините асимилаторски интереси.

Ал, пусто македонче, мора да си докаже колку е мудро и паметно, а останатите глупи...па после го болело газето. Епа, ќе боли...
Струга, Кичево, Гостивар е ситуација која се случува независно од бугарскиве пасоши и од мене.И ќе продолжи без разлика дали јас ќе извадам или не.

Можеби фобија имаш од бугарите (те разбирам) ама ме чуди како тоа губиш идентитет и достоинство ако извадиш бугарски пасош,а не губиш ако извадиш Канадски,Амерички,Германски или Австралиски?
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
56
Поени од реакции
22
Незнам што се влажнат толку блгариве на тоа дека вадиме бугарски пасоши.И сами знаат дека во првиот момент кога повеќе нема да му треба тој пасош - Македонецот со него ќе си го избрише газот.
Најдобар одговор може самиот да каже: ДА , вие сте македонци , но тоа е само политика што се прави, потполно сте во право, бугарските пасоши ги вадите само за работа во ЕУ. И чим го каже ова, сето ќе биде ОК, и нема замарања на темава, ниту јас можам да докажам нешто како единка , ниту тој може да ми докаже како единка, препукување на член со член на форум мислам дека е смешно, за тоа нека си мислат државните органи и експертите .
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Можеби фобија имаш од бугарите (те разбирам) ама ме чуди како тоа губиш идентитет и достоинство ако извадиш бугарски пасош,а не губиш ако извадиш Канадски,Амерички,Германски или Австралиски?
Ти со цел ум ова го прашуваш ??
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Струга, Кичево, Гостивар е ситуација која се случува независно од бугарскиве пасоши и од мене.И ќе продолжи без разлика дали јас ќе извадам или не.

Можеби фобија имаш од бугарите (те разбирам) ама ме чуди како тоа губиш идентитет и достоинство ако извадиш бугарски пасош,а не губиш ако извадиш Канадски,Амерички,Германски или Австралиски?

Вака:
Бугарски пасош - Да или не?

Ако извадиш било кој пасош од овие што си ги набројал, не е толку страшно, бидејќи не граничиме ниту со Канада, ниту со Америка, Германија и Австралија. Со ниту една од овие земји сме немале конфлкит во смисла отворена асимилација и територијални претензии. И тоа низ историјата. Знаеш, негирање на тоа дека сме Македонци-тоест дека сме Македонци ама у ствари Бугари од Македонија кои зборуваат бугарски дијалект, што би рекло дека сме ист народ и како таков треба да сме во иста држава. Ете, Димитров си кажуе како не гледаат, не дека јас го измислив. Чоекот вика дека немало потреба од докажување на бугарско потекло, што би дошло дека секој бугарин каде и да живее (во случајов било каде во Македонија), треба без проблем да си добие државјанство и пасош.

Од исток отворено побугарчување, од запад скратување, ко ќе видиш, отишол газот.

Мене ми е јасно од кои причини некој ќе си го намести газето у неудобна позиција. Не ми е јасно зошто работите не се нарекуваат со вистинското име. Ако некој се продава, барем нека ќути (ако веќе му е срам да збори). Безобразно е да каже дека у ствари си прави забава.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Не те прашав тебе.
Што е битно кој го праша, важно праша.
Ама чим не ти е јасно ова тогаш ...
--- надополнето: 15 септември 2013 во 20:50 ---
Вака:
Бугарски пасош - Да или не?

Ако извадиш било кој пасош од овие што си ги набројал, не е толку страшно, бидејќи не граничиме ниту со Канада, ниту со Америка, Германија и Австралија. Со ниту една од овие земји сме немале конфлкит во смисла отворена асимилација и територијални претензии. И тоа низ историјата. Знаеш, негирање на тоа дека сме Македонци-тоест дека сме Македонци ама у ствари Бугари од Македонија кои зборуваат бугарски дијалект, што би рекло дека сме ист народ и како таков треба да сме во иста држава. Ете, Димитров си кажуе како не гледаат, не дека јас го измислив. Чоекот вика дека немало потреба од докажување на бугарско потекло, што би дошло дека секој бугарин каде и да живее (во случајов било каде во Македонија), треба без проблем да си добие државјанство и пасош.

Од исток отворено побугарчување, од запад скратување, ко ќе видиш, отишол газот.

Мене ми е јасно од кои причини некој ќе си го намести газето у неудобна позиција. Не ми е јасно зошто работите не се нарекуваат со вистинското име. Ако некој се продава, барем нека ќути (ако веќе му е срам да збори). Безобразно е да каже дека у ствари си прави забава.
Оти не му одгвороиш кратко и јасно.
Бугарски пасош вадиш на основа на бугарски корени.
Другите претежно ги вадиш на друга основа, како повеќегодишен престој во таа држава, брак со нивни сограѓанин , место на раѓање и такви работи. Никаде не ти ја оспоруваат твојата националност ,нити е битна( сега освем ако сакаш да земеш америчко државјанство затоа што корените ти влечат од навахо индијанците или во случајот со Австралија абориџините).
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
56
Поени од реакции
22
А?

Сакаш да кажеш дека ние се зезаме со Бугарија? Дека, со цел да ја омаловажиме Бугарија и да предизвикаме интернационален смех (т.е да си го избришеме газот со пасошите што ни ги дели ко бо-бонбони) си зимаме бугарски пасоши? Сосема исто, мислиш, како на пример, дека само ако ни текне, можеме да си ставиме државно знаме на сред Струга, Кичево, Гостивар...?

Ја да ти кажам, кога е газ во прашање, постојат поевтини начини за одржување т.е бришење. Се наоѓа без исклучок во секој супермаркет, да не зборам, дури и во секоја селска продавничка-и се вика тоалетна хартија. И, замисли, ти ја даваат без да се повикаш на бугарски предци. Сосема на поверење (идеш и си зимаш колку ти треба), без да изгубиш идентитет, достоинство и без ризик да влезеш во сметка и пресметка на некоја туѓа држава и нејзините асимилаторски интереси.

Ал, пусто македонче, мора да си докаже колку е мудро и паметно, а останатите глупи...па после го болело газето. Епа, ќе боли...
Ај молимте докажи дека ти си македонка, на кој документ?
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Вака:
Бугарски пасош - Да или не?

Ако извадиш било кој пасош од овие што си ги набројал, не е толку страшно, бидејќи не граничиме ниту со Канада, ниту со Америка, Германија и Австралија. Со ниту една од овие земји сме немале конфлкит во смисла отворена асимилација и територијални претензии. И тоа низ историјата. Знаеш, негирање на тоа дека сме Македонци-тоест дека сме Македонци ама у ствари Бугари од Македонија кои зборуваат бугарски дијалект, што би рекло дека сме ист народ и како таков треба да сме во иста држава. Ете, Димитров си кажуе како не гледаат, не дека јас го измислив. Чоекот вика дека немало потреба од докажување на бугарско потекло, што би дошло дека секој бугарин каде и да живее (во случајов било каде во Македонија), треба без проблем да си добие државјанство и пасош.

Од исток отворено побугарчување, од запад скратување, ко ќе видиш, отишол газот.

Мене ми е јасно од кои причини некој ќе си го намести газето у неудобна позиција. Не ми е јасно зошто работите не се нарекуваат со вистинското име. Ако некој се продава, барем нека ќути (ако веќе му е срам да збори). Безобразно е да каже дека у ствари си прави забава.

Тоа бил проблемот?Дека граничиме со бугарија?Дека сме имале конфликти?Територијални претензии?Ако ме прашуваш мене подобро бугарите да го земат ова што остана од Македонија пошто секако ќе отиде кај брачава.

Незнам што си се уплашила толку од тоа - што бугарите кажале.Јасен е нивниот став.
-Ќе кажеле во европа дека немало македонци - па и сега тоа го тврдат.
-Ќе барал училишта на бугарски да отворат - па нека отворат.Подобро бугарски него ш и птарски.
-Што друго реално може да изгубиме?И не ми ги спомнувај веќе брачата - никаква допирна точка немаат со бугарските пасоши.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom