Бугарски колеж во Албаниjа?

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.206
Поени од реакции
1.518
Аха и заштото не е цело парчето, затоа сега не сте во примени се уште?
Во времето на Бизмарк не постоела ни Бугарија!

А зошто не сме уште примени си е друга работа.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Во времето на Бизмарк не постоела ни Бугарија!

А зошто не сме уште примени си е друга работа.
Па постоела. Покажуваш сериозно непознаване на работите. Бугариja се поjaвува на мапата отново во 1878 година. Мандатот на Бисмарк како раjхсканцлер завршува во 1890
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.206
Поени од реакции
1.518
Па постоела. Покажуваш сериозно непознаване на работите. Бугариja се поjaвува на мапата отново во 1878 година. Мандатот на Бисмарк како раjхсканцлер завршува во 1890
Неговата политичка кариера почнува во 60-сетите, а во 1871 станува канцелар, тешко е да се утврди кога точно помислил на Македонија, само да те потсетам дека на Берлинскиот мировен конгрес било одлучено и остатокот од Румелија да добие некоја автономија (не само источна Румелија), ама тоа никогаш не се спровело.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Неговата политичка кариера почнува во 60-сетите, а во 1871 станува канцелар, тешко е да се утврди кога точно помислил на Македонија, само да те потсетам дека на Берлинскиот мировен конгрес било одлучено и остатокот од Румелија да добие некоја автономија (не само источна Румелија), ама тоа никогаш не се спровело.
Да припамтам тезата ти.
Во времето на Бизмарк не постоела ни Бугарија!

А зошто не сме уште примени си е друга работа.
Тоа не е вистина. Кога започнала и кога завршила неговата кариера е друго прашане.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
3000 подписи со петициja на Бугарите во Албаниja беше внесена во албанското собрание за баране за вклучуване во новиот закон за малцинствата во Албаниja. Днес предлог законот беше изменет и бугарското малцинство ке намери место во него. Утре се гласа во сала.
Една грешка после 80 години е на пат да се изправи.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
98
Поени од реакции
51
Zoshto se zanimate so ovo? Nekoj strav izpituvate shto li ? Ej golem burkan turshija ste
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Zoshto se zanimate so ovo? Nekoj strav izpituvate shto li ? Ej golem burkan turshija ste
Страв от... ?
Митовите и легендите као мехур от сапуница одат. 2008 кога е отворена темата никоj не веруваше.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
98
Поени од реакции
51
Не беше кон тебе, по скоро кон бракjата от jугозапад.[DOUBLEPOST=1507987058][/DOUBLEPOST]:)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Бугарите от Албаниja,кои се школуват во БГ и Албанците во Бугариja,кои исто се школуват прославиха признаването во Благоевград.Организатори беха двама докторанти от Албаниja во Благоевград - Jaни Никола и Али Мисанкоф.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
748
Бугарите от Албаниja,кои се школуват во БГ и Албанците во Бугариja,кои исто се школуват прославиха признаването во Благоевград.Организатори беха двама докторанти от Албаниja во Благоевград - Jaни Никола и Али Мисанкоф.
Ахахах можете да изгласатe така во парламент дека и на Марс има Бугари.. големобиугарски нацистички соништа бреее

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Albania#Ethnic_groups
http://minorityrights.org/country/albania/
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Ахахах можете да изгласатe така во парламент дека и на Марс има Бугари.. големобиугарски нацистички соништа бреее

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Albania#Ethnic_groups
http://minorityrights.org/country/albania/
Не гледам ништо великобугарско овде. За малце повеке от 1 недела над 3000 луге во Албаниja подпишаха петициja за признаване на бугарско малцинство и ja внесоха во албанското собрание. Тоа са луге,кои слободно се изjaснуват како бугари во Албаниja.
Веке во 4 школи се учат децата на бугарски во Албаниja. Последното отворено школо е во Тирана.
Ке биде интересно после 4-5 години на наредниот регуларен попис во Албаниja колко ке излезат.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
748
Не гледам ништо великобугарско овде. За малце повеке от 1 недела над 3000 луге во Албаниja подпишаха петициja за признаване на бугарско малцинство и ja внесоха во албанското собрание. Тоа са луге,кои слободно се изjaснуват како бугари во Албаниja.
Веке во 4 школи се учат децата на бугарски во Албаниja. Последното отворено школо е во Тирана.
Ке биде интересно после 4-5 години на наредниот регуларен попис во Албаниja колко ке излезат.
Како во 2017 паднале од небо Бугари во Албанија? Каде биле до сега и зошто баш сега им текнало да се јават?

над 3000 луге во Албаниja подпишаха петициja за признаване на бугарско малцинство и ja внесоха во албанското собрание
Кај и да е 3000те и повеќе членови на ОМО Илинден, и нивната потпишана петицја ќе помине и во Бугарското собрание за признавање на Македонското малцинство во Бугарија.
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Како во 2017 паднале од небо Бугари во Албанија? Каде биле до сега и зошто баш сега им текнало да се јават?
Па винаги са били тамо. Во 30-те години на XX век Албаниja и Бугариja дури подпишуват декларациja, што собранието во Тирана не го беше ратифицирала за бугарското малцинство и неговото зачовуване. Много писма има от Бугарите тамо до владата во Софиja во краja на XIX и XX век за помошт например.
Во моментот имат бугарски школи во Тирана, Корча и Белишта.
Кај и да е 3000те и повеќе членови на ОМО Илинден, и нивната потпишана петицја ќе помине и во Бугарското собрание за признавање на Македонското малцинство во Бугарија.
Па не гледаме таква броjка.
Ако сакаш за омо да зборуваме.. Одбери тема, нема проблем, овде не е за тоа.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
748
Па винаги са били тамо. Во 30-те години на XX век Албаниja и Бугариja дури подпишуват декларациja, што собранието во Тирана не го беше ратифицирала за бугарското малцинство и неговото зачовуване. Много писма има от Бугарите тамо до владата во Софиja во краja на XIX и XX век за помошт например.
ме интересира како ни една меѓународна организација за малцинства не забележала Бугарско малцинство до Албанија.
Албанија има многу малцинства, забележани на многу цензуси и избори до сега. Има Македонци, Роми, Власи, Грци итн. Бугарско малцинство не е забележано до сега. Зошто?

Па не гледаме таква броjка. Ако сакаш за омо да зборуваме.. Одбери тема, нема проблем, овде не е за тоа.
https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Bulgaria#Ethnic_groups
меѓу 10 000 и 5000 се изјасниле како Македонци на Бугарскиот цензус.
Бугарија има пресуда од Стразбур и од меѓународни заедници за права на малцинствата да го признае Македонското малцинство и ОМО Илинден.
Исто како што поради петиција од некој експресно се појави Бугарско малцинство во Албанија, очекувам после се ова и Македонското малцинство во Бугарија да биде признато.
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
ме интересира како ни една меѓународна организација за малцинства не забележала Бугарско малцинство до Албанија.
Албанија има многу малцинства, забележани на многу цензуси и избори до сега. Има Македонци, Роми, Власи, Грци итн. Бугарско малцинство не е забележано до сега. Зошто?
Па уште Карнегиевата комисиja ги забележува.
Албаниja после своjaта независност от Отоманската империja исто ги знае. Стигнува се до декларациja во 30-те години на XX век...
Тоа што бугарската држава во социализмот не се е грижила за нив и е оставила простор некои други да пробат да ги претопуват,тоа не значи дека тамо веке нема бугари.

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Bulgaria#Ethnic_groups
меѓу 10 000 и 5000 се изјасниле како Македонци на Бугарскиот цензус.
Бугарија има пресуда од Стразбур и од меѓународни заедници за права на малцинствата да го признае Македонското малцинство и ОМО Илинден.
Исто како што поради петиција од некој експресно се појави Бугарско малцинство во Албанија, очекувам после се ова и Македонското малцинство во Бугарија да биде признато.
На пописот знаеме колко са. Пресудата е за регистрациja , но не надвор от процедурата. ОМО не сака да почитува процедурата за регистрациja. Отгоре на тоа Албаниja и Бугариja по сосем различен начин дефинират нациите си. Гледам те влечка ком ОМО , па отвори тема...ке дискутираме. Овде не е местото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom