Бугарски колеж во Албаниjа?

Дискусија во форумот 'Регион' започната од Nandor, 4 септември 2008.

 1. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.176
  Допаѓања:
  1.594
  Кога зборувавме за бугарското малцинство во Албаниja некои овце си мислеха дека мајтап се игра.
  Утре ЕП трета да гласа резолуциja за напредокот на Албаниja, каде се инсистира таа да признае бугарското малцинство.
  Двете држави имат подпишат договор за тоа уште во 1932 година от балканската конференција, но Албаниja не е ратификувала документа и до днес.
   
 2. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.176
  Допаѓања:
  1.594
  Текстот официално е изграсан от Европскиот парламент и то со огромно мозинство каде се призовава Албаниja да признае бугарското малцинство во Голо Брдо, Преспа и Гора.

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 15 февруари 2017
 3. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.778
  Допаѓања:
  3.280
  зајко бегал од блгарија( ЕУ)... го прашале зошто бегаш ?? додека докажам дека не сум магаре отидоа ушите...
   
 4. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.176
  Допаѓања:
  1.594
  Бугарските школи веке са 3 - Тирана, Корча и Билишта. Во процес на реновиране е црквата во село Стеблево (Голо Брдо), деjствува и црквата во село Гиновец.
  Десетки са бугарите от Албаниja,кои студират во Бугариja, а доста от нив се вратиха како учители во Елбасан и Тирана.

  Толкова за заjко.
   
 5. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.733
  Допаѓања:
  841
  A ima takvi koj taka se izjasnuvaat, Vo golo brdo ima Makedonci sakal da priznaesh ili ne.
   
 6. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.176
  Допаѓања:
  1.594
  Каде гледаш негирането или да не сакам нешто? Jaс повеке гледам негиране во македонскиот став,дека нема бугари во Албаниja. Не сум видел во резолуциjaва да пишува дека нема македонци во Албаниja, наспроти - тамо пишува дека постоjaт бугари, кои албанската влада мора да заштити и да им обрати внимание. Да не зборуваме дека двете држави (Бугариja и Албаниja) имат подпишано уште во 1932 година спогодба за бугарското малцинство во Албаниja ,коja Албаниja мора да ратификува и почитува.
   
 7. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.733
  Допаѓања:
  841
 8. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.176
  Допаѓања:
  1.594
  Eве пример за бугари во Албаниja во прослава на националниот празник на БГ. Секи, коj сака да негира нивното постоене, просто сака да си стави главата во песокот.

  [​IMG]
   
 9. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.733
  Допаѓања:
  841
  Super Kolku novi pasoshi ke ima.
  A ke si ide na zapad super.
   
 10. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.176
  Допаѓања:
  1.594
  Колкото аплицират и отговарат на законот за бугарското државjaнство.
  Нека да не забораваме,дека во XX век не един пат лугето от днешните области во Албаниja са се обракjaли со писма до бугарските власти. Тоа нема како да биде скриено.
   
 11. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.733
  Допаѓања:
  841
  Да да кога имам интерес и ја с е правам луд.
  Во Унијата сте заради црно море и близина на Русија - геостратегија!
  Не затоа што ве сакаат.
  Поздрав драг комшија.
   
  На Nekojx му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ЛУДОГОРЕЦ

  ЛУДОГОРЕЦ

  Член од:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  636
  Таков е односот кон сите земји во источна европа, не сме нешто посебно.60 години ѕид не се крши толку лесно.Секоја нова членка се прима со недоверба,таков ке е односот и кон вас ако се приклјучите еден ден.
   
 13. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.176
  Допаѓања:
  1.594
  Тоа са твои интерпретации.
  Ако ние сме зарад геостратегиjaва, па нели Бисмарк беше рекол - коjто држи Македониja, држи Балканот.
  По твоjaта логика вие веке 100 пати требаше да сте влезнали и то преди Бугариja и Романиja.
  Во светот никоj никого не сака драг комшиja. Се е прашане на интереси.

  Бугарското малцинство во Албаниja постои и тоа некои кругови ги боли и то многу. Уште повеке ги боли,дека тоа малцинство е оцелело после 50 години заборава от страна на Бугариja.
  Албанците се борат за 1000 места во универзитетите во Бугариja. Постоjaт 3 групи бугарски заедници кои аплицират - првата - бугарите во Молдавиja и Украjна, втората - бугарите во РМ, Косово и Албаниja, третата - бугарите во Србиja.
   
 14. Toma

  Toma од Бардовци + тврд со кора + ОоОоОоО

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  511
  Он тоа го рекол за цела Македонија, а не за едно малецко парче.
   
 15. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.176
  Допаѓања:
  1.594
  Аха и заштото не е цело парчето, затоа сега не сте во примени се уште?
   

Сподели преку: