Бугарски колеж во Албаниjа?

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
И после како да не им се смееш...

Ќе си ги кољат “Балгарите“ в Тирана, него најсмешното беше ова:

Изграждането на училиште, в което ште се обучават 400 ученици, според Дамјановски, ште помогне на хората да запазјат б'лгарското си самос'знание, с'хранено нјаколко века.

:pos2:


 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
И после како да не им се смееш...

Ќе си ги кољат “Балгарите“ в Тирана, него најсмешното беше ова:

Изграждането на училиште, в което ште се обучават 400 ученици, според Дамјановски, ште помогне на хората да запазјат б'лгарското си самос'знание, с'хранено нјаколко века.

:pos2:
Ако има хора които да се запишат,значи има и такви со бугарско сомосазнание.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Ако има хора които да се запишат,значи има и такви со бугарско сомосазнание.
Значи Бугарите кои студираат на Американскиот колеж во Софија се со Американско сомосазнание?

:tv:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.086
Поени од реакции
3.891
Баш сега ме интересират неговиот одговор,Брату.:helou:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Значи Бугарите кои студираат на Американскиот колеж во Софија се со Американско сомосазнание?

:tv:
Определено не,но са тотално ориентирани ком Америка и ке емигрират там.:wink:
Големча част от децата на дипломатите на САД например школуват тамо.
БГ-САД е от единиja краj на Земjaта до дугиja
БГ-Албаниja- нема и 1000 км.
Разликата е голема.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.086
Поени од реакции
3.891
ццц јас мислев нешто поинтелегентно ќе смислиш.Седи кец...
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
ццц јас мислев нешто поинтелегентно ќе смислиш.Седи кец...
Во Бугарија кец не се пишува(освен за потскажување).Двојката е непреодна,од тројка се брои.:wink:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Бугарија се враќа кон старите методи, преку отварање на Бугарски школи да наметнува Бугаризација, преку докажан метод на стипендирање на “благонадежните“ сиромашни Македонци кои ќе ги искористуваат во свои цели, за докажување на некакви си “бугари“.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ако студираат луѓето во таков колеџ, тогаш се бугари, ако не студираат, тогаш колеџот ќе се затвори. Просто е :) Албанци сигурно нема да студираат таму, во тоа ФМИ биди сигурен
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Не може ништо друго да се очекува од бугарските суртуци.

Албанскиот завод за статистика отворено им вели дека нема Бугари во Албанија, но тие се дефинитивно во колективна психоза за бугарштината.

Тирана: Во Албанија има само македонско малцинство

Тирана со порака до Софија, во Албанија нема бугарско туку има македонско малцинство. Албанскиот завод за статистика ги отфрли информациите за постоење бугарско малцинство во Албанија.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=83889


3апнале на Македонците во Голо Брдо да им нудат пари, степендии, плус пратија екипи да прават ТВ емисии за најпростачки пропагандни емисии и сл. - и тоа за враќање кон корените.

Но а навлеземе малку во корените им турко-монголски, одма следува релативизација, тези, хипотези за Словени, Иранци, Готи, Сарматим, Авганистан,...никој ништо не знае, не е сигурен во ништо. :kesa:

Сега самиот чин на одење во колеџ ги правел учениците - Бугари (и според албанската логика погоре).:uvo: Кој не ги знае, има да им се чуди на умот.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101
Проблем ли е дека се сметат за бугари, а не македонци? Дори един от нај-големите политици на Албаниja Сали Бериша признава за над 100 000 мацинство от бугари во пределите на државата. Убаво е, че могат да изучават родната си култура и jазик. :wink:
Тие не се сметаат за бугари , туку вашите залудни напори да ги направите и прикажете како бугари се големи - еве ти доказ дека велите бугарија треба да биде упорна.

Б'лгарија трјабва да б'де настојчива, т'ј като на нјаколко п'ти изпуснахме шанса да имаме признато б'лгарско малцинство в Албанија. Това каза за Агенција “Фокус” доц. Павел Павлов, декан на Историческија факултет в'в Великот'рновскија университет. “Б'лгарија не за п'рви п'т поставја в'проса за признаване на б'лгарското малцинство. Това е правено от президента Желју Желев, от Пет'р Стојанов, после от Иван Костов. Хубаво е, че се прод'лжава тази традиција – каза доц. Павлов и доп'лни - Оште Сали Бериша на времето, при посештение в Б'лгарија, беше казал, колко много уважава б'лгарите в Албанија, от друга страна виждаме, че б'лгари де јуре нјама в Албанија, де факто има само македонци.”

Ама прочитај го и ова последново , заклучок:БУГАРИ ДЕ ЈУРЕ ВО АЛБАНИЈА НЕМА;ДЕ ФАКТО ИМА САМО МАКЕДОНЦИ
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Бугарија се враќа кон старите методи, преку отварање на Бугарски школи да наметнува Бугаризација, преку докажан метод на стипендирање на “благонадежните“ сиромашни Македонци кои ќе ги искористуваат во свои цели, за докажување на некакви си “бугари“.
Некоj со нож да ги кара да се запишуват во такво школо?Има и албански школа,ако сакат да идат тамо.Това се вика право на избор.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Па не со нож де, со ПАРИ!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom