Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
трудно после ова, моито момче. Да имаше блгарски тв-канали и секоја вечер оние ваши излапени историчари да бладаат , да вреѓаат и да омаловажуваат, радиодифузија ќе ја пееја попови три пати.

Иначе имаме тука блгарски тв серии и се баш гледани. Вашите певици одеаа по руралните заведениа, Криско настапуваше по дискотеки, Упсурт исто. Можевме да се зближиме културно и да се запознаеме подобро, ама ете, вие се излетавте и испадна дека не било пишано.
Единствена слика за Бугарија ќе останете вие 4-5 мунгоси овде што досаѓате.
Ме врати у минатото со ова :pos: :pos:
Почетокот на 2000тите во еден град 10тина километри до Блгарија се воведува кабловска и наеднаш Планета тв станува главен канал. Фаст форвард 2005та / 2006та кога градот имаше 2 дискотеки и 80% од младината не беше иселена во едната дискотека се најавува Каролина Гочева. Другата дискотека ги донесува од Блгарија Спасителките(за неупатените https://www.youtube.com/watch?v=NCJIBzILdrg) . Можеш да претпоставиш која дискотека беше преполна, а која полупразна ? :icon_lol:


Знаевме дека ако отидеме после 02:00 ќе не пуштат на спасителките пошто веќе сигурно се ќе беше надвор од контрола, отидовме на Каролина и Ајде да летаме памтам беше хит тогаш. Доаѓа 2 саат одиме во другата дискотека и тогаш доживеав во живо оние 16+ филмови со фаќања и ништо не се прикажува. Гужва околу бината, мислам дека таа вечер тие околу бината си однесоа накај дома по некоја нога, кој цицка кој газ накај дома. Имаше уште некој вакви примери каде љубовта кон Бугарија мојот град ја искажа. Дискотеката што ја донесе Каролина , донесува друг тогашен актуелен пеач не ми текнува кој само дали Врчак или друг некој, оваа другата најавува стриптизети од Бугарија. Исто ко претходно 02:00 влегуваш игла нема каде да падне.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.292
Поени од реакции
45.809
Ме врати у минатото со ова :pos: :pos:
Почетокот на 2000тите во еден град 10тина километри до Блгарија се воведува кабловска и наеднаш Планета тв станува главен канал. Фаст форвард 2005та / 2006та кога градот имаше 2 дискотеки и 80% од младината не беше иселена во едната дискотека се најавува Каролина Гочева. Другата дискотека ги донесува од Блгарија Спасителките(за неупатените https://www.youtube.com/watch?v=NCJIBzILdrg) . Можеш да претпоставиш која дискотека беше преполна, а која полупразна ? :icon_lol:


Знаевме дека ако отидеме после 02:00 ќе не пуштат на спасителките пошто веќе сигурно се ќе беше надвор од контрола, отидовме на Каролина и Ајде да летаме памтам беше хит тогаш. Доаѓа 2 саат одиме во другата дискотека и тогаш доживеав во живо оние 16+ филмови со фаќања и ништо не се прикажува. Гужва околу бината, мислам дека таа вечер тие околу бината си однесоа накај дома по некоја нога, кој цицка кој газ накај дома. Имаше уште некој вакви примери каде љубовта кон Бугарија мојот град ја искажа. Дискотеката што ја донесе Каролина , донесува друг тогашен актуелен пеач не ми текнува кој само дали Врчак или друг некој, оваа другата најавува стриптизети од Бугарија. Исто ко претходно 02:00 влегуваш игла нема каде да падне.
Имаше едно заведение на градски стадион, кабаре Планет се викаше мислам. Јас средношколец 90% составен од сперма, дебитирам на Гергана.
Нов свет, чакри ми се отвараат, публиката беше цело крими подземје и останат скопски џган. Гергана урла, завива и симулира музика., Господ ја исчува да не е обесчестена и обљубена таа несреќна ноќ.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
"татарски" не разбираш, но Албански мора да знаеш. Патем, среќен празник, Денот на албанската азбука во Македонија :lolzz:
Не го знам јазикот на орлите, извини. Инаку јас и повеќето разбираме повеќе словенечки, хрватски, спрски него ли татарски. Тоа е другар. Таков ви е јазикот.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
"татарски" не разбираш, но Албански мора да знаеш. Патем, среќен празник, Денот на албанската азбука во Македонија :lolzz:
Дали ја разбираш реченицата:
Да и пенетрираат црномурести господа во излезот на дигестивниот систем на твоите женски потомци
?
Од филолошки причини прашувам
 
M

Macedon1um

Гостин
Еве какви идиоти беа иницијатори за ветото кон Македонија, Џамбазки и неговиот лидер Каракачанов полеваат со вода луѓе што протестираат и фрлаат петарди врз нив




Европратеник, потпретседател на ВМРО, овој човек, кој порасна на митинзи што не значат ништо, е симбол на бугарската искомплексираност. Сложеност плус лажен патриотизам - ова е амбасадорот Џамбаски, напиша познатиот бугарски поет Николај Милчев.Дали се сеќавате како пред некое време беше дебел, како возеше пијан и како целата нација беше трезна од фактот дека момчето војвода се најде над законот и редот. Го оставија да живее, со добро здравје.

Додека тој фрлаше со пиратки кон луѓето кои протестираа, Џамбаски ни рече: „Јас сум херој на новиот филм! Јас сум карипски пиратски патриот. И од цревата! „
И кажи ми, како да не емигрирам во Скопје, ако таму сè уште не сакаат?
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Nikako da sfatam zosto im e dozvoleno na bugarive voopsto da pisuvaat na ovoj forum? Pa uste na bugarski jazik?
Ovie se polosi I od svoite predhodnici fasistite (koj na golem del od niv im bea isprani mozocite, vo 21 vek luge so vakvi stavovi i neprijatelstvo treba kutek kako magarinja da jadat). Daj nekoj moderator neka gi lisi od forumskoto postoenje.

Kurajber, druze, sto im pisuvas na nivni jazik? Goni gi tri lepe.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Северен Фиром опишан во три параграфи

Токсична за јавното мислење и погубна за прогресот на Македонија кон Европа е комбинацијата на овие интелектуалци со новинари чие омилено прашање последниве месеци е „Чиј е Гоце Делчев?“ без да почувствуваат потреба самите да прочитаат.

Двете групи интелектуалци ги обединува ставот дека слободата е само право а не и должност и напор. Сега кога сите информации им се достапни со еден клик на компјутер знаеме дека немаме работа со „добри умови“, со „интелигентната интелигенција“, како ја нарекува Ками, туку со опасни балкански умови кои замрсуваат и умртвуваат секоја жива мисла. „Глупава интелигенција“, вака ја нарекува Ками. Згора на тоа агресивна, мрзелива и страшлива.

Повод за овие редови се и изјавите на наши политичари дека не тие, туку „историчарите“ треба да го решат спорот со Бугарија. Зарем и тука не се поставува прашањето: Кои историчари, „интелигентните“ или „глупавите“? И што ако и „интелигентните“ одбиваат да го сторат тоа во време во кое ништо не се простува? Не, одговорноста за решавање на спорот е во политичарите. И тие имаат очи и знаат да читаат.

 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.490
Поени од реакции
4.720
Северен Фиром опишан во три параграфи

Токсична за јавното мислење и погубна за прогресот на Македонија кон Европа е комбинацијата на овие интелектуалци со новинари чие омилено прашање последниве месеци е „Чиј е Гоце Делчев?“ без да почувствуваат потреба самите да прочитаат.

Двете групи интелектуалци ги обединува ставот дека слободата е само право а не и должност и напор. Сега кога сите информации им се достапни со еден клик на компјутер знаеме дека немаме работа со „добри умови“, со „интелигентната интелигенција“, како ја нарекува Ками, туку со опасни балкански умови кои замрсуваат и умртвуваат секоја жива мисла. „Глупава интелигенција“, вака ја нарекува Ками. Згора на тоа агресивна, мрзелива и страшлива.

Повод за овие редови се и изјавите на наши политичари дека не тие, туку „историчарите“ треба да го решат спорот со Бугарија. Зарем и тука не се поставува прашањето: Кои историчари, „интелигентните“ или „глупавите“? И што ако и „интелигентните“ одбиваат да го сторат тоа во време во кое ништо не се простува? Не, одговорноста за решавање на спорот е во политичарите. И тие имаат очи и знаат да читаат.

И северџаните и вие татарите напикајте си го севернио фиром. Тие ќе ни го негирале нашиот идентитет, вие кои не знаете ни самите која мешавина сте, напрво некој ќе помисли дека сте две или три во едно, еве вака
tatr.jpg
е ама не е ни ова, освен татари и фашисти, вие сте и монголоиди и словени, и тракијци и одродени Македонци, и цигани и турци, кузне колку курој учествувале во создавањето на вашата нација, вака иди дека сте 8-9 во едно, толку ви е измешана крвта нечиста...
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Има ли друга земја во светот во која покрај нејзиното се вее знаме на странска земја...смешковци


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
И северџаните и вие татарите напикајте си го севернио фиром. Тие ќе ни го негирале нашиот идентитет, вие кои не знаете ни самите која мешавина сте, напрво некој ќе помисли дека сте две или три во едно, еве вака
Прегледај го приврзокот 275752
е ама не е ни ова, освен татари и фашисти, вие сте и монголоиди и словени, и тракијци и одродени Македонци, и цигани и турци, кузне колку курој учествувале во создавањето на вашата нација, вака иди дека сте 8-9 во едно, толку ви е измешана крвта нечиста...
Вашиот идентитет

1606105246993.png

и сонцето од Вергина го имаш горе десно.

Тешко дека вие може некој татар, циган или монгол да наречете. Особено не после 5 века доброволно ебавање со турци

Ја излези стара мајко
Ја излези стара мајко на пенџерето,
па да видиш кој помина, умрев за него.

Ми помина Осман Бегот, мила мајчице
ми помина Осман Бегот, умрев за него.
Кај што одит ветар веит, умрев за него
кај што седит сонце греит, умрев за него.

Ќе се грчам, ќе се турчам, мила мајчице,
ќе се грчам, ќе се турчам, умрев за него.
Ќе го земам Осман Бегот, умрев за него.

Ќе ме носит во Охрида, мила мајчице
ќе ме носи во Охрида, умрев за него.
Ќе ме шетат со кајчето по езерото.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Вашиот идентитет

Прегледај го приврзокот 275781

и сонцето од Вергина го имаш горе десно.

Тешко дека вие може некој татар, циган или монгол да наречете. Особено не после 5 века доброволно ебавање со турци

Ја излези стара мајко
Ја излези стара мајко на пенџерето,
па да видиш кој помина, умрев за него.

Ми помина Осман Бегот, мила мајчице
ми помина Осман Бегот, умрев за него.
Кај што одит ветар веит, умрев за него
кај што седит сонце греит, умрев за него.

Ќе се грчам, ќе се турчам, мила мајчице,
ќе се грчам, ќе се турчам, умрев за него.
Ќе го земам Осман Бегот, умрев за него.

Ќе ме носит во Охрида, мила мајчице
ќе ме носи во Охрида, умрев за него.
Ќе ме шетат со кајчето по езерото.
А твојот идентитет што е?
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.490
Поени од реакции
4.720
Вашиот идентитет

Прегледај го приврзокот 275781

и сонцето од Вергина го имаш горе десно.

Тешко дека вие може некој татар, циган или монгол да наречете. Особено не после 5 века доброволно ебавање со турци

Ја излези стара мајко
Ја излези стара мајко на пенџерето,
па да видиш кој помина, умрев за него.

Ми помина Осман Бегот, мила мајчице
ми помина Осман Бегот, умрев за него.
Кај што одит ветар веит, умрев за него
кај што седит сонце греит, умрев за него.

Ќе се грчам, ќе се турчам, мила мајчице,
ќе се грчам, ќе се турчам, умрев за него.
Ќе го земам Осман Бегот, умрев за него.

Ќе ме носит во Охрида, мила мајчице
ќе ме носи во Охрида, умрев за него.
Ќе ме шетат со кајчето по езерото.
Без гајле, за брзо ќе ти шета Осман гол по дома.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom