"Брза Помош" - колку е "брза"?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Знам дека не е за смеење во прашање е тешко повреден/прегазен пешак но ова за во Гинис да се запише е ...
На само пет метри е Градската болница бре аллооо, а пак овие полицијава го обиколиле телото ко да е некој паднат од небо вонземјанин ... леле чоече у која тоа вукојебина живеам/живееме да се чуди човек ... пола саат удрен пешак да лежи на сред улица заобиколен со неколку полициски возила, а на само 5 метри од него се наоѓа болница која работи 24/7 ... ухххх :tapp::vozbud::facepalm:
--- надополнето: 5 јуни 2013 во 20:33 ---
... доаѓа брзата помош, го отвараат комбето и гледаат дека го заборавиле креветот
:eek::facepalm:
God help us ! :facepalm:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
А што е најтрагично полициско возило седи пола час до човекот .... ја знам дека се глупи цајканиве ама овај на сликава е дебил
Ако го помести и притоа повредениот се здобие со посериозни повреди поради тоа... тужби.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
А што е најтрагично полициско возило седи пола час до човекот .... ја знам дека се глупи цајканиве ама овај на сликава е дебил
Дебил би испаднал ти да беше таму и да го помрднеше човекот, верувај... Колку пати е кажано не смее да се помрднува човек во таква состојба!? Па од филм што гледаш можеш да видиш бе, читајте малце пред да пишете нешто. Дебили се од болницата... Јас бев тогаш во близина, на Рекорд чекав автобус, видов само полиција дека ептен забрзано се движеше накај тој правец... али дур ми стигна автобус немаше веќе ништо (чекав доста време). Се надевам добро е човекот сега...
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Возилата на Брза помош тргнуваат од Карпош.Таму е центарот на Брза помош. А тоа што несреќниов човек лежел во непосредна близина до Градска само ни кажува каков ни е системот :mad:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Само деген кој не се возел во амбулантно возило може да го каже ова, дури и на сирени, во гужва тешко се излегува на крај, да не ја споменувам културата на повеќето пешаци и возачи!
Може у тој период имало гужва у Малага за сладолед да си купат докторите, ама на семафори у тоа време, па и со ротационо и сирена НИКОГАШ НЕМА ГУЖВА.
Тоа е возило со предност за минување, ако си забораил тестови за полагање за возачка еве да те потсетам.
--- надополнето: 6 јуни 2013 во 11:13 ---
Многу ми е интересно кога ќе видам некој да расправа како треба да бидат работите во болница, без притоа да работел таму.
Молим те само не го покажувај своето "знаење" на вака арогантен начин.
Не за друго, туку многу курч низ постовиве у последно време.
Небаре ти си цар на знаењето и никој ништо не смее да знае поише од тебе. Пошо ти коа си работел у Бугарија, ние сме живееле у Македонија и освен МТВ1, собраниски и трет канал не сме имале нишо друго за глеање па затоа сме тапи у знаење:tapp:
--- надополнето: 6 јуни 2013 во 11:17 ---
Во помалите градови пред полициската станица ќе видиш најмалку 5-6 коли, додека пред брзата помош има само една. Да се јави некој дедо од некое село ете ти цел град остана без амбулантно возило за еден час. Сега појасно ти е?
Збориме за Скопје и период коа нема гужва.
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Кога во Брза помош ќе добијат повик дека се случило собраќајна незгода тие мора да се координираат со Полиција и кога Полицијата на лице место ќе направи увид тогаш амбулантно возило излага на терен. Тоа што заради ваквава процедура се губи драгоцено време човек да се моли никад да не се најде во ваква ситуација.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.239
Само деген кој не се возел во амбулантно возило може да го каже ова, дури и на сирени, во гужва тешко се излегува на крај, да не ја споменувам културата на повеќето пешаци и возачи!
Може у тој период имало гужва у Малага за сладолед да си купат докторите, ама на семафори у тоа време, па и со ротационо и сирена НИКОГАШ НЕМА ГУЖВА.
Тоа е возило со предност за минување, ако си забораил тестови за полагање за возачка еве да те потсетам.



Кажи ми од видеово колку коли му направија пат на амбулантново возило и дали во Скопје се полагаат тестови за возачка?
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Кажи ми од видеово колку коли му направија пат на амбулантново возило и дали во Скопје се полагаат тестови за возачка?
Колку што приметив возилото немаше уклучено светла и сирена така да мислам дека никада не брзаше и во тој случај нема зошто да се тргаш на страна.
Исто како и за полициска кола кога е без светлата и сирената се третира како и сите други учесници во собраќајот.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Da ne dade Gospod da vi pritreba...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.239
Колку што приметив возилото немаше уклучено светла и сирена така да мислам дека никада не брзаше и во тој случај нема зошто да се тргаш на страна.
Исто како и за полициска кола кога е без светлата и сирената се третира како и сите други учесници во собраќајот.
Има светла, загледај убаво!
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Ако го помести и притоа повредениот се здобие со посериозни повреди поради тоа... тужби.

Апсолутно во 80% од случаите , жртвата најчесто "заминува" или уште повеќе повредата станува сериозна поради неправилно пружање прва помош и неправилен транспорт.

Па мајке му чуму шлапате мртвовец кој ино око-готово е!!

Они не ни бираат приоритет, една проста имобилизација незнаат да направат а камо ли да препознаат внатрерварење, дури ми надворешното саглам не го спречуваат и во случајот каде сведочев лицата кои се симнаа да помогнат од та на рака извадија цело парче стакло(иако им велев да не чепкаат) забиено во пределот каде се мери пулс парче стаклоналик мал триаголник па кога го извадиуја почпна да шприца крв па олеле мајко ебави мороните веднаш извадив маицата(бела) и ја врзав раката за да намалам крварење па започнаа и да цркаат а знам дека кривично дело е непомагање на лице кое е во состојба во која неопходна е помош(незнам дали важи тој закон саеуште) нејсе на враќање од свадба се арно и убаво и во 3 часот по полноќ се случи таа слика.

(ЛОЛ ајде да не ја опишувам "ќе се исплашат децава" кои носат ножеви и оловни боксерици а некои сеуште чевли, еве ви хулигани еден совет, баталете оловна боксерица туку порачајте помала, покомпактна но од осмиум само полека мавајте и само кога мора на пример нако нападнат Орки, но со осмиум никако по глава-ребра е решението.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Па доволно е брза , само доколку имаш вештина да си ја регулираш смртта, или уште поточно, да ја одложиш за некое сат време.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
100
Поени од реакции
234
Кога пред неколку години дедо ми доби излив, вујко ми ја чекал брзата помош 40-тина минути. Баба ми и дедо ми живееја во Козле. Кога конечно стигнала, болничарот му објаснил на вујко ми дека немаат количка за да го пренесат од куќата во возилото, а потоа немале ни боца со кислород. Кога дедо ми почина во Градска болница, вујко ми револтирано ги прашал дали воопшто се обиделе да му дадат електрошокови, на што добил одговор „па тој беше веќе мртов“. Бидејќи, нели, електрошокови обично се даваат на жив човек.

Патем, дедо ми беше еден од првите анестезиолози во Градска болница, не дека е ова кој знае колку важна информација, но важеше за „нивни“ човек. Баба ми знаеше да се шегува со него дека има три деца, а не две, односно мајка ми, вујко ми и Градска болница. Така што, вечно сум им благодарна што толку се грижеа за животот на човекот што сиот свој живот им го подари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom