Брејнсторминг: Како би се справиле ВИЕ со загадувањето во Македонија?

Член од
4 октомври 2018
Мислења
375
Поени од реакции
693
Istoto prasanje i za tebe. Ako istata kolicina se sogori vo kotli za greenje namesto vo koli sto toa ke se smeni ili namali.
Не сум сигурен дали се заебаваш или едноставно не разбираш што пишуваме погоре
Работава е чиста статистика до сега од вкупно 62 милиони литри само 6 милиона се користеле за домаќинства а останатите 56 милиони за моторни возила

Ако државата ги спроведува законите во случајов забраната за користење во моторни возила само од црвената нафта загадувањето би се намалило и до 90% поради возилата, ќе останат само тие 10% од домаќинствата. Сега ќе речеш кој ќе ми забрани да купам демек за домаќинство а да ја користам во возила ? Прво затоа треба да има редовни контроли и огромни казни, второ ќе неможеш да ја купиш во такви големи количини кои се потребни за фирми итн. А на крај краева треба и да се забрани и користењето во домаќинство, со паралелно зголемување на акцизата за да не биде поатрактивна за користење во однос на бенз/дизелот.

Ама тоа е, ние живееме во држава во која економската корист е поважна од здравјето на граѓаните па после се чудат зошто младите бегале..

Еве бе, не се увезува канцероген отпад, така викаат од министерство, а нормално довербата во институциите е на највисоко ниво. Сега може да го баталиме и официјално овој извор на загадувачи во воздухот. (y)

Канцероген не, ама сепак отпад се увезува и тоа според линкот се работи за отпадно железо, отпадна гума, пластична фолија и отпадни акумулатори
Пишува и дека имале интегрирани еколошки дозволи, а како се добиваат и колку се почитуваат тие дозволи е друга тема
 
Последно уредено:

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.875
Поени од реакции
6.893
Не сум сигурен дали се заебаваш или едноставно не разбираш што пишуваме погоре
Работава е чиста статистика до сега од вкупно 62 милиони литри само 6 милиона се користеле за домаќинства а останатите 56 милиони за моторни возила

Ако државата ги спроведува законите во случајов забраната за користење во моторни возила само од црвената нафта загадувањето би се намалило и до 90% поради возилата, ќе останат само тие 10% од домаќинствата. Сега ќе речеш кој ќе ми забрани да купам демек за домаќинство а да ја користам во возила ? Прво затоа треба да има редовни контроли и огромни казни, второ ќе неможеш да ја купиш во такви големи количини кои се потребни за фирми итн. А на крај краева треба и да се забрани и користењето во домаќинство, со паралелно зголемување на акцизата за да не биде поатрактивна за користење во однос на бенз/дизелот.

Ама тоа е, ние живееме во држава во која економската корист е поважна од здравјето на граѓаните па после се чудат зошто младите бегале..
Vo prethodniot post mislam ubavo objasniv na sto mislam. Ili ajde vaka. Ne postoi crvena nafta tuku samo obicna i taa se koristi i za koli i za greenje. Sto ti menuva tebe generalno vo zagaduvanjeto sto doagja od nea kade taa sogorela i vo koj procent koga kolicinata koja se sogorila e ista? Sega me sfati na sto celam?
A mladite begaat oti sega se drugi vreminja i e bezvezno lesno da si ja probas srekjata na zapad. Jas pamtam vreminja koga odenjeto do Lerin bese naucna fantastika a ne pak so 50 evra da si kupis povratna do Germanija i da odis na eden vikend onaka da se iskuliras. Neznam sto se kurcite so toa beganjeto ko bozem begalci od Sirija ste i se kriete po sleperi i po tajni granicni premini odite samo so eden ranec.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
417
Поени од реакции
342
Најголеми загадувачи се оние кои се греат на разно разни горливи материјали и дрва, особено оние со неисправни оџаци при што материјалите не согоруваат и несогорените честичките одат во етерот.

Покрај тоа за ова придонесуваат загадувачи ко цементара, ТЕТО и слично кои испуштаат водена пареа во воздухот која што пак прави т.н. стаклена градина на Скопската котлина која што го блокира проветрувањето па сета гнасотија во воздухот останува овде

Реални можности:

- Да им се забрани работа на сите оние кои испуштаат водена пареа и други гасови во воздухот кои што ја прават т.н. стаклена градина. Нека купат соодветни филтри, па потоа да им се дозволи работа
- Да се вработат инспектори кои ќе одат на терен и ќе проверуваат дали се исправни оџаците во домаќинствата каде се грее на дрва и дали се греат на дрва. На оние кои горат различни материјали од дрво да им се изречат драконски казни. На неисправните оџаци да им се наложи да ги поправат во даден рок. Владата да учествува со субвенции.
- На социјално загрозените семејства да им се најде соодветно решение според местото на живеење и условите така што нема да се греат на гуми, ѓубре и слично.
- Да се воведат тестови на издувните гасови на возилата и строги казни за оние кои не ги исполнуваат, особено за фирмите кои вршат технички преглед на возилата и кои дале „зелено“ светло за возило кое загадува. Да се воведат налепници во одонос на загадувањето така што во деновите кога загадувањето на воздухот е на високо ниво да се забранат возила кои загадуваат да возат низ Скопје.


ПодолгорочноЧ
- Да се гасифицира Скопје и да се поврзе со некој регионален гасовод. Тоа да се одвива во етапи така што најпрво ќе се воведат главни артерии кои ќе одат до сите големи објекти кои се греат на фосилни горива или електрична енергија. Исто така и до сите објекти на компании кои имаат можност да користат не-електролачни печки да им се наложи да се префрлат на печки на гас при што Владата ќе субвенционира дел од трошоците за истото.
- Да се дадат поволности за купување на електрични возила и да се изгради соодветна инфраструктура за нивно полнење. Значи електрични, а не глупости како т.н. хибриди кои горат фосилни горива за да ја наполнат батеријата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
3.837
Поени од реакции
4.188
Зарем мислите дека ако загадувањето е од горење радиоактивен одпад во дрисла, било која влада не би го сопрела барем привремено за да добие политички поени? Ваквото размислување е типично за нас, да се молиме на виша сила а не да се погледнеме во огледало и да работиме ма решавање на проблем кој е комплексен и бара големи финансисли вложувања. Не е едноставно кликни копче и изгасија дрисла и бум, чист воздух. Забрана на примарните загадувачи како стари возила, огрев на дрва/јаглен и фабриките ќе ги погоди најсиромашните граѓани во државата(никој не би возел стар дизел или да се грее на дрва по своја желба).Екологијата во македонија сеуште е примарен проблем на богатите, и за да се смени тоа треба тие да се согласат на субвенцирање на посиромашните граќани преку еколошки мерки. Ама од примерот у темава со дизелите, мајндсетот е дека стап по туѓ грб не боли. Затоа и проблемот е далеку од решавање, ниедна влада не би се самоубила со повисоки еколошки даноци, или забрани без да им понуди алтернатива.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.335
Поени од реакции
5.128
Менува и те како ако има многу построги контроли
...ако државата има ќар во увоз и користење на нафтата кој би ги правел контролите?
Nakjo ne se razbirame ocigledno. Crvena nafta e predvidena za domakjinstvata i e ajde lupam 60 milioni litri godisno... tie 60 milioni litri stvarno ke zavrsat vo kotlite za greenje od X pricini.
... навистина не објаснуваш добро, ако државата дозволи увоз, производство или примена на тие на пример, 60 мил литри годишно, кој ќе и’ забрани и ќе и’ го скрати ќарот и полнење на буџет од таа нафта? таа количина мора да се потроши, ако забрани примена во автомобили ќе измисли нова примена или ќе ги форсира во котлите за да се потроши таа количина од 60 мил литри, така да исто ни е дали ќе согори таму или ваму, важно чадот ќе не отепа!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
3.837
Поени од реакции
4.188
Да дополнам само за глупоста на еколошките здруженија кој очигледно појма немаат окулу тематиката загадување у скопје. Што ефект ќе има барањето за вклучување на војската, кога јагленот како екстремно загадувачко гориво е легален за користење по домовите?
Автоматски споено мислење:

Покрај тоа за ова придонесуваат загадувачи ко цементара, ТЕТО и слично кои испуштаат водена пареа во воздухот која што пак прави т.н. стаклена градина на Скопската котлина која што го блокира проветрувањето па сета гнасотија во воздухот останува овде
Ова е тешка глупост. Цементара гори кокс и тоа е загадувањето, а пареата нема врска со стакленичката градина.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.335
Поени од реакции
5.128
Да дополнам само за глупоста на еколошките здруженија кој очигледно појма немаат окулу тематиката загадување у скопје. Што ефект ќе има барањето за вклучување на војската, кога јагленот како екстремно загадувачко гориво е легален за користење по домовите?
... ами си кажа министерката, вклучување на војска во смисол на позајмување на навигаторски апарати, дронови, за да точно лоцираме од каде иде загадувањето, а не буквално војниците... демек не знаеме од каде иде загадувањето, а тие навечер ќе ни дадат дронче и тоа одозгора нинуууу нииинууу све ќе сними и со точност ќе знеме од каде излегува тоа чадот! :facepalm:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
3.837
Поени од реакции
4.188
... ами си кажа министерката, вклучување на војска во смисол на позајмување на навигаторски апарати, дронови, за да точно лоцираме од каде иде загадувањето, а не буквално војниците... демек не знаеме од каде иде загадувањето, а тие навечер ќе ни дадат дронче и тоа одозгора нинуууу нииинууу све ќе сними и со точност ќе знеме од каде излегува тоа чадот! :facepalm:
Што ако го лоцираш, кога е законски легално?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.335
Поени од реакции
5.128
... па не велиме само за јагленот, да речеме чергарите покрај Вардар снимени од дрон демек цврст доказ ќе се има! :facepalm:

1572885369851.png
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
611
Поени од реакции
582
Што ќе кажете за ова? И јас се сложувам со генералната констатација дека загадувањето е алармантно и дека треба да се превземат мерки, но дали се претерува со пласирање на неточни и непроверени информации само за сензационализам и кликбејт? Дали има и скриена политичка агенда зад пласирањето на ваквите податоци?

 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.776
Поени од реакции
1.287
Има семејства кои горат дрва иако не го сакаат тоа.Едноставно,немаат избор оти немаат пари за друг вид на греење.
Тој кој не може да плати казна со пари може да биде натеран од државата да чисти ѓубре во некоја населба 6 месеци,бар така парковите и улиците ќе бидат чисти.
Сопствениците на големите бизниси не треба да поминат лесно.За нив треба затвор или големи финансиски казни оти нема да се опаметат само со опомени и мали финансиски казни.
Дронот не е ефикасно решение.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.167
Има семејства кои горат дрва иако не го сакаат тоа.Едноставно,немаат избор оти немаат пари за друг вид на греење.
Тој кој не може да плати казна со пари може да биде натеран од државата да чисти ѓубре во некоја населба 6 месеци,бар така парковите и улиците ќе бидат чисти.
Сопствениците на големите бизниси не треба да поминат лесно.За нив треба затвор или големи финансиски казни оти нема да се опаметат само со опомени и мали финансиски казни.
Дронот не е ефикасно решение.
Азошто никој не ја спомнува врската помеѓу суви и мокри дрва? Нашите стари биле глупи што купувале дрва во јуни? Мокри дрва произведуваат 30 пати повеќе чад од сувиет дрва. Зошто никој не направи контрола во Македонски шуми какви дрва се продаваат? Има многу начини како да се намали загадувањето. И не треба да се занемарува ниту еден аспект и ниту минимални намалувања на чадот. Нема никаква врска помеѓе греење на дрва и економска состојба. Што е со куп куќи кои имаат преубави камини споени со греење во куќи?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.811
Поени од реакции
3.775
Кога сме на темава, како да се аплицира за плински уред....знае ли некој?
 
На врв Bottom