Брејнсторминг: Како би се справиле ВИЕ со загадувањето во Македонија?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ќе добијам 200 гласови, повеќе се од нула :pos:

Не знам како би се справиле властите со такви маала. Проблем се, како индиските или бразилските периферни маала. Ова погоре ми беше за просечни граѓани во градов, пошто не моеш да забраниш некому или да го казниш ако не му овозможиш алтернативно решение на краток или подолг рок.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Не би одел со забрана на Автомобили, пошто не секој сака да се вози со секаква сељачана со јавен превоз, и едноставно Автомобилот е слобода, не си врзан со ништо. Гасификацијата останува научна фантастика, и потребно е многу време да се гасифицира цело Скопје, тука пред се мислам на околните села кои најмногу се греат на дрва. Пренаселеноста, што повлекува нови градби е исто голем проблем, мислам тука треба многу да се работи, џабе е се кога еден жител на Штип, Струмица, Валандово треба да запали кола, плати неколку патарини да отиде до Скопје да погледне некој филм во Синеплекс и да се врати. Па како таков Скопје секогаш ќе биде привлечен за луѓето од внатрешноста, барем додека да се иселат во странство. Така да не гледам некое реално решение на краток рок.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Најбрзо решение за пократок рок е пар-непар со превозните средства...навистина можеби ќе реагираат одреден број на луѓе но мора да се почни од некаде.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Пола Македонија е во тоа Скопје. Дали по работа, школување, шопинг или друго нешто, скоро секој ден половина Македонија е во Скопје.
Од сите градови и села голем број во Скопје живеат, а други секој ден до Скопје патуваат. Ем пренаселеност, ем огромен број возила секој ден.
А на градот ни му е местото, ниту пак е урбанистички уреден за таа големина. Скопје е држава.
Решение за загаденост нема ни да има, бар не во скоро време.
 
M

Macedon1um

Гостин
Пола Македонија е во тоа Скопје. Дали по работа, школување, шопинг или друго нешто, скоро секој ден половина Македонија е во Скопје.
Од сите градови и села голем број во Скопје живеат, а други секој ден до Скопје патуваат. Ем пренаселеност, ем огромен број возила секој ден.
А на градот ни му е местото, ниту пак е урбанистички уреден за таа големина. Скопје е држава.
Решение за загаденост нема ни да има, бар не во скоро време.
Во цела Македонија е проблемот со загаденоста не е само во Скопје кој е пренаселен и има огромен број на возила
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Во цела Македонија е проблемот со загаденоста не е само во Скопје кој е пренаселен и има огромен број на возила
Загадени се големите градови со голема динамика и оние во кои има тешка индустрија. А некои градови не е ни мислено дека толку ќе се зголемат, а и неплански се граделе.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.098
Поени од реакции
5.741
Abe kako vikat 100 stapa po tugj grb ic ne bolat ama cim te cepnat po djepceto odma so placenje i ligaenje pocna. Mockoto ke selel i ke odzemval, ke kaznuval. Od vakvi kako tebe iskreno milo mi e koga nekoj vo komsii gumi ke ti zapali ili vo kafic ti duva u faca.
Кој ме чепнал по џебот бе фиромец еден? Јас не загадувам па да имам грижа на совест, но од друга страна за тие што загадуваат немам никакво сочуство. Како што на тие што загадуваат не им е гајле за сите околу нив, така и мене не ми е за нив, со таа разлика што мене никој нема да ме посочи дека негативно придонесувам кон општеството.

А ти и понатаму радувај се на луѓе што палат гуми ебате фиромецот...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Кој ме чепнал по џебот бе фиромец еден? Јас не загадувам па да имам грижа на совест, но од друга страна за тие што загадуваат немам никакво сочуство. Како што на тие што загадуваат не им е гајле за сите околу нив, така и мене не ми е за нив, со таа разлика што мене никој нема да ме посочи дека негативно придонесувам кон општеството.

А ти и понатаму радувај се на луѓе што палат гуми ебате фиромецот...
Ne sum firomec, severdjan sum isto kako i ti no toa ne e bitno vo muabetot.
I ne zagaduvas velis. Kako toa? Daj podetalno malce objasni sto toa pravis ti sto ne zagaduvas za da i nie zagaduvacite go sledime tvojot primer. Ajde te molam prosvetline.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
... а толкав голем вентилатор на што ќе работи, мислам да се врти ? :toe:
ќе работи со помош на перпетум мобиле, една друга машина на еден форумџија тука што ја има направено. Таа машина кога ќе ја помине фазата на прототип и ќе влезе во производство ќе произведува бесплатна електрична енергија, и со помош на таа енергија ќе работи гигантскиот вентилатор кој од Сарај ќе го дува прљавиот воздух надоле накај Петровец.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.796
ќе работи со помош на перпетум мобиле, една друга машина на еден форумџија тука што ја има направено. Таа машина кога ќе ја помине фазата на прототип и ќе влезе во производство ќе произведува бесплатна електрична енергија, и со помош на таа енергија ќе работи гигантскиот вентилатор кој од Сарај ќе го дува прљавиот воздух надоле накај Петровец.
... е да де, еликсир на вечна младост кога ќе се пронајде,така и перпетум мобиле!


сите го користат бесплатниот ветер да направат струја, ние ќе трошиме струја да направиме бесплатен ветар! :aplauz:
 
M

Macedon1um

Гостин

Црвената“ нафта е наменета за домаќинствата за греење но јавна тајна е дека таа завршува во автомобилите, камионите, земјоделските машини, со оглед дека за загревање за домаќинставата потребите од оваа нафта се шест милиони литри, но во државава се трошат 56 милиони литри „црвена“ нафта. Оваа нафта која во моментов е околу 12 денари поефтина од дизелот, содржи 100 пати повеќе сулфур од него.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.953

Црвената“ нафта е наменета за домаќинствата за греење но јавна тајна е дека таа завршува во автомобилите, камионите, земјоделските машини, со оглед дека за загревање за домаќинставата потребите од оваа нафта се шест милиони литри, но во државава се трошат 56 милиони литри „црвена“ нафта. Оваа нафта која во моментов е околу 12 денари поефтина од дизелот, содржи 100 пати повеќе сулфур од него.
Оваа нафта се точи на бензинските низ Чаир,а исто така и на Пуцко петрол.Кога ги прашав вработените како немаат проблем да ја точат во возилата,ми одговорија па нашиот газда е со ДУИ
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187

Црвената“ нафта е наменета за домаќинствата за греење но јавна тајна е дека таа завршува во автомобилите, камионите, земјоделските машини, со оглед дека за загревање за домаќинставата потребите од оваа нафта се шест милиони литри, но во државава се трошат 56 милиони литри „црвена“ нафта. Оваа нафта која во моментов е околу 12 денари поефтина од дизелот, содржи 100 пати повеќе сулфур од него.
I vamu i tamu e nameneta za gorenje taka da dali sogorela vo kotel ili vo motor generalno i ne ti menuva mnogu.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom