Брејнсторминг: Како би се справиле ВИЕ со загадувањето во Македонија?

Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
1. Ќе престанам со градба на автопатишта и експрсни патишта, со новиот автопат штип скопје буквално го залепи.штип за скопје го.направи.на 30 минути со автомобил и ги донесе сите автомобило во скопје, за таа цел ке субвенционора јавниот превоз гратски и мегугратки со други зборови наместо авропатот да се нправеше нова брза пруга и да се донесесе воз со брзина од 200км/ч (па и повеќе) така да со воз штип скопје да би било 20 мин, а со авто повеќе од час, со цел помалку автомобили во ск.
2. Ослободување на улиците од паркирани возила, стеснување на булеваро, воведување на коловозна лента само за гратски превоз, едноставно да стане неподносливо да се патува до автомобил, со цел отлазување.
3. Скапнување на нафтата.
4. Скапнување на огревно дрво.
5. Депопулизација на Скопје, може да се прогласи и друг град за главен град со цел преместување на државните институции надвор ос скопје. И така кога доваат странски позначајни гости одат во охрид или во друга град
 
Член од
3 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Во контекс на темата ЗАГАДУВАЊЕТО НЕ СОПИРА, СЕКОЈА ГОДИНА НОВИ 4.500 ЗАБОЛЕНИ ОД РАК!, сакам да скршнеме малку од стандардната дискусија и да ги чујам вашите креативни предлози. Имаме ваква ситуација: Власта, без разлика од кого е водена, очигледно не прави доволно за да го сопре загадувањето. Дишеме ѓубре, а поради тоа - данокот го плаќаме сите со нашето здравје. Загадувачите, горе-долу, се детектирани (валкано греење, индустрија, палење на отпад од дивтари и легални депонии како Дрисла и тн.). Но, ништо не се случува кое навестува дека работите во скоро време ќе се променат на подобро.

Па, ајде да си ја замислиме оваа ситуација:

- Ти си на чело на партијата која е на власт. Премиер. Имаш голема поддршка.
- Под твој контрола се сите институции. Можеш да менуваш закони. Претседателот е со тебе.

1) Кои конкретни мерки ќе ги преземеш?
2) За колку време со овие мерки би почнале да чистеме чист воздух?


Не дека „сајнс фикшн“ предлози не се дозволени, но, да се обидеме да се задржиме на мерките кои всушност можат да се реализираат.

Бујрум :)

BI ZABRANIL HAARP TEHNOLOGIJA SO KOJASHTO GO KONTROLIRAAT CADOT DA ODI NAGORE, ODNOSNO CADOT DA NEMOZE DA ODI NAGORE. SERIOZNO OVA E NAUCNO, A NE E IZMISLENO.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.746
Поени од реакции
5.017
Пресметував автомобил за амортизација е одржување е 100 евра месечно и тоа ок кола. Бензин е 50 евра за скопје 150евра имаш кола за месец дена возење низ Скопје. Автобуска месечна карта е 1200 денари за човек четворица 4800 или 80 евра за +70евра имаш кола на фамилија. Просечни приходи се 1400 евра на фамилија или за 5% од приходите добиваш кола. 2 коли се 10% од приходите. А удобноста многу поголема од автобус. Затоа луѓето имаат 2 коли. Ептен е ефтина кола возење. Ако сакаат екологија мора да се дестимулира возење кола. Со давачки за кола и/или поголеми субвенции за јавен превоз. Но мислам дека побитно е давачки за кола. Така може да се инвестира во јавен превоз без задолжување.
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
5. Депопулизација на Скопје, може да се прогласи и друг град за главен град со цел преместување на државните институции надвор ос скопје. И така кога доваат странски позначајни гости одат во охрид или во друга град
И другите градови се загадени ... и Охрид е ... на периоди
 
Член од
11 август 2023
Мислења
50
Поени од реакции
62
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.764
Поени од реакции
36.456
Vo Strumica sinokja izmereni 363.6 PM cesticki.... luge umiraat sekojdnevno od razni bolesti, srcevi, mozocni udari...nema mlad, star..... se otide vo nepovrat i site si traat. Nikoj nisto ne prezema.....
Синоќа Струмица со многу високо ниво на загадување – на полноќ 363 микрограми ПМ10 честички во воздухот - Radio StrumicaNet
imagesѕу89.jpg imagesиоп.jpg

...2017 година Струмица, „сами се криви домаќинствата“! :toe:

BeFunky-collage-1.jpg kosta4.png
...ами од од 11.05.2018 год пишано 493 сега со денешен 363,6 ќе правиме проблем! :D

... демек после 5 години, истите на власт ништо не им бидна, тоа како плацебо клиничка студија, а живеат таму, по тоа се водат дека ништо не е вистина! :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom