Брак без деца

С

Сатори

Гостин
Може да те прашам нешто? :)
Што доколку (не дај Боже) ти си таа што не може да има деца?
Како до тој цел пакет?
Треба тогаш партнерот да те остави тебе? хмм
Секако дека треба да ме остави ако една од животните желби, цели, нешто кое што би го исполнило како личност и би го дефинирало му е да има сопствени деца.Апсолутно ниту една личност, без разлика на тоа колку сте заљубени во неа, не треба да биде пречка во една таква ситуација.Секако, овде влегуваат во игра многу други опции, од вештачко оплодување до посвојување, но секогаш зависи од тоа каде двајцата партнери ќе сакаат да се движат во животот.

За мене лично, претпоставувам дека тоа би била информација која првенствено тешко би ја преживеала, но ако ја преживеам, во тој случај нема потреба од пакетот повеќе, не сакам да посвојувам деца или да ги разглабам сите тие варијабили на што и како.Ќе се помирам со тоа дека не можам да го имам во животот она што го сакам.

Тоа прашање е премногу битно за да играме наводен морал додека го одговараме, ако го одговараме искрено нели!
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Секако дека треба да ме остави ако една од животните желби, цели, нешто кое што би го исполнило како личност и би го дефинирало му е да има сопствени деца.Апсолутно ниту една личност, без разлика на тоа колку сте заљубени во неа, не треба да биде пречка во една таква ситуација.Секако, овде влегуваат во игра многу други опции, од вештачко оплодување до посвојување, но секогаш зависи од тоа каде двајцата партнери ќе сакаат да се движат во животот.

За мене лично, претпоставувам дека тоа би била информација која првенствено тешко би ја преживеала, но ако ја преживеам, во тој случај нема потреба од пакетот повеќе, не сакам да посвојувам деца или да ги разглабам сите тие варијабили на што и како.Ќе се помирам со тоа дека не можам да го имам во животот она што го сакам.

Тоа прашање е премногу битно за да играме наводен морал додека го одговараме, ако го одговараме искрено нели!
Life goes on lady :)

Инаку за другото иако имаш остри ставови, се согласувам :)
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
27
Поени од реакции
14
Za toa zosto ide do brak poznati se pricinite a i opravdani, no pricinata da e toa sto ne mozat da imaat dete bez razlika dali e do nea ili do nego vo nikoj slucaj ne e opravdana.Ima milion nacini kako da se dobie dete a ima i mnogu brakovi vo koi sto partnerite si bile srekjni i bez deca(tuka ke spomnam moi tetin i tetka koi se povekje od 40 godini vo brak i nemaat i nemale deca a kaj i da e tetinot ke skini konci :P) Koga ima ljubov megju dvajca (maz i zena da ne se razbereme pogresno :P) precki nema nikakvi za tie dvajca da bidat srekjni.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Брак без деца е како трло без овци.Сите тие што не сакаат да имаат деца на било кој начин,МОРА НЕШТО ДА ИМ ФАЛИ.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
27
Поени од реакции
14
Kaj procita deka ne sakale ... si odel/a ti na shkolo ili se obrazuvash po glupiov forum ?
Prasanjeto e sto bi ako ne mozat da imaat deca a ne dali sakale ili ne , toa e nesto drugo ;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Kaj procita deka ne sakale ... si odel/a ti na shkolo ili se obrazuvash po glupiov forum ?
Prasanjeto e sto bi ako ne mozat da imaat deca a ne dali sakale ili ne , toa e nesto drugo ;)
Тупчо.Брак без деца е темата.Ја не прочитав ништо.Ја давам моја дискусија во темава.
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Најчесто се склучува брак поради деца и се останува во тој брак поради децата.
А конзеватизмот во општеството обвинува дека сопружниците се развратници или јалови доколку немаат деца.
Не би ми пречело и брак без деца, доколку партнерот е тоа што ми треба.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Тупчо.Брак без деца е темата.Ја не прочитав ништо.Ја давам моја дискусија во темава.
Изгледа ти си глупиот тука
Темата е ДА - Брак без деца, ама не е важно поради која причина не можат да имаат деца. Извини не се сите способни да родат

Еве ти го воведниот пост


Се изнапишав, па се избришав бидејќи суштината е оваа-

Дали ако дознаете дека нема никаква шанса да имате деца, би го напуштиле брачниот партнер?

Изгледа сепак ти си тупчо и глупчо што не чита:гомце:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Jas ne mislam deka nekoj se zema samo za da ima deca. A inaku za temava kratko i jasno: Ne bi go napustila nego bi si posvoile dete ili dve ili kolku i da bilo.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Изгледа ти си глупиот тука
Темата е ДА - Брак без деца, ама не е важно поради која причина не можат да имаат деца. Извини не се сите способни да родат

Еве ти го воведниот пост





Изгледа сепак ти си тупчо и глупчо што не чита:гомце:


А извини паметен/а ако сакаат можат и да посвојат :drk::tapp:
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
19
Поени од реакции
9
интересна тема.Ако немаме деца не би сакал да ја оставам сопругата,без оглед во кого е проблемот,но не сакам ни да посвојам.Мојата сопруга е мој избор за животен сопатник,не е машина за деца и доколку е до неа "проблемот" би ја уништил комплетно доколку ја оставам и не би го направил тоа никакоооо.Па зарем она сака да се случи тоа,или јас.На никого не посакувам таква ситуација,сите да сме си плодни и да си се котиме со повеке машки убави деца зашто дефицитарни се тие.
--- надополнето: Dec 2, 2011 11:53 AM ---
Ко Delinda такви ги има за извоз,да ги извезуваме во Арапските земји,таму нема секс пред бракот и да ја видам младава дама како ке се социјализира таму.Пишува глупости,тропа,навредува,се гледа колку носи во главчето.Предпоставувам твојте родители би сакале да немаат деца сега откога постоиш ти,ама тоа е.поздрави ги и кажи дека ми е ЖАЛ,биднало веќе.Тебе нема да те мачи проблем дека не си плодна туку чие е детето,кој го направи???
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
интересна тема.Ако немаме деца не би сакал да ја оставам сопругата,без оглед во кого е проблемот,но не сакам ни да посвојам.Мојата сопруга е мој избор за животен сопатник,не е машина за деца и доколку е до неа "проблемот" би ја уништил комплетно доколку ја оставам и не би го направил тоа никакоооо.Па зарем она сака да се случи тоа,или јас.На никого не посакувам таква ситуација,сите да сме си плодни и да си се котиме со повеке машки убави деца зашто дефицитарни се тие.
--- надополнето: Dec 2, 2011 11:53 AM ---
Ко Delinda такви ги има за извоз,да ги извезуваме во Арапските земји,таму нема секс пред бракот и да ја видам младава дама како ке се социјализира таму.Пишува глупости,тропа,навредува,се гледа колку носи во главчето.Предпоставувам твојте родители би сакале да немаат деца сега откога постоиш ти,ама тоа е.поздрави ги и кажи дека ми е ЖАЛ,биднало веќе.Тебе нема да те мачи проблем дека не си плодна туку чие е детето,кој го направи???


Каков проблем имаш ти со Делинда а?
Прочита што имам пишано наназад или само тропаш без врска?

Изгледа тука се коментира за коментаторот а не за коментарот.
Се гледа и ти колку носиш во главчето, изгледа ти со долната мислиш.

А за разлика од твоите, моите родители се горди што постојам. Со оглед на тоа дека 20 години се обидувале да имаат деца.


А изгледа не се ни читаш што пишуваш. Ако не сум плодна не ни можам да имам дете, па нема кој да ми го направи.
Нема да ми е проблем чие е детето, туку проблем ќе ми биде ШТО НЕМА ДА МОЖАМ ДА ИМАМ ДЕЦА!
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
27
Поени од реакции
14
Ко Delinda такви ги има за извоз,да ги извезуваме во Арапските земји,таму нема секс пред бракот и да ја видам младава дама како ке се социјализира таму.Пишува глупости,тропа,навредува,се гледа колку носи во главчето.Предпоставувам твојте родители би сакале да немаат деца сега откога постоиш ти,ама тоа е.поздрави ги и кажи дека ми е ЖАЛ,биднало веќе.Тебе нема да те мачи проблем дека не си плодна туку чие е детето,кој го направи???
A ti ako si zadolzen za izvoz sto ne ja izvezes majka ti ili sestra ti (ako ja imas tamu) tamu ? Toa sto pisala Delinda tebe neka ne te zasega ili nekoi zborovi te pogodile a ???
Ako necii roditeli zalat sto napravile dete ne znaci deka site drugi zalat za toa.Ako slucajno zaradi toa si imas kompleks ke si go lecis vo soodvetna institucija a tuka samo mi davas pravo i poddrska koga ke recam deka forumov e glupav zatoa sto povekjeto se takvi kako tebe.Bednici.:гомце:
Sto nea bi ja macelo NE E TVOJ problem.
.Мојата сопруга е мој избор за животен сопатник,не е машина за деца и доколку е до неа "проблемот" би ја уништил комплетно доколку ја оставам и не би го направил тоа никакоооо -
Ako si imas takov problem,uzivajte si vo nego ;)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Зависи од индивидуалните желби и преференциите на брачните другари.
Додека не се најдеме во таква ситуација сите муабети и коментари се излишни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom