Бракот како институција некогаш и денес

  • Креатор на темата Anonymous
  • Време на започнување

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
:ilu: Ацева, му кажа.
 
S

Svetovid

Гостин
Aceva напиша:
Me interesira koga kje zatrudnela i polse toa koa kje rodela zhenata kako bi prezhiveala (zborime za predistoriskiot period koga glavno se formirale karakteristikite na mazhot kako lovec / sobirach, a zhenata prodolzhitelka na rodot) ako ne e Monoandrichna?
Da to go chujam odgovorot na ova pa posle ideme za monogamni mazhi!
Малце си конфузен со прашањево, ама ќе се обидам да ти одговорам.
Тргнуваме од претпоставката дека припаѓаме на царството на животните, нели. За повеќе Desmond Morris - The Naked Ape. Сперматозоидите се животоспособни cc 24 часа, што отприлика коинцидира и со периодот на овулација. Во тие, еве нека бидат два три дена, се случувале повеќе партнери, како и што спомна погоре Дивајдер, а најбрзите, најсилните, најквалитетните сперматозоиди, поттикнати од конкуренцијата, доаѓаат до јајце клетката. Овој метод и денес се употрбува во слушај на слаба машка стерилност - коктел сперма од различни донатори.
Ако те интересира кој се грижел за детето отпосле, мислам дека тоа не спаѓа во доменот на биологијата, ама претпоставувам дека децата биле заедничка грижа на сите жени од племето.
Друго?
Prekrasen shkolski/marksistichki odgovor. Samoooooooooo, malku neshto ne shtima. Ima edna mnogu jaka kniga se vika Sebichni Gen, e jebi ga go zaboraviv avtorot, ama mozhe da pobarate na internet prilichno polemiki predizvina knigata (The selfish Gene) i tamu kje prochitame deka lugjeto po priroda se sebichni i gi interesira samo sopstveniot opstanok i opstanokot na svoeto potomstvo. Tugjoto ako mozhat duri i kje go unishtat. Pa sea ja se prashuvam dali drugite zheni od grupata bi se grizhele za rodilkata i nejziniot porod, ili bi gi "otstranile" kako tie i nivniot porod bi dobile pogolem del od plenot koj go donele mazhite?
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Свето, докторатот ми е од генетика. Гив ит ап.
 
S

Svetovid

Гостин
U jebote kaj te najdov? Inaku mene mi e doktoratot po kurchenje :lol: :lol: :lol:
Vidi monogamnosta ne e samo prashanje na moralni normi tuku na... kje se nasmeesh na chista ekonomichnost! Samo toa sakav da kazham. Mnogu poekonomski isplatlivo i pomiren zhivot imash ako izberesh eden partner i gurash so nego cel zhivot, otkolku celo vreme da se brkame natamu navamu. So monogamijata chovek mozhe da se posveti i na drugi raboti a ne samo na grizhata za prehrana i grizhata da se ostavi potomstvoto. Vprochem dvajca sekogash mozhat povekje od eden, neli?
Toa zhivotnite narecheni lugje go sfatile rano vo svoeto postoenje, mogu porano pred doagjanjeto na "lazhnite moralni normi"!
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Еј, да. Ми текна на еден наслов од В.И. Лењин каде што можеш да си ги прочиташ брачно-пуританските светоназори - Хигијена у браку, издание на Просвета. Пошто Дезмонд Морис ти звучи превише марксистички, ова ќе ти дое пософт :wink:
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Svetovid напиша:
Vprochem dvajca sekogash mozhat povekje od eden, neli?
!
А тек тројца колку се фино поише од еден. Д мор, тхе мериер :)
 
S

Svetovid

Гостин
Aceva напиша:
Svetovid напиша:
Vprochem dvajca sekogash mozhat povekje od eden, neli?
!
А тек тројца колку се фино поише од еден. Д мор, тхе мериер :)
Rekov ja decata na marksizmot se megju nas! :?
Za ekonomichnosta ne mi komentirash? Bash me interesira sho mislish dali monogamijata se pojavila pred "lazhnite moralni normi"?
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Не ми користи наводници, затоа што нема ништо полажно од ТИЕ морални норми.
Економичноста ја прифаќам како аргумент за формирање семејство, ама не гледам како со тоа ја анулираш потребата од свежина во животот.
Да ти цртам ли, човече божји, Световиде?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Добро бе мајку му, толку ли не капирате дека жена му чита на форумов, па мора вака под присила да напише? :))))
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Иј, фала Славко. Кој тупак сум, страшна работа :shock:
 
S

Svetovid

Гостин
Мистичен напиша:
Добро бе мајку му, толку ли не капирате дека жена му чита на форумов, па мора вака под присила да напише? :))))
Hahaha mora da mi go pamtish title-to (papucharishte teshko) ushte od VMacedonia, a? Sum, sum ne poreknuvam.
Ama isto taka mi se smeshni lugje koi vo zhivotot ne pomirisale ni "P" od promiskuitetnost koga zborat protiv monogamija. Od lichno iskustvo vi tvrdam: PROMISKUITETNOSTA NE E EKONOMSKI ISPLATLIVA! ZA DVATA POLA!
Haug!
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.846
Поени од реакции
10.182
Svetovid напиша:
Od lichno iskustvo vi tvrdam: PROMISKUITETNOSTA NE E EKONOMSKI ISPLATLIVA! ZA DVATA POLA!
Потполно точно.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Тоа дека си нашол една едвам па сеа нас најде да не убедуваш. Промискуитетноста е позитвна. Никој не прави муабет за економичности бидејчи ако сакам со некоја да се пробам и да и дкоажам дека е боља од мене и позидржлива и ако сакам да ја разочарам онака, убаво (колку само се направив заникојникаде самиот) не се прашувам дали е економично туку се водам од чувства, најчесто од нагон.

Во секој случај, да не бидам конфузен како што знам:

Луѓето се ебат не поради екомоничност туку поради тоа што тоа е еден од основните нагони (покрај глад и жед), сексот служи за задоволување на тој нагон, и за прокреација, а сега ти најде да продаваш м.уда за бубези дека треба една и само една. А те знам вле кад си теленце био!!

Да го парафразирам Ленин (бидејќи очигледно неможеш без марксисти-ленинисти):
факинг, факинг и само факинг

Ај рест мај кејс!!
 
S

Svetovid

Гостин
Divider напиша:
Тоа дека си нашол една едвам па сеа нас најде да не убедуваш. Промискуитетноста е позитвна. Никој не прави муабет за економичности бидејчи ако сакам со некоја да се пробам и да и дкоажам дека е боља од мене и позидржлива и ако сакам да ја разочарам онака, убаво (колку само се направив заникојникаде самиот) не се прашувам дали е економично туку се водам од чувства, најчесто од нагон.

Во секој случај, да не бидам конфузен како што знам:

Луѓето се ебат не поради екомоничност туку поради тоа што тоа е еден од основните нагони (покрај глад и жед), сексот служи за задоволување на тој нагон, и за прокреација, а сега ти најде да продаваш м.уда за бубези дека треба една и само една. А те знам вле кад си теленце био!!

Да го парафразирам Ленин (бидејќи очигледно неможеш без марксисти-ленинисти):
факинг, факинг и само факинг

Ај рест мај кејс!!
Kjuti more i toa ona da ne me najdeshe, sho kje praev... :lol: :lol: :lol:
Vidi kume bash posho me znaesh kad sam telence bio, a znam te i ja, bash zatoa me chudish so tresesh vakvi zeleni. Treba da te potsetam...
Mislam na ekonomskata neisplatlivost... Na promiskuitetnosta... Nego dosadni ste mi vishe, idam ja da se bricham.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom