Бракот како институција некогаш и денес

  • Креатор на темата Anonymous
  • Време на започнување

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јебига, морам, не за друго, што ако ме остај, ке излезам од колосек, вака се држам у форма, а башка сеуште ме бива, јебига. Изгледа со годините доаѓа и кхмм...искуството..кхммм....издржливоста, хехехе.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Мислам дека некаде веќе споменав и се извинувам ако се повторувам.
Моногамијата и моноандријата се наметнати морални пранги, биолошки тотално неоправдани.
И многу би било помудро да не се употребуваат категорични одрекнувања од типот "никогаш нема да или не би изневерил" (бљак каков г'нсен израз) затоа што баш таквите до-гроба-верни фанатици и догматичари знаат да се препрчат на првата замка што нејзиното величество Судбината ќе им ја постави. И после се разведуваат и преебуваат и деца и семејства и све.
Ако бракот и семејството - немаат шанси, тоа e заради нив.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Види ја ти оваа на Аце, шо убо им кажа! Са согласуем околу догматичарите и препрчуењата :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Варање, гнасен збор. Тоа се вика casual sex со заштита.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Адулт френд фајндер! :)
Назад на темата ајде...
 
S

Svetovid

Гостин
Aceva напиша:
Моногамијата и моноандријата се наметнати морални пранги, биолошки тотално неоправдани.
Bre bre bre sho biseri se iznachitav za kratko vreme! Nametnati moralni normi ej!!! Pa ushte i bioloshki neopravdano, uf uf uf uf... E protiv ovoj "nesoborliv" argumenat navistina sum ostaven bez komentar!
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Svetovid напиша:
Aceva напиша:
Моногамијата и моноандријата се наметнати морални пранги, биолошки тотално неоправдани.
Bre bre bre sho biseri se iznachitav za kratko vreme! Nametnati moralni normi ej!!! Pa ushte i bioloshki neopravdano, uf uf uf uf... E protiv ovoj "nesoborliv" argumenat navistina sum ostaven bez komentar!
Собори го, ако е "несоборлив" макар да не би ти препорачала да ми се мааш на рука. Не за биологија.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Од искона е да се опињаат здраво сите со секој, вака навистина морам да се сложам со Ацева дека општествените квази морални норми се навистина поробувачки пранги на духот и телото.
 
S

Svetovid

Гостин
Aceva напиша:
Svetovid напиша:
Aceva напиша:
Моногамијата и моноандријата се наметнати морални пранги, биолошки тотално неоправдани.
Bre bre bre sho biseri se iznachitav za kratko vreme! Nametnati moralni normi ej!!! Pa ushte i bioloshki neopravdano, uf uf uf uf... E protiv ovoj "nesoborliv" argumenat navistina sum ostaven bez komentar!
Собори го, ако е "несоборлив" макар да не би ти препорачала да ми се мааш на рука. Не за биологија.
Rekov ja neam komentar!
Samo edno prashanje!
Okolu monoandrijata.
Deka ne e bioloshki opravdana.
Me interesira koga kje zatrudnela i polse toa koa kje rodela zhenata kako bi prezhiveala (zborime za predistoriskiot period koga glavno se formirale karakteristikite na mazhot kako lovec / sobirach, a zhenata prodolzhitelka na rodot) ako ne e Monoandrichna?
Da to go chujam odgovorot na ova pa posle ideme za monogamni mazhi!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Никогаш не била мононадрична, имало појќе жени и појќе мажи кој која сигнал таа, или кого таа у моменат одбрала тоега.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Доволен
 
S

Svetovid

Гостин
Divider напиша:
Никогаш не била мононадрична, имало појќе жени и појќе мажи кој која сигнал таа, или кого таа у моменат одбрала тоега.
Eh decata na marksizmot! Ushte se megju nas...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ние сме децата на марксизмот што не лажеше и посвојчиња на капитализмот кој не нејќе.
Затоа и сакаме да се....кафе да пиеме...со млекце!!
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Me interesira koga kje zatrudnela i polse toa koa kje rodela zhenata kako bi prezhiveala (zborime za predistoriskiot period koga glavno se formirale karakteristikite na mazhot kako lovec / sobirach, a zhenata prodolzhitelka na rodot) ako ne e Monoandrichna?
Da to go chujam odgovorot na ova pa posle ideme za monogamni mazhi!
Малце си конфузен со прашањево, ама ќе се обидам да ти одговорам.
Тргнуваме од претпоставката дека припаѓаме на царството на животните, нели. За повеќе Desmond Morris - The Naked Ape. Сперматозоидите се животоспособни cc 24 часа, што отприлика коинцидира и со периодот на овулација. Во тие, еве нека бидат два три дена, се случувале повеќе партнери, како и што спомна погоре Дивајдер, а најбрзите, најсилните, најквалитетните сперматозоиди, поттикнати од конкуренцијата, доаѓаат до јајце клетката. Овој метод и денес се употрбува во слушај на слаба машка стерилност - коктел сперма од различни донатори.
Ако те интересира кој се грижел за детето отпосле, мислам дека тоа не спаѓа во доменот на биологијата, ама претпоставувам дека децата биле заедничка грижа на сите жени од племето.
Друго?
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Divider напиша:
Ние сме децата на марксизмот што не лажеше и посвојчиња на капитализмот кој не нејќе.
Затоа и сакаме да се....кафе да пиеме...со млекце!!
Ова ќе го навезам за над шпорет, уз ваше дозвољење, наравно :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom