Бракот како институција некогаш и денес

  • Креатор на темата Anonymous
  • Време на започнување
Член од
27 февруари 2005
Мислења
213
Поени од реакции
3
Aбе баталете докторати и исконски примитивни нагони. Затоа постои еволуција. Јас животот го сфаќам како еден временски квантум што ти е даден да создадеш нешто корисно, да го унапредиш човештвото и да створиш и одраснеш квалитетни индивидуи кои понатаму ќе остават нешто вредно зад себе. А тоа ќе го постигнеш само ако прво себе почнеш да се усовршуваш, да ги елиминираш или да ги сведеш на минимум сопствените недостатоци. Најмалце битно е дали ќе се изебеш со 20 или со 200. Од параспури нема светов фајде :wink:

Животот во орда треба да биде нешто надминато, а не сега да се навраќаме на него. И дефинитивно не сакам 10 жени да ми се мешаат во гледањето на моите деца. Дури и две баби ми се превише :D
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
SuperGirl напиша:
Aбе баталете докторати и исконски примитивни нагони. Затоа постои еволуција. Јас животот го сфаќам како еден временски квантум што ти е даден да создадеш нешто корисно, да го унапредиш човештвото и да створиш и одраснеш квалитетни индивидуи кои понатаму ќе остават нешто вредно зад себе. А тоа ќе го постигнеш само ако прво себе почнеш да се усовршуваш, да ги елиминираш или да ги сведеш на минимум сопствените недостатоци. Најмалце битно е дали ќе се изебеш со 20 или со 200. Од параспури нема светов фајде :wink:

Животот во орда треба да биде нешто надминато, а не сега да се навраќаме на него. И дефинитивно не сакам 10 жени да ми се мешаат во гледањето на моите деца. Дури и две баби ми се превише :D
:D :D :D за правењето беше зборот :D , ама у секој случај, јур дем рајт.
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
Еј ги ди!
Шо се` не прочитав?
Нешчо добро, нешчо онака и нешчо ептен.

1. Доколку се знае кој е најголемиот сексуален орган тогаш многу лесно ќе се сведат сексуалните активности под формула и јарем на една медицинска наука. Некои ја викаат Психологија, а преку ова да се објаснат многубројни грди човекови особини.
2. Репродуктивноста кај човекот е нагон, инстинкт, сексот ако не е создавање интима помеѓу две репродуктивни единки заради зацврстување на нивната врска поради полесно одгледување на породот тогаш зачестеното практикувањето на репродуктивниот процес (промискуитет) е излегување од својата човечност и влегување во анималноста кај човекот. Човекот е разумно и резонирачко СУШТЕСТВО, не е инстинкуално животно.
3. Најдобриот и најспособниот сперматозоид не секогаш оплодува. Дури и не се знае зошто токму одреден сперматозоид, меѓу милиони способни, успева да оплоди.
4. Хомо сапиенсот е цицач, а познато е дека цицачите не се моногамни. Цицачите истотака не се самосвесни. Кога хомосапиенсот станува самосвесен тогаш престанува да биде само цицач (животно) се појавува ЈАС сентиментот, а неминовно со Јас сентиментот доаѓа и чувството МОЕ и се` што следи со него.
5. Човекот битисува, не опстанува, во општество. Општество е организирано живеење со свои правила и закони. Тие се неопходност за неговото функционирање, каде што при кршењето на тие правила се добива не толку убава состојба на тие кои битисуваат во него, без исклучок.
6. Некој го спомна Desmond Morris - The Naked Ape, ОК. Голиот мајмун, хммммм. Ај јас да спомнам еден малку познат факт од социобиологијата. Тој гласи вака:
ЧОВЕКОТ Е ОСНОВНИОТ ВИД, СЕ` ДРУГО Е СПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈА НА ПРИРОДАТА!!!
Увидено е кај раѓањето на мајмуните дека тие се раѓаат голи, без крзно, со сразмерни екстремитети и череп кој ги нема фацијалните карактеристики на нивниот вид. На кратко нивните новороденчиња личат многу на човековото новороденче. Отпосле им се издолжуваат екстремитетите и черепот се конфигурира во карактеристиките на својот вид. Од биологијата добро знаеме дека од зигота до новороденче се поминуваат сите еволутивни фази на животот на планетава. Ова само покажува дека човекот е основниот вид, а неговото појавување е условено од разните природни погодности, односно остварувањето на одредени услови.

Ај доста за сега. Појче подоцна.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Еиии ги дии, пак! :) Lynx баце, фини дефиниции од учебници по биологија и социологија. Но, дали во праксата е навистина така?
. Општество е организирано живеење со свои правила и закони. Тие се неопходност за неговото функционирање, каде што при кршењето на тие правила се добива не толку убава состојба на тие кои битисуваат во него, без исклучок.
Овие правила кој ги напишал...или наметнал? Значи, сепак се наметнати спротивно на човековата природа, се со цел да се стави во некој "ред". Нали? Или тупам?
Човекот е разумно и резонирачко СУШТЕСТВО, не е инстинкуално животно.
Сигурен си 100% за ова? Или така пишува по дефиниција во книгите?
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Па добро Мистичност, зар не ја препознаваш центата, гот-ан-ансер-фор-евритинг, личност?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Koja e taa licnos(t)?? Eве ја, иако многу паметен, дури и препаметен, да не речам, рекле другите најпаметен, сум во loss и неам појма која е таа цененат личнос(Т)!!
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Divider напиша:
Koja e taa licnos(t)?? Eве ја, иако многу паметен, дури и препаметен, да не речам, рекле другите најпаметен, сум во loss и неам појма која е таа цененат личнос(Т)!!
Паметно, попаметно, дури и најпаметно на мама, со перцептивноста слабо ми стоиш. Се вежба и тоа, не ми се коси ти, фокусирај се на приоритети :wink:
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
Divider напиша:
Koja e taa licnos(t)?? Eве ја, иако многу паметен, дури и препаметен, да не речам, рекле другите најпаметен, сум во loss и неам појма која е таа цененат личнос(Т)!!
Затоа си само претседател!
Сакаш ли дури да ти нацртам кој е Царот кој ти го дава мандатот тука на форумот. :wink:
Та, нели, веќе го праифме муабетов, ле и вака се договоривме?

Ајт се`а, шо праиме?


Па добро Мистичност, зар не ја препознаваш центата, гот-ан-ансер-фор-евритинг, личност?
Aceva,
Смртно ме рани се`а!
Оти вака.
З`ш по чоекот, генерацијо?
Мавај по аргументите, не по мене. :(

Еиии ги дии, пак! :) Lynx баце, фини дефиниции од учебници по биологија и социологија. Но, дали во праксата е навистина така?
Мистичен,
Мање/ више или више/ мање. Зависи кој како ја глеа работава. Повеќе од сигурно дека вија рабоќе шо ги изнесов се повеќе од дефиниции од учебници. 8) :bal:

Сигурен си 100% за ова? Или така пишува по дефиниција во книгите?
Намерното бегање од резонот и разумноста е сосема друга ствар чоече која не ја образложував бидејки е обемна. Патем, разумноста и резонирањето се само последица на емотивноста на човекот која всушност е главниот мотиватор кај сите негови активности.

Поздарффффф
 
S

Svetovid

Гостин
Lynx, ako mi gi chitashe postovite mozhe si go zabelezhal toj kade pishuvam deka mi se mnogu smeshni lugjeto sho ni P od promiskuitetnost ne pomirisale, a nesho kao ripaat protiv... kako beshe u p i ch k u... "nadminati etichki i moralni normi" ili taka nesho. Hahaha odi be! :twisted: Zatoa ne si go abi baruto dzhabe! :lol: :lol: :lol:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Те знам бе lynx, царе кој си. От одма те познав, ама за да се развива дискусија, као она, кој е да прашам.

Светко, во држава каде што се загубени моралните и етичките норми и не се воспоставуваат повтроно истите, на здрави нозе, туку што да објаснувам. Имам сличен текст на политика. Читај.
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
Divider напиша:
Те знам бе lynx, царе кој си. От одма те познав, ама за да се развива дискусија, као она, кој е да прашам.

Светко, во држава каде што се загубени моралните и етичките норми и не се воспоставуваат повтроно истите, на здрави нозе, туку што да објаснувам. Имам сличен текст на политика. Читај.
ok a koj se tie moralni i eticki normi???
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
:lol: sakam da te citam sekogash...ama edna razlika ima megu mene i tebe....jas sakam kratko i jasno a ti.... :wink: anyway ke procitam
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
ЧОВЕКОТ Е ОСНОВНИОТ ВИД, СЕ` ДРУГО Е СПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈА НА ПРИРОДАТА!!!
Увидено е кај раѓањето на мајмуните дека тие се раѓаат голи, без крзно, со сразмерни екстремитети и череп кој ги нема фацијалните карактеристики на нивниот вид. На кратко нивните новороденчиња личат многу на човековото новороденче. Отпосле им се издолжуваат екстремитетите и черепот се конфигурира во карактеристиките на својот вид. Од биологијата добро знаеме дека од зигота до новороденче се поминуваат сите еволутивни фази на животот на планетава. Ова само покажува дека човекот е основниот вид, а неговото појавување е условено од разните природни погодности, односно остварувањето на одредени услови.



jebo te Darvin jebo te....odavna trebaa da go ukinat kako predmet na uzucivanje vo shkolive
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
:ilu: :ilu: :ilu: Рејџ :ilu:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom